Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál)

The Knick

Drama / Historický

USA, 2014 - 2015, 18 h 5 min (Minutáž: 20x43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy, Ylfa Edelstein, Danny Hoch, Michael Angarano, Matt Frewer, Tom Lipinski, Melissa Errico, Jennifer Ferrin, Rachel Korine, Booch O'Connell, Erin Wilhelmi, Mary Birdsong, Katarína Morháčová, Michael Nathanson, Frank Deal, William Hill, Annie McNamara, Erika Rolfsrud, Grainger Hines, Ben Van Bergen, Marija Skangale, Evie Paller, Maya Kazan, Andy Murray, Glenn Fleshler, Marko Caka, Cris Williams, Emily Kinney, Peter Maloney, Pernell Walker, Jeremy Bobb, David Fierro, Alexandra Roxo, Stephen Tyrone Williams, Teddy Kalin, Charles Aitken, Michael Berresse, Perry Yung, Reg Rogers, Michael Cerveris, Victoria Leigh, Emily Bergl, Jim Norton, Maryann Plunkett, Aly Mang, Geoff Schuppert, Gary Simpson, Thomas Kopache, Brendan Burke, Frank Wood, Alfredo De Quesada, Yury Tsykun, Happy Anderson, Rob Morgan, Frederick Weller, Craig muMs Grant, Brian Tyree Henry, Makenzie Leigh, Kate MacCluggage, David Wilson Barnes, Tom Papa, Kelly Aaron, Cliff Moylan, Annabelle Attanasio, Sawyer Barth, Wally Dunn, Ntare Guma Mbaho Mwine, Jaine Ye, Dominique Fishback, Jessica Keenan Wynn, Anthony Rapp, Annie Young, Karl Bury, Leon Addison Brown, Jarlath Conroy, Helen Coxe, Caroline Clay, Cait Cortelyou

Scénografie:

Howard Cummings

Kostýmy:

Ellen Mirojnick

Počátek 20. století. Doba, kdy přijde nový vynález či objev téměř každý den a to je na The Knick nejlepší. Báječní muži se skalpely se předbíhají ve zkoušení nových operačních metod, vylepšování pomůcek a snaží se porozumět lidskému organizmu celkově, přičemž jim do toho umírají pod rukama desítky pacientů. Do toho tam všichni buď fetují, řeší rodinné trable, nebo jsou černoši, což je v roce 1900 mrzuté. Není to nějak hyper akční ani dynamické, ale stejně jsem měl po každém díle hned chuť na další. Tah s moderní ufohudbou se velmi vydařil.(1.12.2014)

Steven Soderbergh je evidentně velmi moudrý muž, který si moc dobře uvědomuje sílu televizního média, co vše s ním může provádět a jakou tvůrčí svobodu mu dává. Knick je v každém ohledu fascinující projekt, který se s divákem nemazlí, od začátku do něj pere množství ambivalentních postav, silných témat a dějových linií, z nichž některé ze začátku působí trochu uloudaně, ale každá z nich nemilosrdně graduje až do vyhrocených konců. Opravdu Doktoři bez hranic. V zachycení oné odosobněné atmosféry, panoptika zoufalých duší, které nejsou schopné dojít naplnění, pomáhá režisérovi fascinující Martinezův ambient, špičková volná kamera, která se proplétá mezi stěnami nemocnice a rovnoměrně dělí svou pozornost mezi jednotlivé postavy. Clive Owen je samozřejmě ve své roli Gregoryho House roku 1900 fantastický. Celé je to špinavé, nervózní, ve své snaze zachytit fungování nemocnice na začátku 20. století a zrod moderní medicíny poměrně komplexní... a ve výsledku skutečně geniální. Jen tak dál! 95 %(5.2.2016)

Málem marně se snažím důvod, proč v hodnocení nepřekročit tu tučnou linii mezi "dobrými" čtyřmi a "vynikajícími" pěti hvězdami. Objektivně si The Knick zaslouží plnou palbu, a klidně i víc. Dovolím si totiž tvrdit, že i přes rozdílnost tématu i pojetí strčil Soderbergh do kapsy i opěvovaný True Detective. Místo aby se zamotal do přehnaných ambicí vlastního námětu dostal do rukou vcelku obyčejný, nijak zvlášť neaspirující námět otočený vzhůru nohama a naruby, a čistou poctivou technickou prací z něj vytvořil výjimečně sugestivní výlet do počátků současné medicíny. Sledováním Thackerye dodává ruční kamera, ve správných momentech jen se střídmým střihem, seriálu skoro voyeurský nádech, samotné herecké výkony jsou na naprosté seriálové i filmové špičce, námět i rozehrané příběhy (snad jen s výjimkou úvodní anekdoty kolem Typhoid Mary) taktéž, a délka série jim dává přesně tolik prostoru, aby žádná událost ani při nejnenším nezačala nudit. Samostatnou kategorií preciznost je však zvláštně nemístný hudební podkres, díky kterému je The Knick právě tak silný zážitek. A to tak silný, až jsem ho kvůli tomu téměř nesnesl. Spojením nekompromisního zobrazení a uširvoucímu ozvučení kruté doby a Martinezovy hudby na mě mělo prakticky celých deset hodin podobný efekt jako škrábání nehty o tabuli - žádná poloha těla při sledování nebyla dobrá a každý nerv v těle o sobě dával vědět a nepřijemným pocitem hraničícím s bolestí mě nutil odvrátit zrak i sluch, podobně jako tomu bylo v nejzajímavějších částech Trainspotting, Requiem za sen, nebo třeba 127 hodin. V takovém stavu se dá jakkoli geniální práce jen stěží užít. A že geniální bez sebemenších pochyb je! Jen bohužel není pro mě.(15.11.2014)

Fantastický seriál, škoda, že už ďalej nepokračuje... Úžasná atmosféra, skvelé herecké výkony, takže nebol žiaden problém vytvoriť si vzťah k postavám už hneď od prvého dielu, a výborná, ale naozaj výborná výprava, kostýmy, kamera, hudba a režisérska práca, skrátka... technická stránka nemá žiadnu chybu a uchvátila ma už od prvého okamihu. Dejová linka bola tiež zaujímavá, aj keď je pravda, že niektoré diely ma bavili menej. Tiež sa mi páčilo, ako sa niektoré postavy v priebehu seriálu menili a vyvíjali. Škoda, že sa tu nevenovali trochu viac samotným operáciám alebo bádaniu Johna Thackeryho, niektoré zápletky (napr. okolo Dr. Everett Gallingera) nemali ten šmrnc a napätie, trocha na atmosfére ubrali. No i tak, silný nadpriemer ako lusk a niekoľko príjemne strávených hodín k tomu. 85/100(6.9.2017)

Dostala jsem doporučení neotálet a okamžitě na doktory z Knick vlítnout. Než jsem se osmělila, skeptik ve mně opět vytrvale prudil: No, vypadá to jak Chigaco hope z prostředí Willyho Foga, to zas bude nuda. A co ta ojetina Owen, s divným hitlerovským účesem a knírkem, vždyť vypadá jak iluzionista z přelomu století, bude dost charismatický, aby utáhl chvíle nudy, co zákonitě přijdou? Nebudu muset čučet na nějaký kudlankovský mávání kadidlem a přikládání pijavic, já, která nosím na spaní tričko s nápisem I love science? Och, to jsem se spletla. Už několik nocí kvůli Knicku usínám ve dvě, nemůžu se nabažit naturalistických operací, drsnýho Owena, naprosto skvělé futuristické hudby, která v kontrastu s dobovým prostředím vytváří neskutečně temnou a napínavou atmosféru. Je to věrné, je to dramatické, je to psycho a skalpel tam má tolik prostoru, že prostě nemůžu jinak, než do plných!(17.10.2014)

• - Žena, která byla v seriálu přenašečkou břišního tyfu, skutečně existovala. jednalo se o Tyfovou Mary, angl. Typhoid Mary, irskou imigrantku, která pracovala jako kuchařka. Byla to první osoba ve Spojených státech, u které bylo zjištěno, že je skrytou bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu, kterým nakazila přibližně 50 lidí, z nichž tři zemřeli. Její jméno je synonymem pro vědomé či nevědomé šíření něčeho nežádoucího či nebezpečného. (markyzgero)

• - Natáčení druhé série bylo Cinemaxem potvrzeno ještě před uvedením pilotního dílu. (Nach)

• - Užívání kokainu v lékařských kruzích nebylo tak vzácné, jak se může zdát. Důvodem je fakt, že jejich účinky na lidský organismus nebyly ještě v dané době plně prozkoumány. Dochovaly se zprávy o tom, že například Sigmund Freud v začátcích svého vědeckého bádání léčil svého přítele Ernsta von Fleischlova ze závislosti na morfinu právě kokainem. Ernest se následně stal závislý na obou látkách. (Nach)