Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál)

The Knick

Drama / Historický

USA, 2014 - 2015, 18 h 5 min (Minutáž: 20x43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy, Ylfa Edelstein, Danny Hoch, Michael Angarano, Matt Frewer, Tom Lipinski, Melissa Errico, Jennifer Ferrin, Rachel Korine, Booch O'Connell, Erin Wilhelmi, Mary Birdsong, Katarína Morháčová, Michael Nathanson, Frank Deal, William Hill, Annie McNamara, Erika Rolfsrud, Grainger Hines, Ben Van Bergen, Marija Skangale, Evie Paller, Maya Kazan, Andy Murray, Glenn Fleshler, Marko Caka, Cris Williams, Emily Kinney, Peter Maloney, Pernell Walker, Jeremy Bobb, David Fierro, Alexandra Roxo, Stephen Tyrone Williams, Teddy Kalin, Charles Aitken, Michael Berresse, Perry Yung, Reg Rogers, Michael Cerveris, Victoria Leigh, Emily Bergl, Jim Norton, Maryann Plunkett, Aly Mang, Geoff Schuppert, Gary Simpson, Thomas Kopache, Brendan Burke, Frank Wood, Alfredo De Quesada, Yury Tsykun, Happy Anderson, Rob Morgan, Frederick Weller, Craig muMs Grant, Brian Tyree Henry, Makenzie Leigh, Kate MacCluggage, David Wilson Barnes, Tom Papa, Kelly Aaron, Cliff Moylan, Annabelle Attanasio, Sawyer Barth, Wally Dunn, Ntare Guma Mbaho Mwine, Jaine Ye, Dominique Fishback, Jessica Keenan Wynn, Anthony Rapp, Annie Young, Karl Bury, Leon Addison Brown

Scénografie:

Howard Cummings

Kostýmy:

Ellen Mirojnick

Naprosto ultimátní záležitost a pro mě osobně snad nejintenzivnější zážitek, co jsem od Stevena Soderbergha zatím viděl. Syrový, brutální, realistický a s hereckými výkony takovými, že by se tady mělo soškovatět minimálně další dva roky. Clive Owen versus Andre Holland zde předvádí tak perfektní válku doktorů, že jednoduše musíte mít rádi oba. Nicméně na tenhle seriál opatrně, slabé nátury by některé scény nemuseli vydržet. I já s nimi mám občas problémy. Naturální zpodobnění operací tady totiž zachází do absolutna a tak je občas vidět i to, co by normálně být viděno nemuselo. Za skvělý nápad ale nemůžu dát jinak, než plný počet. Doufám, že si to udrží co nejdéle.(13.9.2014)

1. série: Z Doktorů bez hranic se pro mne stal jeden z nejvýraznějších televizních počinů tohoto roku. Nikdy se z nich asi nestane divácký hit, díky Soderbeghově specifickému pojetí se však jedná o svým způsobem jedinečný projekt, jenž se nebojí jít proti současnému televiznímu proudu.. Slavný tvůrce se totiž již od prvních minut s divákem opravdu nepáře a servíruje mu neskutečně drsnou a hutnou podívanou, jež si nebere žádné servítky a už od začátku nám nabízí slušnou dávku deprese a explicitních záběrů. Soderbergh se pak s postavami rozhodně nemazlí a nebojí se je vymáchat v tom největším životním bahnu. Když už si pak divák myslí, že na větší dno už si snad místní osazenstvo ani sáhnout nemůže, tak vás během následující epizody rychle vyvede z omylu. Výtečná dobová atmosféra, pulzující elektronický soundtrack a výborný Clive Owen ve svém hereckém comebacku jsou už jen hodně šťavnatou třešničkou na dortu. 90%(14.8.2014)

