Vražda na Nilu

• Československo Smrt na Nilu (více)

Jedna loď, několik vražd, mrtvola, několik podezřelých a jeden geniální detektiv. Hercule Poirot chce prožít příjemnou dovolenou na luxusní lodi Karnak, která se plaví po Nilu. Pokojný výlet se však změní v drama, když někdo zavraždí bohatou Linnet Ridgeway-Doylovou. Pachatelem může být jen některý z cestujících! Ale kdo? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

campix

Knižně se mi Smrt na Nilu líbila téměř srovnatelně jako nejslavnější dílo Agathy Christie Vražda v Orient Expressu. Bohužel filmové zpracování mě absolutně nenadchlo. První hodina filmu je úplně zbytečná. Ta se mohla zkrátit tak na 20 min a pak se mohl nechat prostor pro další poměrně zajímavější dění a nemuseli se vynechávat postavy ani druhotné dějové linie. Sice chápu, že je těžké vměstnat takovou to knihu do dvouhodinového filmu, ale já bych na to prostě šel jinak. Takhle první hodinka úplně zabije celý film. Spíš jsem si připadal, jako že sleduji nějakou levnou nenáročnou komedii. Jakmile se ovšem stane vražda,tak děj nabírá grády. Chápu, že tolik postav nešlo, ale přinejmenším pan Richetti nebo strojvůdce mi připadali jako zajímavé postavy, které nemusely být potlačeny. Zároveň jsem také věděl jak film dopadne, takže u mě odpadala taková ta atraktivnost. Závěrem bych řekl, že Smrt na Nilu není špatná detektivka, to vůbec ne a také Ustinov pojal Hercula Poirota trošku jinak než Finney (méně groteskně) a to je správný krok. ()

zette

Hercule Poirot je v krimi zanru legenda. Smrt na Nilu je podle me moc schematicka a malo uveritelna kriminalka, plna nahod. Postavy jsou dobre zahrane, prostredi atraktivni, ale pribeh je odvypraveny jako kniha nez jako filmove drama. Lepsi prumer, ale na zadek si z toho nesednu. ()

pakobylka

Velkoryse rozehraná partie vám ponechá dostatek času a sobě a svým hrdinům zase dostatek prostoru, kterážto kombinace představuje ideální podmínky k seznámení - i k odhalení motivací případných budoucích pachatelů budoucího zločinu. Budoucí oběť lze vytipovat poměrně lehce, leč to vám k rozlousknutí zapeklité kriminalistické hádanky moc nepomůže. Atmosféra je převelice interesantní a správně stylová, nicméně vývoj zápletky spolu s přibývajícími vedlejšími ztrátami ve mně mimoděk probouzejí jakési nepatřičné morbidní veselí, které mi se sarkastickým úšklebkem dává na výběr mezi antickou tragédií a pokleslou fraškou. S ohledem na finále jednoznačně vítězí druhá nabízených z možností, což je sice víc než co jiného můj čistě soukromý problém, leč atmosféra - ač stále přítomna - v mých očích maličko ztrácí glanc. Vcelku solidní 3* tak musí stačit. P.S.: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Poměrně obtížně dohledaný corpus delicti patrně nebyl nijak zvlášť pečlivě střežen, což mě trochu udivuje - obzvláště když vezmu v úvahu přítomnost věhlasného a poněkud sebestředného belgického detektiva, kterýžto vyšetřuje, co mu síly jeho pověstných šedých buněk stačí, nicméně žádnému z násilných úmrtí nedokáže zabránit. ()

Martrix

Spousta podezřelých se spoustou motivů a příležitostí a detektiv z nich vylučovací metodou hledá vraha. Zní to dobře, jenže pokud jste už od tohoto autora viděli třeba Vraždu v Orient expresu, tak víte, že vrah je nakonec ta nejméně pravděpodobná osoba, takže s trochou snahy ... . Nerad bych aby to vyznělo arogantně, ale většinu detektivek považuji za podobně intelektuální zábavu, jako je sudoku, nebo luštění křížovek. Film jsem dokoukal jen pro můj dobrý pocit, že jsem měl už v polovině filmu pravdu. Ale ano, uznávám, že se to Agatha Christie snažila zamotat a nakonec to nebylo až tak primitivní. Přesto...je jen velmi málo opravdu dobrých detektivek a zajímavých detektivů a Poirota mezi ně neřadím. Tohle jsou detektivky pro důchodce. ()

