Správní chlapi

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

Stejně jako v případě Kiss Kiss Bang Bang jsem i tentokrát hodně spokojený s tím, co jsem viděl, ale budu to potřebovat vidět znovu, protože film se v jednu chvíli proměnil v obrovský zmatek, který mě sice dál výborně bavil, ale ztrácel jsem se v něm. Ryan Gosling mě příjemně překvapil komediálním talentem, Shane Black tím, jak se pořád dokáže utrhnout ze řetězu (třeba závěrečná akční scéna, to je učiněná groteska). A až někdy uvidím Nixona, vím, co se děje.(21.7.2018)

Čerstvý vánek do ranku krimi buddy-komedií. Ryan Gosling opět hraje to svoje s cigaretou v náhubku a Crowe nebezpečného bouchače s ohromným charismatem a přirozenou autoritou. Vše sedí jak má, odsýpá to, nenudí to, Gosling si přímo libuje v patolízalství, což povětšinou vynahrazuje výjimečně not-random a neotravná teenagerka, ale hlavně je to plné toho, co umí Shane Black nejlépe už od Predátora, přes Smrtonosnou zbraň až po Kiss Kiss Bang Bang - černočerný humor a skvělé, až by se chtělo nazvat satiristické, hlášky vtěsnané do velice osobitého scénáře a stylu, který v současné době nemá obdoby. Irona mana mu neodpustím, ale buddy komedií už měl mít ve své filmografii alespoň deset. Po druhém shlédnutí ještě mnohem lepší zážitek...9/10(24.5.2016)

Mé dojmy se v kině u tohoto snímku mísily. Řada scén byla jasně na 5*, některé na 3*, zbytek na 4*. Russell Crowe v roli ranaře potěší, podobně jako Ryan Gosling v pozici ňoumy, který ovšem dokáže své kvality také prodat. Asi nejpamětihodnější je pro pasáž na večírku, kde si to Holland vezme kotrmelcem vzad dolů ze stráně, přičemž narazí na mrtvolu. Celkově se však jedná o typickou jednohubku, kterou zhltnete a za chvíli již nevíte, že jste něco pozřeli.(28.6.2016)

Co jsem chtěl, to jsem dostal. Je ale dobré uvědomit si, že Shane Black, který napsal Posledního Skauta, byl o pětadvacet let mladší, takže Správní chlapi mají blíž k jeho režijnímu debutu Kiss Kiss Bang Bang než k řádění Joe Hallenbecka a Jimmyho Dixe. Russell Crowe a Ryan Gosling jsou jako detektivové většinu času trochu mimo a obvykle moc neví, kdo na ně zrovna střílí a proč, Black má však pochopitelně celý scénář dokonale pod kontrolou a v pravý čas vyloží karty na stůl. Celé je to ale sympaticky „mimózní“, takže nejen že hrdinové občas netuší, co se kolem nich děje, ale Black si může dovolit i hodně trhlé (a zároveň skvělé) akční scény plné nápadů, bizarních vtipů a point, které byste nečekali. Správní chlapi jsou chytrá krimi, která ale chce dělat věci malinko jiným způsobem a nebojí se vedle poctivých bitek a přestřelek sázet i na většinou dost drsný a cynický humor a hraní si s diváckým očekáváním, díky čemuž baví až do poslední chvíle. Nikdy nebudete totiž tušit, co na vás Black vytáhne v další scéně. Jen budete vědět, že to bude super.(15.5.2017)

Black je zpět a ve formě. Ano sice je to sice více Kiss Kiss Bang Bang než Poslední skaut, ale v dnešní filmové nadílce je to doslova čerstvý větřík vanoucí do smradlavého, na pokračování fungujícího, Hollywoodu. Správní chlapi bodují především promakaným scénářem, který i když sleduje jistý záměr a cestou trousí odkazy k vyřešení případu funguje dokonale i v jednotlivých scénách. Ty jsou obvykle komediálního (skoro vždy geniálně vypointovaného) nebo akčního rázu. Zápletka točící se okolo ztraceného pornofilmu/herečky nabízí tu správnou porci Blackovské invence (pozor oproti jiným tvůrcům, v rámci svých filmů se malinko opakuje, byť stále velice osvěžujícím způsobem) a znovu prvotřídní práci s dětskými postavami. Herecky jde o trefu do černého. Gosling je boží. Crowe v poloze dobrosrdečný obtloustlý pantáta funguje na výbornou (vzhledově se začíná podobat na Goodmana) jen Kim už prostě vypadá i pod tunami makeupu staře a herecky nestíhá. Zfetované včely, nahaté mořské panny i padouch s modrou tváří. Parádní komedie, kterou si dám co nejdřív znovu. - Co to bylo za zvuk? - Prosím? Ah, to jsem jenom prohodil jednu holčičku oknem.(2.6.2016)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. května 2016 v Los Angeles v TLC Chinese Theatre. (Varan)

• - Hned na začátku nám titulek sdělí, že se děj odehrává v roce 1977, po necelých osmi minutách vidíme na fotce zavražděné pornohvězdy razítko birthday 1979. (Looka)

• - Natáčení probíhalo v kalifornském městě Los Angeles a v Atlantě v Georgii. Natáčení začalo 27. října 2014. (Terva)