Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

DyingAngel

Skvelé herecké obsadenie, brilantný hudobný doprovod, nádherná scenéria, napätie a akcia ako majú byť v historickom fantasy príbehu... Niet čo dodať... úžasný filmový zážitok! ()

Knifi

Král Artuš byl už převyprávěn tolika způsoby, že se divák občas nestíhá ani vzpamatovat a stejně neví oč tam vlastně v danou dobu jde. Zvláště v tomto ztvárnění jsou některé věci tak rychlé, že si to člověk ani neužije, zatím co scéna z dětství je přetřásána znovu a znovu. Jelikož je film prvním dílem z několika plánovaných pokračování, je jeho vyprávění dosti zhuštěno a podtlakem nacpáno do dvou hodin. Nadpřirozeno je ve filmu naopak příjemným zpestřením, které nabízí nový pohled na takovýto příběh. Obří sloni a nadpřirozený obludy jsou krásně ztvárněny. Škoda jen, že jsou všechna fakta divákovi servírována bez většího vysvětlení a není možné se více dozvědět o magii. Taky dost zamrzí, že ztvárnění Země stínů, kde se Artuš utkává se svými vnitřními démony je zhuštěna do dvou minut a nedá tak prostor akci. Co mě ale opravdu překvapilo, byla závěrečná bitva, která vypadala jak z počítačové hry, kde byl občas zabrán detail tváře Artuše. Myslím, že tato pasáž se mohla rozhodně udělat lépe. Více na www.knifi.cz ()

mitrax

Aby som pravdu povedal, tak blizsie k pravde by u mna bolo hodnotenie 4.5 namiesto plnych 5. Celkom mi tu nesedeli sceny kde hlavny hrdina vysvetluje co robil predtym velitelovi aj ked boli dynamicke a vtipne. Mozno nemuseli byt az tak vtipne. Kazdopadne ma ten film ale nenudil, naopak bavil som sa. Hudba skvela, kamera tiez, herecke obsadenie super a zaverecna bitka s hlavnym zaporakom konecne na urovni. Je to nove pojatie legendy Artus a slavneho meca Excalibur, ktore by som zaradil niekam medzi fantasy so stipkou komixu. Ked to ale funguje a divak sa nenudi, tak preco nie? :) ()

Whiterose odpad!

Tohle vážně ne! Ritchie není zrovna můj oblíbenec, ale artušovská legenda je téma tak nosné a vděčné, že jít do kina bylo skoro povinností. Pochopila bych snahu o moderní pojetí a zvýšení dávky akčních scén a tak podobně, ale opravdu nemohu přistoupit na pravidla hry, kterou režisér velkoryse mrsknul na plátno. Proč? Celou dobu jsem se právě na tohle sama sebe ptala. Proč musel Angličan tak zpotvořit výsostně anglické téma? Kromě všech moderních fantasy vychytávek, které otravují se tu ve velkém servíruje Ritchieho typická klipovitost, cool komenty děje, zběsile rychlý střih a k tomu hromada flashbacků. Děj samotný jde úplně stranou a i kdyby ho chtěl někdo hledat, má smůlu, protože Artušův příběh byl ohlodán na kost a následně ponořen do dehtu absurdit a obalen peřím blbostí a kudrlinek, které s původní legendou nemají nic společného (stavba věže, mládí v bordelu, pra-londýnské gangy, multikulti spoluhrdinové, šeredky a příšerky všeho druhu a bože kdo ví, co ještě). Tuhle naspeedovanou zrůdnost na motivy Artušovské legendy nezachrání ani skvostný výkon Juda Lawa (hlavní záporák) a bohužel ani štěk Davida Beckhama. ()

PsenickaR

4 hvězdy za film jako takový a jedna navíc za výborný soundtrack, který neměl chybu a dal vzpomenout na kvalitní OST mnoho a mnoho let zpět, zejména pasáž Growing Up Londinium neměla chybu a to jak filmová, tak hudební, za mně tento úsek byl nej z celého filmu. Jinak ale Guye Ritchie se už na úvod s ničím nepáře a hned nás hází do víru války lidí a mágů a tempo, které nasadí vůbec nepolevuje. Dočkáme se tak ne zrovna historického eposu na téma legendy, ale zcela nové a temné fantasy, která si s legendou hraje po svém a jinak a za mě i lépe. Povedl se nakonec i casting s pár známými ze Hry o trůny a k nim navíc Jude Law, jenž byl ve své roli skvělý, což ale on umí, takže nic nového, Hunnam byl jiný, než bych čekal, ale ne zase špatný, prostě jen jiný, osobně mi přijde škoda, že více prostoru nedostal Eric Bana, který mi do těchto filmnů nejlépe sedí. I přes občasný rychlý a poněkud divoký střih byla akce poměrně přehledná se dvěma rozdílnými vcholy, jedním byla dvojí bitva s využitím síly Excaliburu, druhým ( za mne lepším ) pak pokus o atentát s následným úprkem Londiniem, kde v jedem moment doslova dýcháte s hlavními postavami. Nečekal jsem to, ale celkově jsem z kina odcházel s výborným zážitkem z filmu, který ač přes drobné chyby , byl to nejlepší co nám Guye Ritchie zatím předvedl a jen doufám, že to nebude finanční propadák, protože to si takový kousek rozhodně nezaslouží. ()

