Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

Mayleth

Tento seriál ma zaujal ihneď od prvého dielu a nepustilo ma to až po ten posledný. Výborná psychologická detektívka, ktorá sa zaobišla bez nejakej bombastickej akcie. Komorne a civilne natočené. Spomaľujúce sa tempo vôbec nebolo na škodu a celý príbeh sa krásne uzavrel. Pár vecí podľa mňa trochu podcenili, hlavne v tretej sérii (Paulov pobyt na klinike), ale nemyslím, že to celkovému dojmu uškodilo. Veľmi dobre napísané postavy, viacrozmerné a živé; umocnené hereckým koncertom hlavných dvoch predstaviteľov. (A nielen ich.) Gillian Anderson neprekvapivo skvelá. Jamie Dornan zase prekvapivo skvelý. Dornana som doteraz považovala proste za "pekný sladký ksichtík", no takáto rola mu sedí oveľa viac než Christian Grey... Z Paulovho podmračeného pohľadu mi chodil mráz po chrbte. Takže spokojnosť. Môj osobný bonusík írska angličtina v originálnom znení. ()

Dawe2

Viděl jsem první dva díly první série, je to hezky natočené, hezky zahrané (Andersonová skvělá), ale mě to nebaví a tolik času tomu odmítám věnovat. Jako film, možná i trilogie by to mohlo být dost fajn. Takhle je to nuda, vše se ví a k tomu se něco málo děje. Nijak neshazuji kvality, první dva díly za mě 60%, zbytek nehodnocen, děkuji, jdu o film dál. ()

quido_zidle

Taaaaaak jseeeeeem tooooooooooooooooooooo dokoooooooooooooookoooooouuukaaaaaaaal celýýýýýýýýýýýýýý, doooooooooobrýýýýýýýýýý tooooooooo býýýýýýýýloooooooooo.............. Se sebezapřením zvládnuty všechny 3 části - a moje první "věta" ten seriál myslím vystihuje přesně... Námět, provedení, atmosféra, vše super, jen toho začnete mít po 6ti dílech tak nějak akorát dost a při představě dalších 12ti přemýšlíte jestli raději nepůjdete dělat vaši úplně nejvíc neoblíbenou činnost...:-) Čeho si v něm užijete opravdu dosytosti, je detail zírajícího obličeje Gillian Andersonové(pořád je ve formě:-) - z těch cca 16 ti hodin to bude odhadem tak 3 hodiny celkem. ()

kokofek

Zajímavé,napínavé,znepokojivé a skvěle zahrané. Opět se vrací známý fakt,že dětství nás poznamená na celý život. A jelikož je zlo ukryto v každém člověku ,takovéto zvířecí já,které máme někdo hluboko je probuzení hrůzným dětstvím na pochodu. ()

hony23

Z Londýna je ppvolána do Irska policejní komisařka, aby pomohla v pátrání po škrtiči z Belfastu. V první sérii se seriál rozjíždí jen pozvolna a sledujeme pátrání policie po totožnosti pachatele. Druhá série je skvělá a zaměřuje se na dopadnutí škrtiče a záchranu jeho poslední oběti. Třetí série je jen zbytečně nastavovanou kaší, kde se sbírají důkazy, probíhají psychologická vyšetření a až závěrečná epizoda přinese konečné rozuzlení. ()

RedBoryyys

Jsem zvyklý na hodně,ale zde mi bylo chvílemi špatně,neboť je to vážně velmi dobře a syrově natočené. Pro "posouvaní hranic" doporučuji. ()

srada

kua,tak musím uznat,že toto je všeobecně velmi znepokojující,ale na druhou stranu jsem rád,že se fakt najdou ještě větší úchylové než jsem já.No,ale být 30-ti letá brunetka s profesním životem,tak pozavírám i ventilačky na plastových oknech a ještě bych u toho popřemejšlel jestli ty okna nemám pro jistotu prošpikovat pár vrutíkama,abych měl klidný spánek. :P ()

Hoffmanos

Často nezáživné scény podkresluje chabá hudební kulisa, která je tady znát z celé hodiny jen pár minut. Přes náznak originality a potenciálu, tenhle kousek seriálům jako wallander, the killing, či hannibal nesahá po kotníky, a mohu jej řadit pouze do průměru. ()

numan

Nečekejte klasickou detektivku, kde vrahem je zahradník. Od začátku totiž víte, kdo je pachatel. The Fall je především hutné psychologické krimi-drama s výbornými herci, které se táhne ve velmi líném tempu, ale je silnější než silnice. Všichni ti američtí seriáloví Dexteři a dokonce i Hannibalové proti tomuhle kusu působí jako barvotisková šaškárna krutě vzdálená byť jen náznaku jakékoliv reality. Tohle není HRA na Belfast a na sériového vraha, tohle JE Belfast, ve kterém řádí sériový vrah. Smekám. ()

frantad

Jeden z nejlepších kriminálních seriálů, které jsem viděl. Bohužel bodík dolů za to, že v předposledním dílu druhé série tvůrci rychle museli doplnit postavu kněze - pedofila a také přece nebylo vhodné, aby byl sériový vrah Židem, takže šup šup, aby to bylo "v pořádku". ()

