Správní chlapi

Ostrí chlapci

The Nice Guys

Akční / Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

Určitě jsem to čekal lepší. Black mě kdovíjak nenadchnul posledním Iron Manem. Tohle mu mělo sedět přecejen líp. Dvojice Gosling Crowe k sobě pasuje, ale zápletka je taková nějaká slabší. Nicméně jedná se jakýsi návrat do počátku 80. let, kdy podobné snímky frčely. Potěší některé kratší komické scénky. Shane Black s humorem pracovat rozhodně umí. Každopádně film, ke kterému se časem znovu rád vrátím. 70%(15.8.2016)

Pěkná oddechovka Buddy Night v rámci filmového víkendu ČSFD. Sice se Russell Crowe v některých scénách podobá Johnu Goodmanovi, ale i tak umí pěkně zahrát akčního drsňáka s velkým srdcem, v tomto případě Jacka Healyho. Postava Ryana Goslinga -Holland March je sice notorik a vykuk, ale občas dokáže excelovat stejně jako Ryan Gosling sám.(10.8.2016)

Príjemná oddychovka, je mi ľúto jej nedať 4 hviezdy, ale keď poznáte to najlepšie od Shanea Blacka, viete, že netrafil úplne do čierneho. Dvojka Crowe / Gosling je super, hlášky fajn a retro atmosféra osemdesiatkového L.A. možno najlepšia od L.A. Confidential. Ale zápletka, ktorú borci riešia, je tak vodnatá a nezaujímavá, akoby tam ani nebola.(9.8.2016)

Laurel, Hardy a záhada ztraceného pornofilmu. Gosling nikdy nebyl tak zábavný a zároveň tak neodolatelný. Jeho nihilistický soukromý detektiv je sice trochu imbecil a docela dost alkoholik, který si plete sen s realitou a „eunucha“ s „munichem“, ale když jej jednou za čas osvítí múza, jeho okolí na chvíli oněmí. Ve filmu šlapajícím hlavně díky slovním přestřelkám dvou až tří postav k něčemu podobnému logicky nedochází často, ale jsou to právě bezeslovné (splatter) slapstickové scény, které dokazují Blackovu rostoucí režisérskou suverenitu. K některým velmi vtipným situacím (např. hned úvodní scéna s řítícím se autem) nestrhává naši pozornost, nechává nás, abychom si je v záběru sami našli. Stejnou důvěru v divákův intelekt projevuje také při nečekaném zakončování očekávaných scén. Lidé umírají bez jakéhokoli varování, postavy se často zachovají s větší bezohledností nebo brutalitou, než jaká je v hollywoodských žánrovkách normou (nechybí ani násilí na dětech), případně učiní chybné nebo naprosto stupidní rozhodnutí a musí nést jeho následky. Zásadní odhalení jsou učiněna díky náhodě nebo nekompetenci postav, nikoli díky soustředěnému sběru a rozboru dat. Na Goslingovi a ostatních postavách vám bude záležet také zásluhou náhlých, ale přesvědčivých změn tónu. Black ví, kdy se hodí nasadit vážnou tvář a posílit tím náš soucit s hrdiny, zároveň ale téměř nemoralizuje, jakýkoli náběh k patosu nebo podřízení se požadavku na „backstory“ jednotlivých postav dokáže včas utnout (při vážném dialogu o hrdinství například jedna z postav bezostyšně zalomí) a jako náplast na deziluzivní (a tedy poctivě noirové) finále nabízí akorát hlášku „Aspoň, že už zase piješ.“ Vůbec mi nevadí, že Black od Smrtonosné zbraně píše v zásadě pořád totéž, komediální noirové detektivky o dvojici cynických kovbojů, kteří mají život na háku a jsou okolnostmi donuceni znovu se dát do kupy, pokud to bude nadále stejně zábavné a dost výrazně odlišné od zbytku hollywoodské produkce, která zatím – až na čestné výjimky (Deadpool) – podobně vyzrálou schopnost sebereflexe, která by zároveň nepřebila zájem o postavy, neprojevuje. Z komerčního hlediska budou Skvělí chlapi pro Blacka pravděpodobně jenom zanedbatelným intermezzem před rebootem Predátora. Z hlediska skýtané cinefilní slasti jde prozatím o film roku. 90% Více tady.(25.5.2016)

• Wacoslav1

Tak asi bude zase nějaká porucha na mé straně přijímače, protože na včerejší projekci se sál kina Lucerna tak otřásal hurónským smíchem až jsem měl pocit, že snad všichni sledují komedii roku jenom mě pustili něco jinýho. Dokonce jsem čekal kdy z toho neustálýho smíchu začne padat omítka a starověká výzdoba do sálu, ale pozor taky jsem viděl pár lidí odejít předčasně a po pravdě řečeno nedivím se jim a nemyslím si, že to bylo jenom kvůli těm příšerným sedačkám na kterých se nedá pořádně opřít a po hodině mě bolela prdel jak kdyby mi do ní někdo intenzivně vrážel půlmetrovou kládu. Děs a běs asi jsem zmlsanej, ale zlatej Cinestar tohle se fakt nedá. Tak a teď k filmu upřímně řečeno potřeboval by změnit název a místo Nice Guys by se to mělo jmenovat Retard Guys. Upřímně už hodně dlouho jsem neviděl tak dějově chabej naprosto prázdnej a žalostně nevybalancovanej film. Tyhle buddy movies snímky totiž fungujou jenom tehdy když se podaří najít rozumný kompromis mezí tím co je vtip který vyplyne z děje a mezí tím co je zcela absurdní a samoúčelné a to se tady hrubě nepovedlo. Všechny scény a situace se totiž vyvíjí jenom tak, aby ze sebe mohli Crowe a Gosling při každý možný příležitosti dělat dementní šašky. Nejde ani o to, že film vykrádá snad všechno co tu napříč žánrem 100x bylo to bych akceptoval, ale všechno je totálně na efekt. V půlce filmu mě absolutně přestalo zajímat o co tam vlastně jde, protože je to stupidní a nezajímavý ono to vlastně žádnej děj nemá, ale to tady koukám nikoho nesere. Black skončil a Predátora ať radši netočí, stejně jsem o něj ztratil zájem.10%(25.5.2016)

• - Přístupnost filmu se v jednotlivých zemích, kde byl uveden, výrazně liší. Mapříklad v Kanadě v provincii Quebeck je od 13 let, v Německu od 16 let, v USA klasifikace R (od 17 let) a v České republice od 15 let. (Charpy)

• - Než se tvůrci rozhodli natočit celovečerní film, měli v úmyslu tento projekt uvést jako televizní seriál. Z návrhu sešlo poté, co se tvůrcům zdálo, že pilotní díl nikam dál nepovede. (Dio_Padre)

• - Známy alkoholický rumový nápoj Captain Morgan, ktorý na konci filmu popíjal Jackson Healy (R. Crowe), bol v USA predstavený až po roku 1984. (MikaelSVK)