Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (TV seriál)

Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

Drama / Historický

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 4x52 min)

Petr Nikolaev

David Ployhar

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka, Petr Borovec, Jan Jankovský, Kajetán Písařovic, Helena Karochová, Jan Vondráček, Petr Batěk, Lukáš Jůza, Tomáš Racek, Tomáš Vaněk, Petr Halíček, Josef Hervert, Ilja Racek, Jan Schmid, Jiří Ployhar ml., Petra Špalková, Karel Hlušička, Libor Baselides, Josef Láska, Tomáš Karger, Bohumír Starý, Rudolf Kubík, Josef Kuhn, Petr Florián, Petr Kubík, Matyáš Svoboda, Radomír Švec, Ivo Halík, Vuk Čelebić, Jiří Böhm, Jiří Vojta, Dušan Sitek, Vlastimil Ježek, Miloš Skalka, Ladislav Kolář, Oldřich Kříž, Pavel Majkus, Jan Těšitel, Václav Chalupa, Viktor Krištof, Jaroslav Matějka, Petr Franěk, Marcela Kořenková, Tereza Krištofová, Bohumila Lobodová, Pavel Plch, Kateřina Kopcová, Johana Štěpánová, Michaela Blažková, Denisa Jeřábková, Karel Polišenský, Milan Rutner, Karel Poláček, Vít Pešina, Pavel Macura, Karel Shut, Kvido Barták, Daniel Rowland, Jan Kozák, Aneta Novotná, Lukáš Příkazký, Petr Štěpán, Michal Gulyáš, František Derfler, Martin Janouš, Daniel Svoboda, Martin Stránský (vyp.), Anita Krausová, Radim Jíra, Tereza Nádvorníková, Sabina Votyová, Kateřina Borovičková, Barbora Šimková, Alexandra Střelcová, Lenka Vahalová, Petr Král

Přes veškeré výhrady k tempu, stylu vyprávění a chování postav ve filmu musím uznat alespoň snahu. Snahu tvůrců teleportovat do naší doby duchovního velikána své doby, který svou rétorikou a vzděláním převyšoval většinu učenců tehdejšího světa. Je s podivem, že zrovna my jsme měli takové štěstí, že se někdo takový zasekl právě u nás na Velké Moravě. Beztak jsme si Konstantina nevážili a Metoděj skončil na tři roky "v díře". Politika je sviňa a to se tu tvůrcům jakžtakž zachytit povedlo. Tak velkolepý projekt bych si sice představoval udělaný poněkud lépe (je to taková leklá ryba), energičtěji, ale co naplat, buďme rádi, že ho máme.70%(2.3.2014)

Uff. Jak jen toto ohodnotit. O seriálu jsem se dozvěděl úplnou náhodou. V TV mi úplně unikl a i když věřím, že někde nějaká mini upoutávka byla- jak je na ČT vyjma Sanitky 2 zvykem, s prezentací si asi moc hlavu na Kavčích horách nelámali. Hned u titulků mne zachvátila opravdová zvědavost, protože naznačovaly, kde všude se film bude ohrávat a fakt, že to bude i mimo Moravu mne nadchl. Jenže pak přišlo na první minuty a přišlo zklamání. Nevím, jestli obsazení neznámých herců (spíše neherců) bylo vhodnou volbou. Nemyslím teď hlavní postavy věrozvěstů, Rostislava, německé kněží a kupodivu i papeže Schmida (kterého jinak moc nemusím). Nechápu co koho vedlo k obsazení poradce císařského dvora Liborem Baselidesem.. Tahle postavička TV NOVA let devadesátých již mnohokrát v mini rolých prokázala, že hrát neumí...Obsazení hlavních hrdinů mi sedlo, u Zacha jsem rád dvakrát, protože tohohle sympaťáka můžu. Umí hrát a do role se dobře vžil i typově hodil svým zevnějškem.(Jen by mne zajímalo zda měl Metoděj také dva metry výšky jako tenhle čahoun .-)! Mile mne překvapily exteriéry i množství exotických lokací napříč tehdejší křesťanskou Evropou. Pěkně byly zpracovány i mapové předěly, které umožňovaly časové skoky a neznalému divákovi osvětlovaly tehdejší politicko-náboženské vztahy mezi panovníky a papežem. Na můj vkus jich tam však bylo více než hraných míst, kde měl divák možnost sledovat práci obou věrozvěstů jak v ,,terénu'' mezi Slovany tak u císaře či v Římě. Další co mi vadilo byla ta nažehlenost. Ačkoliv cesta na Moravu musela být v devátém století asi masakr, všichni jsou uhlazení, nažehlení a vypraní v Pervollu. Stejně tak Slované. Oblečeni jsou všichni dobově, ale tak, jakoby si právě vyndali prálo z čistírny. Já si o roce 850 nedělám iluzí a všechny ty osady a hradiště jistě nestály na svěží zelené louce. Chybělo mi tam to bahno ulic, stezek, špína prostého lidu. To vše mohlo dílu vtisknout punc autentičnosti, pravosti. Takto máme pocit, že sledujeme ryze náboženskou záležitost, kde obsah převažuje nad formou. Věřím, že náboženská a naučná stránka tohoto seriálu šla skloubit s dobře zpracovaným autentickým prostředím. Bohužel se tak nestalo. Co je třeba vyzdvihnout je hudba, všiml jsem si, že na ní spolupracoval i pan Pavlica a je to znát! Jak to shrnout? Rozhodně chválím ČT a další koprodukční partnery, za zpracování této silné látky. O Cyrilovi a Metodějovi a jejich dílu tu něco takového mělo být již dříve. Stejně tak hodnotím kladně, že ač si tvůrci vzali velké sousto, poprali se s ním se ctí. O to však více mrzí to haprování v detailech a volbě herců menších rolí, které celkový dojkem výrazně kazí. Je to škoda, jsem si jist že řada diváků pak seriál po shlédnutí prvního dílu nedokoukala, protože jej brala jako ryze náboženskou agitku... Přoč HBO nebo BBC podobné historické záležitosti točit umí? Je to o rozpočtu? Nemohu jinak než dát průměr. Tři svitky. * * *(19.9.2013)

