Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Qeo

Už je to konečně za námi. Už se nemusíme trápit s tím jak moc to bylo špatný. Už můžeme zapomenout na ty dvě kila co jsme za to dali v kině. Můžeme zapomenout na Jackona, který se buď úplně pomátl, nebo jen vyslyšel prosby studia o nekonečné natáhnutí děje až na samý pokraj vkusu (ale vydělání rance peněz). Už můžeme zapomenout na impotentního Freemana, tragické trpaslíky, potoky slz a čumění do kamery. Zapomeňme také na fiasko v Dol-gul dur, které mělo takový potenciál...no radši zapomenout. Takhle zmatený děj se naštěstí pamatovat nedá. A vrchol? Epičnost? Mrazení v zádech? Není věci hodné pamatování. A tohle Jacksonovi nezapomenu! P.S. Legolas je bůh. ()

Majkak

Největším průšvihem je závěrečná bitva, která se koná i nekoná, trajlery slibují velkolepé scény, Jackson stíhal tolik moc, že vidíme začátek a konec, co bylo mezitím, se můžeme dohadovat. Všude fůra skřetů, střih na elfy, pár trpaslíků a Jezerní lidé prakticky neschopní boje. Pak tak nějak dobro zvítězilo. To je milé, ale ta zkratka byla drsná. Také tu pobíhá pár zbytečných postav, které jen zaplevelují scénu. ()

HDeer

Po minuloročnom sklamaní mi bolo jasným, že nemá zmysel sa tešiť na pokračovanie a preto som ho ani nijak zvlášť neočakával. Nebolo ani potrebným premýšľať prečo. Nad slnko jasný úmysel vytrieskať čo najviac, bez ohľadu na uctenie si beztak odlišnej predlohy opäť raz zvíťazil spomedzi všetkých prehliadnuteľných negatív. Množstvo nevyplnenej stopáže si tak berie za ortieľ bezvýznamné pasáže s ešte bezvýznamnejšími postavami, ktoré so svojimi úbohými replikami devastujú ako-tak nastolenú úroveň. Úroveň, ktorá je na svoje pomery značne predraženou a jednoducho nedostačujúcou. Skúste si iba porovnať 94 miliónový rozpočet Návratu Kráľa s 250 miliónovým rozpočtom tohto veľdiela, a hneď pochopíte o akej kvalite tu píšem. CGI boj s Nazghulami a následné "Galandrieline zahnatie" nedokážem vnímať inak ako žart. Vynechávajúc z tohto všetkého úžasný začiatok, celkovú výpravu a niekoľko Legolasových šikovných trikov mám pocit, akoby tento film ani len nebol Jacksonov, či mal niečo spoločné s trilógiou Pána Prsteňov. ()

dj.kouba

Tak PJ mě svým režisérským šípem trefil přesně tam, kam bylo třeba. Po některých negativních ohlasech na tento díl jsem měl trošku strach z toho jít do kina, ale naštěstí jsem šel a dobře udělal. V knize je tento film sice zhruba jednou kapitolou, ale stejně mi přišla stopáž krátká a velice se těším na extended verzi. Bitva pěti armád je pro mě rozhodně nejlepším díle trilogie. Nadchla mě samotná bitva, vypjaté osobní souboje, burcovní proslovy, zakomponování romantiky, výsledné rozjímaní Bibla a Gandalfa....Nadchlo mě to všechno tak, že mi ale vůbec nevadí scény létajícího Legolase a podobné ptákoviny. U závěrečné písničky celé ságy ze Středozemě se ve mě mísilo tolik pocitů, jak ještě po žádném jiném filmu. Ve výsledku je asi samozřejmě LOTR propracovanější a kvalitnější trilogií, ale Hobit není si své místo u mě našel také. Poslední díl u mě tedy rozhodně za 100 %. ()

Ben Nevis

Je mi jasné, že hodnocení 5/5 je poněkud přemrštění a inspirované prvními momenty po závěrečných titulcích. Reálné hodnocení bude tak 3/5. Ale tentokrát dám na první dojem. Bohužel Hobití trilogie patří mezi filmy (stejně jako Star wars, nové Star treky apod.), které ohromí a na druhý den už nevíte nejenom, co se tam dělo (kromě Legolase a jeho výstupu po padajících kostkách, ten bude v mé paměti věčný), ale i proč se to dělo. Jackson nejspíš četl Kinga a jeho "život je kolo, které se otáčí a časem se dostaneme zpátky na začátek". Tudíž se neobejdeme bez Sarumana, Galadriel či Elronda, i když tam mají jenom štěky, hlášek "zde nemáš žádnou moc" a akčních scén s gumovými postavami, které měly být upoutány na vozíček už po prvním díle. Hodné scén bylo oživeno z pána prstenů - zajatý Gandalf, Orli jako všudypřítomná Deus ex machina, narůstající temnota požírající duši (Thorin má malou odolnost na trpaslíka) a mohli bychom pokračovat. ()

