Zátopek

• Slovensko Zátopek
Životopisný / Drama / Sportovní
Česko, 2021, 131 min (Alternativní 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (více)

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu. Film vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. A také o jedinečném vztahu dvou lidí – Emila a Dany Zátopkových – kteří navzdory všem překážkám spolu strávili celý život. (Falcon)

Lukrecie

"Ty běžíš jak sloní mládě." 😁😅 "Já chci vždy vyhrát, zúčastňovat se mohou ti za mnou." 👌👍🥰  Když nemůžeš, tak přidej! ()

KIT.HL

Slabší duchem, silný tělem? Rozporů plná osobnost ?  Moc jinak dělat asi nemohl, žít tu bylo peklo, ani dnes to není pohádka. Měl nadání a měl na to "šén". Jako sportovec nezpochybnitelně vynikající. Filmově dobře a citlivě zpracováno, trochu papundeklově , ale pro tv akorát... ()

Praxis

Překvapivě ubulená limonáda, která ukazuje běžnému občánkovi, že mezi Issovkou a Neužilem to úplně neklape. Ondříček briskně manévruje mezi rodinným dramatem a sportovním životopisem. Neužil geniální, ale nějak to tentokrát neklaplo. Pro mě osobně fajn film o Ťuldovi, ale že bych si z něj rval žíly, to úplně ne. 65% ()

Pierre

KDYŽ JÁ SE BOJÍM, ŽE BUDEM TAKOVÍ TI NUDNÍ MANŽELÉ. Nejsem vyloženě fanda životopisných filmů. . Ale vlastně jsem rád, že v domacím filmu  vedle těch všelijakých pokleských komedíí vznikají pro kina i povedené historické snímky z moderní historie a  životopisné filmy o zajímavých osobnostech. Musím říct, že mám pro tyhlety české filmařské návraty do dějin 20.století celkem slabost. Je pak fajn vidět před očima filmově ztvárněnou  historickou postavu atraktivní formou  a přemýšlet o ni. O Emilu Zátopkovi jsem věděl v podstatě  jenom to, že byl  běžec a o sobě vím, to, že běhám jenom doma v obývaku nebo když nestíhám autobus a že sport k mým zalibám určitě  nepatří. Přesto mě osoba Emila Zátopka v tomto případě zaujala. Film nám ho představuje jako neúnavného optimistu, vtipálka, dříče, ale zároveň místy i jistého sobce a muže nutně  potřebného pro stranu, který se ale dokáže v rozhodujících zachovat jako skutečný přítel, politika, nepolitika. V tomto podání í mi byl Emil Zátopek i svým způsobem částečně  hodně sympatický.  Z filmové postavy Zátopka určitě číší srdečnost, lidovost a svoje omyly jakoby dělal  tak trochu omylem, nejvíce mě zarazil hlavně ten odmítavý postoj k přání Dany počít dítě.   Budu tedy doufát, že si Ondříček udržel odstup od nějaké větší idealizace a musím mu zase uznat, že se mu z laického pohledu  podařilo Zátopka představit celkem komplexně ve více směrech, a ta (dle komentářů pro hodně lidí zbytečná, ale já tu vlnu absolutně nechápu ) pasáž v roce 1968 nám zase Emila náhodou ukazuje jako civilního člověka v soukromí při návštěve kamáráda, což dotvořilo závěrečnou ponitu, ve které šlo hlavně o přátelství. A ta pointa je vážně moc hezká a zahřála mě na srdci.  I  v rámci historického vyprávění náhodou tedy dokázali tvůrci vytvořit pěkný příbeh (:o).  Výkon Václava Neužila je navíc fakt téměř světový, ten se báječně převtělil, není co řešit... Velmi mě bavil se svým osobitým herectvím  ale i  Robert Mikluš v roli (anti)kámoše  a musím říct, že jsem se těšil na každou jeho další scénu.  A Ondříčkovi se celkově  rozhodně povedl univerzálně dobrý líbívý film, který má smysluplný scénář, téma, skvělou filmařinu, kameru, a může se na něj podívat prakticky celá rodinna. Hit konce letošního léta konečně doplněn. Tak hezky podzim. A co v kině dál? Hmmm... ()

slunicko2

Zase jedna promarněná příležitost. 1)  První, co asi českého diváka napadne, je, jak věrný je Zátopkův portrét. Jak přesně zobrazil Neužil projev jednoho z nejlepších sportovců světa? Jak moc je Zátopkův charakter vystižen ve filmu? A obecně jak moc souhlasí atmosféra doby ve sportu a ve společnosti?_____ 2)  Odpovědět není snadné. Zátopek se prý přesně takto choval, mluvil, reagoval, běhal i vypadal. Já chci vždy vyhrát, zúčastňovat se mohou ti za mnou. Takže v tomto směru asi fajn. Jeho charakter jsem však nepochopil. A atmosféra doby na mě příliš přesvědčivě také nepůsobí._____ 3)  Matty*** ve svém přesném komentu vystihl rozpaky, které ze sledování filmu mám. Chvílemi jsem si připadal, jako bych sledoval Filmový týdeník. Viděl jsem postavy, viděl jsem, co se děje, ale nechápal jsem, proč se to tak děje ani samotného Zátopka. Nepochopil jsem, proč šel do armády, proč vstoupil do KSČ, jaký byl jeho život od ukončení aktivní závodní činnosti v roce 1958 do vyloučení z armády v roce 1969 (příběh s Ronem na to neodpovídá, odehrává se ještě v roce 1968), jeho život za normalizace ani po Listopadu. Nepochopil jsem, co ho vlastně pohánělo ve sportovním úsilí a čím se jeho psychika odlišovala od jiných sportovců (jeho výkony jsou jasné, ale proč k nim došlo jasné není). Jeho žena působí jako ozdobná kočička ve vitríně, jejich vztah film zaregistruje a lehce popisuje, aniž by se jím jako i v ostatních směrech zabýval do hloubky._____ 4)  Jediný, kdo je psychologicky alespoň trochu čitelný a pochopitelný, je Australan Ron Clarke. Ovšem to je současně také ta nejméně zajímavá postava z celého filmu...alespoň pro mne._____ 5)  Za zmínku stojí, jak skromně žil Zátopek v roce 1968. Socialistická společnost své vrcholové sportovce, věru, nijak nerozmazlovala._____ 6)  Chvílemi ponudnělé zobrazení "sportovně fenomenálního poloretarda s velmi gelovitou páteří" (Verbal****) jsem sledoval se zájmem daným tématem, ale nikoli filmem samotným._____ 7)  42letý Václav Neužil (Zátopek) odvedl velký kus herecké (i sportovní) práce. Rovněž 40letá Martha Issová (Dana Zátopková) se mi líbila. 30letý James Frecheville (Ron Clarke) působil poněkud prkenně, i když to možná byl autorský záměr. Ještě se mi zamlouvalo sexy tělo 30letého Jiřího Šimka (běžec Jungwirth)._____ 8)  Zajímavé srovnání Karla Gotta a Emila Zátopka nabízí výstižný koment Big Beara***. Další zajímavé komenty: DaViD´82***, marhoul*****, natynebul***, zuzanicee***. ()

topi

Zátopek není špatně natočený film, David Ondříček je přece kvalitní řemeslník, na mě však bohužel vůbec nezapůsobila atmosféra šedesátých let. Možná to chtělo použít jiný filmový materiál nebo filtr na kameru, možná ho natočit komplet černobíle, nevím, zkrátka genius loci na mě z obrazovky nedýchnul. Navíc mám problém s herečkou Marthou Issovou, pokaždé mě nějak vytáčí, v tomto případě znatelně deklamovanou moravštinou, hrůza. Václav Neužil jako Emil byl v pohodě, i když občas to jeho pitvoření taky drhlo. Konečný výsledek vidím spíše rozpačitě. ()

major.warren

RECENZE: Konečně! Filmový Zátopek dokáže strhnout - Českokrumlovský deník Režisér David Ondříček přináší po několika letech čekání komplexní portrét muže, který zasvětil celý život běhání. Neidealizuje ho ani jej neočerňuje. Zkrátka Zátopek je ve filmu takovým, jakým byl i v reálu. Především však Ondříček natočil svůj letitý sen způsobem, před nímž je třeba smeknout. Nevysvětluje, nemoralizuje. Vypráví! Václav Neužil je za ztvárnění Emila Zátopka hoden největší nejen herecké úcty. Nic nevystihuje jeho výkon přesněji než věta: On Zátopka nehraje, on jím je. Společně s Marthou Issovou v roli Dany Zátopkové tvoří dvojici snů. On je prosťáček, ona ho miluje, a i přes některé rozpory, týkající se zejména odlišného názoru na děti, panuje mezi nimi jedinečná souhra. Právě soužití manželů Zátopkových je vedle Emilovy sportovní kariéry hlavní dějovou linkou, kterou film sleduje. Nehrozí žádnou fádní romancí, manželské dialogy jsou přímé, peprné i dojemně humorné, což ještě umocňuje přirozená krása slováckého nářečí. Jejich vztah ovšem neleží pouze na úrovni manželské, jeden druhému jsou také rovnocenným konkurentem ve světě sportu, zvlášť když se společně octnou před novináři a bojují o pozornost. Vystavěn je Zátopek dle klasického „hollywoodského“ modelu; využívá retrospektivy, přičemž postupuje od Zátopkových běžeckých začátků přes osudové setkání s oštěpařkou Danou Ingrovou až po drásající finále na olympiádě v Helsinkách v roce 1952. Na rozdíl od jiných děl v něm není snad jediná scéna navíc, celkově je střídmý, bez popisných vsuvek skáče napříč časy a v závěru si dokáže diváky vyloženě podmanit. Trochu přebytečně vyzní jen vyprávěcí rámec s Ronem Clarkem, i když je nutné zdůraznit, že působí o poznání přirozeněji než v jiných životopisech; svým způsobem zde má i význam pro určitou katarzi australského běžce. Film jako by běžel v tempu samotného Zátopka (čemuž dopomáhá zejména hudba). Dvě hodiny deset minut utečou pocitově jako voda. Konečně se u nás zrodil opravdu skvělý životopis, který si nehraje na kazatele velkých pravd a nesnaží se ani o uměleckou pózu. Tvůrci navíc přesně zúročili dávná slova Miloše Formana, že nejlepší způsob, jak říct pravdu, je „vyprávět ji zábavně.“ Není ve všem dokonalý, přesto se sluší napsat: Filmařská úroveň Zátopka je světová! 80%. ()

Trevor

Jeden z tých lepších amerických životopisných filmov, natočený pod taktovkou ich Protektorátu Čechy a Morava. Dobovú atmosféru uprieť filmu nemožno, aj vzťah Zátopka či priateľstvá s inými športovcami pôsobia nádherne uveriteľne, ale celkový dojem pokazí to že sa pocitovo 2/3 filmu rozpráva v inom ako českom jazyku a Zátopkove víťazstvo na 5.000 metrov keď mu křoví v pozadí robia, úplne nečakane, traja atléti s veľkým USA na chlpatých hrudiach :-D. Pozitív však bolo oveľa viac a tak tento dlho odkladaný film uvedený na našej Jednotke bol po dlhej dobe niečím čo sa tam oplatilo pozrieť a zrejme aj na dlhé roky bude. ()

Brennos

Poctivá filmařina na všech úrovních, svižné, perfektně zahrané. Možná chyběla trocha prostoru dovyprávět všechny rozehrané dějové linie. [KVIFF 2021] ()

kajas

Ondříček na této látce pracoval mnoho let, půdu si připravil již při natáčení dokumentu o Emilu Zátopkovi a nyní všechno zúročil v opravdu dobrý film. Přirovnání k Howardovým Rivalům je více než příhodné. Dočkáme se množství scén z tréninků a samozřejmě rekonstrukcí skutečných závodů, při kterých i díky fantastické kameře běhá mráz po zádech. Výprava je prakticky dokonalá, herecké výkony rovněž (nevím, co by se muselo stát, aby Neužilovi toho Lva nedali). Něco mi ale přece chybělo. Asi nebudu jediná, komu úplně nesedlo rámování do roku 1968, kdy Zátopek vypráví o důležitých momentech svého života jinému atletovi. Zároveň bych se na úkor jiných scén ráda dozvěděla více o motivacích, které předcházely například přihlášení se Zátopka na olympijský maraton. To jsou ale skutečně drobné vady na kráse, protože... asi zajdu ještě jednou. ()

hygienik

Po roku od kinopremiéry dobehol Emil bez veľkej pozornosti divákov TV, na obrazovky STV. Svojou koncepciou mi pripomenul film Masaryk. Bol ambiciózny a drahý, ale tá snaha vykresliť Zátopka ako dobrého chlapa, ktorý občas urobí chybu, veci viac uškodila než pomohla. Ondříček si mal vybrať, či chce Zátopka chváliť alebo haniť. Oboje naraz, ako som sa presvedčil, je síce možné. ale divácky nevďačné a často aj nudné. ()

radektejkal

V roce 52 jsem se narodil, a Zátopek byl samozřejmě hrdina mého raného dětství; teprve později jsem se dozvěl, kdo je naším prezidentem. Od filmu jsem očekával citové naplnění právě tohoto období. Dostalo se mi ho však jen částečně - jako všeho v této době. ()

Chrysopras

Je skvělý, že tohle vzniklo a pánové Ondříček a Mucha ( a jistě i další ) za tím urputně šli. Velmi pěkně zpracovaný a i když na tu linii s Clarkem jsem si musel zvykat, nakonec se to solidně protlo. Filmy ze sportovního prostředí mám rád a zvláště v Česku jsou docela raritní, už proto jsem se těšil. A nepůsobí to ani papundeklově, což je další plus. No a Václav Neužil. Pořád mám v hlavě, jak jsem si na něj těžce zvykal ve Světě pod hlavou. Tady to převálcoval snad od první vteřiny. Mám rád fyzický herectví, kde herec pro roli udělá něco navíc. Ale nejen že běhal. I v dalších směrech si poradil výborně. Řekl bych životní role, kterou bude jen těžko překonávat... A ještě k té politice. Objevilo se v médiích, že je chyba, že ji film málo řešil. Asi jsem koukal na něco jinýho, protože já ji tam vnímal velmi často. Jasně, nebyla tam všude v prvním plánu, ale rozhodně se jí nevyhýbali. Od detailního zhodnocení Zátopkova morálního profilu jsou jistě lepší formáty než tento film.  Nezbývá než si přát další podobná díla. Napadá mě, že třeba Nagano už taky pěkně uzrává :-) ()

Kosmik

Film jsem viděl až z Voyo, takže jsem nebyl ovlivněn kinem s Dolby ATMOS. Za mě má film až překvapivě slabý scénář a vedlejší postavy mají buď jednoduchý jednobarevný charakter nebo jsou i vytržené z kontextu. Jako třeba postava Jaroslava Plesla. A bohužel při tak náročném filmu na davové scény z Olympiád a mezinárodních soutěží je stále vidět limitovaný rozpočet české produkce. ()

honajz2

Tu třetí hvězdu dávám vlastně jen za to, že na rozdíl od jiných českých filmů o době za komunismu tu ty postavy nejsou tak jednostranné a tím pádem i přirozeněji působící - ačkoli tu z postav je dobře představený jen ten Zátopek. Jinak mě to ale celkem zklamalo. Tohle prostě mělo být natočené úplně jinak, buď chronologicky, nebo s mnohem větším vysvětlením ohledně vzniku přátelství mezi Emilem a Ronem, protože právě tohle tam působí nedotaženě a jakoby navíc. A taky by možná bylo fajn celý příběh Zátopkových svěřit jiném režisérovi než Ondříčkovi, který není nic víc, než jen zručný řemeslník bez pořádného talentu. Nutno uznat, že výprava je tu naprosto excelentní a sama o sobě je na jedničku s třemi hvězdičkami a desetkrát podtrženou a také herci tu předvádějí úžasné výkony a ten Neužilův obzvlášť (což mě mile překvapilo, na to, jak si ho jinak z ničeho dalšího moc nepamatuji) a taky to má snaživou kameru, ale ani tohle všechno dostatečně nezachraňuje fakt, že je to celé unylé a bez jakéhokoli silnějšího momentu, vše se prostě děje a i přes veškerou snahu z těch scén udělat něco víc prostě působí dost obyčejně. A co si tak vzpomínám, je tohle Ondříčkův celoživotní problém, protože úplně stejné dojmy jsem měl jak ze Samotářů, tak i z Ve stínu. Jen Grandhotel, Ondříčkův údajně nejhorší film (dle zdejšího hodnocení) mi přišel v tomhle jiný a lepší a ani vám nedokážu říct proč, protože jsem to dodnes sám nezjistil, ale prostě to na mě dokázalo zapůsobit. Zátopek je ale jenom standardní životopisný film (což v rámci současné české kinematografie bohužel stačí na nadprůměr a zařazení mezi ty lepší filmy), který jako by se snažil být něčím víc, ale zároveň na to vůbec nemá a ani to nepředvádí. Btw, myslím si, že kdyby vše skončilo ukázáním, jak Zátopek dopadl po roce 1968, mělo by to mnohem, mnohem, mnohem, mnohem, mnohem, mnohem, mnohem silnější závěrečný dopad, než jaký to nakonec má. A i ten mohl vyznít silněji, jen to chtělo víc využít postavu Rona a víc se věnovat počátkům jeho přátelství s Emilem, ale to už jsem psal na začátku komentáře... Ono to totiž celé stojí jen na pár problémech, ale všechny jsou dost velké a podstatné. Proto je výsledek pro mě takový, jaký je. Slabé 3* ()

kagemush

Asi je tam všechno co tam mělo být a pak i trochu navíc (no právě.....),-třeba zase ten u mně ne příliš oblíbený pan Ondříček jako rejža. Škoda-občas to mělo náběh na lepší než jen dobrý film. ()

easaque

+3* Nepatřím už ke generaci, pro kterou byl Zátopek fenoménem, ale přesto jsem byl zvědavý jak na mě zapůsobí v dnešní době. Nejdřív jsem si pustil film a pak i dokument od stejného režiséra a je z toho tento srovnávací komentář. Od filmu jsem díky jeho vysokému hodnocení i ocenění očekával trošku víc, tak jsem byl z něho mírně zklamaný. Rozhodně však nenudil a dvě hodinky uběhly jak voda i díky tomu, že s oběma Zátopkovi byla občas legrace. Herecké obsazení bylo slušné, ale nějak mi asi Martha Issová do své role nepadla - nebo prostě nevím. Zpracování bylo poctivé, ale nedočkal jsem se ničeho, co by tento životopisný film posunul o laťku výš, a proto zůstanu u průměrné známky. Zato starší dokument mi dal mnohem víc. Z něho už bylo patrné jak byl Zátopek zásadní osobnost své generace i zdůrazňovalo jeho pozitivní charakterové stránky, stejně jako jeho charisma a chování. Proto musím vyzdvihnout spíš kvalitně provedený dokument, který Zátopka ukazuje v mnohem lepším světle jako sportovce i jako člověka, ke kterému by se mělo vzhlížet a jít v jeho stopách, když to trochu přeženu ;-). [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Lischai

Je to tak dobré, až se skoro chvílemi dá zapomenout, že je to český film. Neužil a Issová hrají skvěle a jejich chemie je tak zábavná, že i když se zrovna nic dramatického neděje, tak je legrace koukat na jejich pošťuchování a jihomoravské hlášky. Jestli mám s něčím problém, tak je to nedůsledná dramaturgie příběhu. Já vím, že se to v Česku moc nenosí, ale u tak dobrého filmu mi to připadá jako škoda. Dám příklad, zkusím bez spoilerů: Ve filmu se hraje, že postavy X a Y se mají rády, pak se naštvou a pak se zase mají rády. Jde o důležité postavy, ale ve filmu není ukázané, proč konkrétně se na sebe naštvaly a jak se zase usmířily. Prostě se to stane off-screen, bez sebemenšího komentáře. Nebo jiný příklad: Zátopek na konci filmu - skoro bych se nebál říct v emočně silné scéně, která má uzavřít velkou linku - dává příteli upřímnou radu, jak být dobrým běžcem. Ale ta lekce je v rozporu s tím, jak se Zátopek choval celý film. Takže... jak to mám číst? Lže kamarádovi? Přetvařoval se celý film? Jen tak plácá? ... Zkouším najít odpověď, ale každý výklad narazí na to, že nějak nefunguje se zbytkem filmu. Tak se prostě vkrádá myšlenka, že to není záměr, ale prostě jenom nedokonale vymyšlené. Diváckému zážitku to moc nevadí, ale když nad tím člověk začne přemýšlet, je škoda, že se mu film nějak rozkližuje mezi prsty. Jinak ale důstojné, zábavné a vizuálně pěkné (teda až na skandinávskou olympijskou vesničku točenou v jihomoravském soc-reál rekreačním středisku s těma typicky českýma dveřma a lampama :) ) pokoukání. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (více)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Sdružení českých filmových kritiků dnes v pražském Divadle Archa předalo výroční Ceny české filmové kritiky v rámci svého 12. ročníku a ocenilo tak výjimečné české filmové počiny roku 2021 i jejich… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (více)