Správní chlapi

Ostrí chlapci

The Nice Guys

Akční / Komedie / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 116 min

Predovšetkým ide o to, že Správni chlapi sú komédia. Nie v štýle Zbraní, nie v štýle Skauta. Skrátka buddy komédia. Ale dobrá komédia a lepšie zvládnutá než KISS KISS BANG BANG. A i keď môžme frfľať na menej náročnú zábavu, buďme úprimní - ak nerátame tretiu kung-fu-krimi RUŠNÚ HODINU, tak v rámci danéhu subžánra sme v poslednej dekáde dostali serióznu kvalitu len v podobe 2 GUNS, čo tiež nebolo pre každého. Takže príjemný návrat do scenáristickej minulosti v peknom vizuálnom retro balení...(12.11.2016)

Správná dvojka chlapů je to jen naoko. Ve skutečnosti se hlavně jedná o velice nesourodou dvojici pátračů, které spojil svět porna. V podstatě se jedná o značně nesourodý film, v němž se styl vyprávění tvoří několika směry. Kupodivu to není na škodu, styly si celkem vyhovují, extra překážky si nekladou. Potíž je jen v zapamatovatelnosti jednotlivých scén. Při takovém propletenci jedna dobrá a pamětihodná scéna připadá na tři scény, které sice nejsou nijak významně horší, ale po skončení filmu mně činilo potíž zhodnotit jejich význam pro stavbu vyprávění. Režisér a scenárista Shane Black se po komerční oklice vrátil k filmové látce, která je mu mnohem bližší. A představil známé herce pro ně v ne až tak typických rolích. Ryan Gosling sází místy až na groteskní komiku, Russell Crow, jenž je jeho naprostým protipólem, na pěsti. Kdo z těch dvou se do svých rolí hodí víc nebo méně, to už si každý divák rozhodne sám. Určitě vyvstanou z filmu smíšené pocity. Film je chvíli důvtipnou komedií, hned na to se otře o noir prvky, následně přiskotačí i nějaká ta bizarní scén(k)a. Nečekat ani moc velkou přehlednost, směsice žánrů tomu není příliš nakloněna. No dobrá, čekal jsem od Shanea Blacka něco více kompaktního, ovšem jeho nevyhraněné žánrové hrátky mají něco neodolatelně retro stylového i nápaditě nepředvídatelného i nevyzpytatelného. A vše to má docela rychlý spád, téměř bizarní herecké výkony, nicméně akční složka je chudobná, respektive na skladě je jí jen zanedbatelná porce. A ještě něco málo k zápletce, ta není podána tím nejzajímavějším způsobem, takže není problém se v ní hůře orientovat, postupně zanikne, naplavením různých, téměř vedlejších, scén i scének, její význam pro hlavní děj. 7/10(19.1.2017)

Shane Black sa po dlhom štvrťstoročí rozhodol prísť s ďalším Posledným skautom, tentoraz aj z pozície režiséra a síce snahu mu určite uprieť nemôžem, ale celkové kvality sú už na tom predsa len o dosť horšie. Na moje prekvapenie je najlepšie zvládnutá zápletka, samozrejme to nie je nič originálne, komplikované alebo plné nečakaných zvratov, čo som v tomto žánri nečakal a vlastne ani nechcel, ale celé to pátranie po zmiznutej pornoherečke a filme mi prišlo svižné a celkom zaujímavé, pre potreby takéhoto filmu úplne ideálne a síce atmosféru sedemdesiatych rokov celkovo vôbec nemusím, čo sa mi vlastne potvrdilo aj tu, ale zase musím uznať, že sa ju podarilo zvládnuť veľmi kvalitne. Sklamaním je skôr obsadenie, Russell Crowe a aj Ryan Gosling sú určite schopní herci a každý z nich má na konte pár veľmi dobrých úloh, ale spolu mi moc nesedeli, chémia medzi nimi je veľmi slabá, pričom do tohto žánru sa podľa mňa ani jeden z nich nehodí. A potvrdil mi to hlavne Russell Crowe, pri ktorom mi prišlo, ako by si to aj sám uvedomoval a vôbec sa nesnažil, takže toho drsniaka, ktorý nejde pre ranu ďaleko som mu ani neveril. Oproti tomu veľmi príjemným prekvapením je mladá Angourie Rice v úlohe Goslingovej dcéry, ktorá to zase herecky ťahala a práve ona bola tým správnym pojítkom medzi hlavným duom, aby spolu aspoň ako tak fungovali. Vedľajšie postavy mi už prišli úplne obyčajné, takže splnili svoj účel, ale tým to končí a ani záporáci s výnimkou charizmatického zabijaka, ktorý ale tiež dostane priestor dosť neskoro ma moc nezaujali. Akcia je tu evidentne až na poslednom mieste, preto je jej málo a ani za moc nestojí, tu ma vlastne bavili len tie Goslingove pády. Ale humor ma celkom potešil, síce som sa zasmial, alebo skôr pousmial len párkrát, ale celkovo mi prišiel obstojný a vyhol sa trápnostiam. Takže celkovo nie som sklamaný, na to jedno pozretie ma to pomerne bavilo, ale inak je Nice guys len taký nevýrazný film, na ktorý si po pár dňoch ani nespomeniem. Ale aj tak som si tento film pozrel len kvôli tomu, aby som zistil, v akej forme je Shane Black a myslím, že celkom dobrej. Teda aspoň ako scenárista, režijne je to už o trochu horšie a tiež by tu potreboval hercov, ktorí by mu tie vtipy dokázali lepšie predať. 63%(19.7.2016)

Parodie, která vlastně tak úplně parodie není. Stejně jako u Kiss Kiss Bang Bang mi přišel zbytečně překombinovaný děj. Dobrou půl hodinu jsem jen tápala ve jménech a ve výsledku mám dojem, že by bylo vlastně lepší, kdyby zločin nebyl tak zapeklitý, ale byla to jen klasická vyšetřovačka vraždy. Okrem toho jsem se ale (místy poměrně královsky) bavila. Ústřední dvojice se dobře doplňovala a postava, kterou hrál Ryan Gosling si poměrně snadno, dokázala získala sympatie. Pro mě příjemné překvapení 4*(23.5.2017)

"Vy mlátíte lidi a berete za to prachy?" Tak to je hezké zaměstnání a svedlo k sobě věčně opilého detektiva Marche a "chlapíka z bistra" Healyho. To mi udělalo radost, protože jejich slovní přestřelky mě dost bavily. Chlapci se navíc neberou vůbec vážně, své přítomnosti na světě si taky moc neváží a dráždí bosou nohou všechny kobry, které jsou na dostřel. Pro mne je to dostatečně zábavné, zejména mě dostala scéna, při které Pocahontas fiktivně zastřelila Marche a dále legenda o tom, že všichni lidi uvidí před smrtí Nixona. Jen doufám, že až to se mnou sekne, tak bude Nixon dabovaný, protože američtina je pro mě hrozně složitý jazyk.(11.11.2016)

• - Známy alkoholický rumový nápoj Captain Morgan, ktorý na konci filmu popíjal Jackson Healy (R. Crowe), bol v USA predstavený až po roku 1984. (MikaelSVK)

• - Hned na začátku nám titulek sdělí, že se děj odehrává v roce 1977, po necelých osmi minutách vidíme na fotce zavražděné pornohvězdy razítko birthday 1979. (Looka)

• - V jedné scéně ve filmu je možné spatřit billboard, na kterém je film Čelisti 2 (1978). (Karlsberger)