Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Automaniak

Pro mě je to zklamání, jelikož od 1 a od 2 jsem bohužel čekal víc, tak jsem si řekl, že to vše nechá Jackson na poslední díl, a bohužel! Asi jsem od toho čekal až moc :(. Ale stále tomu ty 4 hvězdy dám, jelikož je to prostě srdcovka. Všichni si přiznejme, kdyby jsme to hodnotili přesně tak jak by se mělo tak se to blíží až na to horší hodnocení. ()

Lukasinoo

Perfektné. Bude mi to chýbať. Trpaslíci sa mi veľmi páčili, to ako na tých muflónoch či kamzíkoch či čo to bolo jazdili. Pekne sme sa zasmiali :-D. Nečítal som knihu a to čo sa stalo s Kilim a Filim som nečakal. Thorin bol pre mňa niečo ako Boromir len v trpasličej podobe. ()

PlutisMovie

Dle mého by v popisu žánru sedělo spíš: fantasy, Akční. Film je od samého začátku, až do konce nepřetržitá rubačka skřetů, elfů, trpaslíků, lidí a zvířat. Mám rád akční filmy, proto se mi poslední díl líbil, avšak fanoušek předchozích dílů může být zklamán. V třetím dílu se mu dostane opravdu jen bitva pěti armád. Třetí a zároveň poslední dobrodružství z středozemě funguje skvěle jako dotvoření druhého dílu a ke konci hraje na nostalgii z pána prstenů. ()

tranquill

Konec putování malého chlapíčka po široširém světě aneb Divočina vítězí! Tentokrát nás drak svými řečmi moc dlouho nebrzdil... Poté tempo filmu zpomalilo, avšak závěrečná bitva vše splnila. Dokonalé digitální triky, staré nestvůry, nové příšery, akce, honosné proslovy, emoce, těch i mrtvých bylo opravdu hodně... Nevím, jak celá sága oslovila skalní příznivce Tolkienovy předlohy, ale já zklamán nebyl :-) A teď bych si měl osvěžit a okomentovat lehce navazující ságu o prstenu... ()