DominikV

Dokonalá hlava francouzského, pardnon, belgického detektiva Hercula Poirota hraje hlavní roli v tomto napínavé pátrání po vrahovy bohaté paničky. Skvěle vystižená atmosféra prostředí odehrávajícího se na lodi plovoucí po Nilu dává vyniknout snímku dvojnásob. Důvtipně zamaskované důkazi, kterých si na první pohled nevšimnete, ale poté řeknete: ,,Ty woe, já jsem ale debil. Vždyť to bylo jasný ". A jak je u Poirota klasické, nechybí ani napínavá finální scéna, kdy všichni podezřelí sedí v kruhu a na jednoho (popř. dva) padne černý Petr. Skělá kriminálka se vším všudy. ()

dr.fish

Zpočátku trochu nezvyk s Ustinovem coby Poirotem, ovšem jen pár minut. Je výtečný, stejně jako ta loď plná potenciálních vrahů paní Doylové. Tradiční průběh vyšetřování, tak jak jsme u Poirota zvyklí. Krásně prokreslené postavičky a ďábelské rozuzlení. Vždycky musím obdivovat, jak na ty konstrukce Agatha Christie přišla. To by prostě žádný vrah nenaplánoval, a kdyby přece, nemohlo by se to povést. Klobouk dolů. 80% ()

otík

První setkání Petera Ustinova s geniálním belgickým detektivem dopadla na výbornou. V době, kdy si asi nejlepší Poirot filmových dějin David Suchet teprve budoval své místo na filmovém poli, jeho předchůdce se svým typickým sarkasmem vyšetřuje několik vražd na lodi plovoucí po Nilu společně se svým přítelem Racem. Nejdříve postřelený mladý muž, pak několik drsně zabitých osob a poté geniální rozluštění geniálního detektiva, který si všímá všeho, všemu rozumí a nic neujde jeho očím. Na rozdíl od Suchetova Poirota, který prožívá vraždy nevinných poměrně silně, je Ustinovský Poirot výrazně nad věcí s neustálým úsměvem. Úžasné obsazení jen potvrzuje, o jak velkou filmovou událost té doby šlo. A zůstalo jí i po 30ti letech. ()

Mylouch

Poznávací plavba po Nilu. Kde jinde také studovat zánik kapitalistického systému.? Detektivka s výpravnou cestopisnou kvalitou, která se svým scénářem (podpořeným českým dabingem) dnes už řadí spíše jen k dobrým filmům tohoto žánru pro děti. Anglický humor v českém podání. "Muž se tě pokusí svést. Projev, prosím, aspoň náznak odporu" ()

vesper001

Postavy Linnet a Jacqueline jsou sice sympatičtější, než v pozdější verzi, dýchavičný, zpocený a tučný Ustinov ale není to pravé belgické. ()

HorrFi

V podstatě to samý jako Vražda v orient expresu akorát se vlak vyměnil za loď.. nemělo to chybu, nikdo neni chytřejší než Hercule Poirot.. vynikající záležitost, která perfektně funguje jako celek.. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Kdo šlohnul tu pistolku?  Jen škoda, že ten rozjezd tak kurva dlouho trvá, od začátku vyšetřování to teprve dostane šťávu a je se na co dívat. Líbí se mi zobrazení, jak by to vypadalo, kdyby to udělal dotyčnej. Protože to pak zamotá hlavu a máte za podezřelýho úplně každýho. Avšak ve výsledku je to vlastně klassik zločin, na druhou stranu to je uchopeny, tak aby to bylo zajímavý i tak. A hlavně, že i když už víme, kdo koho odpraskl, tak se jede dál, až do poslední obětí. Nechci říkat, že jsem na to přišel, protože jsem spíš podezíral tu otravnou krávu, která to nakonec dostala mezi oči. Nojo, nemá žalovat. Ale čekal jsem, že zrovna Ferrou bude hrát někdo, kdo je v tom namočenej a ten mrzák je jen bonus. :) ()

