Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

• Madsbender

Tak sa nám Branagh zabýval v modernom Hollywoode; ako kompliment to však nemyslím. Sledovať sériu, ktorá sa vlastne ani po 24 rokoch nikam neposunula (stále sú tu blednúce motívy studenej vojny a stále je to o napätí medzi USA a Ruskom, samozrejme opäť trochu analyticky a nevšedne aj trhovo - modernizácia a aktualizácia ústredných tém dostihne každého), demotivuje diváka hľadieť naň inak ako na priemerný. S trochou odvahy by sa dalo povedať, že filmový Jack Ryan trpí kompulzívnou poruchou. Voľnejšie tempo, prostoduchejšie akčné sekvencie a nádych špionážnych thrillerov dnes už zapadnutých prachom by nevadil, rovnako ako jednoduchší dej, ktorý sa vyhýba prekombinovanosti a rúti sa k jedinému možnému koncu. Prekvapivo aj patriotizmus sčasti ustupuje do úzadia pred zo začiatku pomerne zaujímavým dejom. Pes je zakopaný nie v príbehu, ako skôr jeho podaní a postavách. Branaghovi sa darí nachádzať v deji početné zaujímavé momenty a motívy, medzi aké patrí napr. Ryanova prvá vražda v službe, ale čo na tom, keď sú nedotiahnuté, zámerne zanedbané, nevyužité a po pár minútach zahodené, pričom sa k nim už film nevracia. Samozrejme, nechceme melodrámu s psychicky labilným agentom, ale naivita a flegmatický postoj k určitým veciam filmu podrážajú nohy a robia to tak okato, že to vadí aj bežnému divákovi. Postavy sú s výnimkou pokusov o pozornejšie vykreslenie samotného Ryana nezaujímavé, zúfalo odbité alebo aspoň otravné (spraviť toto s Keirou Knightley je skutočne kumšt, nie že by som ju pokladal za geniálnu herečku, ale tak fádnu som ju ešte snáď nezažil). A navyše, podriaďujúc sa jednoduchému deju, doslovne čiernobiele, čo miestami takmer frustruje. Mdlé herectvo hlavných predstaviteľov ničomu nepomáha, či už je to Krasoň Pine, rutinný Costner alebo unavený "ruský medveď" Branagh. Pokus o návrat ku klasickému nádychu omladenej série končí tak, ako návrat vraha na miesto činu, teda ako neopatrný prešľap, ktorý skončil miernym fiaskom. Takto si to nepredstavujem. 40%(25.5.2014)

• POMO

Nový Jack Ryan chce byť Ethanom Huntom i Jasonom Bournom, ale nepriblíži sa ani Peacemakerovi. Špionážny thriller s rokom výroby 2014 bez jedinej akčnej atrakcie, zaujímavej lokality či nečakaného zvratu. Evidentne tu mal fungovať rešpekt a strach z hlavného záporáka, ktorý by z pouhého napájania sa do jeho kompu vyvaril napatie. Ale nefunguje. Divákovi je jasné, že tak šablónovitý scenár by si nedovolil ublížiť Jackovej milej. Pre Branagha jednoduchá a lukratívna hollywoodská zakázka, ktoru vyťažil z dvoch kresiel, to je celé. Ideme ďalej.(31.1.2014)

Ta ústřední skoro manželská dvojice chce být stejně duchaplná a opravdová jako ta z MI3, ale nedaří se to. Akce chce být stejně dravá a syrová jako ta z Bourne série, ale není to ono. Branagh si to užíval dobře, to je pravda a Costner jako mentor - jak jinak že ? No a víc k tomuhle veskrze průměrnému thrilleru se střihově neskutečně špatně zvládnutými akčními scénami není co říct.(10.8.2014)

Je to neuvěřitelný, ale nejvíc to překvapivě tahají zamilovaný kukuče a jednoduše nádherný očiska Keiry Knightley. Chris Pine se kirkovské nálepky nezbavuje snadno, zvlášť když jde o rádoby ultramoderní bourneovský "akčňák" plný zákeřné výpočetní techniky. Branaghova sinusoida splňena: po skvělém Thorovi tu máme další, snadno postradatelný snímek. Zatím nejnevýraznější a bohužel trestuhodně nejzbytečnější (Jack Ryan!!) film roku - ano, vím, že je teprve leden.(27.1.2014)

