Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

Líbilo se mi to přesně tak dlouho, než jsem zjistil, jak moc mě to vlastně nudí. Kenneth naprosto zklamal a předvedl (je to trochu ohrané přirovnání, ale přesné) pilotní díl dlouhého seriálu, na který nechci koukat. A jeho egocentričnost tentokrát nebyla ani trochu sympatická, vlastně byl v té roli trochu trapný.(27.1.2014)

Snímek Jack Ryan: V utajení k nám přichází z trochu jiných časů a s poněkud odlišnou poetikou, než jsme dnes v kinech zvyklí. To může být na jedné straně vnímáno jako negativum, protože nepřináší očekávaná žánrová potěšení, a zároveň vyvolává povýšené úsměvy nad naivitou některých situací. Na druhé straně ale můžeme tytéž aspekty kvitovat s nadšením, protože přináší žánrová potěšení navázaná na špionážní dobrodružné filmy ze staré dobré studenoválečné éry, a zároveň si je naivity s tím spojené dobře vědom a dělá si z toho legraci. Více Douglasovy poznámky.(4.5.2014)

Bond je u FBI, Ryan to kroutí u CIA. Oba pojí literární původ, oba měli různé herecké představitele. Jestli by se ti dva spolu snesli, to vám nepovím. Já jsem delší dobu nemohl přijít na chuť Jacku Ryanovi. A Terazky hej. Úvod je v podstatě zasvěcen tomu, jak se z mladého ekonoma na Wall Street stává agentské eso. V okamžiku, kdy za svým úřednickým stolem odhalí sofistikovaný teroristický akt na americkou ekonomiku, které hrozí kolaps, vydává se na výzvědy do Moskvy, kam ho poslal jeho šéf. Stopy vedou k mocnému oligarchovi, v jehož blízkosti se není radno zdržovat. Jack dává v sázku svůj život. Z ostýchavého analytika se rázem stává zkušený operativec. Je s podivem, že režijně má tento "kravaťácký" počin na svědomí Kenneth Branagh. Tvůrce nudného Thora a odpudivé verze Popelky. I když film akci nedává velký prostor, je film neustále napínavý jak Costnerovy trencle. Ne, fuj, raději tanga Keiry Knightley. Dialogy mají švih, složité vysvětlování probíhá zábavnou formou. I divák, kterému je svět ekonomiky a politiky nepřístupný a vzdálený, nebude mít s filmem problém. Film se v příjemném tempu pohybuje kupředu. Perfektně totiž funguje herecký čtyřlístek - sympaťák Chris Pine, který i v kvádru dělá šibalský kukuč, Keira Knightley jako jeho dlouholetá přítelkyně v každém muži vzbudí naději, že se takových sympatických žen v reálu pohybuje víc, a i ona si "odkroutí" svoji premiérovou misi, Kevin Costner má jako šéf potřebný divácký respekt a Kenneth Branagh zabíjí i pohledem. Haris Zambarloukos dodal dynamicky akční snímání, Patrick Doyle svým hudebním doprovodem dodával po dávkách znepokojivý rozměr. A Kenneth Branagh se ukázal jako zdatný režisér, který i dialogovým pasážím uměl dát dynamiku. Story je neotřelá, alespoň pro mě vypadala neohraně. Ano, největším nedostatkem filmu tak přece jen zůstává akce, které je nedostatek. Neškodilo by s ní film zahustit. Její nahromadění se divák dočká v druhé polovině filmu. Omráčen z ní nebude, technická kvalita jí nechybí, ale stále je na ní znát, že se jí režisér teprve učí zvládat. Takže non-stop akci film nemá, napětí se dá místy krájet, herci zdatní, příběh značkový, nepříliš ohraný, režijní styl příjemný na oko. Cesta zelenáče za dekorováním na elitního agenta dopadla chvalitebně. 80%(12.10.2015)

Chápu proč Clancy umřel - nechtěl se dožít toho, jak z jeho erbovního Jacka Ryana dělají rádoby Bournea s vykleštěným příběhem jak ze seriálové epizody. Je to tak rutinní, že to vlastně ani nenudí, ale patří to na nedělní odpoledne na Nově, ne do kin. 6/10 (za Keiru, a za tu jednu dobrou scénu v letadle)(29.1.2014)

Zlí Rusové se zase jednou rozhodli zlikvidovat tu hodnou Ameriku, která by nikdy, ale skutečně nikdy, neřešila své zadlužení vyvoláváním válek po celém světě. A tomu je třeba zabránit, k čemuž má USA dostatek tajných služeb i jejich agentů. Vznikl z toho špionážní snímek, který je pro mne svou pohodovou naivitou tak svižně zábavný, jak jen to je za daných okolností možné.(28.5.2014)

• - Scenár bol pôvodne písaný pre Harrisona Forda, ale ten sa nakoniec ospravedlnil a vyhlásil: „Mám tu postavu strašne rád, ale musím sa posunúť ďalej." (gogo76)

• - Chris Pine je čtvrtý filmový Jack Ryan. Dříve tuto roli ztvárnili Harrison Ford, Alec Baldwin a Ben Affleck. (IronFan)

• - Když Jack volá o pomoc, žena v telefonu ho upozorní, že má jen 85 vteřin. Hovor opravdu trvá přesně 85 vteřin než se ze sluchátka ozve informace o vypršení času. (Hal_Moore)