Správní chlapi

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

Russell Crowe a Ryan Gosling se pro takové role vysloveně narodili. Dělají si ze sebe legraci, ale přitom to nedělají úplně na oko. Stejně takový je i samotný film. Je vtipný, ale přitom nehraje primárně na humor, jako spíš na klasickou detektivku ze sedmdesátých let. Nicméně jakmile se objeví nějaká legrační scéna, tak většinou s takovým důrazem, že si ji budete chtít zopakovat ještě několikrát po prvním shlédnutí. Po zbývající čas pak doufáte, že každou další minutou dorazí pro změnu něco jiného, co Vás uzemní a tak stále pozorujete, číháte a vážíte si každého momentu, který Vás rozesměje. Každý další vtip je tu totiž natočen s takovým nápadem, že Vám bude až smutno ze samotného konce. Ačkoliv mě první půlka krimi-příběhu moc netankovala, tak druhá už byla daleko lepší. Humor to ale ovládal celé dvě hodiny. Až mám pocit, že legračnější americký film v roce 2016 neseženete.(21.12.2016)

L.A. Confidential a Poslední skaut se vydali proti sobě na časové ose, aby se střetli ve vinylovém světě hippies, pornoprůmyslu, protestů proti poluci (netýká se předchozí položky) a zjevení ex-prezidenta Nixona. Jenže nestačí, když něco vypadá dobře na papíře, musí se to umět i natočit a tak Shane Black scénárista zase jednou přecenil schopnosti Shanea Blacka režiséra. Jeden z otců buddy movie měl své dítě při kříšení více profackovat, nebo možná spíše sebe, protože k čemu je vám šarm, když se na něj kvapem zapomene..(9.8.2016)

Už od kuňkavé melodie v úvodních titulcích jsem věděl, že to bude super. Shane Black nezklamal a servíruje vtipně nedokonalé duo, které se zaplétá do absurdně komplikovaného případu. Russell Crowe je takovej klasickej bouchač dobrák, ale Gosling je fakt skvělá komická figura. Fakt jsem se u toho bavil, ať šlo o vypointované dialogy a situace nebo obskurní kostýmy na pornoparty. Mám radost, že se stále točí skvělé akční filmy bez mamlasů v kostýmech a se superschopnostmi.(12.7.2016)

Black je mi sympatický už jen tím, jak i po letech stále sází svoji nahláškovanou, voiceoverem provázenou formu, ale tentokrát mu to vyšlo jen o fous. Dějové nůžky totiž rozevírá značně doširoka a pořádně s nimi střihne až za minutu dvanáct. Nitky zaplétá zbytečně komplikovaně a než nám konečně začne být jasné kdo, s kým a jak, uplyne pěkných pár desítek minut. Naštěstí se v tomhle arzenálu schovává jedna zbraň, která podle očekávání silně kope. Je to Ryan Gosling, který opět dělá vše pro to, aby se nenechal nijak zaškatulkovat a díky zde předváděné antiinteligenci mě dokázal několikrát spolehlivě poslat do kolen. Jeho March je natolik upřímně zapálený a přitom zcela nepoužitelný, že zastiňuje i spolehlivého buldoka vedle sebe. 70% a čtvrtá hvězda s přimhouřenýma očima přistává za to, jak očividné je, že si ústřední trojka tohle blbnutí užila vážně s gustem.(10.6.2016)

Shane Black vracia na výslnie filmový subžáner buddy-movie v celej svojej kráse. Black ako vynikajúci režisér a a rovnako skvelý scenárista vie, ako vytvoriť zábavné postavy a ako im vytvoriť prostredie plné absurdných scén v tom najvtipnejšom zmysle. Takmer všetky gagy mali neskutočný náboj, neočakávanú pointu a miestami som sa sám seba vo výbuchu smiechu pýtal: čo sa to sakra deje?! Dej v tomto prípade nie je až tak podstatný, je len akýmsi spojovacím prostriedkom všetkých vtipov. Hlášky sa sypú každú chvíľu, Russell Crowe predvádza veľmi poctivý cynický humor a zhostil sa svojej role veľmi dobre. Ryan Gosling je však priam kultový. Všetko je to o mimike, pohľadoch v očiach a hlúpych výrazoch v tvári. Film mal potenciál na to stať sa kultovou klasikou, škoda dier v scenári a slabšieho príbehu, ktorý by túto kanonádu vtipných scén premenil na zmysluplnú zábavu. Ale smiať sa budete zaručene takmer stále. 85%.(26.12.2016)