Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

Nečakane priemerné. Réžia sústredená, miestami fajn atmosféra, ale to je všetko. Herci na pol plynu, scenár bez jediného prekvapivého zvratu, akcia bez nápadu a lokality skoro všedné. Napätie som nepostrehol. Navyše ku koncu začnú pribúdať WTF momenty typu žiarovka a bitka v dodávke. Veľká škoda. 5/10(12.5.2014)

Jack Ryan je v úvodu spíš Kapitán Amerika, pak se přesunul do Moskvy, kde si vystřihnul Jacka Bauera, a nakonec skončil zase v New Yorku, aby udělal konkurz na nového Ethana Hunta. Upřímně - všechnu snahu Kennetha Branagha a herců posílá do kytek nedomrlý scénář. Film tak drží nad vodou hlavně kvalitní řemeslná práce.(29.1.2014)

Hrdina špionážních románů Toma Clancyho a jedna z nejznámějších postav Harrisona Forda je zpátky. Těšil jsem se moc, spálil jsem se zrovna tak. Jsme v Hollywoodu, který teď vyznává trend vracet vše na začátek. To je i případ Ryana, který znovu sází na inteligenci a intuici. Analytikovi, který pro CIA tajně monitoruje finanční machinace teroristických skupin, zahřívá postel půvabná doktorka Keira Knightley a na teplé kancelářské židli mu toho moc neschází. Jenže.. zase to Rusko. Zase kuje pikle proti nenáviděné velmoci. Ryan musí po dlouhých letech do terénu. Vývoj děje se dá poměrně dobře vytušit dopředu, zkratkovité náhody, které našeho hrdinu potkávají, jsou nemile úsměvné, ostatně jeho okolí mu leccos dost usnadňuje. Chová se buď pitomě, nebo má zřejmě slabší chvilku (jako třeba stopadesátikilový černoch, který to odskáče jako první). Kdyby našeho skautíka potkal Jason Bourne, rozseká ho na kusy. Tvůrci se spoléhají na kontaktní akci. Ta však selhává. Akční momenty jsou chaotické, chybí napětí i nápad, střihač by měl dostat pořádně přes prsty. Spíš než akční scény si tak kousek režiséra (od shakespeareovských adaptací až po comicsového Thora) Kennetha Branagha budeme pamatovat skrze dialogy a docela propracované postavy. Slovní souboje mají slušnou gradaci, ostatně na akční thriller tu máme hodně dobré herce (Knightley, Costner, sám Branagh, který svým ruským přízvukem připomene padouchy let osmdesátých a který si dokáže hezky pokecat o obyčejné žárovce). Mimochodem je sympatické sledovat, jak Kevin Costner pokračuje ve svém stylovém hereckém návratu. Když si to sečteme, pokud se někdo těší na inteligentní thrillerovou podívanou, bude zklamaný. Ale vlastně jen lehce!!(10.5.2014)

Oldschoolový film, který jako by vypadl z počátku devadesátých let v tom nejlepším slova smyslu. Má to jiný styl než, jakým se točí filmy dnes, ale vůbec to není špatné. Proč to má tak nízké hodnocení? Copak musí mít každý film zběsilé tempo akčních scén a epileptický střih?:( Já se celou dobu dobře bavil a hned mě to vtáhlo do děje...(11.12.2014)

Je to neuvěřitelný, ale nejvíc to překvapivě tahají zamilovaný kukuče a jednoduše nádherný očiska Keiry Knightley. Chris Pine se kirkovské nálepky nezbavuje snadno, zvlášť když jde o rádoby ultramoderní bourneovský "akčňák" plný zákeřné výpočetní techniky. Branaghova sinusoida splňena: po skvělém Thorovi tu máme další, snadno postradatelný snímek. Zatím nejnevýraznější a bohužel trestuhodně nejzbytečnější (Jack Ryan!!) film roku - ano, vím, že je teprve leden.(27.1.2014)

• - Kevin Costner měl hrát již v prvním ztvárnění Jacka Ryana v roce 1990 ve filmu Hon na ponorku (1990), ale kvůli práci na filmu Tanec s vlky (1990) musel odmítnout. (Jocker94)

• - Pro přípravu filmu režiser Kenneth Branagh přečetl každou knihu Toma Clancyho a zhlédl všechny předchozí filmy. (rafix)

• - Původní scénář napsal Adam Cozad pod názvem "Dubai". Mělo se jednat o akční film s Ericem Banou v hlavní roli. Studio Paramount později požádalo Cozada, aby změnil původní námět a změnil hlavního hrdinu na Jacka Ryana. (Dr Lizal)