Správní chlapi

Ostrí chlapci

• Nizozemsko

Akční / Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

Mírné zklamání. Správní chlapi se nesou v krásném retro stylu se solidní ústřední dvojicí, byť Gosling zde kňučí až moc jak malá holka, což mi místy vadilo, ale naštěstí Crowe je správně drsný a nekompromisní. Akce je velmi zdařilá, ale bylo ji bohužel poméně, což se podepsalo na častých hluchých pasážích a posledních 20 minut už filmu vyloženě docházel dech. Vtipný mi film nepřišel téměř vůbec a dialogy mezi ústřední dvojicí téměř nefungovali, chyběla správná chemie. Potěšilo light rko a pár originálních scén, ale rozhodně se dalo vytřískat z filmu více. Přidat více akce, nějaký zajímavější zvrat, zrychlit tempo a byl bych spokojenější. 65%(12.6.2016)

Co jsem chtěl, to jsem dostal. Je ale dobré uvědomit si, že Shane Black, který napsal Posledního Skauta, byl o pětadvacet let mladší, takže Správní chlapi mají blíž k jeho režijnímu debutu Kiss Kiss Bang Bang než k řádění Joe Hallenbecka a Jimmyho Dixe. Russell Crowe a Ryan Gosling jsou jako detektivové většinu času trochu mimo a obvykle moc neví, kdo na ně zrovna střílí a proč, Black má však pochopitelně celý scénář dokonale pod kontrolou a v pravý čas vyloží karty na stůl. Celé je to ale sympaticky „mimózní“, takže nejen že hrdinové občas netuší, co se kolem nich děje, ale Black si může dovolit i hodně trhlé (a zároveň skvělé) akční scény plné nápadů, bizarních vtipů a point, které byste nečekali. Správní chlapi jsou chytrá krimi, která ale chce dělat věci malinko jiným způsobem a nebojí se vedle poctivých bitek a přestřelek sázet i na většinou dost drsný a cynický humor a hraní si s diváckým očekáváním, díky čemuž baví až do poslední chvíle. Nikdy nebudete totiž tušit, co na vás Black vytáhne v další scéně. Jen budete vědět, že to bude super.(15.5.2017)

Chcem, aby Shane Black točil a písal častejšie takéto filmy. Ja viem chciet môžem. Viac menej sa jedná o jednouchý príbeh, ale Black to s postavy vie a pupkatý Russel Crowe a fúzatý Ryan Gosling tu spravia podobne dobrú show ako Downey a Kilmer v Kiss Kiss Bang Bang. Sadlo mi to, toto ja môžem. 85% - 4*(28.10.2016)

Napriek originálnej zápletke, jedno "stredne veľké" sklamanie. Od komédie s takýmto hereckým obsadením som skutočne očakával viac, ako len niekoľko pasáži pri ktorých som sa pousmial. Mňa totiž akcia v tomto prípade až tak nezaujímala, mal som totiž chuť sa zasmiat. Zrejme mám príliš veľké nároky, no Ryan Gosling je môj obľúbenec, takže načo byť zbytočne skromný, keď je jeden z top hercov súčastnosti.(3.10.2016)

Na menším prostoru dokážou Správní chlapi vtáhnout do atmosféry 70. let lépe než dvě a půl hodiny skrytých vad Paula Thomase Andersona. K tomu přidejte stylovou dvojku charismatických chlapáků, kteří ale dokážou leccos zmamlasit a je to skoro jako koukat na hrané GTA: Vice City. Shane Black perfektně vystihl ten bod, kdy film obstojí jako zamotaná kriminálka, ale přitom tak trochu sám sebe paroduje v několika neuvěřitelně absurdních momentech. Je to jako vtipnější Kiss Kiss Bang Bang dotáhnutý k dokonalosti. Tak skvěle jsem se bavil jen u hrstky komedií a přitom humor z tohoto filmu vyplývá jakoby mimochodem. I přesto, že spousta diváků nad tímto filmem jistě jen mávne rukou, já v něm spatřuju jedinečný a detailně opracovaný klenot, které filmový průmysl potřebuje jako sůl (a přitom, jak se zdá, vytvořit je umí jen Quentin Tarantino a Shane Black?). 9/10(28.5.2016)

• - V jedné scéně ve filmu je možné spatřit billboard, na kterém je film Čelisti 2 (1978). (Karlsberger)

• - Film byl věnován památce producentky Carmel Musgrove (1986-2015), která nečekaně umřela ve Francouzské Polynesii. Podílela se na filmech Non-Stop (2014)a Správní chlapi (2016). (Charpy)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. května 2016 v Los Angeles v TLC Chinese Theatre. (Varan)