Wartord

Jako vždy jsem se nenechal oklamat úvodním thrillingem, po kterým všichni padnou na zadek. První sezóna by položila snad i vola, to ano, ale ne tak závažně, abych z toho měl týdny depresi. Vrahův motiv je tak vyumělkovaný žvást, že to tomu volovi musí být přece jasné! ()

frenkie

Spolu s americkými True Detective je tato britsko-irsko-americká detektivní série to nejlepší, co jsem v uplynulém roce v krimi žánru viděl. První série, která je hlavně o skutcích vraha, kterého od začátku známe a druhá série, která je zase více o úsilí ho dopadnout a usvědčit, jsou vzácně vyrovnané. Co mě na těchto jednopřípadových seriích nejvíce baví, je to rozvíjení hlavních charakterů, rozvíjení dějových linek, pečlivé budování divákovi závislosti. Kdo tady nadává na rozveklost, tak ať si pustí třeba CSI: NY, tam to opravdu nehrozí. Dalším faktorem , který mě bavil, byly samozřejmě herecké výkony. Bez vyjímky si všichni odehráli role na svoje maximum. Vše na mne působilo dost autenticky, věřím, že alespoň s nějaké menší části by mohla policejní práce v Irsku nebo VB vypadat. Takže jak už jsem řekl, bylo to skvělé a je to u mne za plný počet *. P.S. doufám, že Gillian kývne i na další sérku. :-) ()

sir23

Opäť ďalší dobrý britský seriál, Gillian som dlho nevidel nikde hrať, myslím že svoju postavu zvládla výborne, miestami je to dosť napínavé, nieje to žiaden krvák, je to inteligentné krimi, určite odporúčam. ()

Bluerider

Po první sérii jsem byl trochu v rozpacích, protože nepopiratelné kvality seriálu (psychologie hlavních postav, celková atmosféra) byly rozrušovány řadou dalších dílčích motivů, které do celkového obrazu zdánlivě nezapadaly. Druhá řada ale dílo korunovala a výsledkem je mrazivý příběh dvou velmi zvláštních individualit - predátorů, kteří dokážou kořistit ze světa kolem, protože na rozdíl od jejich okolí mají jen velmi málo slabin. Oba žijí ve vlastních uzavřených myšlenkových světech, oba pronásledují slabé nebo neposlušné "kusy" ve svém okolí a oba stojí jen díky společenské konvenci na opačných stranách zákona. Kdo bude v našem ideově rozříštěném a morálně ambivalentním světě úspěšnější? Napínavé, znepokojující, hypnotické. Jo a Gillian Anderson je tam zatraceně sexy. ()

Eseter

Asi trochu SPOILER. Tak do Stelly jsem se úplně zamilovala. Já prve myslela, že to bude mnohem víc o tom, jak nebohou Angličanku žádnej Irčan mezi sebe nepřijme nebo tak něco, ale nakonec to bylo mnohem lepší. Hlavního záporáka-úchyláka se podařilo vykreslit dost dobře bo mě z něj bylo fakt blbě. Byla to nechutnost. Nechápu, jak někdo tvrdí, že je to o podobnosti Stelly a Paula bo já si myslím, že je to přesný opak. - V postelové scéně s kolouchem Andersonem je to dobře vyjádřeno, v zásadě potvrzeno Stellyným opovržením nad jeho výrokem, však taky jo, protože tenhle seriál je o násilí na ženách a o postavení ženy obecně. Skvělé feministické drama. PS. Trio z Hollyoaks nesmírně pobavilo. PS2. Bacha na Obočáře. ()

revere

Dobrá krimi, kde není kladných hrdinů a kde několikanásobný vrah nevychází ve srovnání s okolím zas tak úplně nejhůř. Vystupuje tu řada epizodních postav, na kterých by takový Stephen King postavil samostatný příběh, ale tady si odehrály svou roli na jedničku. Od závěru jsem čekal trochu víc. Ale s lehkým odstupem se mi zdá, že nic víc ani třeba nebylo. ()