Adelaides

Tak jasně že je to přehnané a zkombinované ze všeho možného, co jsme už někde viděli - ale mne to prostě fakt bavilo. 3,5* a zaokrouhluji nahoru kvůli skvělé muzice! ()

CookieCZ

Parádní a hlavně originální akční jízda. Když chce být temná tak je temná, když chce být vtipná tak je vtipná (nejlepší výslechová scéna s Roosem Boltonem, a pak s Petyrem Beališem, protože kdo ví jak se oba jmenujou). Charlie Hunnam je jako Artuš strašně cool, i když celý film dává předloze dost na prdel, tak to funguje. Pokud půjdete do kina s tím, že chcete vidět dalšího Pána Prstenů, nebo Hobita budete velice zklamaní. 80 % za originalitu. ()

Bixbi

Ten Mc Gregor look sem vážně sedí, Hunnam je prostě mladý Artuš jak vyšitej. To, že v tomhle filmu vystupuje můj dětský fotbalový homo vzor David je prostě třešnička na zcela vydařeném dortu. Jedna z nejlepších fantasy co jsem za poslední dobu viděl. PS: nesnáším Žida Zákona, ale pro mě v tomhle kousku zafungoval výborně a navíc má nová průvodkyně mokrými sny Astrid, je jako mág taky zcela dokonalá. ()

malahradna

miestami šialené, miestami nuda...skutočne neviem čo si mám myslieť. Film ubehol rýchlo, ale neviem, či budem mať ešte niekedy chuť sa k nemu vrátiť, chýbalo mi totiž niečo, kvôli čomu by som si aj o pár rokov spomenul ()

Oxytocin

V mých očích se jedná o naprostou píč...inu a slátaninu všeho možného dohromady s pokusem přijít a zaujmout originalitou, která je nudná zejména v druhé polovině po vytažení meče. Film navíc krade z jiných filmů (Princ z Persie, 300:Bitva u T, ...). Zejména J.Law je výborný, ale celkový dojem je fakt slabý. ()

EricNor

Opravdu jsem se tesil, ze to bude jizda, ale asi bych udelal lepe jit na jiny film. Tohle si zaslouzi propadnout a Guy uz by nemel nic tocit. Hunham nema charisma, ktere by mel jako kral mit a vlastne u kazde postavy mi bylo uplne jedno jestli umre nebo ne. Dej vubec nedrzi pohromade a vsechno je porad zpomaleny, cool a macho. Hodne scen je efektnich, coz Ritchie umi, ale jinak je to prazdna plocha slatanina. ()

Corek

Příběh není moc promakanej, žádný nečekaný zvrat nebyl, což bych od Ritchieho očekával. Jinak to má zmaknuty perfektně, vizuálu se nedá nic vytknout. Pěkná fantasy na dobrou noc. A ještě jedno velké pozitivum, ve filmu není žádná sračkoidní milostná dějová linka. ()

Papiryk

Úžasná hudba, úžasná kamera a úžasný strih. Film ma milo prekvapil, pretože podľa traileru to vyzeralo na priemerné dobrodružné fantasy. Herecké obsadenie je super a rozumie si. Charle Hunnam ako hlavná postava vyniká oveľa lepšie ako v Stratenom meste Z. Za mňa 85%. ()

Pascale

Byla to taková jízda asi jako jednání Poslanecké sněmovny. Už dlouho se mi v kině nepodařilo usnout. Třetí hvězdu dávám pouze za soundtrack, který byl na celém filmu asi to nejlepší. ()

fox_03

Čekal jsem, jak půjde dohromady osobitý styl Guye Ritchieho s historickým fantasy eposem, a výsledek mi docela vyrazil dech! Z místních hodnocení jsem tušil, že to nebude špatné, ale ve skutečnosti to byla kulervoucí podívaná, tu a tam šikovně protkaná humorem, který ty tuny akce čas od času příjemně odlehčil. Nevím, co víc pochválit, jestli výkony (často) neznámých herců, parádní vizuál, anebo naprosto libový soundtrack. Nemá cenu zbytečně kecat, užil jsem si to a nebýt několika momentů, kdy autoři asi potřebovali nacpat do filmu dalších pár super nápadů, ale nepřišli na to, jak je rozumně propojit (a tak je sešili horkou jehlou), bylo by to na pět hvězd. Moc ale nechybělo =) ()

Tarenee

Mě osobně to nenadchlo... Nebylo na tom nic zvláštního... Nechápu jak to může být první díl ze šesti plánovaných... Nehledě na to, že svým způsobem poskrvnili legendu jako takovou.... Ke konci jsem si říkala, kdy už to skončí.... Triky ok, charaktery nic moc... Do popředí byly strkany akce, jak už to dnes bývá. ()

Zacharod

Epické vyprávění jedné z nejznámějších legend nám Guy Ritchie naservíroval opravdu se stylem :) Velmi příjemné herecké obsazení fungovalo na všech úrovních, jen škoda že si Eric Bana nezahrál déle :P. Za dokonalou hudbu a mix zvuku přitlačím na 5*. Po dlouhé době je mi jasné, že tenhle soundtrack dělal opravdový umělec. Jestli se vyplní to co tvůrci předeslali a bude více dílů, a pokud se podaří udržet úroveň prvního filmu, tak potom tu budeme mít filmovou sérii která bude atakovat přední příčky všech kategorií! ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku