Predátor: Evoluce

• Austrálie

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný / Horor / Thriller

USA, 2018, 108 min

V původním Predátorovi ho tohle monstrum jako prvního odkrouhlo, asi to chtěl nyní (dle mého v posledních letech velmi přeceňovaný) Shane Black zákeřnému lovci vrátit. Vymyslel zbytečně překombinovanou zápletku, která nutí spíš k zívání, digitální čoklové (negativně) vyděsily, u melodramatických scén jsem skřípal zuby. Na chemii Smrtonosných zbraní a na nestárnoucí hlášky z Posledního skauta Black rozhodně nenavázal. Zoufale mi chybělo napětí, herecky nic výjimečného. Akce není zlá, občas uletí hlava, ale vesměs na ni velmi brzy zapomeneme. Může za to i to, že se trestuhodně ve velkém odehrává v noci a není až tak přehledná. Disk si rozhodně kupovat nebudu.(5.10.2018)

• Kaka

Kéž by pocta klasice, sveřepá, do sebe zahleděná žánrovka, nebo alespoň úsměvné guilty pleasure Predator geeka. Nic z toho. Rádoby vtipná nablblá akčňárna, kde je zábavná jedna situačka ze sta a příběh tvořil někdo, kdo je buď ze střední školy a zbožňuje predátoří universum a nebo profesionální scénárista který universum nesnáší, potažmo byl pod vlivem omamných látek. Solidní krvárnu navíc posílá do kopru zbytečný a ne moc podařený digifest. Pustit jen za předpokladu, že lovecké hračky, zabijácký instinkt padoucha a hudba z původního filmu byly pro vás něco nezapomenutelného.(19.12.2018)

• ClintEastwood

Ve stejném roce, ve kterém vydává jedna slavná pop-rocková kapela album s názvem evoLucie, přichystal nám Shane Black jednu evoluci v rámci sci-fi žánru i jednoho konkrétního filmového universa. Ten Shane Black, který si zahrál v původním Predátorovi a mohl se už tehdy učit od mistra akčního žánru, Johna McTiernana. Bohužel nedával pozor. Ještě před natáčením prohlásil, že hodlá vrátit dredatému monstru jeho důstojnost, ale evidentně si z nás vystřelil. Vůbec nevím, co se mi nelíbilo víc, protože film má tolik neduhů. Digitální hlavní postava, nezajímavé (až na Holbrooka) herecké obsazení, nulová atmosféra, absence napětí, spíše trapné pokusy o vtip, nepřehlednost scén, sklouznutí až k parodii... Parta, která má zachránit svět (nebo americké předměstí?), se střetává s nečím, co si dosud nedovedla představit ani v nejhorších snech, ale spíš to vypadá, že loví někoho, kdo utekl z protialkoholní léčebny a je ozbrojen maximálně nějakým nožem. Jak jinak si vysvětlit vtipkování těchto šílenců v situacích, ve kterých je to absolutně nevhodné? A ženská představitelka si to s velmi natvrdlou příšerou dokonce rozdá pěstmi! Prostě všechno špatně od začátku do konce, který mi připomněl Transformers. A to jsem na tuhle 3D Evoluci šel po zhlédnutí trailerů (do kterých jsou mimochodem nacpány všechny scény s kdysi vesmírným zabijákem), bez jakéhokoliv očekávání. Tuhle sestavu by Predátor z roku 1987 vyřídil za pět minut. Totální poškození značky, která se do letošního léta stále držela na slušné úrovni. Největším pozitivem byla opětně použitá Silvestriho hudba a to, že jsme při odchodu z kina potkali Ivo Viktora. Velmi špatný Terminator - Genisys, má bohužel další konkurenci a jak Schwarzenegger, tak Del Toro, moc dobře věděli, proč se z natáčení omluvit. Film pro náctileté. P.S. V kině Cinema City Flora na Žižkově, nás bylo 12! Fan filmy mají větší kvalitu.(15.9.2018)

Nechápu smysl toho, točit po skoro třiceti letech další predátoří kapitolu nikoli pro odrostlé fandy původního filmu s Arniem, nýbrž pro aktuální omladinu. Tahle akční sci-fi konina totiž rozhodně nevypadá jako něco, čím bych chlubil nové generaci s tím, že jsem zažil zrod jejího originálu. Ale jako je fakt možný, že z toho tenhle slaďák vážně udělalo ono seškrtání R-kovejch scén... Bavil jsem se jen proto, že jsem Evoluci bral jako úplně jiný film, který nemá s legendou skoro nic společného.(16.12.2018)

• -bad-mad-wolf-

Nechybělo moc, aby z toho byla nadupaná predátoří komedie, stejně jako nechybělo moc, aby vznikl cool a nadupanej predátoří akčňák. Výslednej produkt nakonec kráčí tak nějak oběma směry a jelikož nenašel zdravej kompromis, zákonitě se mu rozjížděj nožičky. Strašná spousta věcí je tu absolutně WTF a není to zábavný WTF - je to prostě divný WTF, u kterýho se budete drbat na palici. U některých z nich je bohužel vidět, že doplatily na zjevný prokrácení materiálu ("ochočenej" predátoropes je krom dvou bezvýznamných akčních vložek ve filmu úplně zbytečně; poskládání ústřední party hrdinů vypadalo na papíru super, ale ve filmu je ztvárněný snad tou nejhorší možnou a dost zkratkovitou cestou; kluk s aspergerem se na plátně objeví vždy jen proto, aby bleskurychle rozlouskl mimozemskou technologii). Scénář byl zjevně našlapanej šílenou hromadou nápadů (dobrých i méně dobrých), z nichž lecos muselo z kola ven. Pozitivem budiž aspoň fakt, že film nenudí. Největším kladem je jinak asi milá nekompromisnost (film se drží v duchu série a je hodně brutální) a ne úplně špatný rozvinutí predátoří mytologie.(31.12.2018)