Je to celkom dobrý akčný špionážny thriller. Má pomerne dobrý príbeh o schopnom finančnom analytikovi tajne pracujúcom pre CIA, ktorý má za úlohu týmto spôsobom sledovať ekonomickú oblasť, aby mohol odhaliť prípadné financovanie terorizmu. Raz si všimne zvláštnych účtov pochádzajúcich z Ruska, preto odletí do Moskvy na audit a tu mu nielen začne ísť už čoskoro o život, ale navyše zisťuje, že vplyvný magnát chystá rozsiahle sprisahanie, ktoré by ekonomicky najviac ublížilo práve USA a tak spolu so svojimi pomocníkmi musí urobiť všetko preto, aby tomu zabránil. So spracovaním som dosť spokojný, už od úvodnej fázy, ktorá výborne zoznámi s hlavným hrdinom som mal z toho na pomery tohto typu filmu skutočne dobrý pocit a našťastie o ten som neprišiel až do konca. A môže za to aj táto pomerne netradičná kombinácia výrazných prvkov z dvoch období, keďže z deväťdesiatych rokov si film berie napríklad konflikt medzi USA a Ruskom, zapojenie priateľky hlavného hrdiny do akcie a viacero klasických situácií, ako záverečná jazda s dodávkou a zo súčasnosti zase obzvlášť hlavného hrdinu, ktorý nie je typický zabijak, ale skôr intelektuál, takže svaly nahradil mozog alebo aj celá tá teroristická hrozba, v ktorej nejde prioritne o útok zbraňami, ale inteligentnejším, v tomto prípade ekonomických spôsobom. Navyše film sa nesnaží tváriť zbytočne vážne, ale berie to skôr takou trochu odľahčenou cestou, pričom aj tá občasná naivnosť je viditeľne zámerná, poteší aj veľmi dobre podaná postava hlavného záporáka a prekvapivo dobre zvládnuté dlhšie dialógové sekvencie, hlavne celá časť v reštaurácii a navyše sa to celé nesie vo veľmi svižnom tempe, takže toto mi sadlo až prekvapivo dobre. Akcie tu moc nie je, ale tá ma nesklamala. No v tomto type filmu, ktorý je už predsa len trochu realistickejší, než bežné akčné filmy menej výraznú akciu rozhodne nepovažujem za zápor, práve naopak, aspoň to pôsobí tak uveriteľnejšie, len to samozrejme mohlo byť drsnejšie Ale aj tak tie tri akčné sekvencie sú zvládnuté bez väčších problémov a hlavne spomínaná záverečná jazda ma milo potešila. Herecké obsadenie je na tom dobre, jedine hlavný hrdina mohol byť trochu charizmatickejší, ale ani Chris Pine nie je zlý a dokonca ma prvýkrát aj celkom bavil, k tomu veľmi príjemná Keira Knightley, poteší Kevin Costner ako nadriadený hlavného hrdinu a samozrejme aj výborný hlavný záporák Kenneth Branagh. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, na pomery tohto typu filmu mi to sadlo výrazne nadpriemerne, kde funguje všetko tak, ako aj má. Vôbec som nevedel, čo od tohto filmu môžem čakať, ale dal som mu šancu a našťastie nesklamal. O nejakom nadšení samozrejme hovoriť nemôžem, ale po všetkých stránkach ma to dosť bavilo. 75%(11.5.2014)

• - Kevin Costner knižní tvorbu Toma Clancyho nikdy nečetl, ale líbil se mu scénář a chtěl pracovat s Branaghem. (rafix)

• - Kenneth Branagh hrál již britské, německé, australské a americké postavy, nyní si poprvé zahrál ruský charakter. (Jocker94)

• - Původní scénář napsal Adam Cozad pod názvem "Dubai". Mělo se jednat o akční film s Ericem Banou v hlavní roli. Studio Paramount později požádalo Cozada, aby změnil původní námět a změnil hlavního hrdinu na Jacka Ryana. (Dr Lizal)