Reklama

Reklama

Jack Ryan: V utajení

  • USA Jack Ryan: Shadow Recruit (více)
Trailer 1

Vzhledem k nízkému věku toho má Jack Ryan za sebou poměrně dost – těžké zranění z války v Afghánistánu, které ho málem doživotně zmrzačilo, náročnou rekonvalescenci, doktorát z ekonomie a práci ekonomického analytika v CIA, kterou před svým okolím a dokonce i před vlastní ženou (Keira Knightley) úspěšně tají. Když zachytí nestandardní operaci provedenou ruským finančním gigantem, pošle ho jeho řídící důstojník (Kevin Costner) do Moskvy, aby na místě zjistil, co se děje. Jack se hned po příletu musí proměnit z finančního úředníka v akčního hrdinu se vším všudy, protože jeho přítomnost v ruské metropoli není vítaná a jeho původně přátelský průvodce mu to dá dost jasně najevo tím, že se ho pokusí zlikvidovat. První kolo Jack přežije a postoupí do druhého – k setkání s oligarchou Viktorem Čerevinem (Kenneth Branagh), který osnuje plán, jenž může zásadně otřást světovou stabilitou. Zdánlivě má k dispozici všechny trumfy, včetně Jackovy ženy, která se impulzivně rozhodla manžela na moskevské služebce překvapit. Pokud má Jack Ryan zachránit svět i svou Kathy, bude se muset z roztřeseného zelenáče proměnit v chladnokrevný stroj, který se nebude bát myslet a střílet najednou. (CinemArt)

(více)

Videa (16)

Trailer 1

Recenze (498)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Nečakane priemerné. Réžia sústredená, miestami fajn atmosféra, ale to je všetko. Herci na pol plynu, scenár bez jediného prekvapivého zvratu, akcia bez nápadu a lokality skoro všedné. Napätie som nepostrehol. Navyše ku koncu začnú pribúdať WTF momenty typu žiarovka a bitka v dodávke. Veľká škoda. 5/10 ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Pokud zjistíš pravdu, uvěříš jí?" Zlí Rusové se zase jednou rozhodli zlikvidovat tu hodnou Ameriku, která by nikdy, ale skutečně nikdy, neřešila svoje zadlužení vyvoláváním válek po celým světě. A tomu je třeba zabránit, k čemuž má USA dostatek tajnejch služeb i jejich agentů. Vznikl z toho špionážní snímek, kterej je pro mne svou pohodovou naivitou tak svižně zábavnej, jak jen to je za danejch okolností možný. ()

Reklama

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Ten, kdo miluje oldschoolové přímočaré akčňáky, ten si přijde na své, ale mě zkrátka tahle storka nenadchla. Branagh, Knightleyová i Costner jsou ve filmu hodně fajn a bavilo mě je sledovat, ale sebesympatičtější herci nespasí příběhovou vyprázdněnost. Po nechtěně vtipném úvodu, kde se Jack Ryan přidá k US Army kvůli 11. září a následně v Afghánistánu vytáhne z havarovaného vrtulníku své kolegy (to vše se zlomenými obratli), příběh najde své tempo, ale ani jednou se nedostaví scéna, kterou jsme neviděli někde jinde. Má tohle sir Kenneth Branagh zapotřebí? ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Tři a půl hvězdičky, protože nadprůměrný Jack Ryan je, ačkoliv ne bůhvíjak. Je to vlastně stará bondovka. V novém kabátě. A bez Jamese Bonda. To, že se tváří tak obyčejně, všedně a neoriginálně a že se v něm nestane příliš překvapivého, může být pro někoho plus stejně jako pro jiného minus. Mně osobně nejvíce pila krev (další) bomba, která měla opět onen nutný časovač s digitálním displejem... To už je takové klišé, že se nemůžu nezasmát, kdykoliv ho vidím (obzvlášť při vzpomínce na výtečné Nejhorší obavy). Nezpochybnitelná je ovšem Branaghova pečlivá režie a výborná Doylova hudba, herecké výkony a také dialogové scény, které jsou snad zajímavější než ty akční (ne že by rvačka v bytě nebyla parádní). ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Na americký film nezvykle deziluzivní zkušenost. Koeppa a Zailliana jsem před novým Jackem Ryanem řadil mezi současnou scenáristickou špičku a Branagh pro mne byl velmi zdatný režisér inteligentních snímků. Jejich společný počin je ovšem ukázkou té nejhorší scenáristické i režijní fušeřiny. V hrubých obrysech scénář sice drží pohromadě (kruhová struktura vyprávění, obstojné propojení vztahové a pracovní linie, ekonomické využití rekvizit), ale jednotlivé scény odhalují zarážející lenost tvůrců při vymýšlení toho, kterak určitou postavu přimět udělat určitou věc. Počet podpůrných konstrukcí, jež před námi vinou nedomyšleně rozehraných situací a natvrdlého jednání hrdinů vyvstávají, exponenciálně roste a jedinou adekvátní reakcí na finálních dvacet minut, kdy všichni náhle projeví zázračnou jasnozřivost a schopnost být ve správný moment na správném místě, je jeden nepřetržitý facepalm. S výjimkou syrové hotelové rvačky, ještě udržující při životě naději, že by mohlo jít o slušný paranoidní thriller à la pozdní Hitchcock, je akčním scénám vlastní tuctovost a nepřehlednost. Přesunout pozornost od režie a scénáře k hercům znamená vykročit z bláta do louže, protože postavy jsou zaměnitelné a obsazené převážně necharismatickými herci. Dvojitá (nebo dokonce trojitá?) expozice pouze naznačí, že by mohlo jít o „origin story“ sledující zrod hrdiny. Ve výsledku není návrat do minulosti využit k možnosti sledovat dlouhodobější vývoj protagonisty, který se de facto nevyvíjí (Pineův výraz je na konci naopak ještě vyjukanější než na začátku), ale slouží především k zesílení pro-amerického akcentu vyprávění: musíme bránit své území, hodnoty a – hlavně – peníze. Podobně se zprvu zdá, že Ryan bude od jiných akčních hrdinů odlišen využíváním intelektu namísto svalů (třebaže Pineův herecký typ je s něčím podobným naprosto neslučitelný), ovšem hlavní, mimochodem dost debilní, infiltrační akci vymyslí někdo jiný a veškeré posuny vyprávění jsou řešeny fyzicky, nikoli sběrem a analýzou dat. Ryan se nakonec jeví jako inteligentnější postava hlavně díky tomu, že je obklopen samými idioty, kteří nedokáží naplánovat operaci nezaloženou z velké části na náhodě. Velkou posilou ansáblu není ani samotný Branagh, jehož zarputilý ruský patriot s jaterními skvrnami a eko-žárovkou by se lépe vyjímal v některé studenoválečné bondovce. Oněm bondovkám ovšem nechyběl nadhled, jehož naprostá absence Jacka Ryana, urážku špionážních thrillerů a jejich diváků, definitivně zabíjí. Pro svou lacinost (nikoli rozpočtem, nýbrž vším ostatním) jde o záležitost použitelnou leda jako Film týdne (nebo jak to dneska nazývají) na Nově. 50% ()

Galerie (248)

Zajímavosti (28)

  • Scénář byl přítomen v Blacklistu (seznam nejlepších nerealizovaných scénářů) roku 2007. (Hal_Moore)
  • Jde o první film série, který není natočen podle knihy. (Hal_Moore)

Související novinky

Filmový Rainbow Six je na cestě

Filmový Rainbow Six je na cestě

17.01.2023

Studio Paramount čerstvě oznámilo novou adaptaci Toma Clancyho. Tentokrát se bude jednat o román Rainbow Six, jenž bude navazovat na snímek Tom Clancy: Bez výčitek a tudíž se v něm vrátí i Michael B.… (více)

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

21.09.2018

Herec Michael B. Jordan (Black Panther, Creed) získal hlavní roli v chystané sérii filmů podle knih Toma Clancyho od studia Paramount. Jordan by tak měl ztvárnit postavu Johna Clarka, a to nejprve ve… (více)

Akční klasiky míří do televize

Akční klasiky míří do televize

04.10.2015

Vyjmenovat všechny nadcházející televizní rebooty by trvalo zatraceně dlouho. Na malou obrazovku se v současnosti hrne spousta starých seriálů a sem tam se objeví i snaha o transformaci filmové látky… (více)

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Reklama

Reklama