Tři hodně přísný a naštvaný hvězdičky. Nevim, fakt nevim: ne můj šálek kávy? Tím to nebude... Ještě, že ty objektivní názory vlastně neexistujou (jo, píšu to znova), každopádně "pilotu" zatím fakt víc než 60% ne s tím, že se to dle galerie k dalším částem může už jenom zlepšovat. Hodnocení tak račte brát s ohromnou rezervou, nicméně naučnou hodnotu to má neocenitelnou, vyloženě naštvaný od bedny odcházet nebudete... Na naše seriálové poměry jednoznačně čiré zjevení co se technických kvalit týče.(20.6.2013)

• Eleanor05

Vypadá to jako pořad do hodin dějepisu na základní škole, kdy se učitelce nechce přednášet, protože má zrovna kocovinu. Tak zapne tuhle minisérii a začne u ní klimbat, zatímco dětičky se budou bavit nad příšernými vizuálními efekty a nepřirozenými dialogy... Po druhém díle se ještě přidává až parodická šablonovitost a černobílost postav... Po třetím díle mě to čím dál víc pokouší dát odpad!, protože nezáživnost způsobu vyprávění už dosahuje sotva snesitelné výše... Čtvrtý díl jsem radši ani neviděla.(30.6.2013)

Jako malé děcka jsme si hráli v základech kostela kde byl nejspíše pohřben sám Metoděj a vše v okolí, co připomínalo Velkou Moravu formovalo můj zájem o historii a archeologii, takže tento seriál mnou byl očekáván se zájmem a napětím. Už jsou to skoro tři roky, ale rozhodně ve vzpomínkách stále určité pasáže jsou a pozitivní pocity také. Ucelené vyprávění, zajímavé i poučné a vzhledem k omezenému TV rozpočtu i velmi obstojný vizuál. Rozhodně tento seriál tyhle dva moudré pány dokáže poutavě přiblížit i současnému zvídavému zájemci a je jen škoda jak málo je zde hodnotících. Tenhle počin si pozornost rozhodně zaslouží. Pro mě osobně byl krásnou pozvánkou k Oslavám 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v červenci 2013 na Velehradě(22.3.2016)

• - Že kosti nalezené na Krymu patří sv. Klimentovi (nebo též sv. Klementovi), bylo především Konstantinovo zbožné přání, neboť není pravděpodobné, že by kosti tak dlouho (cca 750 let - jelikož sv. Kliment zemřel kolem roku 101) vydržely pohromadě. (Zdroj: Toulky českou minulostí, díl 1. str. 129). (VMa)

• - Některé scény byůy filmovány v archeoparku v Chotěbuzi, nedaleko Českého Těšína. (LusSYx)

• - Projekt vznikl k 1150. výročí příchodů věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. (Olík)