Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál)

The Knick

Drama / Historický

USA, 2014 - 2015, 18 h 5 min (Minutáž: 20x52 min)

Ja tam toho Soderbergha vidím a je to zreteľné od prvej minúty, ale niečo mi tam nesedí. Nesadlo mi to pomalé tempo, ktorým sa The Knick ťahá. Rovnaký problém som mal už pri Scorseseho Boardwalk Empire. Explicitné scény ma bavili a boli super natočené, doprevádzanú elektrickou hudbou Cliffa Martineza... no všetko ostatné sa ťahalo a ťahalo. Skončil som po 5. diely :/(26.11.2014)

Čoraz viac výrazných tvorcov presúva svoje snahy zo strieborného plátna na televízne obrazovky v pohodlí domova. A je to krok logický, keďže sledovanosť televízie, rozsah formátu a nie až tak výrazné obmedzenia (vzhľadom na nutnosť kvalitnejších televízií zaujať a udržať aj náročného diváka) ponúkajú podstatné iné možnosti. V podstate (aby som citoval Johna Thackeryho) žijeme vo veku nekonečných možností - a kombinácií. A práve kombinácia Steven Soderbergh - HBO/Cinemax je niečím, čo tu ešte nebolo. Soderberghov chladný odstup od postáv nachádza svoje opodstatnenie vo svete, kde nie je miesto na emócie a slabosť. Je to zrejmé v každej sekunde, v každom autorskom rozhodnutí, od popisného názvu epizódy (Method and Madness), ktorý neodkazuje ani neobsahuje inotaj, po dlhé neprerušované minúty strávené v operačnom sále. A uliciach New Yorku, kde nečaká nič dobré. Mnohovrstevnatý lekársky seriál len pre silné povahy, ktorý svojim pilotom predčí drtivú väčšinu televíznej produkcie zasadenej do dobového kontextu - Boardwalk Empire samotnej HBO nevynímajúc. Kľúčové slová: lekári, nemocnica, novátorstvo, krv, nepodarený pôrod, samovražda, obchod, pokrytectvo, drogy, rasizmus, cirkev, Clive Owen, šedivá kamera a melodická elektronika. Hodnotenie pilotu: 95% Po zvyšok série až na jednu výnimku (ona neblahá epizóda č. 8., ktorá sa značne vzdialila zvolenému temporytmu, štruktúre narácie a chladnému realizmu) veľká spokojnosť. Soderbergh si skrotil všetky línie a obratne vykľučkoval aj zo slepých uličiek, ktoré zdanlivo neponúkali jednoznačné východisko v súlade s pojatím námetu. Dusný nádych doby veľkých zmien pôsobí v Soderberghovskom podaní ako, síce nie na úrovni autorskej, ale skôr "len" televíznej produkcie, novum. Stratégia uprednostňovania jednotlivých dejových línií a udržiavania ostatných na pozadí pozvoľne vyprofilovala seriál do podoby rozkošateného, ale pritom vôbec nie prehnane megalomanského portrétu doby, ale ešte detailnejšie dobového človeka v objatí (alebo zovretí, záleží na uhle pohľadu) pokroku. Potešila ma aj ambivalentná práca s charaktermi, ktoré sa snažia o zmenu, napríklad z pasívneho prijímateľa na aktívneho udavateľa ďalšieho diania (prípad pána Hermana Barrowa), ale vďaka neustálemu hlúpemu opakovaniu rovnakých chýb sa prepadávajú do stále hlbšej temnoty veku. Soderbergh necháva postavy trpieť a vykonáva na nich desivé explicitné operácie, ktoré sa nijak nelíšia od tých, ktoré vidíme na operačnej sále. Bezočivá chladnosť v kombinácii s uhrančivou kamerou, ktorá sa postará o množstvo formálne brilantných neopozeraných scén, Martinezovým pod kožu sa zavŕtavajúcim elektronickým soundtrackom a cynickým čiernym humorom, ktorý srší z rámcujúceho záverečného záberu, vyvolávajú u mňa veľmi silné emócie. Dráma nového veku par excellence. Už teraz sa neviem dočkať ďalšej série - a možno za to môže práve záver, ktorý všetky línie uspokojivo uzavrel, pričom si však necháva otvorené dvierka pre pokračovanie. 1. séria: 100%(21.10.2014)

• DaviD3141

{1. séria} » (Pilot - 90%)▐ Priemer 90% = 4,5*(11.8.2014)

1. série: Na plnou hvězdičkovou palbu to sice tak úplně není, děj se totiž v posledních epizodách až příliš často zastavuje na ne-zase-tak-zajímavých místech, a seriál si "díky" pozvolnému tempu vyslouží jistě mnoho nenávistných hodnocení. Jinak ale nelze než nedoporučit všem těmto následujícím zájemcům: studentům medicíny na vysoké škole. Fandům Soderbergha. Všem seriálovým fanatikům, kteří neustále remcají, že v bedně vždycky všecko skončí dobře (v podstatě každá postava je ve finiši naprosto totálně v řiti). A v neposlední řadě také chytrolínům, jenž si v minulosti stěžovali na 30-ti korunové poplatky ve zdravotnictví - lékařství se za posledních sto let posunulo tak šíleně kupředu, že člověk narozený po r. 1930 nemůže ani zdaleka ocenit jeho (ne)konečnou modernizaci. Mějte rádi dnešní špitály, fakt že jo.(26.8.2014)

Soderberghovo ´vykoupení z věznice jménem Hollywood´ a jasný argument pro ty, kteří tvrdí, že TV tvorba je v posledních letech zajímavější a progresivnější, než to, co nabízí tvorba filmová. Už se nedivím slovům Soderbergha o tom, že v současné televizní produkci našel konečně tu tvůrčí svobodu, která mu tak ve velkostudiové filmové výrobě chyběla.(7.7.2015)

• - Scenáristé Jack Amiel a Michael Begler se v jednom z rozhovorů nechali slyšet, že si dali záležet na tom, aby prostředí i samotné operace v seriálu odpovídali dobovým a zaznamenaným skutečnostem. (Nach)

• - Americký prezident Barack Obama v časopisu People označil Knick: Doktoři bez hranic za svůj oblíbený seriál. (Sweepy)

• - Postava Algernona Edwardse (André Holland) je inspirována americko-ghanský sociologem, historikem, spisovatelem, politickým aktivistou a bojovníkem proti rasismu W. E. B. Du Bois. (MLazi)