Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (TV seriál)

Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

Drama / Historický

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 3 h 31 min (Minutáž: 4x52 min)

Petr Nikolaev

David Ployhar

Roman Zach, Ondřej Novák, Milan Bahúl, Vilém Udatný, Radka Fidlerová, Marian Roden, Vladimír Javorský, Josef Abrhám, Branislav Polák, Bořík Procházka, Petr Borovec, Jan Jankovský, Kajetán Písařovic, Helena Karochová, Jan Vondráček, Petr Batěk, Lukáš Jůza, Tomáš Racek, Tomáš Vaněk, Petr Halíček, Josef Hervert, Ilja Racek, Jan Schmid, Jiří Ployhar ml., Petra Špalková, Karel Hlušička, Libor Baselides, Josef Láska, Tomáš Karger, Bohumír Starý, Rudolf Kubík, Josef Kuhn, Petr Florián, Petr Kubík, Matyáš Svoboda, Radomír Švec, Ivo Halík, Vuk Čelebić, Jiří Böhm, Jiří Vojta, Dušan Sitek, Vlastimil Ježek, Miloš Skalka, Ladislav Kolář, Oldřich Kříž, Pavel Majkus, Jan Těšitel, Václav Chalupa, Viktor Krištof, Jaroslav Matějka, Petr Franěk, Marcela Kořenková, Tereza Krištofová, Bohumila Lobodová, Pavel Plch, Kateřina Kopcová, Johana Štěpánová, Michaela Blažková, Denisa Jeřábková, Karel Polišenský, Milan Rutner, Karel Poláček, Vít Pešina, Pavel Macura, Karel Shut, Kvido Barták, Daniel Rowland, Jan Kozák, Aneta Novotná, Lukáš Příkazký, Petr Štěpán, Michal Gulyáš, František Derfler, Martin Janouš, Daniel Svoboda, Martin Stránský (vyp.), Anita Krausová, Radim Jíra, Tereza Nádvorníková, Sabina Votyová, Kateřina Borovičková, Barbora Šimková, Alexandra Střelcová, Lenka Vahalová, Petr Král

Docela překvapením je pro mě tento televizní megaprojekt, jenž je zpracován spíše dokumentárně, než jako klasický seriál. Hlavně musím pochválit výběr hlavních herců, Zach a Novák, se do rolí věrozvěstů velmi hodili. Z vedlejších postav "kraloval" Milan Bahúl jako Rostislav. S režiserskými přístupy jsem měl občas problém, ale často to šlo na úkor dějepisné výpovědi. Dokudrama má sice dost chyb, ale jako celek neuráží a na naše poměry je to nadprůměrná věc. Více filmů/seriálů se zaměřením na českou historii.(23.3.2014)

Výprava, kostýmy a hudba jsou na české poměry velmi zdařilé, což se o režii říct už nedá. Nejhorší ze všeho jsou ale herecké výkony. Tedy, některé ujdou, ale ve valné většině znějí repliky hrozně uměle a neuvěřitelně. To působí velice rušivě, protože se divák nemůže pořádně vpravit do děje. Je to veliká škoda, ale herci (a scénář) prostě srážejí kvalitu o několik tříd dolů. Na druhou stranu oceňuji historickou přesnost a dobovou atmosféru některých scén.(25.7.2013)

Docela by mě zajímalo, jak by tohle natočil Jirka Strach. S jeho citem pro prostor a nasvícení katedrál, s citem pro výběr lokalit, ale i schopností vydolovat ze scénářů, co se dá, a ještě tam přidat na dialozích uvěřitelnost či dokonce vtip. Tahle didaktická verze je... zkrátka didaktická. Popisná. Nedějová. Sice je hezké, kde všude štáb natáčel, některé lokace vypadají zajímavě, ale chladné je to jak kus žvance v mrazáku. Dialogy jsou neuvěřitelné, patetické, tahají za uši. Já vím, že to měla být pocta, ale proč by měly být všechny podobné pocty svatým tak bezkrevné a bezživotné? --- Po skončení celého seriálu mám pocit, že to černobílé vidění světa pohřbilo u tohoto seriálu cokoliv možného dramatického. Slované jsou jen hodní, Frankové jen zlí. Nic mezi tím.(29.6.2013)

První díl je naprosto zbytečný, jedná se o sled střípků z života obou bratrů velice násilně a zmatečně poskládaných do teatrální podívané, k tomu mizerně zahrané s přemírou vložené hudby, Druhý díl je naproti tomu zajímavý, dějově se posouvá a celé to začíná dávat smysl, ačkoli zůstaly neduhy s herci i scénářem. Taktéž pokračují i zbývající díly. Celkový dojem je rozporuplný, jedná o tématicky i faktograficky o zajímavý počin, s ucházejícími kulisami i rozsahem, jenže by to více vyniklo s lepším scénářem a v lepších režisérských rukou.(11.7.2013)

• MikO_NR_1909

Multi-koprodukčný film 4 krajín vrátane Slovenska. Stále doplácame na filmovú nevyspelosť. Popri úžasnej grafike (na naše pomery) vidím obrovské vady, ktoré to neskutočne ničia. Po prvé : príšerné herectvá, Po druhé : fakt "plodné debaty", ktoré sú absurditou najväčšieho rádu. Nakoniec môžeme byť radi, že je to robené dokumentárnym spôsobom, i keď opäť sme potvrdili, že historické tématy natočiť, je pre nás tabu.(6.7.2013)

• - Že kosti nalezené na Krymu patří sv. Klimentovi (nebo též sv. Klementovi), bylo především Konstantinovo zbožné přání, neboť není pravděpodobné, že by kosti tak dlouho (cca 750 let - jelikož sv. Kliment zemřel kolem roku 101) vydržely pohromadě. (Zdroj: Toulky českou minulostí, díl 1. str. 129). (VMa)

• - Komentář k seriálu čte v české verzi Martin Stránský, ve slovenské Vladimír Jedľovský. Oba jmenované spojuje dabování stejné postavy, a to Gregoryho House (Hugh Laurie) v seriálu Dr. House (od r. 2004). (hermiona)

• - Projekt vznikl k 1150. výročí příchodů věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. (Olík)