TheTomCZ

Minule jsem zamhouřil oko a zůstal jsem na 4*, teď už si to líbit nenechám. Trojka totiž dopadla stejně jako dvojka (dobrá první vs. absurdní druhá část), jen ve všem tak nějak "víc". První část přesně podle knižního Hobita i Silmarillionu, krásné trpasličí kulisy, cool souboj v Dol Guldur, ale tím to končí. Následuje bitevní druhá část, kde se Jackson definitivně utrhnul z řetězu. Triky jak v levné akční hře... A jelikož v bitce musely dostat prostor všechny vedlejší postavy (kromě 3/4 trpaslíků, paradoxně), dočkáme se absurdit jako Legolas na netopýrovi (!), Legolas vs. zlobr na protézách (!!) či dokonce Legolas popírající gravitaci komicky animákovým způsobem (!!!). Dál telegraficky: trpaslík na praseti (jediné podle knihy); jiní trpaslíci na útočných kamzících; rybáři s klacky, zkušeně masakrující desetinásobnou přesilu oplátovaných skřetích válečníků. A tak dále, a tak dále. Plus jako bonus dost absurdně napsané smrti hlavních postav, spojené s hollywoodskou citovou vydíračkou (plačící hlavní postavy atd.), která tu prostě nemá co dělat. Tolkien věděl, proč tuhle část takticky přejít Bilbovým omráčením a probuzením až po bitvě, kdy už bylo po nich... Jackson tímhle potvrdil, že když má málo prostoru na improvizaci (LotR, King Kong), stojí to za to, ale jakmile dostane prostor (tady díky rozdělení na 3 filmy místo 2), tak je z něj opět to novozélandské malé děcko, co sní o zombies, mimozemšťanech a podobných zběsilostech. 50% Rozšířená verze je pak o chlup lepší, dvacet minut akce navíc změnilo rating z PG-13 na krvavé Rko, nový materiál navíc vysvětluje několik dřívějších logických děr (kamzíky, například), za to rozhodně palec nahoru. Bohužel přibylo i pár nových "komických" scének (které bohužel odnesl hlavně Gandalf), takže celkové hodnocení měnit nebudu... Ale určitě lepší než kino verze. ()

Bohnice05

Je to bohužel tak, ale třetí část Hobita si to prostě vyžere za celé dílo. Hrůza a veliké zklamání. Chápu, že je to v originálu pohádka pro děti, ale zesměšňovat vše tak, že film působí pomalu jako parodie? To je moc. V prvních dvou částech jsem se nechal ještě unášet onou nostalgií Středozemě, těšil se ze zajímavého zpracování momentů z knihy a nechtěl si to nechat za žádnou cenu ničím kazit. I když už tenkrát mi poprvé vyrazila dech například nesmyslná a z prstu vycucaná dějová linka zamilovaného párečku Kiliho a nějaké pro mě neexistující elfky. Nebo taky mihnutí se Legolase na plátně, které alespoň částečně zachránila dobrá hláška o Gimlim. Obojí se dalo jakžtakž ustát, protože toho nebylo zase tak moc. Jo, ale třetí díl... no to už je panečku jiná. Hned na začátku vlastně zemře Šmak a pak se už vaří z odporné nastavované kaše, která se táhá a táhá až se začne vařit z vody, aby z toho byl nakonec takový blivajz. Kromě oné bitvy, která v knize zabrala 6,5 stran (ano spočítal jsem to), je vlastně jedinou dějovou linkou romantický vztah našeho interracial párečku, který je mi upřímně, vy víte kde a potom je tu Thorin, kterak bloudí v Království pod Horou, povídá si sám se sebou nebo s kýmkoliv z výpravy a dává jasně najevo, pozor mě hráblo, všimněte si toho. A aby to i ten nejnatvrdlejší divák skutečně pochopil, je tam těch scén víc než je zdrávo. Kromě toliko propagovaného párečku se nám tu opět procpal Legolas a tentokrát už si i zahrál nebo spíš si pohráli počítačoví grafici, když vytvářeli jeho scény. Musím ale říct, že se nechali až přespříliš unést. Navíc nejen u něho. Kouzlo bitev z Pána prstenů je nadobro pryč. Když si člověk vzpomene na ty skvěle namaskované skřety, kteří vypadali tak reálně, že budili hrůzu, musí se při pohledu na animované panáky poskakující jako gumídci smát nebo možná i brečet. Během filmu jsem se přistihl, že občas kroutím hlavou nebo si nesouhlasně odfrkávám. To by se rozhodně stávat nemělo. ()

