Správní chlapi

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

Dobré, ale niečo tomu chýbalo, celkovo cítiť, že film nebol v niečom dotiahnutý. Pri niektorých scénach sa s chuťou zasmejete a potom zas len čakáte a čakáte kým sa opäť čoši stane, ale často sa ani nič nedeje. Na jedno zhliadnutie môže byť, slušná akčná komédia, ale žiadna gulervúca. Z parťáckych akčných komédií za poslednú dobu určite viac osloví 21/22 Jump Street.(20.10.2016)

Black je mi sympatický už jen tím, jak i po letech stále sází svoji nahláškovanou, voiceoverem provázenou formu, ale tentokrát mu to vyšlo jen o fous. Dějové nůžky totiž rozevírá značně doširoka a pořádně s nimi střihne až za minutu dvanáct. Nitky zaplétá zbytečně komplikovaně a než nám konečně začne být jasné kdo, s kým a jak, uplyne pěkných pár desítek minut. Naštěstí se v tomhle arzenálu schovává jedna zbraň, která podle očekávání silně kope. Je to Ryan Gosling, který opět dělá vše pro to, aby se nenechal nijak zaškatulkovat a díky zde předváděné antiinteligenci mě dokázal několikrát spolehlivě poslat do kolen. Jeho March je natolik upřímně zapálený a přitom zcela nepoužitelný, že zastiňuje i spolehlivého buldoka vedle sebe. 70% a čtvrtá hvězda s přimhouřenýma očima přistává za to, jak očividné je, že si ústřední trojka tohle blbnutí užila vážně s gustem.(10.6.2016)

Určitě jsem to čekal lepší. Black mě kdovíjak nenadchnul posledním Iron Manem. Tohle mu mělo sedět přecejen líp. Dvojice Gosling Crowe k sobě pasuje, ale zápletka je taková nějaká slabší. Nicméně jedná se jakýsi návrat do počátku 80. let, kdy podobné snímky frčely. Potěší některé kratší komické scénky. Shane Black s humorem pracovat rozhodně umí. Každopádně film, ke kterému se časem znovu rád vrátím. 70%(15.8.2016)

"Vy mlátíte lidi a berete za to prachy?" Tak to je hezké zaměstnání a svedlo k sobě věčně opilého detektiva Marche a "chlapíka z bistra" Healyho. To mi udělalo radost, protože jejich slovní přestřelky mě dost bavily. Chlapci se navíc neberou vůbec vážně, své přítomnosti na světě si taky moc neváží a dráždí bosou nohou všechny kobry, které jsou na dostřel. Pro mne je to dostatečně zábavné, zejména mě dostala scéna, při které Pocahontas fiktivně zastřelila Marche a dále legenda o tom, že všichni lidi uvidí před smrtí Nixona. Jen doufám, že až to se mnou sekne, tak bude Nixon dabovaný, protože američtina je pro mě hrozně složitý jazyk.(11.11.2016)

Správná dvojka chlapů je to jen naoko. Ve skutečnosti se hlavně jedná o velice nesourodou dvojici pátračů, které spojil svět porna. V podstatě se jedná o značně nesourodý film, v němž se styl vyprávění tvoří několika směry. Kupodivu to není na škodu, styly si celkem vyhovují, extra překážky si nekladou. Potíž je jen v zapamatovatelnosti jednotlivých scén. Při takovém propletenci jedna dobrá a pamětihodná scéna připadá na tři scény, které sice nejsou nijak významně horší, ale po skončení filmu mně činilo potíž zhodnotit jejich význam pro stavbu vyprávění. Režisér a scenárista Shane Black se po komerční oklice vrátil k filmové látce, která je mu mnohem bližší. A představil známé herce pro ně v ne až tak typických rolích. Ryan Gosling sází místy až na groteskní komiku, Russell Crow, jenž je jeho naprostým protipólem, na pěsti. Kdo z těch dvou se do svých rolí hodí víc nebo méně, to už si každý divák rozhodne sám. Určitě vyvstanou z filmu smíšené pocity. Film je chvíli důvtipnou komedií, hned na to se otře o noir prvky, následně přiskotačí i nějaká ta bizarní scén(k)a. Nečekat ani moc velkou přehlednost, směsice žánrů tomu není příliš nakloněna. No dobrá, čekal jsem od Shanea Blacka něco více kompaktního, ovšem jeho nevyhraněné žánrové hrátky mají něco neodolatelně retro stylového i nápaditě nepředvídatelného i nevyzpytatelného. A vše to má docela rychlý spád, téměř bizarní herecké výkony, nicméně akční složka je chudobná, respektive na skladě je jí jen zanedbatelná porce. A ještě něco málo k zápletce, ta není podána tím nejzajímavějším způsobem, takže není problém se v ní hůře orientovat, postupně zanikne, naplavením různých, téměř vedlejších, scén i scének, její význam pro hlavní děj. 7/10(19.1.2017)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. května 2016 v Los Angeles v TLC Chinese Theatre. (Varan)

• - V jedné scéně ve filmu je možné spatřit billboardy, na kterých jsou filmy Čelisti 2 (1978) a Letiště '77 (1977). (Karlsberger)

• - Přístupnost filmu se v jednotlivých zemích, kde byl uveden, výrazně liší. Mapříklad v Kanadě v provincii Quebeck je od 13 let, v Německu od 16 let, v USA klasifikace R (od 17 let) a v České republice od 15 let. (Charpy)