Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál)

The Knick

Drama / Historický

USA, 2014 - 2015, 18 h 5 min (Minutáž: 20x52 min)

Nejenže seriál nabízí detailní pohled pod skalpely, také zachycuje dobu na přelomu století, vyznačující se jak technickým pokrokem a experimenty, tak společenským úpadkem. K tomu všemu vzrůst popularity drog, který je nejlépe vyobrazen na hlavní postavě doktora Thackeryho, jež je životní rolí Clive Owena! I když je jeho postava jasně dominantní, po čas příběhu se odkrývají charaktery i ostatních (převážně ve druhé sérii), a tak se vytváří spousta zajímavých vedlejších dějových linek, které stále pevně spojuje ta hlavní v Nemocnici. Obzvlášť mě baví postava černého doktora Edwardse. Jeho experimenty, románek, tajná ordinace i boj proti rasové segregaci.(3.7.2017)

Pomaly ale isto sa blížim ku koncu tak by som teda mohla začať pracovať na ďalšom mojom neduchaplnom komentovaní. Neočakávala som toho veľa, len veľa krvi. Splnené. Ale okrem toho sa mi zo seriálu dostalo do hlavy i veľa informácií ako napr. čo je to aneuryzma a takisto i veľa pocitov. Na všelijaké nechutnosti som zvyknutá ani tu som neodvracala zrak ale tá koža z ruky, prišitá na nos. Vždy keď to vidím alebo si na to spomeniem svrbí ma nos. Či už New York alebo Londýn toto obdobie je plné zaujímavostí, no nikdy som sa až tak nezaujímala o lekárov. Na ich začiatky. To nadšenie v The Knick z obyčajného gramofónu, ktorý nahrával zvuk či ako to vlastne pomenovať alebo nadšenie z X-ray prístroja. Bola to sranda sledovať, kedže my to berieme ako samozrejmosť. Chcela by som zažiť ten pocit z čoho by som bola tak nadšená ako oni. 6. epizóda bola vážne fajnová. Zatiaľ sa mi páči práve táto najviac. Čo si cením na The Knick je ten nenásilný humor, nesnaží sa to byť vtipné, ale je to vtipné. Som zvedavá na poslednú časť, že čím prekvapí. Trošku ma sklamalo, že posledné časti boli skôr také o vzťahoch. Až tak ma to nebralo. Dala by som tomu aj 5 ale no nedala. A posledná časť a posledná scéna tak to fakt stálo za to! Som zvedavá na druhú sériu. Možno to hodnotenie zmením k lepšiemu.(15.10.2014)

Po 3 episodach: Na seriály z lékařského prostředí se zcela cíleně nedívám - asi kromě geniálních Scrubs, občasného Dr. House, a famozního loňského zpracování Zápisků mladého lékaře. U The Nick jsem udělal výjimku právě proto, že po čerstvé zkušenosti s Bulgakovem jsem i u nemocnice z roku 1900 čekal době přiměřený stylový masakr. A ten jsem i dostal, v míře možná až nadbytečné (kabelovka přece jen snese hodně). Ale ani syrovost nemocničního prostředí a explicitně zobrazovaná lidská těla v různé fázi demontáže nepůsobí nijak samoúčelně - narozdíl od podivné elektronické hudby. BTW žeru dobovou ambulanci! :-)(1.9.2014)

Úžasný Clive Owen v dobovém seriálu, který nepotřebuje mít na začátku napsáno ''podle skutečných událostí...'' a stejně mu uvěříte všechno do posledního detailu. Každý díl je totiž natočen a zahrán nejen neskutečně poutavě, ale i krutě realisticky. A i když nejsem nadšenec do medicíny, podobně jako House MD funguje The Knick i na této ''odborné'' rovině dokonale jakožto zdroj zajímavostí z mně neznámých oblastí lékařské vědy. Navíc New York na počátku dvacátého století byl cokoliv, jen ne nezajímavý. Nezbývá než se těšit na druhou sérii a věřit, že nás odrovná snad ještě více než ta první. Přeci jen, heroin má větší grády než kokain, no ne?(16.1.2015)

Kvalitní dobovka, určena hlavně těm, co si myslí, že heřmánek je na všechno a pacebu dávají tu méně, tu více přednost před klasickou medicínou, i ona má svoje vzlety, pády, úspěchy i začátky. Zde, v New Yorku na začátku minulého věku mě zaujaly především nejrůznější podoby rasismu a smutné zjištění, že mnoho z těchto zpátečnických myšlenek v nás zůstává. 90%.(5.1.2017)

• - Žena, která byla v seriálu přenašečkou břišního tyfu, skutečně existovala. jednalo se o Tyfovou Mary, angl. Typhoid Mary, irskou imigrantku, která pracovala jako kuchařka. Byla to první osoba ve Spojených státech, u které bylo zjištěno, že je skrytou bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu, kterým nakazila přibližně 50 lidí, z nichž tři zemřeli. Její jméno je synonymem pro vědomé či nevědomé šíření něčeho nežádoucího či nebezpečného. (markyzgero)

• - Postava Algernona Edwardse (André Holland) je inspirována americko-ghanský sociologem, historikem, spisovatelem, politickým aktivistou a bojovníkem proti rasismu W. E. B. Du Bois. (MLazi)

• - Natáčení druhé série bylo Cinemaxem potvrzeno ještě před uvedením pilotního dílu. (Nach)