Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (TV seriál)

Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

Drama / Historický

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 52–53 min)

Petr Nikolaev

David Ployhar

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka, Petr Borovec, Jan Jankovský, Kajetán Písařovic, Helena Karochová, Jan Vondráček, Petr Batěk, Lukáš Jůza, Tomáš Racek, Tomáš Vaněk, Petr Halíček, Josef Hervert, Ilja Racek, Jan Schmid, Jiří Ployhar ml., Petra Špalková, Karel Hlušička, Libor Baselides, Josef Láska, Tomáš Karger, Bohumír Starý, Rudolf Kubík, Josef Kuhn, Petr Florián, Petr Kubík, Matyáš Svoboda, Radomír Švec, Ivo Halík, Vuk Čelebić, Jiří Böhm, Jiří Vojta, Dušan Sitek, Vlastimil Ježek, Miloš Skalka, Ladislav Kolář, Oldřich Kříž, Pavel Majkus, Jan Těšitel, Václav Chalupa, Viktor Krištof, Jaroslav Matějka, Petr Franěk, Marcela Kořenková, Tereza Krištofová, Bohumila Lobodová, Pavel Plch, Kateřina Kopcová, Johana Štěpánová, Michaela Blažková, Denisa Jeřábková, Karel Polišenský, Milan Rutner, Karel Poláček, Vít Pešina, Pavel Macura, Karel Shut, Kvido Barták, Daniel Rowland, Jan Kozák, Aneta Novotná, Lukáš Příkazký, Petr Štěpán, Michal Gulyáš, František Derfler, Martin Janouš, Daniel Svoboda, Martin Stránský (vyp.), Anita Krausová, Radim Jíra, Tereza Švejdová, Sabina Votyová, Kateřina Borovičková, Barbora Šimková, Alexandra Střelcová, Lenka Vahalová, Petr Král

První díl je naprosto zbytečný, jedná se o sled střípků z života obou bratrů velice násilně a zmatečně poskládaných do teatrální podívané, k tomu mizerně zahrané s přemírou vložené hudby, Druhý díl je naproti tomu zajímavý, dějově se posouvá a celé to začíná dávat smysl, ačkoli zůstaly neduhy s herci i scénářem. Taktéž pokračují i zbývající díly. Celkový dojem je rozporuplný, jedná o tématicky i faktograficky o zajímavý počin, s ucházejícími kulisami i rozsahem, jenže by to více vyniklo s lepším scénářem a v lepších režisérských rukou.(11.7.2013)

• fredisek

Předpokládám, že Nikolaev ani scenárista nezamýšleli vytvořit z tohohle námětu komedii...udělali. Větší frašku aby člověk pohledal. Copak o to, kýč jsem čekal, ale ne tak laciné, škrobené, chytrácké dialogy (tu tunu filozofie pak korunuje oslovení "brácho" mezi Cyrilem a Metodějem...scenárista si z nás dělá dobrý den, nebo co?). Pocta našim kulturním kořenům? Leda tak výsměch. Kostýmy, scénografie průšvih. Plastikovější než celý Hollywood. Proč mají Češi pocit, že k historickým dramatům patří patos, spisovnost a bohorovnost? Cyril s Metodějem byli taky lidi. Tohle z nich udělalo polobohy a bohužel...modly, ehm, to se jaksi míjí účinkem, ne? Pokus o metaforu se Sofií mě taky dostal...jak by asi Konstantin v řečtině řekl, že si vybere Sofii, jelikož to znamená sofii? Tenhle pokus o film by nemělo zbaštit ani dítě na prvním stupni základky. Trochu civilnosti do té národní hrdosti a možná se dopracujeme alespoň částečné uvěřitelnosti. Hlavně že štáb procestoval půl Evropy, stejnak tu máme u Arabů velbloudy a kdekoli na jihu palmy. Klišé je tu strašně moc. Škoda. Hlavně scénáře, to je katastrofa, navíc nepřehledná.(29.6.2013)

Zmapovať jednu z najvýznamnejších epoch našich dejín sa pýtalo na svet už poriadne dlho, ale nikdy sa nepodarilo vytvoriť podobné rozsiahle dielo / Mojmír II. je pri všetkej úcte malou komornou drámou /. Taktiež zvolená forma dokumentárnej drámy, tak populárna v produkcii svetových televízií, je ušľachtilá a dala výzvu tvorcom popasovať sa s náročnou témou. Výprava a digitálne triky sú na slušnej úrovni, komentár sa drží historických faktov, len je trochu pridusený.(30.6.2013)

• Tommassi3

Mnohdy velmi šikovný režisér Petr Nikolaev znovu přišel s projektem vlastně až pomýleným, zbabělým demytizovat či alespoň upřesnit dávno zažité cancy, hloupým a v důsledku jakkoli žánrově silně nefunkčním, který coby hraný bolestivě zkratkovitý dokument postrádá jakéhokoli kontextu a jako lidské drama dvou učenců nemůže obstát už jen dík dokonale nelidsky neživým charakterům hlavních hrdinů.. O nepochopitelném a směšném užití CGI, jehož zkrátka nelze donekonečna omlouvat nedostatkem finančních prostředků, raději ani netřeba mluvit.. Opravdu zbytečný kus nakonec televizně inscenačního dějepisu, jaký jsem vlastně i očekával.. Bojte se, bojte a krčte se dál !!(5.7.2016)

• MikO_NR_1909

Multi-koprodukčný film 4 krajín vrátane Slovenska. Stále doplácame na filmovú nevyspelosť. Popri úžasnej grafike (na naše pomery) vidím obrovské vady, ktoré to neskutočne ničia. Po prvé : príšerné herectvá, Po druhé : fakt "plodné debaty", ktoré sú absurditou najväčšieho rádu. Nakoniec môžeme byť radi, že je to robené dokumentárnym spôsobom, i keď opäť sme potvrdili, že historické tématy natočiť, je pre nás tabu.(6.7.2013)

• - Projekt vznikl k 1150. výročí příchodů věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. (Olík)

• - Některé scény byůy filmovány v archeoparku v Chotěbuzi, nedaleko Českého Těšína. (LusSYx)

• - Drtivá většina natáčení probíhala na našem území, například v archeoskanzenech Modrá a Řepora, Mikulčicích u Hodonína nebo klášteře Doksany. Zahraniční destinace zastupují italský Řím a Samara, turecký Istanbul a Kyperská Larnaka a Paphos. (Olík)