Ydrosten

Napřed jsem k tomuto filmu napsal předlouhý komentář, kterým jsem obhajoval své hodnocení ( 5 hvězd původně ) Pak jsem ale narazil na imbecilní komentáře, které Hobita shazují sáhodlouhými komentáři, aby nakonec vysekly 4 - 5 hvězd, jen proto, že je to Tolkien ( nebo Hobit ) Takže měním svoje hodnocení a ubírám filmu z 5 původně mnou udělených hvězd, rovné 4. Zůstane tak 1 usmolená hvězda. Je to proto, že je ten film hrozně odfláknutě natočený a z knihou, nemá společného vůbec nic. CGI je tu 20 tun na každou scénu. ()

Luk Skywalker

Do třetice 4 hvězdy a konec. Z traileru mi bylo jasné, jak film bude probíhat: dořešení draka Šmaka, pak nějaké to kecání, velkolepá bitva. A přesně tak se to odehrávalo, čekal jsem tu zápletku s drakem delší (to co nám nabídli, mohlo být v minulém díle, takže marketing). Na délku filmu kámoš prohlásil, že to bylo zdlouhavé a to kdyby toho draka vyřešili minule, tak by to bylo o dvacet minut kratší a navíc by druhý díl, stejně jako první byl jakoby uzavřený, ale Jackson krátké filmy rozhodně netočí. Takže se vyřešil drak a pak to doopravdy začalo, během filmu nám nezapomněli několikrát připomenout, že to patří k Pánovi prstenů (mírný SPOILER: fail s zmínkou o Aragornovi - letopočtově to nesedí, ověřil jsem si to; KONEC SPOILERU), setkání u Hory a pak ta bitva, stopážově na ni byla cca třičvrtě hodina (pak nějaký závěr), ale tak dobrá jako třeba ta o Helmův žleb nebyla. SPOILER: K bitvě jen to, že takhle jednoduše bourat kamenné stavby jako by byly ze sirek, to se jen tak nevidí, sice do toho narazil obr, ale i tak; KONEC SPOILERU. A ke konci se bojuje spíše sólově a mimo hlavní boj, takže mírné zklamání a naposledy SPOILER: To s tím Legolasem mysleli vážně? Kurva, kdo tu akrobacii na netopýrovi a rozbíjejícím se kamenném můstku vymyslel?! KONEC SPOILERU. Zábavná vložka na konec, opět odkaz na Pána prstenů a finito. 3D verze opět povedená. Hudba a herecké výkony v pořádku. Dále není co dodat. ()

BeranSon

Bitva pěti armád je jeden z nejlépe vizuálně zpracovaných filmů co jsem kdy viděl, je detailní v každé bitvě. Bitva pěti armád je skutečně výtečným dozvukem nejen celé trilogie, ale především celé ságy ze středozemě. Nebudu předstírat, že jsem na finální kapitolu nebyl natěšený od dne její premiéry a v moment usednutí do křesla kinosálu už to jenom jelo. Poslední díl je asi nejhorší z celé ságy (opět mluvím o celé, ne jen o trilogii). Je sice vizuálně udělán orgazmicky, ale dějově je nabitý lacinými klišé a místy neskutečně přehnaný (Legolasovi výstupy - let na netopýrovy a běh do bortících se schodů =)). Koukat se na tento film na kinoplátně považuji za samozřejmost, protože má švih a po celý děj filmu se neustále něco děje. Sklonil bych velkou poklonu otci celé ságy Peteru Jacksonovi a především panu se jménem John Ronald Reuel Tolkien. !!!VŠECHNO JEDNOU KONČÍ!!! - 8/10 - ()

JohnSorrow

Pro mě osobně se jedná o smutné zakončení nejen série o půlčíkovi a jeho trpasličích přátelích, ale celého Tolkienovského světa. Tiše jsem doufal v něco skutečně epického, na co budu dlouho vzpomínat a co trilogii vtiskne jasný emblém. Místo toho mi v palici uvízlo několik přihlouplých a i s nasazenými tmavě růžovými brýlemi neakceptovatelných scén. Potěšila v předchozím díle nastartovaná proměna Thorina, ale celkové posazení snímku tento přerod tam a zase zpátky úplně zesměšnilo a odsoudilo k věčnému klečení v koutě. ()

Jocker94

Čekal jsem něco trochu jiného a druhý díl se mi asi líbil o trošku víc, ale i přesto jsem spokojený. Přišlo mi, že samotné bitvě trochu něco chybělo. Některé momenty (především u Legolase) byly hodně přitažené za vlasy, což je škoda. Jinak ale skvělá podívaná a perfektní zakončení jedné fenomenální série. Nemůžu se dočkat extended edition - věřím, že poté bude moje hodnocení ještě mnohem lepší. ()

Clu

Obecně: S upřímnější láskou zfilmovaného ani lépe obsazeného Tolkiena od nikoho jiného než Petera Jacksona už na dlouho nedostaneme. Lidé z toho byli rozpačití především, protože odmítají chápat, že je to myšlené více jako pohádka, v porovnání s Pánem Prstenů, ke kterému navíc máme nostalgií přibarvený vztah. To ale nic nemění na tom, že je to čistě kvůli penězům roztáhlé (a vycpané) na tři filmy a čím větší volnost Jackson má, podobně jako Lucas začne mít bláznivé nápady. První díl upřímný, hravý, pomalý rozjezd. Druhý film pak ve všem lepší, nastolenou okouzlující atmosféru nadějně uchopil. Třetí bohužel tato očekávání nenaplnil a zklamal jak na úrovni pohádky pro mladší publikum, tak i jako rozloučení pro trochu starší fanoušky Pána Prstenů. Postavy: Nostalgické body z Pána prstenů mají seřazeni sestupně Gandalf, Saruman, Legolas, Galadriel, Elrond. A nováčky jsem si vlastně také dost oblíbil, opět sestupně Thranduil, Thorin, Bilbo i Tauriel. Velkou výjímku tvoří postavy Lukea Evanse a Ryana Gage. Ti mají minusové body... Hudba: nijak nezazáří. Epické momenty: chybí, nebo úplně minuly cíl. Závěrem: Poslední díl prostě propásl všechny šance. Zdá se splácaný, nerozhodný, plochý. A jedna normální lidská postava je kompletně počítačová celou dobu co tam je (ten trpaslík co jezdí na praseti). Proč proboha? To jen ukazuje, jak nerozhodnuté všechno bylo dopředu a uspěchaně se to dohánělo v postprodukci. Jak je to poslepovaný vrak, který Jackson (jako vždycky) sotva stihl dokončit. Věřím, že to byla nadlidská práce, ale vůbec to tak nemuselo být, kdyby natočil dva filmy a pořádně s láskou, ne kvůli penězům tři. ()

inutihar

Nevim. no... Nějak mě to úplně neuspokojilo. Od Thorinovy smrti jsem čekal něco víc, stejně tak mi vůbec celý konec filmu přišel tak nějak useklý až odfláklý. Nechce se mi věřit, že by to mělo být jen "trailer" na rozšířenou edici, která mi chybějící dílky skládačky doplní. EDIT: Rozšířená verze je lepší. ()

johnywalker

Ne... Zkrátka to není to pravé, to, co by si Tolkienův svět zasluhoval. Rozdělení na tři díly sérii neprospěl! S drakem to měli skončit už ve dvojce a ne trojkou navázat chaotickým začátkem. Sice šlo o marketingový tah jako sviňa, přesto to u mě neprošlo. Stejně tak spoustu dojemných, zbytečně zdlouhavých, scének bylo až příliš. Co je moc, to je moc. Bitvy, i když postrádaly na velkoleposti, byly na filmu rozhodně pozitivní. Naštve však takzvané čisté ostří a žádná krev. Nepotřebuji ji, ale když skřeti umírají prostým hobitím hozením kamene, je něco špatně. Nemůžu se zbavit dojmu že to mohlo být lepší! ()

Krchy

První díl jsem za věrnost předloze chválil, druhý mě odbočením od ducha Hobita docela naštval a u toho třetího tak nějak nevím, co si mám myslet. A snad poprvé mi u Jacksona nevadí, CO natočil, ale JAK to natočil. Až po začátek bitvy plná spokojenost, za scény s rozum a čest ztrácejícím Thorinem klobouk dolů, ale to, co předvede po výpadu trpaslíků, to jako WTF? Někomu snad přijde monumentálnější nechat zemřít hlavní postavy někde úplně uprostřed ničeho, zatímco zuří epická bitva? A k čemu tam vůbec byl ten led? Proč sakra (a to myslím jako obecnou výtku) se teď roznemohla debilní móda nechat hrdiny "zmizet" z bitvy a rozdávat si to z hlavním záporákem, jako by široko daleko nikdo nebyl? Možná to někomu může přijít efektní, ale celý kontext a logika jdou s prominutím do hajzlu. Za nesmyslnou snahu "vylepšovat" dokonalost to prostě tentokrát za pět nebude. Na reparát má Jackson ještě dost prostoru, stačí sehnat práva na Silmarillion :) ()

HOFMAN

Kde začít? Asi začnu informací, že jsem musel změnit hodnocení u prvních dvou filmů. Důvod je jednoduchý. Náznaky z dodatků nebyly v posledním filmu dostatečně rozvinuty a tudíž musím i já, milovník Pytlíků a Petera říci, že skutečně nikdy nemělo dojít k rozdělení Hobita na tři filmy. O to smutnější je fakt, že právě to minimum z dodatků patří ve finále k tomu nejlepšímu, co může třetí Hobit nabídnout. Někdo by možná mohl namítnout, že dodatky patří do prodloužené verze nebo samostatného filmu, který by nenesl název Hobit, ale vzhledem ke spoustě zbytečné vaty, která je zde na úkor pasáží z knihy Hobit, je myslím takové tvrzení trochu mimo. Kdyby ubylo vaty, tak by s tím myslím nikdo problém neměl. Právě dodatky měly tvořit podstatnou část, protože právě kvůli nim mělo dojít k rozdělení útlé knížky na tři filmy. Uvidíme, zda tento problém částečně vyřeší plná verze. Mohl bych kritizovat spoustu dalších věcí. Hodně mě například štve uměle vypadající vizuální stránka, která ubírá filmu na atmosféře a přestože se jedná nejdražší filmový projekt všech dob, stejně vypadá méně reálně a výpravně než jedna epizoda Her o trůny. Přestože se jedná o film, kde je tolik reálných kulis, kolik jen mohlo, stejně to na plátně nevypadá realisticky. Kde se stala chyba nevím. Ve skutečnosti totiž vůbec není pravda, že by se v Hobitovi používaly digitální efekty v takové míře, jak se tvrdí. Modely, kulisy, masky a další věci se používaly v podobné míře, jako v Pánovi prstenů. Stejně tak zeleného plátna zde nebylo o mnoho více. Zřejmě to způsobila nová technologie, která ještě nebyla dotažená a taky fakt, že dnešní kina na ní ještě zdaleka nejsou připravena. A samozřejmě také 3D. Pokud se kvůli 3D musejí natírat stromy na fialovo a musí se vybrat kostýmy, jejichž vzor není ve 3D rušivý, tak to prostě není v pořádku. První dva filmy sice trpí stejným neduhem, ale na Blu-ray vypadají o několik tříd lépe, než v kině, což očekávám i v případě třetího filmu. Jediné kino u nás, kde nevypadá Hobit jako mazanice, je Premiere Cinemas. Vždycky si říkám, co by se stalo, kdyby nedošlo k několikaletým soudním sporům s New Line Cinema. Možná by Hobit vznikl hned po Návratu krále, byl by rozdělen maximálně do dvou filmů, nehyzdilo by ho žádné 3D a HFR a nikdo by se nesnažil nalákat na něj novou generaci, ale byl by natočen v podobném duchu, jako LOTR, ale zároveň by se nesnažil se mu podobat svou monumentálností a u předchozí generace vyvolávat nostalgii. Na konci prostě nevidím hexalogii Středozemě, tak jako jsem nikdy nepovažoval za plnohodnotnou hexalogii Star Wars. V obou případech zde máme vynikající starou trilogii a pak tu průměrnou novou, na kterou se sice podíváme, ale budeme koukat na hodinky a říkat, ať už si konečně můžeme pustit tu starou. ()