filmmovier

Tak já s tím Nilem nevím. Předloha byla průměrná a totéž patí i o adaptaci s Davidem Suchetem. Ale tahle verze převyšuje i román i novou adaptaci, což je velmi neobvyklé. Ale mě tenhle film bavil. Krásné extériery, bohaté kostýmy a dokonalá výprava podtržená bezvadnou hudbou. Tenhle film v podstatě patří do stejné série jako Orient expres s Finneym, jen má jiné obsazení. Jak už jsem psal, na Ustinova jako Poirota jsem zvyklý, je to po D. Suchetovi jeho nejlepší představitel. I tady je obsazení hvězdné a skvělé. Moc mě bavil David Niven, který Ustinovovi skvěle přihrával jako plukovník Race, Angela Lansbury a Maggie Smith. Má to vtip a samozřejmě je to příjemně napínavé, bavilo mě spřádání těch teorií, jako nikdy víc. další výlet na lodi skončil opět nádhernou a nezapomenutelnou podívanou. ()

chelseaman22

Osobně preferuji Hercula v podobě Sucheta, který je mnohem zajímavější, nežli Sovět Ustinov. Pokud bych neměl porovnání se Suchetem, tak bych byl definitivně víc nadšen. Jen se obávám, že remake plánovaný na rok 2019 bude pohroma jako loňská Vražda v Orient Expresu. 79% Celosvětový příjem k 21. 2. 2018: $14,560,084, což je 1,84 násobek rozpočtu ()

Cushing

Jedna z nejlepších filmových christieovek, dá se to vidět i několikrát, přestože vrahy znáte (a možná s nimi, tak jako já, docela sympatizujete). Televize si Poirota nakonec zprivatizovala pro sebe, a jistě úspěšně, v lesknoucím se stylu, ale tohle bylo dřív (už tehdy měly detektivky v kinech odzvoněno, ale o to milejší je tenhle majstrštyk) a je v tom obrovské drama -- na rozdíl od televizních koukánek, které jedou podle mustru, jakž takž baví, ale rozhodně neaspirují na vaši emocionální spoluúčast. ()

gjjm

Jo jo, je to klasika, ale Ustinov (nebo spíš kdokoli jiný než Suchet) je v roli Poirota úděsný. Ustinov je možná dobrý herec, ale Suchet je pravým vtělením Hercula Poirota. ()

JohnSmith

To je prostě klasika se spoustou vynikajících herců.Už jako kluk jsem tenhle film miloval,když ho dávali v televezi. Je jen škoda, že původní český dabing byl předělán,ne že byl vyloženě špatný,ale na ten původní jsem si nějak zvykl.A jedna taková perlička,nikdy dřív jsem si toho nevšiml,ale ve scéně kdy páni detektivové opouštějí kajutu mrtvé paní Doylové,je záběr právě na její hlavu a krásně ji tam cukaj víčka. ()

D28

Viac ako detektívka.Dráma najvyššej kvality, ktorá je nie len cestou po Níle,ale aj cestou ľudskou povahou a emóciami.A počas napínavého pátrania po vrahovi si aj divák príde emočne na svoje.Kochá sa, špekuluje,trpí,bojí sa niekoho, o niekoho...A je prekvapený.Nie vždy parta hviezd urobí skvelý film,tu sa to určite podarilo. ()

mirec88

Geniálna detektívka. Nepoznám veľmi Hercula Poirota, prakticky toto je prvý film, ktorý som s ním videl, ale bol perfektný. Na konci pri rozuzlení som ostal prekvapený s otvorenými ústami. Kam sa hrabú C.S.I a podobne? Môžu sa skryť. Hercule ich svojou dôvtipnosťou a tým, že má oči všade schová do vrecka. Naviac úžasne hviezdne obsadenie stojí za pozretie. ()

mkubalikova

Agatha Christie je geniální, o tom není pochyb. Ona je jedním z důvodů, proč mám tolik ráda detektivku. Kniha je pro mě na prvním místě, ale pokud se povede ta filmová/televizní, tak vrním blahem. Jako zde, kde si Poirota zahrál Peter Ustinov a i ve vedlejších rolích se objevila řádka skvělých herců. 90% ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury