Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

arbeit

Everest je film ktorý si priam pýta veľké plátno a kvalitný zvuk. Bez toho by bol zážitok asi výrazne slabší, ale aj tak by sa stále jednalo o výborný dobrodružný film a silnú drámu. Konečná scéna s fotkami príjemne dojemná, celý film doslova mrazivý. 4,5* ()

zubrik66

Isto najsilnejším momentom filmu je príchod orkánu, ktorý už tak veľmi dramatickú situáciu horolezcov mení na tragédiu. Škoda len, že film skĺzava do melodramatickej pózy - telefonáty medzi Hallom a jeho ženou, namiesto toho, aby viac priestoru autor nechal Anatolijovi a jeho záchranej akcii...Lenže pomalé umieranie a telefonáty s tehotnou manželkou - teda lov na city viac zarábajú ako záchrana života... ()

Romeroo

Kdybych pokaždé opouštěl kino s příjemným pocitem, že jsem viděl film co opravdu stál za to, koupím si klidně dvě bedny popcornu za neskutečně přestřelenou cenu :) a i ty reklamy by mi tolik nevadily :) poctivé dobrodružné drama, bez štastného konce...scénka s helikoptérou elektrizující.... ()

Guran

Chválím herecké obsazení a efekty. Co však musím vytknout je špatná práce režiséra a scénáristů. Na to, jak velkou pointu film má, tak se mi zdá úvod až moc dlouhý. Myslel jsem, že film vxpráví o horolezcích, kteří po dosažení vrcholu hory Mount Everest budou zápasit se silami matky přirody o holí život. Tak jsem šel do kina s tím, že naši hrdinové budou téměř celý film zápasit, ale bohužel většina filmu nám ukazuje jejich "dobrodružství" při dobývání hory a a bouři, která je zasáhla po dosažení cíle si moc neužijete. Scénář je odfláklý. Od Jakea Gyllenhalla jsem čekal více prostoru a větší "záporný" charakter jeho postavy. Ve filmu si ho moc neužijeme. Čekal jsem, že mezi postavami Clarkea a Gyllenhaalla vypukne soupeření, které mě připoutá ke křeslu, bohužel se tak nestalo. Postava Scotta byla zde na pouhou ozdobu. Film ke konci trpí velkou nezáživností. Telefonáty, mezi Keirou a Jasonem měly vyvolat v divákovi pocit smutku, ten se však nedostavil. Film je natočen na pouhý průměr. dá se dokoukat, efekty jsou udělány na jedničku a herci hrají jen to, co jim scénář dovolí. Od Kormákura jsem čekal lepší zpracování. Bohužel Vertical Limit se neopakoval. ()

Budisovie

Film, kde bolo par peknych zaberov, koniec napinavy, smrt zbytocna. S hrdinami som sa nestotoznil. Celkom hlupe dialogy v urcitych pasazach. Inak milovnikov hor potesi. Prelom 3 az 4 hviezdicky. Viac 4. ()

Emjecko

Mrazivost, autentičnost a syrovost. Tři věci, které očekávám od filmu oscilujícího na hranici akčního dramatu a dokumentu o výstupu na nejvyšší horu světa, přičemž jsem všechny dostal. Najde se samozřejmě i pár mnohem nebezpečnějších míst, ale pokud s sebou na Everest vezmete převážně turisty, kteří si to víc zaplatili, než zasloužili, snížili jste právě jejich počet na minimum a zároveň jste se stali adepty na vítězství Darwinovy ceny. Upřednostňovat tváří v tvář rozbouřené přírodě peníze na úkor zdravého rozumu se opravdu nevyplácí a je úplně jedno, jak zkušený "horolezec" jste, nahoře ani na hoře se vás na to nikdo ptát nebude. Přesně tohle klišoidní poselství zde bylo podáno s takovou lhostejností, která vám ho paradoxně vryje do hlavy. Až zase někdy budete mít příležitost, zkuste tak nejen horám, ale přírodě obecně, ukázat trochu víc respektu. ()

DassemUltor

Rád si vyjdu na procházku, rád vylezu i na nějaký ten kopec (Tatry, Černá Hora), ale takové to "opravdové" horolezčení jsem nikdy nechápal. Podle mě jsou to magoři. Ok, máme svobodu. Chcete si líst do výšky skoro 9 tisíc metrů? Klidně, běžte vy magoři! Ale určitě vás potom nebudu litovat. Takže u mě tenhle emocionální prvek odpadá, mě jich prostě líto není a nepovažuju je za hrdiny nebo neskutečné borce (bezpochyby ale svým způsobem "borci" jsou). Spíš blázny. No a to je asi všechno, prostě akční pohoda film. Řemeslně natočenej dobře. Nejvíc se mi líbil Jake a ten Rusák. Jo btw, ten rusák podle wiki umřel ani ne rok potom.. ()

ratpile

Ve všech ohledech precizní výšlap do hor, který sice nejede úplně na doraz, ale žádnou výraznější chybu prostě nemá. Výprava je skvělá, bez rušivého CGI - cítil jsem se jak na intenzivní exkurzi v Himálajích. Herci, byť neprožívají žádné oscarové drama, využívají svůj prostor bez výjimky skvěle a všechny jsem si je stihl zapamatovat. Především Brolin a Gyllenhaal mě i na malém prostoru, zachumlaní v péřovkách, bavili. A nakonec samotné, očekávané, vysokohorské drama, bezpečně funguje i bez extrémních emocí a akrobatických eskapád. Nečekal jsem mnoho a dostal jsem pořádnou sněhovou nálož. Tohle v kině prostě nemůže urazit. p.s. Speciálně bych ocenil skvělou orientaci kamery v prostoru, která mě v určitých pasážích skvěle semkla se "zbytkem výpravy". ()

Vsheta

Viděno na PC v ne zrovna oslnivé kvalitě a i přesto veliké překvapení. Nejlepší je prostě od filmu nečekat mnoho. ()

vieriX

Hodně oceňují realicnost člověk chvílemi až nedychal. Obsazení vynikající. Podle mě jedna s nejrealističtějších adaptaci podle skutečné události. ()

Vykuk

Pohodové podívání na neblahý osud jedné výpravy, člověk je rád, že je doma v teple u TV nebo v kině:) O napětí se sice moc mluvit nedá, aspoň já jsem nic nezaznamenal, překvapivý tam byl jen jeden moment, ale celkově fajn film, příjemná změna a oddech od všech těch bláznovin, co obyčejně sleduju:) ()

WolfIssen

Dělat si z hor tučně výnosný byznys je odpornou troufalostí, ale vskutku to tak už několik let je. I o tom je tento skvělý snímek zachycující tragickou expedici složenou právě z takových jedinců, kteří k horám necítí nejmenší pokoru. Smutné, povedené, v závěru jsem čekal srdceryvnější scény, ale je fakt, že film netočil Amík. ()

Pitryx

Neshledal jsem na snímku nic, co bych hodnotit bůhví jak vysoko. Obyčejný další film o horolezcích a horách. Nic více, nic méně. Slzopudný doják na konci mne nechal chladným, protože jsem se v postavách dosti špatně orientoval, bylo jich příliš moc, na můj vkus. Záběrů na přírodní scenérie mohlo být klidně více. Takže hodnotím hudbu (mimochodem OST je velmi dobrý, klidně může sloužit k meditaci) a tím to pro mne zvadlo. Další plus je výprava, respektive práce trikařů. Konec//// No záběry tedy nádherné. Bohužel i zde je několik scén, kde se vykecávají o čem kdo kde kdy jak a proč. Mne jako diváka, lačného děje, opravdu nezajímá, jaké ponožky nosila prababička vedlejšího hrdiny. Stupid telefonáty domů ději také neprospěly a mne vysloveně iritovaly. Za to také velké mínus. V podstatě souohlas s prvním hodnocením. ()

TheKosty1

Novinka pro rok 2015 a pro mě příjemné překvapení. Jedná se o drama ze skříně Baltasara Kormákura. Příběh je natočený podle skutečných událostí, které se odehrály v roce 1996. Film působí opravdu realisticky, je až neuvěřitelné jak se v tomto filmovém kousku dokážete vcítit do jednotlivých postav a připadat si jako byste byli toho všeho součástí. ()

mirkath1

Nějak si nemohu pomoci, ale necítím vůbec žádnou lítost. Mrhání vlastním životem bych pochopila,ale nechat zde lidi, kteří vás milují je neodpustitelné. Víc lituji manželek a přítelkyň těchto pseudohrdinů. Načpak to je, dokázat si pokořit něco, co pokořit nejde?Jak jen je lidský tvor namyšlený a arogantní. Jsme na nejnišší příčce ze všech živočichů, bez obranných mechanismů a přesto se pouštíme do takových kousků :( ()

Kanalizato

Asi prvni film, kde Jason nehraje podrazaka. Kolik to melo spolecneho s realitou konce milenia na Everestu netusim, ale dobre se mi na to koukalo, napinavy to bylo, a nemelo to klasicky priblby happy end. No a ten pilot vrtulniku byl proste frajer :) ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)