BazzoxCZ

Nebudeme tady házet špínu na Legolasovy antigravitační topánky a jeho stoneface během celého filmu(nebylo by to ale moc od véci).Dej filmu se točí kolem toho že vlastně bude bitva že je to konec a že se bude muset nějakým tím způsobem navázat na to co bylo respektive bude a to je Pán prstenů. Poslední dva díly neberu jako samostatný film beru je jako DLC k prvnímu Hobitovi ovšem plné AKCE :3 <3 ale tento styl jsem doufám že zůstane jen v herní branži, kdy si vlastně dokupujete obsah. Obsah ovšem po vizuální stránce skvost až jsem z toho měl cukání levé po sléze i pravé bradavky (bylo mi to příjemné) to nemění nic na faktu že Hobita jsem bral vážně eHmmm vlastně nikdy jsem ho nebral vážně pokaždé porovnávám s Pánem prstenů což je tomu filmu na škodu. A nebýt scény kdy ředitel vápenky hrabě proskočil ledem a stylově se vrátil na scénu.... Mno nevím jako zkouše-li jste někdy rozbít led když jste byli pod ním a pod vámi jen voda? Já to taky nezkoušel ale vím že to nejde :D ..... ()

Nerd4Dreaming

Těžko hodnotit bez porovnání s legendárním Pánem Prstenů. Pokud to člověk tyhle dvě trilogie postaví vedle sebe, tak se Hobit nejeví jako nic jiného než kýčovitá prvoplánová ždímačka na prachy. Když člověk odsune PP někam hluboko do podvědomí, už to tak zle nevypadá. Je to prostě něco jinýho.. Hobit je napůl pohádka, a podle toho to i vypadá, včetně animací, který nejvíc píchnou, když jsou na plátně CGI skřeti (v PP "krásně" maskování herci). Příběh je taky spíš pohádka než epickej boj o osud celý Středozemě. No.. když to vemu kolem a kolem, v kině je film slušnej zážitek, i když člověk se občas musí smát, největší pomast je pak bezkonkurenční nadčlověk ("nadelf") Legolas. hopity hop... ()

GOREGASM

Na úvod si dovolím konstatovat, že Středozem díky Peteru Jacksonovi a jeho týmu bude v našich makovičkách mít doživotně podobu, kterou jsme měli možnost vidět již v šesti filmech Pídžejovy novozélandské eskadry. Respektive svět J.R.R. Tolkiena před a po Peteru Jacksonovi. Hobbit trilogie nemá stejně silné motivy jako LOTRovská trilogie, to jsme věděli. Roztáhnout Hobbita do téměř rovnocenně monumentálního měřítka jako LOTRa se jevilo jako čiré megalomanství a finanční kalkul. První díl ukázal, že je co vyprávět, a že kouzlo Středozemně je zpět. Část druhá stejně jako Dvě Věže snesla kritiku i proto, že někde začíná a někde končí, ale hlavně začínalo být cítit, že tři filmy budou nakonec možná opravdu velkým soustem. Po závěrečných titulcích Bitvy Pěti Armád se tetelím radostí za existenci Petera Jacksona, který umí tak osobitě realizovat dětské sny dospělého chlapa. Bitva Pěti Armád je určitě nejakčnější ze všech „středozemních“ filmů, ale naštěstí si najde čas i na komorní okamžiky, kterých sice není zdaleka tolik, aby vám všechny důležité postavy přirostly k srdci, tak jak by si zasloužily, ale jsou tam. Díky tomu se daří jednotlivé příběhy v rámci celé trilogie dotáhnout a také uzavřít. U mne jednoznačně vítězí scéna téměř před koncem, kdy Gandalf sedí s Bilbem na mezi a čistí dýmku. Nejlepší scéna trilogie? Svou výpovědní hodnotou rozhodně. Peter tradičně exceluje v masové i individuální akci a je jako vždy nápaditý, což báječně dokumentuje Thorinův souboj s Azogem. Hluboké emoce především mezi Tauriel a Killim (přes nádherný hudební motiv) sice chybí, ale to byl problém i prvních dvou dílů, který jsem tolerantně akceptoval, ale v hodnocení zohlednil. U mě přebíjí všechny negativa, které logicky vyplývají jen a jen ze srovnání s původní trilogií, ta filmařská radost, kterou na mně Peter v každém svém filmu dokáže přenést. 90% ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin