Okupace

• Norsko Okkupert (více)
Norsko / Francie / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (více)

Série(3) / Epizody(24)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

DJ Kritik

Väčšina komentárov to opisuje ako Rusi okupujú Nórov, ale v tomto seriály sa všetky krajiny spojili proti Nórom a Rusi prišli na ich územie, aby zabezpečili ochranu svojich záujmov z vnútra štátu. Je to síce len film, ale funguje to tak i teraz. Táto séria pôsobí ako chyták na zblúdilé duše. A čo je najhoršie ani po 10-tich dieloch sme sa nedostali nikam. Je treba počkať tak 5-8 rokov na čím ďalej hlúpejšie diely a to ma skutočne nebaví ()

subic

Norové umí udělat politický thriller jak vidno velmi precizně. Mluví se tu hodně anglicky a rusky, děj hodně odsýpá. Mě se na tom líbí taky to, že je vidět, že Norsko je moderní země plná nové architektury a technologií. Druhá řada je min. stejně podařená jako ta první, možná lepší. ()

Dlo'h-osh

Je to napínavé, ke konci jednotlivých dílů se dočkáme nečekaných zvratů, ale to je tak všechno. Nejdříve to vypadá jen na pomalý rozjezd, ale když se nic neděje téměř celou první řadu, je už něco špatně. Jednání postav je nesmyslné, děj mnohdy přitažený za vlasy a navíc se žádná slíbená okupace nekoná. Rusové obsadí pár ropných plošin, přijede pár velvyslanců a agentů a tím to končí, nikde žádný voják a nějací šestnáctiletí smradi proti tomu dělají teroristické útoky. Zatím takových 45%, možná bude druhá řada lepší. ()

pOne

První dva díly byly plné velice zajímavého děje - uvedení do celé situace, její vyhrocení, zajímavé souvislosti. V hlavní roli byl premiér Norska a bylo to velice zajímavé (politika, diplomacie, řešení krizové situace, herecký výkon). 90%. Druhá dvojice dílů však již tempo a zajímavost trochu ztratila. V hlavní roli zde již není premiér a zápletka je taková tuctovější. Pojetí dost komorní na to, aby bylo co možná nejvěrohodněji zobrazeno, co se vlastně děje. 70%. 5. díl - úpadek pokračuje až do úplného průměru. 50 %. 6. díl - restart tempa a zajímavého vývoje děje. 70 %. V obou dílech přibývá situací, které nepovažuju za reálné. Občas se musím lehce pousmát. Komornost kontrastuje s vážností situace. 7. díl - 60 %. 8. díl - 90 % (konečně děj zase chytl trochu lauf). 9. díl - 60 %. 10. díl - 70 %. Suma sumárum - 73 % a 4 hvězdičky s odřenýma zádama. ()

spotczek

Jenom proto, že to napsal Nesbo, se z toho nepos... Dokonce i některé jeho knížky jsou lepší! Tam je aspoň napínání opravdové. Rozhodně důvody, proč osočovat Rusy z přehnané výbojnosti, dokáže každý z nás vymyslet mnohem lepší a určitě průkaznější. Abych však jen nehaněla - skvěle vystižen vliv veřejného mínění na "kolaboraci" a na šíření "xenofobie", a pak důraz na bezzubost tradiční diplomacie. ()

jfaba

Kdyby v tomto seriálu Rusko "nenapadlo" Norsko myslíte, že by se to objevilo v ČT? Ne! Zase takové drama to nebylo. Nesbo blbne. Což ukazuje ve svých posledních knihách. Ano můžeme si "vzpomenout" jak to bylo u nás. Podle ohlasu jsou tu "všichni" pamětníci. :-D Je to sci-fi, tak to tak beru. Pro mě za ***, a to jsem štědrý. ()

Gangsta

Můj nejoblíbenější seriál. Jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. Geopolitika patří k mým zájmům a tak mě to obvzlášť zahřálo u srdíčka jak je vše reálně zpracované. Scénář takový že House of cards jde tiše brečet do kouta. Čekali bychom snad něco jiného od pana Jo Nesboho než dokonalost? Já tedy ne, seriál naprosto předčil má očekávání, a že byla vysoká. Herecké výkony byly fenomenální ale tak to už u seveřanů bývá. Za mě 97% 5* . Mohu doporučit! ()

maraHCV

Fikce?Možná ale historické zkušenosti i žhavá současnost naznačuje že Ivani jsou schopni salámovou taktikou(plátek po plátku) naskočit na tanky a udělat v čem jsou nejlepší...okupovat!Ukrajina by mohla vyprávět!Skandinávie opět prokazuje filmový i seriálový nadprůměr... ()

zvolsi

Koule lidí co vytvořili tenhle seriál musí být přímo gigantické. Smekám před scénáristy, kteří si museli dát sakra práci a napsali opravdu promyšlený, opravdu propracovaný a až nečekané realistický scénář. To že státy jako je Francie,Británie a podobně, prodají kde koho víme z vlastní historie a v současnosti se o tom přesvědčuje například Ukrajina. O praktikách Ruska se v přímém přenosu přesvědčujeme posledních několik let a tak by se měl na tento seriál podívat každý s aspoň kouskem pudu sebezáchovy. ()