caramell

Jako fanoušek knižní předlohy jsem se po zkušenostech s předchozím dílem tohoto posledního dílku skládačky doslova bál (ale nemohl si ho nechat ujít). A možná i proto jsem byl příjemně překvapen. Co se týče příběhu, tak je díky knižní předloze dokonalý. Ale samozřejmě mám celou Osamělou horu výtek... Scénu s Drakem a Jezerním městem bych dal do minulého dílu a tento začal Flasbankem, jako bylo dosud u všech Lotrů a Hobitů tradicí. Thorinova linie od normálnosti k zešílení a zpět je suprová. Přesně jako v knize. Bitva je monumentální a především - velmi přehledná, což se mi hodně líbilo. Že si tam Jackson domyslel šutrožrouty a zlobry z katapultama pominu, hold už to k němu patří (ale neříkám, že mi to nevadí). Zapojení Bílé rady do příběhu jsem zprvu moc nepochopil, ale nakonec se to ukázalo jako dobré řešení pro příběh jako celku (až na mé výtky vůči souboji s Devítkou a se Sauronem, který jsem si představoval totálně jinak a ne jako závěrečnou bitvu v Harrym Potterovi). Že tam měl Legolas zase kopec digihrátek bylo předem jasné, ale mohl se u toho Jackson krotit, stejně jako ve Společenstvu prstenu. Pak by to bylo suprové. A teď co mi vadilo ze všeho nejvíc. To byly souboje jeden na jednoho, ať už se jednala o kohokoliv proti komukoliv. Všechny souboje byly podle stejné předlohy, naivní, hloupé a rozhodně ne zábavné. Bitka Thorina proti Azogovi na zamrzlém jezeře byla příšerná. Oba dva se mohli Xkrát navzájem zabít, ale neudělali to. Proč? Od odvěkkých nepřátel bych to čekal. Všichni trpaslíci byli hbití jako elfové, ale proč to nechápu. Gimli takový rozhodně nebyl. Gimli je pro mě prototypem trpaslíka -silný, sveřepý, ale rozhodně ne hbitý jako kočka. Z celé společnosti mé předpoklady splňovali leda tak Balin a Bombur + Dáin Železná noha, který se povedl. Tak jsem vylíčil nejhorší věc a recenzi zakončím tou nejlepší. A tou byly pro mě naprosto suverénně závěrečné titulky. Úžasný soundrack, kterému bych určitě dal nominaci na Oskara a titulky samy o sobě byly přesně takové, jaké bych si představoval závěrečné titulky. A to takové, že jsem se na ně prostě musel dodívat. Je asi docela zvrhlé na celém filmu nejlépe hodnotit titulky, ale hodnotím podle mých dojmů a titulky na mě udělaly dojem suverénně nejlepší. 80% ---------------------------------------------------Po druhém shlédnutí... To mi umožnilo značně si rozšířit názor. Definitivně uznávám, že tři filmy jsou zbytečné, popřípadě, že když už by měly být tři filmy, měly být udělány s důrazem na "dobrost filmu" ne s důrazem na co největší ziskovost. Jednička je velmi dobrá, ta by podle mě měla zůstat jak byla. Dvojka, též velice slušná, by se dle mého názoru bez problému obešla bez natahování scén se Šmakem a především, na konci dvojky měl Šmak umřít. Tím by dvojka dostala závěr a hlavně - ve trojce by se uvolnilo nějakých 15 minut pro dořešení věcí, které zde nebyly dořešeny (Arcikam, jak skončila bitva, co bude s horou, jak se rozdělili o poklad...). Filmy by tak působily uzavřeněji, ne jako seriál a ze scénaristického hlediska by byly kvalitnější. A já bych z nich měl větší radost. () (méně) (více)

AngelG

Fuck you everyone.. Protože tohle bylo prostě epic !!! Ať si kdo chce, co chce říká.. Tady se to stejně převážně skládá z věčného hledání těch nejdebilnějších důvodů, proč je to tak strašné, které jsme kde četla, jen aby jste to prostě mohli zhateovat, protože jinak by vaše životy nejspíš nebyly úplné. Tak já jsem si namísto toho užila naprosto překrásnou zakončující jízdu a bylo to po všech stránkách opravdu skvělé. Nemám nejmenší důvod řešit, co si tam kdo dovolil přidat nebo změnit oproti knize ( a ano, taky jsem tu knížku četla ), protože tohle je prostě FILM.. má to bavit a to jak po herecké, dějové stránce, tak hlavně i po vizuální, od toho jsou filmy dělané, obzvlášť tyhle filmy. Vaše neustálé remcání a trapné dohadování, je už fakt hlavně směšné, jelikož z toho nevychází nic objektivního a táhne se to už od prvního dílu Hobita. Namísto toho by jste třeba sami mohli zkusit něco vytvořit, dyť je to přeci tak prosté a hlavně jde jen o prachy.. ;) ()

JBMAVERICK

Opět součástí mojí TOP 10 jako zástupce celý trilogie. Nemůžu si přece celej žebříček zaplácnout genialitou Petera Jacksona. Naprosto souhlasim, se všemi kladnými a hlávně zápornými argumenty co jsou tu. ALE spolu s Pánem prstenů je to nejlepší fantasy sága, co kdy byla natočená a nikdo to hodně dlouho nepřekoná. Každý kdo byl alespoň na jediném díle v kině mi musí dát za pravdu, že i když si pak zpětně uvědomuje všechny ty zde zmíněné nedostatky, tak z tohohle vizuálního orgasmu nešlo odtrhnout oči. A to přece jinak hodnotit nelze ne? A že ignoruje "dramaturgickou výstavbu" ? ooo.... To zvládnu! ()

saltonsea?