Zajímavý seriál, zajímavý potenciál, neokoukaní herci, výborný Clive Owen a přesto všechno si myslím, že má tento seriál na mnohem víc. Jen si to vezměte, první sezóna má vcelku jasně stanovené věci jak jsou. Doktor Thackery je geniální chirurg se zálibou v kokainu a děvkách a díky svým pokrokovým myšlenkám dokáže zachránit i nezachránitelné! Nebojí se na sebe brát odpovědnost a riskovat a také je to dost velký rasista. Pak tu máme jeho protipól Algernona Edwardse, výjimečného černoškého chirurga, který se snaží zvrátit standardy a prosadit se mezi "bílými" doktory. Mám to, ale díky době, ve které žije neuvěřitelně složité, až si dokáže založit "načerno" oddělení v nemocnici pro černochy a aby se z toho všecho nezbláznil, tak občas vyhledává alkohol a bitky na ulici. Základní premisa je vcelku jasná. Celý příběh pak doplňují různé, výrazné i nevýrazné postavy, ale vše má svojí hierarchii a poměrně to funguje. Nicméně, za celou první sérii jsem ani z jednoho dílu necítil ten správný "drive" nic Vás pořádně neporazilo nebo nedostalo! Pak přichází ona druhá sezóna. Kde se Steven Soderbergh rozhodl, že udělá nový seriál, přitom ale zapomenul, že již jednu sezónu má za sebou. A pořádně do Knicka řízl skalpelem!!! Z "hodných" charakterů udělal zloduchy a ze "zloduchů" dá se říci svědomité a hodné. Např. mrzou Cleary, je v druhé sezóně naprostý milius, pomáhá kde může a je vlastně sympaťák a né člověk, který by si nechal pro korunu koleno vrtat. Extrémní zvrat přišel v podobě sestry Lucy Elkinsové, z puťky, která nevydala hlásek vyšší než tiché bublání potůčku, se stala přímo nesnesitelná zlatokopka, která se neštítí vůbec ničeho. Velkou změnou prošel i Mr. Barrow, ukňouraný provozní ředitel Knicku, který se bál vlastního stínu se stal mocným Kingpinem, svého malého světa, kde je skoro najednou na vrcholku pyramidy nedobytnosti. A tak bych mohl pokračovat dále. Ono by to nevadilo, kdyby Vás seriál na to postupně připravoval, ale nic takového se tu neděje! Prostě se řeklo a od teď to bude takhle a vy se z toho třeba zblázněte!!! Navíc mezi první a druhou sezónou se stalo dle vývoje seriálu tolik věci a nikdo se skoro neobtěžuje s vysvětlením. To mi hodně vadí. Další věc, která mi vadí, že se absolutně rozpadla kostra příběhu. Každý z charakterů si jede svůj vlastní mini příběh a na pozadí nic výrazného není. Snad jen vyšetřování Cornelie a moru. Ale rozhodně bych to neoznačil za hlavní příběh. Doktor Thackery se také změnil. Po své léčbě, už dělá jen to co ho, zajímá, odnaučit závisláky závislostem, oddělování siamských dvojčat atd. S Algernonem největší kámoši. No nevím. A pak přichází závěr, který je plný zvratů a vlastně asi nejzajímavější díl, ze všech dvaceti. A zase, přišel z ničeho nic, bez jakékoli přípravy. Toto prostě nemůžu akceptovat a proto hodnotím pouze třemi hvězdami. P.S. Gallinger je fakt parchant!!! :)(16.8.2016)

Fantastický seriál, škoda, že už ďalej nepokračuje... Úžasná atmosféra, skvelé herecké výkony, takže nebol žiaden problém vytvoriť si vzťah k postavám už hneď od prvého dielu, a výborná, ale naozaj výborná výprava, kostýmy, kamera, hudba a režisérska práca, skrátka... technická stránka nemá žiadnu chybu a uchvátila ma už od prvého okamihu. Dejová linka bola tiež zaujímavá, aj keď je pravda, že niektoré diely ma bavili menej. Tiež sa mi páčilo, ako sa niektoré postavy v priebehu seriálu menili a vyvíjali. Škoda, že sa tu nevenovali trochu viac samotným operáciám alebo bádaniu Johna Thackeryho, niektoré zápletky (napr. okolo Dr. Everett Gallingera) nemali ten šmrnc a napätie, trocha na atmosfére ubrali. No i tak, silný nadpriemer ako lusk a niekoľko príjemne strávených hodín k tomu. 85/100(6.9.2017)

Vizuálně a vůbec celkem vjemově je to masakr, hlavně díky kameře a netradičně zvolené, zneklidňující elektronické hudbě. Téměř výhradně černobílý svět, který tu a tam projasní rudá krev nebo ještě pulsující orgán nebohého pacienta. Hlavní chirurg, který sviští na koksu a občas ho ještě v čínském doupěti proloží opiem. Svět, kde tuberkulóza nebo tyfus nebyl žádnou výjimkou, a kde jít na operaci se šancí na přežití 1:1 byl hodně optimistický výhled. Za pár tendenčností a anachronismů jdu o hvězdičku níž, ale jinak se mi tenhle exkurz do Ameriky přelomu století, plné špíny a nemocí, chudých imigrantů a neméně chudých černochů, ale taky převratných vynálezů a objevů tuze líbil.(11.12.2014)

• - Postava Algernona Edwardse (André Holland) je inspirována americko-ghanský sociologem, historikem, spisovatelem, politickým aktivistou a bojovníkem proti rasismu W. E. B. Du Bois. (MLazi)

• - Natáčení druhé série bylo Cinemaxem potvrzeno ještě před uvedením pilotního dílu. (Nach)

• - Postava Dr. Thackerye (Clive Owen) je z velké části inspirována význačným americkým chirurgem Williamem Stewartem Halstedem. (MLazi)