schizmo

Nebudu vám lhát, tahle věc je pro mě zklamání. Ne snad proto, že racionálně uvažujícího mužského nemůže tenhle příběh balancující na hraně románu pro ženy a výprodeje v levných knihách (čti: brak) byť letmo zaujmout, ne kvůli absenci všude zmiňovaného erotického náboje a zvrácených představ, ale především proto, že film samotný není ani zdaleka takové dno, jak o něm většina lidí mluví. Je to prostě jen obyčejný, podprůměrný snímek, který je stejně tak nudný, jako patetický v celé své kráse. Ale od začátku. Knihu jsem nečetl. Kdo by také měl na 3x 600 (nebo kolik) stran plných tajných ženských představ o chlípném princi na koni, který přicválá, obmotá si vaše vlasy kolem zápěstí a druhou ruku vám pevně vsune do klína a hned po tom, co vám plivne do tváře prohlásí: „teď budeš poslouchat, čubko“. Vrozená upřímnost mi velí zeptat se nahlas za všechny nevyřčené dotazy: proč o těchto věcech snít a nechat je na tajnačku makabrózně bujet uvnitř hlavy, když je tak snadné říct si o to, po čem vaše nadržená mysl touží. A není to nic, za co by se měl kdo stydět, říct si o pár ran, chytnutí pod krkem nebo uvázání k trubce radiátoru. Nahlas se tedy zamýšlím nad tím, proč román o tak elementárních věcech jako jsou (dobrovolně tabuizované) sexuální představy, má tam masový úspěch. Protože je snazší si o tom číst a snít, než hejbnout zadkem a něco pro to udělat? Tak či tak, po velkém úspěchu knižní předlohy nastupuje do kin i filmové zpracování. Nevím, jestli autoři sázeli na fanouškovský potenciál knihy, protože na cokoli si vzpomenete, to je ve filmu tzv. no name. Žádní známí herci, režie, cokoli, nic. Tím pádem nečekejte snahu opírat o nějaké nosnější pilíře, pokud nebudete těžit ze srovnávacího syndromu, pravděpodobně vám film prosviští hlavou stejně rychle, jako je potenciál ukousání se nudou a to je pak smrt o to bolestivější. Pokud se oprostíme od závislosti na známých jménech, budiž ke cti to, že ústřední duo Jamie Dornan a Dakota Johnson hrají poměrně přesvědčivě a role jsou tak zvládnuty svým způsobem uvěřitelně. Co ale těžce nesu, je to, že můj očekávaný ideál mužského čuňáctví a dominance je ve výsledku zakomplexovaný milionář, který se věnuje charitě a místo pořádné smrště (i když vybavení „herny“ na to má :D), se od začátku do konce chová jako gentleman. To musel být nejeden zanedbávaný klín řádně zklamán. Po dvou hodinách romantiky je konec a já se ptám, kde že jsou ty slibované prasárničky, kvůli kterým braly dámy houfně knihkupectví útokem??? No nic, pro spravení oka si půjdu asi pustit nějaké porno nebo ještě lépe, zrealizovat si svých 50 odstínů sám. Tentokrát ovšem bez kompromisů… ()

baribal odpad!

Vždy když přijde do kin nějaká takováhle rychlokvašená adaptace best-selleru (ještě navíc na tohle téma a v téhle kvalitě), tak se musím zeptat.. potřebují dnes dospělí lidé pohádky? A je nutné aby pohádka pro dospělé byla nutně odpadem? U dětských pohádek sem tam nějakou nelogičnost snesete.. například když karkulka nepozná vlka převlečeného za babičku, ačkoli musí smrdět jak bolavá noha. Pohádky dnes potřebuje zcela určitě každý, získat nadhled či odstup od reality je jednou ze základních sebeterapií, kterou každý může provádět.. problém naopak je, že tento odstup a nadhled získáváte tak špatnými filmy jako je FSOG u kterých ještě navíc většina lidí přiznává, že to není film na přemýšlení, prostě jen taková pohádka pro dospělé. Už to samotné přiznání že jdu na sra*ku, kde nemusím používat mozek, třeba proto že jsem četl knížku nebo že jsem zvědav, o čem ta pohádka bude, svědčí o jakési vyprázdněnosti člověka dnešní konzumní doby. Film nejsilněji dává najevo, že dnešní ženy touží být ovládány, zbaveny části své svobody a za to být zahrnuty luxusem. Ó jaký to kontrast ve vztahu k nazorům moderních žen toužících po nezávislosti na mužích. Příběh samotný stojí na naprosto nereálných základech a jeho mylná konstrukce se dá vysvětlit pouze tím, že autorka knihy vypadá tak, že by se jí nikdo ani koštětem nedotknul a proto si vše musela vymyslet a nic z toho sama nezažila. Snad jediná možnost, že bych filmu zatleskal, by se mohla stát jestliže by celý film byla snová sekvence od okamžiku, kdy Nasťa nalitá jak dělo volá Křesťanovi z piškotéky. To by byla vynikající sebeironie, kdybychom se na konci třetího dílu probudili na pánských záchodech na zemi v padesáti odstínech pizzy.. ()

maddy

Fifty shades of fucked up. (Christian Grey / 01:50:26) Kvázi erotická romanca s prapodivným posolstvom, že pokiaľ má chlap peniaze môže si s dievčaťom robiť čo chce a dať jej do zmluvy aj análny a vaginálny fisting, no jednoducho paráda, s radosťou učme mladé husi nechať sa submisívne podriadiť každému milionárovi! Filmársky to síce nie je nijako zlé, akurát neskutočne prázdne, ale to je výhradne vina tej prízemnej predlohy než režisérky Sam Taylor-Johnson, podľa tej ani lepší film natočiť nešlo. Všetky výčitky, ktoré k tomu smerujú vyplývajú z knihy, takže buďme radi, že to podľa toho literárneho odpadu dopadlo aspoň takto. Film nemá problém dať, minimálne v úvode, najavo, že sa neberie až tak vážne, pár krát sa zhodiť, no zároveň tu nemá podporu v silnom scenári, v ktorom dohromady o nič nejde. Väčšinu času sa na to bez výrazných problémov pozerá, je to podfarbené modernými piesňami, postavy vyslovene neiritujú a minimálne Dakota Johnson je celkom prirodzená. Akurát Jamie Dornan by mal radšej ostať zväzovať ženy v seriály The Fall, tam to pôsobí naliehavejšie ako v jeho červenej miestnosti. Celý film totiž padá na jeho kvázi komplikovanej a záhadou opradenej postave, ktorá by mala byť jadrom celého filmu, ale vo výsledku v ňom je rovnako nepodstatná ako všetko ostatné. Zaujímavé totiž začne dianie byť až v posledných desiatich minútach, keď titulná dievčina začne mať o svojom nápadníkovi pochybnosti a prehodnotí svoj postoj k tomuto sexuálnemu výletu, no keď už má samotný divák pocit, žeby sa tu mohlo aj konečne niečo diať čo akokoľvek posunie dej, tak film končí takmer s dôvetkom „To be continued“. Takéto zakončenie ešte chápem pri filmoch, ktoré rozdeľujú posledný diel knižnej predlohy na dve časti (z dôvodu vyššieho zisku, samozrejme, aj keď to je rovnako nepodstatné ako už dokázal Harry Potter, aj Hunger Games a iní), ale by divákovi nepovedal nič, ale absolútne nič, hneď prvý film? To už je trúfalosť! Áno, nejaké putá a bičíky sa tu nájdu, ale tie samotné k zaujímavému filmu nestačia, pretože vo výsledku na nich nie je nič extra provokatívne alebo odvážne (rozhodne nie v dnešnej dobe, keď si divák vie vyhľadať oveľa divokejšie videá dvomi klikmi na internete), navyše množstvo týchto erotických scén a narážok len podtrhuje nezmyselnosť celého diania. On má rád podľa jeho vlastných slov S/M praktiky, tvrdo šuká, v noci so ženu zásadne nespí v jednej posteli a romantiku nikdy nepraktikuje, aby ju hneď v nasledujúcej scéne mohol romanticky ťahať na spoločný kúpeľ vo vani, vodiť ju po dome za ručičku alebo na ručičkách, predstaviť rodine alebo nežne zbaviť pannenstva a v náruči s ňou prespať celú noc. Ehm ... Takže asi toľko k tomu „erotickému“ filmu, ktorý sa snaží mať nejaký psychologický presah a pracovať s postavou Christiana Greya, ale bohužiaľ sa len stráca v povrchnej predlohe, ktorá ho žiaden nemá. V jadre je totiž obyčajným romantickým príbehom o dievčine, ktorá sa zapozerá do boháča, ktorému sa evidentne prihodilo v detstve niečo veľmi zlé, bojí sa intímne zblížiť a tak chce teraz praktikovať perverznosti na nej. Neuspokojeným puťkám to asi bude stačiť, ale to nič nemení na fakte, že je to len obyčajná, zle napísaná červené knižnica skôr než provokačná červená miestnosť. Pokiaľ by v tej mal skutočne ten Xbox asi by to nebolo o nič iné. Síce má to neštvalo až tak ako napríklad vyprázdnené pokračovania Twilightu, kde ústredná postava rieši len to, či si vrzne s vlkolakom alebo upírom, ale ani to neznamená, že to je výrazne dobré. Čakal som omnoho horšie, no nakoniec v podstate len šedivý priemer okolo ktorého bolo na chvíľu zbytočne veľa humbugu a mesiac po premiére si na neho nikto nespomenie. Teda minimálne do budúcoročnej adaptácie druhej knihy, ktorá zákonite už nemôže vyvolať takú neopodstatnenú hystériu ako prvý film. CELKOVO: 2* (4/10) () (méně) (více)

selfesteem

Přiznám se, že jsem byla předpojatá od začátku. Už je to dávno, co mi přišel e-mail od kamarádky s upoutávkou na předlohu k tomuto filmu: "Mé jméno, přečti si to!!!" Dosud jsem to nedokázala. Nejenom kvůli tomu davovému šílenství a šílenství mé kamarádky, která je něco jako ztělesnění víly, a byla z toho úplně hotová. Něco mi říkalo, že to asi pro mě moc nebude. Ne, že bych byla něco extra, ve spoustě věcí jdu ráda s davem. Ale překvapilo mě, že na to, jak byla kniha prezentována, jako šokující, kontroverzní, že na ní stojí fronty žen a že tohle je to, co spoustu žen tak bere. Logicky to tedy nemohlo znamenat, že tu máme 80% subek, ale po zhlédnutí filmu musím říct, že tu máme 80% nevyléčitelných romantiček. Pravdou je, že tady nehodnotím knihu. Upřímně mohu říct, že se nikdy nedozvím, zda v ní bylo více neobvyklých sexuálních praktik nebo více romantických pasáží, a kde je tedy ta pravda. K filmu mohu říct jen to, že osoba pana Greye mě překvapivě nechala úplně chladnou, to třeba takovej Fassbender, ten by měl pro mě ten správnej šmrnc, jenže ten je natolik živoucí, až živočišný, že by nemohl hrát takového chladného panáka. Velmi mě překvapila Dakota Johnson, protože celý film byl právě díky ní pan Grey někde v pozadí a já pořád jen sledovala tu holku. Té také patří jediná má hvězda. A jen tak na okraj, v Pianistce paní učitelka předá svému studentovi dopis, který obsahuje pravidla, kterými by se měl řídit, pokud by s ní chtěl mít "vztah". Jeho reakce je taková, že na nějaký dopis prostě kašle a pak, když je přesto donucen si jej přečíst, tak má tu nejpřirozenější reakci, jakou si jen lze představit. Je naštvaný, znechucený a otrávený, zlobí se a nechápe její přání. Tak bych si asi představovala, že by se člověk choval, kdyby si přečetl smlouvu takového typu, jaká se objevila v tomto filmu. 50 odstínů šedi je i z tohoto důvodu pro mě moc velká pohádka. JInak je to ale v Sekretářce (mimochodem, také pan Grey, že by náhoda?), tam se hledali, až se našli. Oba jmenované jiné filmy, v podstatě s podobnou tématikou, mám raději. ()

SaNcHeZ_cz

Vyhypovaná průměrně natočená hovadina, která pořádně neví o čem mluví. Utahané dvě hodiny plné laciných vábidel, prázdných proslovů a mrzkých postav, kde absentuje jakýkoliv náboj či jen cokoliv, co by vzdáleně připomínalo přirozený vývoj. ()

kareen

Knihu jsem odhodila v polovině druhé kapitoly, protože ta kombinace nejprovařenějšího klišé a podprůměrného psaní byla nad moje síly, ale film mě už zdaleka tak neodpuzuje. Jasně - dialogy, všechny vedlejší postavy i některé situace jsou přímo ukázkově pitomé a když se Christian začal svěřovat se svým těžkým dětstvím, přepadl mě nefalšovaný záchvat smíchu. Šokující či kontroverzní to není ani za mák a ta nepatrná troška mírného BDSM je jen záminkou k těžké romantice, která by lehce vplula do dokonalých fantasií průměrné čtrnáctky. Snad jen ten konec je krapet realističtější i když takový useknutý, ale počítám, že to je kvůli případnému pokračování. Jasným kladem je pro mě Jamie Dornan. To, že je skvělým hercem, vím už z The Fall a i tady je jeho charisma schopno utáhnout i takto černobílou postavu. Jeho Christian je roztomilý kočičák, na druhou stranu mu zas toho dominantního alfa samce, šéfujícího obrovské megakorporaci tak úplně nevěřím. Je spíš mírně sebejistý, ale chápu, že vedle hezké Anastasii, proti které vypadá i popelka jako emancipovaná feministka a která se hlavně zpočátku při jejich schůzkách třásla trémou jak ratlík, dominantně působit může. Zato od okamžiku, kdy spolu prožili první sex, mi připadalo, že každou chvílí už už vyprskne smíchy a hned mi byla holka sympatičtější. :) A vzhledem k tomu, že mě erotické scény bavily, situace kolem projednávání vzájemné smlouvy mi přišly bez ironie vtipné a kupodivu jsem se skoro vůbec nenudila, tak nebudu machrovat a pod trojku nepůjdu. Na jednorázovou oddechovku to nebylo špatný. ()

Paxxx.cz

Komentář číslo 1000 mi vyšel na tento kontroverzní snímek tak s chutí do něj. Na film jsem prakticky žádné pozitivní ohlasy neslyšel, ale zvědavost mi nedala a mrknul jsem na to a musím říct, že ani mě vůbec neoslovil. Vzhledem k doslova gigantické propagaci by člověk čekal něco výjimečného a místo toho mu je naservírován jen podprůměrný film. Dornan mi tu nějak neseděl, Dakota to zahrála slušně za ni 1* a za soundtrack Elfmana 2hou*. Co se týče děje ten šel s postupem času jen a jen dolů až ke konci ala to be continued. Knihy obecně nečtu, ale třeba byla předloha lepší těžko říct. Jestli se film někomu líbí já mu to neberu, podle mě ale jde o počin ve kterém se najdou nějaké outsiderky či skryté dračice...4/10. ()

FromHell odpad!

Otrasný produkt doby z ktorého sa valia hovna počas celej stopáže neuveriteľným tempom.Soft/porno v tej najúbohejšej forme aká kedy uzrela svetlo sveta.Frigidné,zakomplexované feministky si konečne môžu vydýchnuť.Tá zaleptaná kniha ostane teraz dlhšie v polici,pretože konečne môžu masturovať pri filmovom spracovaní svojej modly Natáčať takéto sračky by malo byť trestné... -100 % ()

Wysch

Teda čekal jsem to horší :) Dakotka je i celkem koukatelná, Danny Elfman neskutečně poslouchatelnej... a jinak jsem to teda zvládl zkouknout na jeden zátah, což považuju za plus. Jinak je to ale prachsprostě hloupě napsaný s dialogama, za který by se nestyděla třináctiletá puberťačka, a tak zoufale předvídatelný, že už vím, jak celej ten příběh skončí. Čímž chci říct, že knižní předloha musí fakticky stát za prd. Hvězdičku navíc dávám za Dannyho Elfmana a Dakotku (mamince se fakt podařila). ()

Rosana

Čekala jsem více sado-maso a také mi nesedl otevřený konec (je mi jasné, že bude pokračování). Hlavní hrdinka je dobrá pipina, ale jinak pěkný průměrný romantický film. Knihu jsem nečetla. Doporučuji film Sekretářka :D ()

Lukrecie

Záleží, co očekáváte, já jsem byla celkem spokojena, i přesto, že jsem četla knihu. Je mi jasné, že kniha je obsažnější a pestřejší, proto také tomu hodnocení uzpůsobuji. Souhlasím s názorem, že Dakota herecky silně předčila svého mužského protějška. Tvůrci filmu postavy dost ochudili tím, že jim nedali možnost vyjádřit, co si myslí. Myšleno tím, okomentovat svůj vnitřní hlas. Upřímně - ten film se dal natočit mnohem lépe a z knižní předlohy nevytěžil maximum. Zatímco kniha stojí za přečtení, film je slabý odvar..... ()

Vxxx

Mně je toho filmu strašně líto. Protože ten film za to nemůže. Ani za to, jaký je, ani za tu masovou nenávist, Všechno, co mohli tvůrci na tom filmu ovlivnit, dopadlo docela dobře. Ale to že je scénář debilní a postavy debilní... a že se chovají debilně... za to prostě může ta supr čupr kniha. Je to prostě příběh o Popelce. Za předpokladu že je Popelka naivní panna a princ zvrácený sadista, kterému přijde nejvíc sado maso hlazení holky pavím perem. Pak se z popelky stane žárlivka a po hysterické scéně požádá prince, aby jí potrestal tím NEJHORŠÍM způsobem, jakým může. Princ jí 6x pohladí páskem a princezna se naštve a soukromý řidič jí odveze do druhého dílu tohoto výdělečného a úspěšného propadáku... Takže to je jasné. Děj je sračkoidní. I když... možná se prostě jen tenhle příběh nedostal do rukou dobrého spisovatele. Erotické drama z toho mohlo být docela dobré. Za to tenhle film nefunguje ani jako drama, ani jako romantika a ani trochu jako porno. Mělo to skvělou hudbu (WTF?!?! Danny Elfman?!?!) , a herecké výkony, vzhledem k tomu jaký mongoly museli hrát, taky asi dobrý... U tohohle filmu prostě záleží na tom, jak jste tolerantní. Já oceňuji tvůrce, jak se s tím poprali, ale ještě víc bych po nich chtěla házet opičí výkaly za to, že vůbec něco takového chtěli zfilmovat. 2* ()

ArsenalEagle

2:01:46 - titulky - konečně. Když před rokem všechny holky v okolí četly knížky a film měl reklamu jako kráva, řekl jsem si, že jako divák to chtě nechtě musím vidět. Dnes jsem to viděl a musím se přiznat, že jsem se dlouho u ničeho nenudil víc jak u Greyova červeného pokojíčku. Úplně mi unikla zápletka, jakýkoli smysl nebo inteligentní podívaná. Ano ano, asi dvakrát jsem se opravdu nahlas zasmál (za což je ona hvězdička u hodnocení), ale jinak? Nechápu jak se někomu tak plytký "příběh" vůbec může líbit, ale což, každý jsme nějaký a máme jiné "chutě". Přehnaný blockbuster, u kterého jsem protrpěl 2 hodiny volného prázdninového času. ()

Baronne odpad!

Knížka na hovno, film na hovno, režisérka si u toho nejspíš prstila .. Očekávám vysoký hodnocení od tupejch nadrženejch kraviček (intelektuálek jak se samy nazývají), jinak si myslim že každej normální člověk by tohle měl vidět stejně jako já, a to kanál, chamraď a svoloč filmografie. Herec prkennej jak Bana. Zase miliarda KECŮ a hypu okolo týhle sračky, všichni si o tom povídaj, jako kdyby to bylo něco božího. Stejně jako Nymfomanka, tohle poloporno a nesnesitelný 2 hodiny vlastně o ničem, jenom o ukojený kundě a "nádhernym bohatym tajemnym" kryplovi, z kterýho přesně všechny ty nány sou hotový. Bohužel pro filmy který sou jenom o marketingu a o ničem jinym pro mě nemaj místo. YUCK ()

filmsim

Po té neskutečné negativitě, kterou nejen tady na čsfd tento film provází, jsem byl mile překvapen. Mé očekávání bylo opravdu nízké, jak by taky ne, když se chystám na film podle explicitnějšího bratříčka Twilightu od nepříliš kvalitní režisérky s éxtremními recenzemi a jediné, co mě k tomu táhlo, bylo herectví J.Dornana, který už byl skvělý v The Fall, a samozřejmě potěšení mé přítelkyně. A ono to kupodivu koukatelné je, pokud přijmete fakt, že sledujete ženskou obdobu chlapského akčního bezmyšlenkovitého výplachu. Tohle není o smysluplných dialozích,ani o vykreslení reality, tohle je o tom, prostě na chvíli vypnout a nechat se pohltit touto strašně jednoduchou lovestory, při které budete vědět několik kroků dopředu, co se asi bude dít. Jen mě zarazilo, že tento "romantický film" vykresluje ženskou hrdinku, jako strašně hloupou a i výprasku poddajnou studentku, která by udělala po prvním pohledu na tohoto tajemného chlapa cokoliv jen, aby mohla být s ním a tohoto hrdinu jako sice sympatického chudáčka s těžkým dětstvím, ale na druhou stranu vypočítavého hajzla, kterej se prostě vyžívá ve fyzickým ubližování a na nikom mu skutečně nezáleží, ale je pravda, že na konci se tyto prvotní pocity docela smáznou a vysledný dojem je mnohem příjemnější. Casting se vyvedl tak na půl. Je fajn, že všichni zúčastnění jsou méně známí herci, ale hlavní ženská role v podání Dakoty Johnson nebyla příliš dobrou volbou. Její hloupou hrdinku jí něvěříte, je sice skvělé, že se umí ďábelsky kousat do rtu a na její sténající nahé tělo se krásně kouká, ale pokud nedokáže dokonale ustát své stupidní dialogy a její občasný smích ve vážňějších situacích narušuje danou chvíli, tak to více než kazí výsledný dojem. Zato Jamie Dornan potvrzuje, že je výborný herec. Dokázal své roli propůjčit patřičné kouzlo a i to jeho nesmyslné chování a pronášení podivných vět, vám v důsledku nebude vadit a budete mu toho narušeného alfa samce věřit. Ostatní zúčastnění nestojí za řeč, svojí práci odvedli a díky krátkému výstupu nezačali ani nějak zvlášť otravovat. Co se filmu musí nechat je to, že se na něj opravdu pěkně kouká. Výborné interiéry, občasný ozvláštňující exteriér a nádherná kamera. Snímání je celkově bravurní, správně vybrané filtry, dráždivě natočené erotické scény s občasnou dobře padnoucí zpomalovačkou a to všechno doprovází patřičně vybraný romantický soundtrack. Písně jsou zakombinované výborně a hlavně díky nim některé rozhovory vyznějí, tak jak mají a nepadají do vod trapnosti. Konec konců se tak jedná o vcelku slušnou bezmyšlenkovitou podívanou při které se i mužská část publika dokáže jakž takž bavit. 5-6/10 ()

Riddick77

Řekněme standardní romantické drama se zakomplexovaným hlavním hrdinou, jehož psychický a mravní vývoj byl v mládí očividně narušen, které ničím, opakuji ničím nepřekvapí, neboť kontroverzních, pohoršujících či deviantních praktik (natož záběrů) se určitě nedočkáte. Ano, místnost "slastí a hrůz" asi většina lidí v činžáku nemá, ale pořád je to jen místnost, v níž se neděje nic tak extra zvrhlého (tak jí párkrát plácne přes zadek.. a co...). Předlohu neznám, leč čekal bych, že erotické scény budou popsány poněkud peprnějším a živelnějším způsobem, jinak ten poprask okolo vážně nechápu. Z hlediska filmu jde o výborně vypracovanou marketingovou kampaň k totálně obyčejné červené knihovně, což je po hříchu zřejmě nejzajímavější komponent celého projektu. Žádná hrůza, nic extra: 5/10! ()

Kazmovi v kinech dochází šťáva

Kazmovi v kinech dochází šťáva