Temný případ - Série 1

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Scénář:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (více)

Epizody(8)

Nový dramatický seriál HBO se ve své první řadě soustředí na Martyho Harta (Woody Harrelson) a "Rusta" Cohlea (Matthew McConaughey) - dva detektivy a bývalé parťáky, kteří uprostřed devadesátých let působili v oddělení vyšetřování vražd v Luisianě. V roce 2012 z dosud nejasných důvodů podstupují řadu výslechů. Vyšetřovatelé se vyptávají na jejich nejznámější případ - brutální vraždu prostitutky z roku 1995, kterou pravděpodobně spáchal sériový vrah se znepokojivými okultními sklony. Zatímco se Hart a Cohle vracejí zpátky k neuzavřenému případu, jejich osobní příběhy a často napjaté vztahy nyní vyplouvají na povrch a stávají se ústředním tématem. Hart je Louisianský rodák a muž se smyslem pro rodinu, jehož manželství se rozpadá pod tíhou pracovního stresu a nevěry. Představuje (alespoň navenek) pravý opak Cohlea, pesimistického samotáře a bývalého detektiva z protidrogového oddělení v Texasu. Zatímco děj žene dopředu Hartova a Cohleova společná posedlost dopadnout rituálního vraha, pravé drama se odehrává kolem nevypočitatelnosti jejich vztahu a povah, a jak se ti dva navzájem ovlivňují coby detektivové, přátelé a muži. (HBO Europe)

Hanys_

Ve své době docela zjevení. A to už ta "quality tv" byla docela rozšířená. McConaughey tady tak trochu restartnul tu svou kariéru a svět objevil nové hvězdy za kamerou. Nic Pizzolatto a vlastně i jen lehce známý Fukunaga. ()

Dallon

Rozhodně nejgeniálnější seriálový počin, který za poslední dekádu vznikl. Od scénáře přes hudbu až k hercům jde o naprostou špičku. Postavy jsou naprosto perfektní a prakticky po celou dobu seriálu je mezi nimi spor, který geniálně vyvrcholí v emotivní konec. Nechápu jak se tohle tvůrcům povedlo, ale je to perfektní. Jen je škoda že další série ani z daleka nedosahují stejných kvalit jako 1. série. Sem si jistý že tohle ve svém žánru nic nepřeková. Excelentní záležitost 10/10 ()

.MJ.

Přiznám se, že jsem v první půli seriálu nedával moc pozor a děj mě tolik nepohltil. O to víc mě to na konci mrzelo když jsem si dal vše do souvislostí. Mrzí mě, že jsem si více neužil famózní výkon McConaugheyho a neméně skvělého Harrelsona, ale podruhé už to bohužel nebude ono. Za mě jenom 80% ()

Oralfabet

Tak tohle musí být jeden z nejlepších detektivních seriálů všech dob. Perfektní ponurá atmosféra, fenomenální herecké výkony a jeden pořádně... No, český překlad mě tady sice fakt docela vadí, ale stejně to napíšu: jeden pořádně temný případ. ()

honzikk

Nejlepší seriál z produkce HBO, který jsem doposud viděl, v němž je atmosféra skutečně temná. Skvělé herecké výkony hlavních hrdinů a neskutečně dobře vymyšlený příběh zanechávající z tohoto seriálu nezapomenutelný zážitek. ()

crozet

Famózní zážitek po všech stránkách. Vyplatí se hned zkraje uvěřit intuici a sledovat, jak domnělou dutou užvaněnost nekompromisně a bez ustání vyplňuje náročná epika, podaná vysoce vytříbeným šviháním režisérského biče, bohatou výpravou se znervózňujícím obsahem, mrazivým kvazifolklórním hudebním doprovodem a samozřejmě bezvadnou dvojicí v hlavní roli. Oba zcela rozdílné typy policejních kolegů vás provedou vpravdě extrémním ("temným") příběhem napříč všudypřítomnými mezními situacemi, které pro svoji sytost přirozeně evokuje - budete se bát (jeden obraz mne navštívil i ve snu) a přitom často přemýšlet nad lidmi, které vám hlavní hrdinové připomínají.. Za poslední léta máloco doporučuju ke shlédnutí s takovou samozřejmostí a přesvědčením. ()

Carodej_pes

Pět prvních epizod jsou mikrosérií samy o sobě. Nejenže je to definováno tím, že se právě na pomezí pátého, šestého a sedmého dílu láme model současnost/retrospektiva a zůstává už jen ta současnost, zároveň se mění i charakter jednotlivých dílů. Je mi ale jasné, že napětí nemohlo eskalovat do nekonečna. Pátá epizoda je se svým koncem extrémně přepjatá a přirozeně muselo přijít uvolnění. To také přišlo a já po dílu č. 6 poprvé dostal chuť si dát od seriálu pauzu. Šestá epizoda je primárně o vztazích, je jakýmsi uvolněním tvůrců (dvě soulože v jednom dílu už přímo odkazují na „všední“ seriálovou tvorbu současnosti), což by nevadilo, kdyby pak nepřišlo drobné rozčarování z dílu č. 7, který jednak ztrácí napětí a pesimismus dílů před 6. epizodou a jednak využívá mnoha zkratek ve vyprávění, což je paradox naopak oproti „rozdílové“ 6. epizodě, která je časově rozplizlá. Takže najednou tady máme tři nekoherentní díly v řadě. Forma vyprávění se nám jaksi mění před očima, přičemž je při zpětném ohlédnutí zarážející, když se v jednom díle zobrazují ne zrovna krátce trvající sexuální scény, a pak něco tak důležitého, jako je třeba vloupání se do domu jedné z ústředních postav případu, tvůrci hrubě sestříhají do retrospektivy s voiceoverem (navíc se podstatné události, jako pobyt na Aljašce [který by teoreticky mohl dát smysl celé změně stylu] nebo první setkání se „sniperem“ odbydou tím nejjednodušším možným způsobem). Závěrečný díl pak působí jako něco, co vlastně ani nechcete vidět. V podstatě už nemá čím šokovat, nekáže, nedělá nic z toho, co dělaly díly mikrosérie první. Necítil jsem katarzi, ke které vše směřovalo. Seriál se změnil a já se nestihl změnit s tím – anebo (a to se mi zdá pravděpodobnější) mě seriál změnil svými několika prvními díly, ale později zapomněl, že mě vlastně chtěl měnit. Opravdu jsem se na Temný případ nedíval jako na detektivku. Ani na vztahové drama. Byť je závěr stále skvěle natočen, nemá již tvář neobyčejného díla. Ve výsledku je Temný případ jen obyčejný detektivní seriál. Bohužel. ()

Chosé85

To, o co se snaží marně již řadu let tvůrci celovečerních hollywoodských filmů, se podařilo na poli seriálů. Temný případ je dle mého názoru již teď nehynoucí klasikou, která demoluje většinu své konkurence (včetně již zmíněných filmů) scénářem, atmosférou, režií a hereckými výkony! Ano, to herci jsou tím, co je na tomhle seriálu nejlepší - Woody Harrelson a Matthew McConaughey. Ten, kdo je pro tento seriál našel, je génius! Ono totiž tento seriál (spíše je to jeden film roztažený do osmi dílů) je především o Martym a Rustovi... MASTERPIECE! ()

Yokolobuna

Harrelson s McConaugheyhem tady oba předvádí životní výkony. Zvlášť pak McConaughey by si prostě nějakou slušnou cenu zasloužil. I přes pomalejší rozjezd mne první série nakonec dostala na svoji stranu. Hnusné, znepokojivé a zatraceně dobře napsané! ()

kartacek

Matthew McConaughey kráčí filmem, tedy seriálem, a lepí na sebe smysl a význam střípků vyšetřování. Když promluví, pohybuje se v jakési hlubině, ale je to jiná hlubina než třeba u Poireta, u něhož jde o hlubinu intelektuální, je to hlubina emocionální. A v téhle emocionální hlubině řeší případ, což je velmi působivé, neotřelé, moc se mi to líbí. ()

psychous3

Příběhová linka je super, celé to má velmi dobrou atmosféru, ale bohužel jsem první 3 díly sledoval pouze z důvody vysokého očekávání a poslední 3 zase dost přeskakoval. Chápu, že v rychlejším tempu už by to nebylo takové, ale nic pro mne. ()

Snake.Charmer

Poprvé všemi adorovaná HBO překračuje svůj stín i pro mě. Téměř transcendentální zážitek při kterém se mi tajil dech a dal jsem ho téměř na jeden zátah... Téměř jen proto, že poslední díl ještě nebyl "venku".... Na tomhle seriálu prostě není nic, co by se dalo vytknout, naopak ve všech svých složkách je o dvě patra výš, než veškerá konkurence. Ať už díky hudbě, castingu z hereckého Olympu, režii, kameře... ()

Saur.us

Extra temná porce seriálové zábavy s neuvěřitelným M. McConaugheyem, který to s rolí R. Cohlea naprosto vyhrál. Vše hnusné, špinavé a nechutné, po čem jsme S7DM dychtili, se nám v True Detective splnilo. Skvělé luisianské lokace, bohatý scénář, hlubokomyslné rozhovory, do potrobna rozpytvaná psychologie postav. Jediné, co se dá seriálu vytknout, je jeho časté pomalé tempo. Každopádně, když už dostal spád, stálo to opravdu za to. Nedivím se filmovým a seriálovým tvůrcům, že je ten jihovýchod USA tak přitahuje. ()

Cartman

Atmosférické, spletité, plné výživných postav, ale sedm dílů jsme taháni po všech čertech, aby se během osmého vše rázem vysvětlilo...je to jakoby scénáristovi u sedmýho dílu řekli: "Sorry, dochází prachy, místo patnácti dílů jich bude jen osm, tak to trošku zkrouhni." ()

Rochester

Děj první série, až do morku kostí vystihuje již název sám. Naprosto skvělý výkon podal Matthew McConaughey a s brilamtním dabingem pana Jakuba Sajce, to byl skvělý zážitek ke sledování. ()