Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál)

The Knick

Drama / Historický

USA, 2014 - 2015, 18 h 5 min (Minutáž: 20x43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy, Ylfa Edelstein, Danny Hoch, Michael Angarano, Matt Frewer, Tom Lipinski, Melissa Errico, Jennifer Ferrin, Rachel Korine, Booch O'Connell, Erin Wilhelmi, Mary Birdsong, Katarína Morháčová, Michael Nathanson, Frank Deal, William Hill, Annie McNamara, Erika Rolfsrud, Grainger Hines, Ben Van Bergen, Marija Skangale, Evie Paller, Maya Kazan, Andy Murray, Glenn Fleshler, Marko Caka, Cris Williams, Emily Kinney, Peter Maloney, Pernell Walker, Jeremy Bobb, David Fierro, Alexandra Roxo, Stephen Tyrone Williams, Teddy Kalin, Charles Aitken, Michael Berresse, Perry Yung, Reg Rogers, Michael Cerveris, Victoria Leigh, Emily Bergl, Jim Norton, Maryann Plunkett, Aly Mang, Geoff Schuppert, Gary Simpson, Thomas Kopache, Brendan Burke, Frank Wood, Alfredo De Quesada, Yury Tsykun, Happy Anderson, Rob Morgan, Frederick Weller, Craig muMs Grant, Brian Tyree Henry, Makenzie Leigh, Kate MacCluggage, David Wilson Barnes, Tom Papa, Kelly Aaron, Cliff Moylan, Annabelle Attanasio, Sawyer Barth, Wally Dunn, Ntare Guma Mbaho Mwine, Jaine Ye, Dominique Fishback, Jessica Keenan Wynn, Anthony Rapp, Annie Young, Karl Bury, Leon Addison Brown, Jarlath Conroy, Helen Coxe, Caroline Clay, Cait Cortelyou

Scénografie:

Howard Cummings

Kostýmy:

Ellen Mirojnick

Po 3 episodach: Na seriály z lékařského prostředí se zcela cíleně nedívám - asi kromě geniálních Scrubs, občasného Dr. House, a famozního loňského zpracování Zápisků mladého lékaře. U The Nick jsem udělal výjimku právě proto, že po čerstvé zkušenosti s Bulgakovem jsem i u nemocnice z roku 1900 čekal době přiměřený stylový masakr. A ten jsem i dostal, v míře možná až nadbytečné (kabelovka přece jen snese hodně). Ale ani syrovost nemocničního prostředí a explicitně zobrazovaná lidská těla v různé fázi demontáže nepůsobí nijak samoúčelně - narozdíl od podivné elektronické hudby. BTW žeru dobovou ambulanci! :-)(1.9.2014)

Zajímavý seriál, zajímavý potenciál, neokoukaní herci, výborný Clive Owen a přesto všechno si myslím, že má tento seriál na mnohem víc. Jen si to vezměte, první sezóna má vcelku jasně stanovené věci jak jsou. Doktor Thackery je geniální chirurg se zálibou v kokainu a děvkách a díky svým pokrokovým myšlenkám dokáže zachránit i nezachránitelné! Nebojí se na sebe brát odpovědnost a riskovat a také je to dost velký rasista. Pak tu máme jeho protipól Algernona Edwardse, výjimečného černoškého chirurga, který se snaží zvrátit standardy a prosadit se mezi "bílými" doktory. Mám to, ale díky době, ve které žije neuvěřitelně složité, až si dokáže založit "načerno" oddělení v nemocnici pro černochy a aby se z toho všecho nezbláznil, tak občas vyhledává alkohol a bitky na ulici. Základní premisa je vcelku jasná. Celý příběh pak doplňují různé, výrazné i nevýrazné postavy, ale vše má svojí hierarchii a poměrně to funguje. Nicméně, za celou první sérii jsem ani z jednoho dílu necítil ten správný "drive" nic Vás pořádně neporazilo nebo nedostalo! Pak přichází ona druhá sezóna. Kde se Steven Soderbergh rozhodl, že udělá nový seriál, přitom ale zapomenul, že již jednu sezónu má za sebou. A pořádně do Knicka řízl skalpelem!!! Z "hodných" charakterů udělal zloduchy a ze "zloduchů" dá se říci svědomité a hodné. Např. mrzou Cleary, je v druhé sezóně naprostý milius, pomáhá kde může a je vlastně sympaťák a né člověk, který by si nechal pro korunu koleno vrtat. Extrémní zvrat přišel v podobě sestry Lucy Elkinsové, z puťky, která nevydala hlásek vyšší než tiché bublání potůčku, se stala přímo nesnesitelná zlatokopka, která se neštítí vůbec ničeho. Velkou změnou prošel i Mr. Barrow, ukňouraný provozní ředitel Knicku, který se bál vlastního stínu se stal mocným Kingpinem, svého malého světa, kde je skoro najednou na vrcholku pyramidy nedobytnosti. A tak bych mohl pokračovat dále. Ono by to nevadilo, kdyby Vás seriál na to postupně připravoval, ale nic takového se tu neděje! Prostě se řeklo a od teď to bude takhle a vy se z toho třeba zblázněte!!! Navíc mezi první a druhou sezónou se stalo dle vývoje seriálu tolik věci a nikdo se skoro neobtěžuje s vysvětlením. To mi hodně vadí. Další věc, která mi vadí, že se absolutně rozpadla kostra příběhu. Každý z charakterů si jede svůj vlastní mini příběh a na pozadí nic výrazného není. Snad jen vyšetřování Cornelie a moru. Ale rozhodně bych to neoznačil za hlavní příběh. Doktor Thackery se také změnil. Po své léčbě, už dělá jen to co ho, zajímá, odnaučit závisláky závislostem, oddělování siamských dvojčat atd. S Algernonem největší kámoši. No nevím. A pak přichází závěr, který je plný zvratů a vlastně asi nejzajímavější díl, ze všech dvaceti. A zase, přišel z ničeho nic, bez jakékoli přípravy. Toto prostě nemůžu akceptovat a proto hodnotím pouze třemi hvězdami. P.S. Gallinger je fakt parchant!!! :)(16.8.2016)

Ja tam toho Soderbergha vidím a je to zreteľné od prvej minúty, ale niečo mi tam nesedí. Nesadlo mi to pomalé tempo, ktorým sa The Knick ťahá. Rovnaký problém som mal už pri Scorseseho Boardwalk Empire. Explicitné scény ma bavili a boli super natočené, doprevádzanú elektrickou hudbou Cliffa Martineza... no všetko ostatné sa ťahalo a ťahalo. Skončil som po 5. diely :/(26.11.2014)

1.-2. řada: Další představitel současné seriálové špičky. Mezi ostatními doktorskými seriály rozhodně nezapadne, protože kromě obvyklé prezentace vztahů mezi lékařským personálem a pacienty a různých případů nabízí i naturalistický exkurz do historie medicíny. Všechny složky seriálu si zaslouží superlativa, ale pokud bych měl něco vypíchnout, tak zajímavou hudbu.(26.10.2015)

Nejenže seriál nabízí detailní pohled pod skalpely, také zachycuje dobu na přelomu století, vyznačující se jak technickým pokrokem a experimenty, tak společenským úpadkem. K tomu všemu vzrůst popularity drog, který je nejlépe vyobrazen na hlavní postavě doktora Thackeryho, jež je životní rolí Clive Owena! I když je jeho postava jasně dominantní, po čas příběhu se odkrývají charaktery i ostatních (převážně ve druhé sérii), a tak se vytváří spousta zajímavých vedlejších dějových linek, které stále pevně spojuje ta hlavní v Nemocnici. Obzvlášť mě baví postava černého doktora Edwardse. Jeho experimenty, románek, tajná ordinace i boj proti rasové segregaci.(3.7.2017)

• - Cinemax k seriálu vytvořil i stránku, kde ke každé epizodě nabízí zajímavé informace, který historický detail, průběh operace, symptomy atd. odkud čerpal, co si  tvůrci přikrášlili a co naopak vychází z doložitelných pramenů (včetně dobových fotek apod.). (DaViD´82)

• - Americký prezident Barack Obama v časopisu People označil Knick: Doktoři bez hranic za svůj oblíbený seriál. (Sweepy)

• - Natáčení druhé série bylo Cinemaxem potvrzeno ještě před uvedením pilotního dílu. (Nach)