Třetí dějství Hobita má své mouchy. Cybí nosný děj a ne všechny dějové linky jsou dotaženy (prodloužená verze zřejmě mnohé napraví). Emoce nemají zdaleka takové grády jako v Návratu krále. Naproti tomu mne film ani na vteřinu nenudil ba velmi bavil. Bitva a přilehlé souboje jsou vynikajicí, žeh Jezerního města a následný Šmakův skon taktéž. Humor je klasicky Jacksonovský, tudíž osobitě vtipný. A konec filmu propojujicí Hobita s Prstenovou trilogií vyloženě potěšil a dojal. Prostě fantasy jak má být. ()

Narayan

Bohužel, není to tam...myslím ten feeling z Pána Prstenů, jen místy občasné náznaky. Samozřejmě jsem neočekával, že se to kvalitativně nějak výrazně přiblíží starší, a ve všech ohledech lepší trilogii. Snad jen první díl měl k tomu nakročeno. Přeci jen jsem ale doufal, že to nakonec dopadne o něco lépe. Nemám žádný problém s tím, že se děj filmového hobita v mnoha situacích odchyluje od knihy, a výrazně si přidává a vymýšlí - přeci jen hobit jako kniha je spíš taková pohádka pro děti, nic co by bylo hodno epické filmové trilogie. A to je možná ten problém. Tři filmy jsou prostě moc, i přes místy kvalitní doplňky k ději (zejména scény se Sauronem). Bohužel tam kde chybí scénář, PJ vyplňoval hluchá místa efektivní soubojovou vatou. A zejména v tomto posledním díle je vaty tolik, že už to film jako celek hodně poškozuje. Možná pomůže rozšířená verze, ale opravdu chybí lepší gradace děje, více nebojových scén s hlavními postavami, více dialogů. Proč tam nemohlo být o pár debilních CGI hyper přeplácaných akčních scén méně, a místo toho třeba více Bilba. Nebo třeba na konci pohřeb Thorina. Nebo se mohl objevit Glum. Cokoliv! A celkově se nemůžu zbavit dojmu, že i samotná závěrečná bitva šla natočit mnohem lépe, mnohem epičtěji, a přitom s mnohem míň CGI efekty, které jsou zde opravdu občas tak přeplácané, že se na to místy nedá dívat (trpaslíci na muflonokamzících skákající po horách, jakákolvi scéna s teplým Legolasem, etc.) . Konec je také zbytečně useklý. PJ si asi řekl, že po často kritizovaném trojitém 30 minut trvajícím závěru u Pána Prstenů, to tentokrát hodí do opačného extrému - asi nikdy neslyšel o pojmu zlatá střední cesta. Přes všechna negativa, kterých je bohužel hodně, stále musím dát 4*, už jen z vděčnosti za možnost návratu do Středozemě. Prostě si myslím, že je stále lepší natočit epickou trilogii, která sice nedosahuje zdaleka kvalit Pána Prstenů, než nenatočit vůbec nic. Anebo jen jeden pohádkový celovečerák - na víc totiž látka samotné knižní předlohy nemá. Tedy filmový Hobit jako celek rozhodně není zklamání, natož epický fail, jen se člověk nedokáže zbavit pocitu, že by to šlo lépe. Kdyby se trochu více promyslel scénář, kdyby někdo plácl tlustokožce přes prsty při tvoření miliónu kýčovitých efektů, kdyby........mohlo to být lepší, ale Pán Prstenů byl, je, a bude stejně vždycky jen jeden. ()

PenaPP

Abych řekl pravdu, jsem z posledního dílu Hobita poměrně zklamaný. Z velké části za to můžou až nevkusné rádoby vtipné scény, díky kterým se ze sálu ozýval smích, který ale, podle mě, není v případě Hobita na místě. Dále postava Alfrida mě neskutečně štvala a velmi jsem litoval, že ho na neoběsili, jak rozlícený dav požadoval. Kdybych chtěl jít na komedii, koupil bych si vstupenku na jiný film. Jinak co se nelogičností týče, ty byly do očí bijící - zajímalo by mě, jestli ten, kdo vymýšlel například scénu Legolase skákajícího po kamenech z rozpadajícího se mostu, vůbec dokončil základní školu, protože už z hodin fyziky by musel vědět, že je to něco absolutně nereálného. Jinak bitva sama o sobě byla fajn a Martin Freeman alias Bilbo také dělal, co mohl, nicméně sám celý film utáhnout nemohl. ()

katmandzoo

Mierne sklamanie, ktoré je však zjavne odvodené od môjho prílišného očakávania grandiózneho zakončenia celej trilógie o Hobitovi. Podľa môjho názoru tam ostalo niekoľko podstatných vecí nedovysvetlených (nechcem však spoilerovať), čo bola vážne škoda, lebo po grafickej a dejovej stránke to bolo famózne dielo, kde sa stále niečo dialo a divák neostal ani na chvíľu znudený. Ani kinový zážitok neumocní tento mierny pocit sklamania, no ak sa na to pozriem ako na celok, tak celú Hobitiu sériu hodnotím na 4* a verím tomu, že Peter Jackson sa tejto vďačnej tématiky nevzdá a v najbližších rokoch nás opäť prekvapí nejakým príbehom zo Stredozeme, nakoľko podklady na to rozhodne má. (viď. Silmarilion a Hurinove deti). ()

Stíba

Jen potvrzení, že série Hobita se nemůže rovnat s Pánem prstenů (snad kromě prvního dílu) v žádném ohledu. (Kino Benešov 3D - 16. 12. 2014) ()

SimonShot

Tato vygradovaná show se dostala do jiného rozměru, tentokrát se setkáváme hned z pěti armádami, které původně zamýšlejí bojovat proti sobě, nakonec se naštěstí spojí a budou bojovat proti nepříteli mnohem kompatněji a s vyšší vůlí. Lehce bych tomu vytkl docela zdlouhavý závěr, ale jak jsem říkal tohle se dá očekávat od tohoto žánru. Celkovou sérii Hobitta bych hodnotil sice o stupeň níž než je předcházející série Pán Prstenů, ale pořad bych to hodnotil jako povedený pokus na předešlou slávu. Film hodnotím čtyřmi hvězdy neboť jsem se bavil a dopřál jsem si pěkný kulturní zážitek. ()

FanKalEl

Tak a je to tu. Tretí diel síce bol záživný už od začiatku, ale to správne tempo a štava prišla po polhodine. Potom sa to už len násobilo a z kina som odišiel plný úsmevu a spokojnosti. Malo to i humor, i temnú atmosféru ale aj velkú nadšenosť. Herci boli brilantní a scenár takisto, niektoré hlášky boli fakt bomba. Iste tu je čo vytknúť, napr. digitálna armáda elfov strašne bila do očí vrátane Legolasových šialených trikov :D ale to odpúšťam pretože tie bitky boli fakt že epické, mne osobne sa najviac páčil boss battle medzi Thorinom a Azogom, to som proste nečakal. O emócie a krásny záver bolo postarané a i keď niektoré otázky z finále ostali otázkami, tak verím že pan Jackson to vynahradí v exended verzii, veď je to borec :) (100%) ()

Ihuj

Ten bod, kdy psychopat narazí na hranice vlastního svědomí, tvoří vždycky nejlepší příběh. Od té doby už však kvalita filmu spěje pomalu dolů a po Thorinově smrti už prakticky není na co se dívat. Co stojí za to, je nová znělka a taky HFR obraz, na který si sice člověk musí chvíli zvykat, ale o to přirozeněji pak film působí. Zamáčkneme slzu a budem se těšit na režisérskou verzi komplet triologie. ()

KafuR

Na konci druhého dílu nám naše trpartička v čele s Bilbem poslala překrásný ohnivý pozdrav Jezernímu městu, snad jako symbol vděčnosti za matroš a výzbroj, takže se dalo čekat, že v díle posledním se bude nejdříve hasit tento malér a až potom se může pan kameraman směle otočit k Osamělé hoře, která tentokrát jaksi nedostojí svému názvu (aspoň co se společnosti týče), protože středozemských entit tu bude víc než dost, a jakých! Nemá smysl cokoliv prozrazovat, od toho tu je Peter, určitě potěší především to, že PJ fantazie neopustila puštěním Rohanů na Hořící pláně, ale naopak se ukazuje, že elfové a trpaslíci můžou krásně spolupracovat, jenom když se jim dobře zaplatí! Celkově je určitě na co se dívat, létající Legolas pobaví v jakoukoli denní dobu a nenásilné propojení s Pánem Prstenů rozhodně neurazí, i když je jasné, že tato trilogie bude dřepět ve stínu prvního výletu do Středozemě. Neříkám, že neprávem, ale možná až zbytečně zdůrazněně. ()

Hpatrik

Úctyhodné vyvrcholení celé trilogie. Upřímně, čtyři hvězdy dávám v podstatě jen za úchvatný audiovizuál a mnou dychtivě očekávaný návrat do Jacksonovy fantastické středozemně, jinak to bohužel dost pokulhává hlavně příběhově. On samotný záměr udělat z Hobita, tedy pohádkového příběhu pro děti, dospělou a temnou fantasy prostě nemohl fungovat, byť je to zkombinované velmi solidně. ()

michald99

Ne, Petře, tohle se ti fakt nepovedlo. Už jenom to rozdělení na dvě, nedej bože, ale tři části (?!) bylo dost nesmyslné, tak jsem doufal, že každý díl alespoň bude stát za to, bude v nečem mimořádný, ohromí mě nejen po CGI vizuální stránce, ale také po stránce pracování s celým filmem jako celkem, dokonce jsem si všiml několika grafických nedodělků, které nejsou u filmu této úrovně na místě. Parta nesmrtelných digitálně zakrslých trpajzliků se tentokrát prodírá přes hromady tupých vypatlaných válečně nevzdělaných skřetů jako tsunami přes Japonce, krosí jednoho po druhém. Z Legolase vyrostl Princ z Persie, který lhostejně odkopl gravitaci a vyskákal po padajících schodech stejně lehce, jako když Medděd paraglidoval z orla a při dopadu se nerozsekal na kaši. Konečná nezměrná a nechutná klišé mě utvrdily v tom, že každá další filmová výprava do Středozemě od Návratu krále rapidně klesá na kvalitě, jak se křečovitě snažily navázat na Pána Prstenů. Jediná Tauriel, jakožto přebytečná postava, nevyskytujíce se v knize, mi nevadila a je tak jedinou skutečnou krásou tohoto filmu, též Richard Armitage, jehož vyzobrazení Thorinovy zlaté nemoci bylo znamenité. Škoda, začalo to slibně... kdyby se to jen 144 minut před koncem neposr*lo. ||30%|| ()

