Black je mi sympatický už jen tím, jak i po letech stále sází svoji nahláškovanou, voiceoverem provázenou formu, ale tentokrát mu to vyšlo jen o fous. Dějové nůžky totiž rozevírá značně doširoka a pořádně s nimi střihne až za minutu dvanáct. Nitky zaplétá zbytečně komplikovaně a než nám konečně začne být jasné kdo, s kým a jak, uplyne pěkných pár desítek minut. Naštěstí se v tomhle arzenálu schovává jedna zbraň, která podle očekávání silně kope. Je to Ryan Gosling, který opět dělá vše pro to, aby se nenechal nijak zaškatulkovat a díky zde předváděné antiinteligenci mě dokázal několikrát spolehlivě poslat do kolen. Jeho March je natolik upřímně zapálený a přitom zcela nepoužitelný, že zastiňuje i spolehlivého buldoka vedle sebe. 70% a čtvrtá hvězda s přimhouřenýma očima přistává za to, jak očividné je, že si ústřední trojka tohle blbnutí užila vážně s gustem.(10.6.2016)

• tron

Vyrastal som na filmoch, ktoré mali niečo spoločné so Shaneom Blackom (Predátor, Smrtonosná zbraň, Posledný skaut...) a zbožňujem buddy movie, ak je vydarené. Lenže toto vydarené nie je. Toto je čistá katastrofa. Nepochopiteľne nudný film, brutálne zostrihaný (pýtam sa dobre, ak sa pýtam, že pri bitke s Croweom jeden z magorov nechtiac zastrelil oproti bývajúcu ženu a tvorcovia sa tomu následne už nijako nevenovali?), Crowe je vyložene nevhodne obsadený, Gosling nudí a s ostatnými je to ešte horšie. Scenár je jedným slovom strašný a hoci obvykle chápem, že každý má na film iný názor, v tomto prípade skutočne nechápem, čo sa komu na tom páčilo - akcie málo a o ničom, chémia medzi hrdinami prakticky nulová, scenár zhmotnené klišé a retro atmosféra snímke nič nedala; mohlo sa to pokojne odohrávať v súčasnosti a bolo by to rovnako nudné, slabé, biedne a o ničom. A to som ešte veľký kamarát, Shane, že nedávam o 20% menej.(14.11.2016)

Na menším prostoru dokážou Správní chlapi vtáhnout do atmosféry 70. let lépe než dvě a půl hodiny skrytých vad Paula Thomase Andersona. K tomu přidejte stylovou dvojku charismatických chlapáků, kteří ale dokážou leccos zmamlasit a je to skoro jako koukat na hrané GTA: Vice City. Shane Black perfektně vystihl ten bod, kdy film obstojí jako zamotaná kriminálka, ale přitom tak trochu sám sebe paroduje v několika neuvěřitelně absurdních momentech. Je to jako vtipnější Kiss Kiss Bang Bang dotáhnutý k dokonalosti. Tak skvěle jsem se bavil jen u hrstky komedií a přitom humor z tohoto filmu vyplývá jakoby mimochodem. I přesto, že spousta diváků nad tímto filmem jistě jen mávne rukou, já v něm spatřuju jedinečný a detailně opracovaný klenot, které filmový průmysl potřebuje jako sůl (a přitom, jak se zdá, vytvořit je umí jen Quentin Tarantino a Shane Black?). 9/10(28.5.2016)

Stejně jako v případě Kiss Kiss Bang Bang jsem i tentokrát hodně spokojený s tím, co jsem viděl, ale budu to potřebovat vidět znovu, protože film se v jednu chvíli proměnil v obrovský zmatek, který mě sice dál výborně bavil, ale ztrácel jsem se v něm. Ryan Gosling mě příjemně překvapil komediálním talentem, Shane Black tím, jak se pořád dokáže utrhnout ze řetězu (třeba závěrečná akční scéna, to je učiněná groteska). A až někdy uvidím Nixona, vím, co se děje.(21.7.2018)

Russell Crowe, Ryan Gosling, Shane Black a pak dlouho nic. Mnohdy to stačí, tady jsem čekal krapet lepší podívanou. Blacka roky zdobí svižné dialogy, absurdní situace i náramná práce s postavami. Jeho Posledního skauta nelze nemilovat. Tady je zápletka možná lehce chaotická, možná i příliš neodsýpá, ale posléze se chytneme a začneme si užívat trampoty nesourodého dua, které tvoří vyčůraný, nezodpovědný soukromý detektiv a zasmušilý, nájemný ranař. Jsme na konci sedmdesátých let, máme tu mrtvou vnučku senilní babičky, jednu zlomenou ruku, několik zmlácených lidí, pornografické podsvětí, předčasně vyspělou dceru, disco i barevné vzorované košile v solidně stylovém mišmaši, ve kterém mi ovšem létání mezi žánry tak úplně nesedělo. Některé gagy vůbec nevyplynuly z děje a snad až rušily. Oba hlavní antihrdinové jsou energičtí (uječený Gosling z povahy své postavy pochopitelně víc), přesto myslím, že oba měli už výrazně lepší herecké chvíle (i mnohými vyzdvihovaný Gosling). Strašně rychle (vážně jo) se mi to vykouřilo z hlavy, možná i proto dávám jen tři hvězdy.(27.7.2016)

• - Spoiler: Mŕtvola Sida Shattucka je stvárnená Robertom Downey Jr. v cameo roli. (Astonko)

• - V jedné scéně ve filmu je možné spatřit billboardy, na kterých jsou filmy Čelisti 2 (1978) a Letiště '77 (1977). (Karlsberger)

• - Spoiler: V poslednej scéne si Holland a Jackson pripíjajú "na vtáky". Ide o vtip smerovaný na ich predstaviteľov Ryana Goslinga a Russella Crowea, ktorých priezviská znamenajú v angličtine práve rôzne druhy vtákov (crowe = vrana, gosling = húsatko). (Astonko)