Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

Od skúsených, ostrieľaných borcov som čakal nadpriemerný špionážny thriller, ktorý ma vráti späť do deväťdesiatych rokov, kedy sa po konci studenej vojny roztrhla sieť s konšpiračnými teóriami na tému rozorvaných vzťahov medzi Ruskom a USA. Ani postava Jacky Ryana, ktorá je najmenej ryanovská zo všetkých doposiaľ piatich sfilmovaných námetov, nepriniesla očakávanú dávku napätie a politických hier, na ktoré sme boli z jej predchodcov zvyknutí. Námet je tak trošku predvídateľný a veľmi so zápletkou sa teda tvorcovia moc nemaznali, čistá stávka na istotu, bez štipky experimentu takisto sa to dalo oživiť nejakou pamätnejšou akčnou scénou, či vygradovanejším záverom. Chvalabohu aspoň herecky to neškrípalo a dialógy boli na základe Branaghovho dohľadu na vycibrenej úrovni. 60%.(14.6.2014)

Chápu proč Clancy umřel - nechtěl se dožít toho, jak z jeho erbovního Jacka Ryana dělají rádoby Bournea s vykleštěným příběhem jak ze seriálové epizody. Je to tak rutinní, že to vlastně ani nenudí, ale patří to na nedělní odpoledne na Nově, ne do kin. 6/10 (za Keiru, a za tu jednu dobrou scénu v letadle)(29.1.2014)

Nečakane priemerné. Réžia sústredená, miestami fajn atmosféra, ale to je všetko. Herci na pol plynu, scenár bez jediného prekvapivého zvratu, akcia bez nápadu a lokality skoro všedné. Napätie som nepostrehol. Navyše ku koncu začnú pribúdať WTF momenty typu žiarovka a bitka v dodávke. Veľká škoda. 5/10(12.5.2014)

Je to neuvěřitelný, ale nejvíc to překvapivě tahají zamilovaný kukuče a jednoduše nádherný očiska Keiry Knightley. Chris Pine se kirkovské nálepky nezbavuje snadno, zvlášť když jde o rádoby ultramoderní bourneovský "akčňák" plný zákeřné výpočetní techniky. Branaghova sinusoida splňena: po skvělém Thorovi tu máme další, snadno postradatelný snímek. Zatím nejnevýraznější a bohužel trestuhodně nejzbytečnější (Jack Ryan!!) film roku - ano, vím, že je teprve leden.(27.1.2014)

Hrdina špionážních románů Toma Clancyho a jedna z nejznámějších postav Harrisona Forda je zpátky. Těšil jsem se moc, spálil jsem se zrovna tak. Jsme v Hollywoodu, který teď vyznává trend vracet vše na začátek. To je i případ Ryana, který znovu sází na inteligenci a intuici. Analytikovi, který pro CIA tajně monitoruje finanční machinace teroristických skupin, zahřívá postel půvabná doktorka Keira Knightley a na teplé kancelářské židli mu toho moc neschází. Jenže.. zase to Rusko. Zase kuje pikle proti nenáviděné velmoci. Ryan musí po dlouhých letech do terénu. Vývoj děje se dá poměrně dobře vytušit dopředu, zkratkovité náhody, které našeho hrdinu potkávají, jsou nemile úsměvné, ostatně jeho okolí mu leccos dost usnadňuje. Chová se buď pitomě, nebo má zřejmě slabší chvilku (jako třeba stopadesátikilový černoch, který to odskáče jako první). Kdyby našeho skautíka potkal Jason Bourne, rozseká ho na kusy. Tvůrci se spoléhají na kontaktní akci. Ta však selhává. Akční momenty jsou chaotické, chybí napětí i nápad, střihač by měl dostat pořádně přes prsty. Spíš než akční scény si tak kousek režiséra (od shakespeareovských adaptací až po comicsového Thora) Kennetha Branagha budeme pamatovat skrze dialogy a docela propracované postavy. Slovní souboje mají slušnou gradaci, ostatně na akční thriller tu máme hodně dobré herce (Knightley, Costner, sám Branagh, který svým ruským přízvukem připomene padouchy let osmdesátých a který si dokáže hezky pokecat o obyčejné žárovce). Mimochodem je sympatické sledovat, jak Kevin Costner pokračuje ve svém stylovém hereckém návratu. Když si to sečteme, pokud se někdo těší na inteligentní thrillerovou podívanou, bude zklamaný. Ale vlastně jen lehce!!(10.5.2014)

• - Na konci filmu je v newyorskej nemocnici možné vidieť britské elektrické zásuvky. (MikaelSVK)

• - Některé části snímku se natáčely v Liverpoolu v obchodním centru, které skýtaly císařský vzhled, jenž Branagh hledal. V Moskvě, kde se film odehrává, se točilo jen minimálně (rafix)

• - Když se novináři ptali hlavního představitele (Chris Pine) na možnost pokračování, odpověděl: "Ne. Nemyslím si, že film vydělal dost peněz, aby se natáčelo pokračování. Toho hluboce lituji. Jack Ryan je skvělá značka a já doufám, že dostane pátý život, i kdybych nemohl být jeho součástí. Miluji špionážní filmy." (Hal_Moore)