Honzad007

Hodnocení po čtyřech dílech: Z nadějného a současného námětu a z přítomnosti trendu severského válcování všech úrovní televizní i kinematografické zábavy se vyklubovalo přeceňované a naivní nic. Nesbo je sice skvělý detektivkář, ale mezinárodní politice a tajným službám rozumí zřejmě méně, než průměrný divák stejnožánrových seriálů a pozorovatel aktuálního dění. Scénář jakoby sepsala skupina středoškoláků, schází tomu aspoň elementární znalost těch nejzákladnějších principů, vše působí jako hra na politiku, hra na zpravodajce. Atmosféra je zde nulová i přes ohromný potenciál nejen kolaborační linky, moderní vizuál působí jako béčková kriminálka. Nikde žádná tíživost, žádné napětí, žádné pochyby nebo rozporuplné motivy. Těch nesmyslů, sotva započatých linek, zjednodušení a omylů, jež bijí do očí, je v Okupaci bohužel tolik, že nejdou přehlédnout pod výmluvou divácky srozumitelnější interpretace. Absolutně nevysvětlená (a s ohledem na rozbušku konfliktu - nikoliv Rusy samotné - bohužel i nepravděpodobná) motivace okupantů, až směšná turbulentní kariéra řadového bodyguarda, z nějž je najednou takřka dvojitý agent, plochá a nevykreslená postava premiéra - a mohl bych pokračovat. Tvůrci jakoby zůstali oslněni vlastním námětem nového druhu válečného konfliktu a v přehršli nápadů se sami ztratili hned od počátku. Tápou mezi tím, který rozměr je divácky důležitější, zda ten přibližující každodennost běžných Norů, či vysoká politická hra. Zápletka je tak rámována kompromisním kočkopsem, vyšší aréna se prolíná s tou nižší. Běžný život ale působí paradoxně naprosto sterilně a nevěrohodně, ten vyšší zase naivně a směšně povrchně. Měsíční skok mezi díly naprosto nevyužit, epizody se pak nepochopitelně věnují zcela dílčím odbočkám. Nerad komentuji či hodnotím teprve po třetině seriálu, ale nebýt zdejšího a pro mě nepochopitelného nadšení, dávno to už s Okupací vzdám. Zatím těžké zklamání, nebýt peněz a pár náhodných záblesků kvality totiž Okupace působí vedle Homelandu či House of Cards (zmiňuji jen namátkou, lze dosadit spousty dalších), jako by ji napsaly děti. 30 % ()

Horác

Tak jasně, když v současný době chcete někoho (či dokonce celý stát nebo národ) v evropským filmu vykreslit jako zlýho a zároveň chcete, aby vám to prošlo a nebyl jste xenofob a rasista a dostal jste na to dotaci z fondu kinematografie, tak holt musíte zvolit Rusy. Pro mě ovšem tohle není seriál rusobijský Je o postupném přituhování. O sebezničujícím ustupování, které stejně útočníka nezastaví. O odvaze vzepřít se, i když víš, že nemáš šanci. O spojencích, kteří se na tebe stejně vykašlou.Do konkrétních rolí ať si každý dosadí aktéry podle vlastních pocitů nebo lehké nápovědy tvůrců (pozorný divák vidí jasné šlehy vůči EU, USA, levicovým i pravicovým radikálům, ukecaným liberálům, dokonce i islamistům, i když tomuto tématu se zdánlivě seriál striktně vyhýbá). Celkově výjimečný seriál se spoustou podnětů k zamyšlení. Dám čyři a půl, protože jsem se několikrát pozastavoval nad dírami v logice. ()

Hamar

Okupace aneb Djupvik to zařídí "pane premiére". Kdyby mělo Norsko "stovky, tišice i ty tvoje milióny takých Djupviků" cit., tak odejdou Rusi s brekem a pro jistotu přestěhují Moskvu až za Ural. :-) ()

aannemer

Po shlédnutí druhé řady na jeden zátah dávám pět hvězd. Méně si tento seriál nezaslouží. Fakt mazec. Věřím tomu, že politika EU, USA i Ruska je ve skutečnosti ještě odpornější. Spojence máte jen v případě, že je všechno v pořádku. Když to začne jít do hajzlu, tak se na vás každej krajc vajc! ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech