Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

Pidzey

Unikátní válečná podívaná které je fantasticky obsazená a hvězdy dostávají možná ne mnoho,ale asi tak stejně prostoru.Nejvíce se mi líbili pasáže s Genem Hackmanem a Robertem Redfordem.Bitvy to jsou skvěle natočeny a rozhodně z nich jde mráz po zádech.Je tu dobře zobrazena krutost(Výsadek přes Rýn) i nesmyslnost (následně čekající tanky pro které byl most na Rýně dobit)války,ale i jistá dávka,řekněme dobrosrdečnosti (když německý velitel dovolí spojencům převést jejich zraněné do nemocnic i když německých) Tuhle větu už tu psal Malarkey,ale,mě taky dostala. --- Kde je kapitán? - Mrtvý - Neptal jsem se jak mu je, ale kde se nachází.Následné prchání před němci a dohadování s doktorem jakbysmet.Jak jsem psal na začátku,unikátní film. ()

Mikyska

Film, který úžasně popisuje snad největší omyl 2. světové války. Jen jsem se trošku zpočátku ztrácela v těch štábech, jinak pro milovníky tohohle žánru vřele doporučuji:) ()

Radek.SCH

Kopa hvězd (Caan, Caine, Connery, Hackman, Hopkins, Olivier, Redford, Ullmann), přičemž natočit něco podobného dnes s dnešními hvězdami... jenom na platech by to stálo přinejmenším 100 milionů. Ale jak jsme se už mnohokrát mohli přesvědčit, hvězdy dobrý film ještě nedělají. Bezmála tři hodiny; bezpochyby do posledního detailu věrné realitě; ale přijde mi to spíš jako pouhá prezentace bez osobního pohledu vojáků. ()

Rokle

Spousta známých tváří paradoxně tomuhle válečnému dramatu spíše ubližuje. Člověk se na ně těší, ale dostane rozvláčné vyprávění, kde není čas na vysvětlování proč se tahle osoba pohybuje zrovna tady, kam se ztratila jiná důležitá persóna, atd. Za naprosto fantastickou podívanou považuju hromadný seskok, jinak hodně zmatené. ()

pospech11

Příliš vzdálený most je skvělý válečný epos plný hereckých hvězd. Richard Attenborough si s tímhle filmem vyhrál, díky čemuž z něj udělal bezpochyby nejlepší válečný film všech dob. Né sice tak přeefektovaný jako Save the Privat Ryan, ale dějově je mnohem lepší. A výkony všech herecký hvězd byly neskutečné. Když si vezmu třeba takového Redforda, který měl ve filmu jen mini-roli nebo i Laurence Oliviera, který zde působil jen jako křoví, nedokážu si podobný film představit v dnešní době. A operace Market Garden na to že to bylo vlastně fiasko, tak film který je můj druhý nejoblíbenější válečný (nejoblíbenější mám Kam orli neletají) se dá nazvat velmi úspěšný. Jedinou vadou na kráse tohoto filmu byla délka i když ta se dala taky zvládnou, protože film nedovolí divákovi ani na chvilku se odtrhnout. 90 % Slovy Dirka Bogarda Vždy jsem říkal, že chceme dobýt příliš vzdálený most. ()

drankeryth

Dobry vojnovy film ohromnej dlzky, kde nechybala akcia, ktora bola vyvazena medziakcnymi dialogmi, ktore aj mohli byt kratsie a viac sa sustredit na tu zmienovanu akciu. Ta mala dobre spracovanie a nikde to nevyzeralo spackane odflaknutym dojmom a vsetko to ukazovalo na obrazovke, ze to bolo vymyslene do najmensieho detailu. Vo filme si zahralo dost znamych hercov zvucnych mien a nedali na seba dopustit, ze by nieco len tak odflakli. Zahrali to na skvelej urovni. To iste za da tiez povedat o dobrych lokaciach, kde boli zasadene samotne boje. Takychto vojnovych filmoch, ktore ma bavili sledovat od zaciatku az do konca nie je vela a tento urcite patri medzi ne. ()

sandis

Spousta pěkných záběrů, špičkové obsazení. Bohužel příliš roztahané a často ztrácející napětí. Myslím, že když je potřeba něco stihnout, dalo by se to udělat mnohem napínavěji... Já se místo toho chvílemi nudil. Navíc toto hollywoodské provedení nemá tu pravou naturalistickou šťávu jako třeba Idi i smotri. Válka není, že si někdo sem tam střelí a vykládá u toho vtipy a diváci v kině pobaveně pojídají popcorn a usrkávají Coca colu. Válka je především depresivní zážitek ukazující ty nejhorší možné lidské stránky, u čehož diváci odcházejí ze sálu, zakrývají si oči, případně zvrací. 7/10 ()

MickeyStuma

Velkolepý válečný snímek, který není o hrdinství ani o vlastenectví. Pojednává o veliké akci Marked Garden, který měl urychlit válku. Hlavní štáb tak horlivě věřil v úspěch, že nepomyslel na vedlejší důležité okolnosti, což se hluboce nevyplatilo. Snímek je hodně sebekritický. Ukazuje kromě problémů, jako je třeba zásobování či nefungující vysílačky, i chyby ve strategii a velení, což není ve válečných filmech zrovna moc obvyklé. Především se poukazuje na ohromnou hrdost velících důstojníků. Snímek se snaží moc nenudit a tak ve velení ukazuje jen věci nezbytně nutné. Válečné scény jsou ohromné, výpravné a výborně nasnímané. Až to vypadá, jako by šlo o autentické záběry. Už první výsadek předurčuje, jak to celé bude vypadat. Plejáda hvězd oné doby tu není nijak povyšována. Každý má svoje místo kterého se drží a nijak nevyčnívá. Snímek považuji za jeden z nejlepších snímků oné doby. ()

BOURQUE

Jeden z nadpriemerných veľkolepých filmov z prostredia druhej svetovej vojny, zahraný ikonickými hercami. PS: Jeden z najsilnejších a zároveň z najsmutnejších (aspoň pre mňa) momentov je „poprava“ parašutistov. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

helloween93

Zfilmovaná kniha od C. Ryana pojednávající o spojenecké neúspěšné operaci Market Garden. Pro mě jeden z nejlepších válečných velkofilmů všech dob. Jako fanda WW2 se tu cítím jako ryba ve vodě. Je tu hodně techniky z druhé světové, obrovské množství komparzistů, hvězdné obsazení a památné scény. Za zmíňku stojí první bitva o arnhemský most nebo překonání řeky Waal na člunech, pod vedením R.Redforda. Connery, Hopkins i Hackman velmi přesvědčiví. Nesmím zapomenout i na cameo Jamese Caana, který absolvuje "Jeep ride" a ukáže, jakou cenu pro něho má slib. Autoři se snažili i vyhnout historickým nepřesnostem a chybám (Battle of the Bulge) a zde se jim to vesměs podařilo. 5/5 ()

Hapretor

Dějově to moc dobře nepostupovalo, přijde mi, tak jako poskládané bez většího smyslu. Jen to skáče z jednoho generála na druhého a co jako dělá s tím svým vojskem. Ale akce parádní. Na tu dobu - klobouk dolů. ()

GMVajgl

Možná je to ohromně historicky přesný film - vojenská technika, kostýmy, výbuchy, poctivý skutečný no-CGI masový výsadek parašutistů, ale jako film není moc poutavý. Jeho příběh totiž nefunguje, je tu příliš mnoho postav, hraných sice těmi nejznámějšími herci, ale málo nějaké skutečné zápletky. Je zbytečně dlouhý a obzvlášť ke konci je až obtížně rozvláčný. ()

Denny

Film o jedné famézní operaci během II.světové války. Celkem dobrý válečný film ale kdyby tam nehrálo tolik hvězd, tak by asi výsledek nebyl takový. ()

Besyn

Jeden z nejlepších a nejvýpravnějších válečných velkofilmů vůbec.Poměrně přesná rekonstrukce operace,skvělé bitvy a neuvěřitelné herecké obsazení.Doporučuji všemi deseti. ()

bolf!k

valecna klasika a asi prvni film kdy sem pricich k tomuhle tematu a zacal se o nej vice zajimat......jinak prehlidka skvelych hercu z nichz mi v hlave nejvice utkvel Connery. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal