Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (TV seriál)

Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

Drama / Historický

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 4x52 min)

Petr Nikolaev

David Ployhar

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka, Petr Borovec, Jan Jankovský, Kajetán Písařovic, Helena Karochová, Jan Vondráček, Petr Batěk, Lukáš Jůza, Tomáš Racek, Tomáš Vaněk, Petr Halíček, Josef Hervert, Ilja Racek, Jan Schmid, Jiří Ployhar ml., Petra Špalková, Karel Hlušička, Libor Baselides, Josef Láska, Tomáš Karger, Bohumír Starý, Rudolf Kubík, Josef Kuhn, Petr Florián, Petr Kubík, Matyáš Svoboda, Radomír Švec, Ivo Halík, Vuk Čelebić, Jiří Böhm, Jiří Vojta, Dušan Sitek, Vlastimil Ježek, Miloš Skalka, Ladislav Kolář, Oldřich Kříž, Pavel Majkus, Jan Těšitel, Václav Chalupa, Viktor Krištof, Jaroslav Matějka, Petr Franěk, Marcela Kořenková, Tereza Krištofová, Bohumila Lobodová, Pavel Plch, Kateřina Kopcová, Johana Štěpánová, Michaela Blažková, Denisa Jeřábková, Karel Polišenský, Milan Rutner, Karel Poláček, Vít Pešina, Pavel Macura, Karel Shut, Kvido Barták, Daniel Rowland, Jan Kozák, Aneta Novotná, Lukáš Příkazký, Petr Štěpán, Michal Gulyáš, František Derfler, Martin Janouš, Daniel Svoboda, Martin Stránský (vyp.), Anita Krausová, Radim Jíra, Tereza Nádvorníková, Sabina Votyová, Kateřina Borovičková, Barbora Šimková, Alexandra Střelcová, Lenka Vahalová, Petr Král

Docela překvapením je pro mě tento televizní megaprojekt, jenž je zpracován spíše dokumentárně, než jako klasický seriál. Hlavně musím pochválit výběr hlavních herců, Zach a Novák, se do rolí věrozvěstů velmi hodili. Z vedlejších postav "kraloval" Milan Bahúl jako Rostislav. S režiserskými přístupy jsem měl občas problém, ale často to šlo na úkor dějepisné výpovědi. Dokudrama má sice dost chyb, ale jako celek neuráží a na naše poměry je to nadprůměrná věc. Více filmů/seriálů se zaměřením na českou historii.(23.3.2014)

Výprava, kostýmy a hudba jsou na české poměry velmi zdařilé, což se o režii říct už nedá. Nejhorší ze všeho jsou ale herecké výkony. Tedy, některé ujdou, ale ve valné většině znějí repliky hrozně uměle a neuvěřitelně. To působí velice rušivě, protože se divák nemůže pořádně vpravit do děje. Je to veliká škoda, ale herci (a scénář) prostě srážejí kvalitu o několik tříd dolů. Na druhou stranu oceňuji historickou přesnost a dobovou atmosféru některých scén.(25.7.2013)

Žánr dokudramatu nijak nesleduji, takže téměř nemám s čím srovnávat. Pokud bylo cílem tvůrcům přinést co nejvíce informací o významu Cyrila a Metoděje pro naše dějiny, tak mise byla úspěšně splněna. A není na škodu si připomenout, že náš západní soused to s námi nikdy nemyslel dobře, franckými knězi nepočínaje a EU nekonče. :((29.7.2013)

• Tommassi3

Mnohdy velmi šikovný režisér Petr Nikolaev znovu přišel s projektem vlastně až pomýleným, zbabělým demytizovat či alespoň upřesnit dávno zažité cancy, hloupým a v důsledku jakkoli žánrově silně nefunkčním, který coby hraný bolestivě zkratkovitý dokument postrádá jakéhokoli kontextu a jako lidské drama dvou učenců nemůže obstát už jen dík dokonale nelidsky neživým charakterům hlavních hrdinů.. O nepochopitelném a směšném užití CGI, jehož zkrátka nelze donekonečna omlouvat nedostatkem finančních prostředků, raději ani netřeba mluvit.. Opravdu zbytečný kus nakonec televizně inscenačního dějepisu, jaký jsem vlastně i očekával.. Bojte se, bojte a krčte se dál !!(5.7.2016)

• marvan

Po velkonárodním kýči Lidice devastuje Nikolaev další milník české historie. A je to tak nevýslovně blbé, že ani nevím kde začít. I národněbuditelské snahy, byť z principu sami o sobě vyžadují kvůli široké akceptovatelnosti sníženou míru soudnosti a inteligence, mohou být projeveny alespoň s minimální mírou vkusu. Ovšem to co předvádí Nikolaev je diletanství ve všech myslitelných směrech. Zatímco současný historický film relativizuje a dávno překonal dětinskou interpretaci historie jako souboje krystalického dobra (my Češi) proti krystalickému zlu (všichni, kteří s námi nesouhlasí), Nikolaev se vydává na cestu časem zpět do dob demagogických velkokýčů Otakara Vávry. Ono by to bylo blbé i kdyby to vzniklo padesát let dozadu, ale jak takováhle kravina mohla vzniknout dnes mi rozum nebere. I samotná struktura vyprávění je jen svědectvím totální neschopnosti tvůrců, filmová pohlednice otrocky ilustrující slabomyslnou nacionalistickou vyprávěnku.(28.7.2013)

• - Některé scény byůy filmovány v archeoparku v Chotěbuzi, nedaleko Českého Těšína. (LusSYx)

• - Drtivá většina natáčení probíhala na našem území, například v archeoskanzenech Modrá a Řepora, Mikulčicích u Hodonína nebo klášteře Doksany. Zahraniční destinace zastupují italský Řím a Samara, turecký Istanbul a Kyperská Larnaka a Paphos. (Olík)

• - Projekt vznikl k 1150. výročí příchodů věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. (Olík)