HOFMAN

Kde začít? Asi začnu informací, že jsem musel změnit hodnocení u prvních dvou filmů. Důvod je jednoduchý. Náznaky z dodatků nebyly v posledním filmu dostatečně rozvinuty a tudíž musím i já, milovník Pytlíků a Petera říci, že skutečně nikdy nemělo dojít k rozdělení Hobita na tři filmy. O to smutnější je fakt, že právě to minimum z dodatků patří ve finále k tomu nejlepšímu, co může třetí Hobit nabídnout. Někdo by možná mohl namítnout, že dodatky patří do prodloužené verze nebo samostatného filmu, který by nenesl název Hobit, ale vzhledem ke spoustě zbytečné vaty, která je zde na úkor pasáží z knihy Hobit, je myslím takové tvrzení trochu mimo. Kdyby ubylo vaty, tak by s tím myslím nikdo problém neměl. Právě dodatky měly tvořit podstatnou část, protože právě kvůli nim mělo dojít k rozdělení útlé knížky na tři filmy. Uvidíme, zda tento problém částečně vyřeší plná verze. Mohl bych kritizovat spoustu dalších věcí. Hodně mě například štve uměle vypadající vizuální stránka, která ubírá filmu na atmosféře a přestože se jedná nejdražší filmový projekt všech dob, stejně vypadá méně reálně a výpravně než jedna epizoda Her o trůny. Přestože se jedná o film, kde je tolik reálných kulis, kolik jen mohlo, stejně to na plátně nevypadá realisticky. Kde se stala chyba nevím. Ve skutečnosti totiž vůbec není pravda, že by se v Hobitovi používaly digitální efekty v takové míře, jak se tvrdí. Modely, kulisy, masky a další věci se používaly v podobné míře, jako v Pánovi prstenů. Stejně tak zeleného plátna zde nebylo o mnoho více. Zřejmě to způsobila nová technologie, která ještě nebyla dotažená a taky fakt, že dnešní kina na ní ještě zdaleka nejsou připravena. A samozřejmě také 3D. Pokud se kvůli 3D musejí natírat stromy na fialovo a musí se vybrat kostýmy, jejichž vzor není ve 3D rušivý, tak to prostě není v pořádku. První dva filmy sice trpí stejným neduhem, ale na Blu-ray vypadají o několik tříd lépe, než v kině, což očekávám i v případě třetího filmu. Jediné kino u nás, kde nevypadá Hobit jako mazanice, je Premiere Cinemas. Vždycky si říkám, co by se stalo, kdyby nedošlo k několikaletým soudním sporům s New Line Cinema. Možná by Hobit vznikl hned po Návratu krále, byl by rozdělen maximálně do dvou filmů, nehyzdilo by ho žádné 3D a HFR a nikdo by se nesnažil nalákat na něj novou generaci, ale byl by natočen v podobném duchu, jako LOTR, ale zároveň by se nesnažil se mu podobat svou monumentálností a u předchozí generace vyvolávat nostalgii. Na konci prostě nevidím hexalogii Středozemě, tak jako jsem nikdy nepovažoval za plnohodnotnou hexalogii Star Wars. V obou případech zde máme vynikající starou trilogii a pak tu průměrnou novou, na kterou se sice podíváme, ale budeme koukat na hodinky a říkat, ať už si konečně můžeme pustit tu starou. ()

SamanthaM.M

Pravdepodobne dávam trojke lepšie hodnotenie ako dvojke len preto, že sa to konečne skončilo. Je však smutné, že som kŕčovito očakávala koniec a vyslobodenie. Prvé dve tretiny filmu som totiž čakala na moment, kedy by ma to začalo baviť a chytilo za srdce. Posledných 20 minút som síce spolu so záverečnými titulkami poctivo preplakala, ale čo z toho. PJ mi pokazil Hobita tým, že takú útlu knižku natiahol na tri filmy a aj tak v nich nebolo to, čo robilo knihu výnimočnou. Nahnevalo ma, že pri takom obrovskom priestore, ktorý vo filme mal, sa v ňom neobjavili všetky fakty a príhody z konca knihy, čo mi pripadá ako zrada starých fanúšikov. Pri Bitke piatich armád som mala pocit, že jediný herec, čo tam hrá je Martin Freeman. Richardovi Armitageovi síce očká správne žiarili, keď Thorin zošalel, ale pri ostatných hercoch som mala pocit, akoby tam ani neboli. Peter Jackson, ja ľutujem, že si to neurobil ako svojho času George Lucas so Star Wars a nenatočil najprv Hobita a až potom Pána Prsteňov. Lebo tie tri úžasné a nádherné filmy Pána Prsteňov, ktoré tak veľmi ovplyvnili môj život, by som bola videla v kine v 3D HFR a na trápneho Hobita by ma mama nepustila do kina, tak ako kedysi, keď som bola decko. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin