Jack Ryan: V utajení

Jack Ryan: Shadow Recruit

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Rusko, 2014, 105 min

• FTP

Od Shakespera k akčnímu agentovi je hodně daleko. (Branagh natočil doposud čtyři Shakespearovy hry). Průměrný akční TV film s hvězdným obsazením. Ukvapený a nepromyšlený Jason Bourne. Nesmyslné prvky (zmrzačení, které Ryana v konečném důsledku nikterak neomezuje, okamžité domyšlení ruského synáčka jakožto TOHO devítiletého chlapce, který kdysi emigroval, fakt, že Jack Ryan je "that guy", který všechno musí udělat sám, ikdyž je na schůzce se záporákem, musí se vytratit a navštívit jeho kancelář, nemůže to přeci udělat nikdo jiný, zatímco oni dva spolu budou večeřet, zlatý retrívr na tajné schůzce už je jen nepochopená maličkost:D) Křivozubá až strašidelná stíhačka Keira neplní romantickou funkci a Costner v úloze ostříleného agenta s nadhledem mohl také nabídnout více humoru. Mám rád akční filmy všeho druhu, a proto ani tento kousek přes všechny jeho nedostatky nijak neodsuzuji a poněkud kostrbatou akci jsem si užil.(2.2.2014)

Hrdina špionážních románů Toma Clancyho a jedna z nejznámějších postav Harrisona Forda je zpátky. Těšil jsem se moc, spálil jsem se zrovna tak. Jsme v Hollywoodu, který teď vyznává trend vracet vše na začátek. To je i případ Ryana, který znovu sází na inteligenci a intuici. Analytikovi, který pro CIA tajně monitoruje finanční machinace teroristických skupin, zahřívá postel půvabná doktorka Keira Knightley a na teplé kancelářské židli mu toho moc neschází. Jenže.. zase to Rusko. Zase kuje pikle proti nenáviděné velmoci. Ryan musí po dlouhých letech do terénu. Vývoj děje se dá poměrně dobře vytušit dopředu, zkratkovité náhody, které našeho hrdinu potkávají, jsou nemile úsměvné, ostatně jeho okolí mu leccos dost usnadňuje. Chová se buď pitomě, nebo má zřejmě slabší chvilku (jako třeba stopadesátikilový černoch, který to odskáče jako první). Kdyby našeho skautíka potkal Jason Bourne, rozseká ho na kusy. Tvůrci se spoléhají na kontaktní akci. Ta však selhává. Akční momenty jsou chaotické, chybí napětí i nápad, střihač by měl dostat pořádně přes prsty. Spíš než akční scény si tak kousek režiséra (od shakespeareovských adaptací až po comicsového Thora) Kennetha Branagha budeme pamatovat skrze dialogy a docela propracované postavy. Slovní souboje mají slušnou gradaci, ostatně na akční thriller tu máme hodně dobré herce (Knightley, Costner, sám Branagh, který svým ruským přízvukem připomene padouchy let osmdesátých a který si dokáže hezky pokecat o obyčejné žárovce). Mimochodem je sympatické sledovat, jak Kevin Costner pokračuje ve svém stylovém hereckém návratu. Když si to sečteme, pokud se někdo těší na inteligentní thrillerovou podívanou, bude zklamaný. Ale vlastně jen lehce!!(10.5.2014)

Jack Ryan je v úvodu spíš Kapitán Amerika, pak se přesunul do Moskvy, kde si vystřihnul Jacka Bauera, a nakonec skončil zase v New Yorku, aby udělal konkurz na nového Ethana Hunta. Upřímně - všechnu snahu Kennetha Branagha a herců posílá do kytek nedomrlý scénář. Film tak drží nad vodou hlavně kvalitní řemeslná práce.(29.1.2014)

Keneth Branagh předvedl absolutně profesionální ruský přízvuk chladnokrevného mafioza a zastínil všechny ostatní snaživce včetně stále šaramantního, ale zde bohužel jen přizvukujícího Kevíka. Zbytek se nijak zvlášť nelišil od ostatních vykradaček Bonda a Bornea, příběh postavený na milionkrát omílané konfliktní zápletce Usa versus Rusko, který jako vždy ve finále vyústí v typický americký heroismus a poplácávání se po zádech s prezidentem. Díky obstojnému tempu a Kennethovým dialogům řadím do solidního krimi-akčního průměru, kde ovšem agenta tentokrát převálcoval padouch, když už ne ve výsledku operace, tak zcela jistě herecky, výrazem i charismatem.(11.5.2014)

Tři a půl hvězdičky, protože nadprůměrný Jack Ryan je, ačkoliv ne bůhvíjak. Je to vlastně stará bondovka. V novém kabátě. A bez Jamese Bonda. To, že se tváří tak obyčejně, všedně a neoriginálně a že se v něm nestane příliš překvapivého, může být pro někoho plus stejně jako pro jiného minus. Mně osobně nejvíce pila krev (další) bomba, která měla opět onen nutný časovač s digitálním displejem... To už je takové klišé, že se nemůžu nezasmát, kdykoliv ho vidím (obzvlášť při vzpomínce na výtečné Nejhorší obavy). Nezpochybnitelná je ovšem Branaghova pečlivá režie a výborná Doylova hudba, herecké výkony a také dialogové scény, které jsou snad zajímavější než ty akční (ne že by rvačka v bytě nebyla parádní).(1.2.2014)

• - Chris Pine se dříve potkal ve filmu s jiným představitelem Jacka Ryana (Ben Affleck), šlo o snímek Sejmi eso. Affleck se zase objevil vedle svého předchůdce (Alec Baldwin) ve filmu Pearl Harbor. Baldwin si zahrál v Podnikavé dívce, kde se objevil jeho předchůdce Harrison Ford. Pine a Baldwin spolu navíc pracovali na filmu Legendární parta. (Hal_Moore)

• - Většina filmu se natáčela v Londýně, pár scén bylo pořízeno v New Yorku. (rafix)

• - Když se novináři ptali hlavního představitele (Chris Pine) na možnost pokračování, odpověděl: "Ne. Nemyslím si, že film vydělal dost peněz, aby se natáčelo pokračování. Toho hluboce lituji. Jack Ryan je skvělá značka a já doufám, že dostane pátý život, i kdybych nemohl být jeho součástí. Miluji špionážní filmy." (Hal_Moore)