Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

„Řekni mi, milá spolukonspirátorko a spoluatentátnice, máš nějakou kamarádku, která je stejně rozkokošná jako ty?“ „Jasně, Lenku!!!“ A pak na randevú přitáhne Gajslerku!!! IksDé! Naďmároš si s vytlemenou Kanaďankou při tom romantickém popichování během čekání na Hajdyho vcelku polepšil oproti době, kdy v Padesáti odstínech rozčvachtával jezdeckým bitchíkem odpornou Terezu Kostkovou, ale Gabčíkovi muselo s Aňou to antentátničení dost zhořknout, a není divu, že si raději prostřelil hlavu, než aby se jí znovu dostal do spárů. No chudák Cyprián, tomu říkám kástingová pomsta! Kromě této ryze komediální vložky nám mnichovští zrádci rekapitulují tu historii pojmenování maďarské elektrárny vcelku s grácií, jakž takž věrně, svižně, překvapivě poutavě a dramaturgicky i herecky na výši. Tedy až na ten grandiózní lingvistický paskvil. Angličtina tu má být češtinou (popř. maďarštinou), měli tedy obsadit výhradně rodilé mluvčí, nebo ty nerodilé předabovat. Když si Naďmároš povídá s bábou Moravcovou jako „Čech s Češkou“, akcentově to připomíná etudu, jak se Angličan snaží sklepat cenu kundy z Boženky na bazaru v Istanbulu nebo vysvětlovat downovi integrální počet. A také Naďmárošovo „kurva“, procítěně vložené do velké britštiny, znělo velmi kubišticky a okamžitě se mi vybavilo toto. Nicméně jinak zcela bez výhrad! Tahle čajochlemtsko-žabožroutská klika by klidně mohla strkat nasliněný prst do našich historických análů i nadále a příště konečně pořádně zmáknout třeba ony žhavé trampoty otylého středověkého protestanta pod názvem John Goos, nebo zarejdit ještě hlouběji a natočit velkofilm Overmind Plougher o bájném zakladateli Přemyslovské dynastie. (Pozn. překladatele pro polykokoty: To je ten, co píchal Libuši.)(20.10.2016)

Natočený je film hezky, ale poslouchat anglicky mluvící herce vyslovovat česká jména a slovo kurva, což mě opravdu upřímně pobavilo, bylo dost směšné. Ale nejde jen o to. Z atentátu udělali pro americké diváky jatka plná střílení jen proto, aby se americký divák nenudil, i když se to tak vůbec nestalo, a to je dost smutné.(19.3.2017)

Neměl jsem moc vysoká očekávání. Nevěřil jsem, že.. no vlastně ani nevím. Nejspíš jsem byl ovlivněn okolím, komentáři lidí, kteří film viděli dřív než já. A zase jsem dostal lekci, že nemám na názory druhých moc dávat. Ten film je naprostá pecka. O druhé světové válce mám načteno mnoho metrů knih, Athropoida mám nastudovaného do detailu. A v tomto filmu se všechno nějak sešlo, prostě pecka.(26.3.2017)

Vyborna atmosfera, vyborne herecke obsazeni + vykony, zvlastne pred Alenou Mihulovou smekam. Takhle to ma vypadat. 100%(2.6.2017)

Líbilo! Asi jsem totiž čekala méňe, a ano převážně kvůli ne příliš pozitivním ohlasům týkajících se ztvárnění anglicko - československého přízvuku. Z mé strany asi jediná význačná výtka.. tak buď to udělám pořádně anglicky nebo česky, nechápu proč snaha o tak akcentovaný hybridní přízvuk. Když opomenu tohle, tak bych ráda zdůraznila jak jsem se po celou dobu filmu cítila hrdě, Gabčík s Kubišem byli hrdinové největšího kalibru a tento film mi to krásně připomněl. Hodně oceňuji i tu decentnost jakou byl příběh pojat.. Zaznělo tu, že romance tam být vůbec nemusela a toho jsem se taky bála, jelikož jsem čekala kdovíjakou obří nálož válečné zamilovanosti ve stylu Pearl Harbor, ale znovu se budu opakovat - ono to tam bylo zakomponováno strašně přirozeně a uvěřitelně, zde bych vůbec neviděla problém. Čeští herci a jejich sladěný krok s těmi světovými byl pro mě další velmi (mile) překvapující úkaz! Cillian je srdcovka, takže tohle mé guilty pleasure nemusím ani rozebírat.. a líbílo se mi jak se toho Britové/Irové ujali a vůbec mi nevadí, že to nenatočil a nenapsal český režisér.(5.6.2017)

Je to nově a pěkně udělané, ale Atentát to jistě nepřekoná. Navíc udělat ze samotného atentátu kovbojku ...... to fakt ne.(7.6.2017)

Cca 14 dní před zhlédnutím Anthropoidu jsem viděl geniální Atentát od pana Sequense. Myslím, že Anthropoid byl důstojný a takřka stejně geniální ve ztvárnění i zpracování. Obsazení bylo naprosto v pořádku, jen Aňa Geislerová mi tentokrát mimořádně nepasovala. Finále v kostele mi přišlo v některých fázích totožné se zmiňovaným Atentátem, jen kolorované. Film i přes dlouhou stopáž ani na vteřinu nenudí a cele vás pohltí svojí atmosférou. Za mě bez váhání plný počet.(11.6.2017)

Výborně natočený film. U filmů s historickou tematikou mají tvůrci vždycky dilema, do jaké míry se držet skutečnosti, resp. toho, co se o události ví, a do jaké míry vložit vlastní licenci. Film by jistě nebyl tak prodejný a atraktivní, kdyby v něm nebyly napsány role pro dvě milenky, kdyby nebylo postříleno tolik Němců, kdyby se Čurda neměl účastnit atentátu a nebyl zmlácený. Ve skutečnosti byli na straně Němců jen čtyři lehce zranění, ta závěrečná přestřelka byla jak ze Sedmi statečných, kdy se padouši káceli jak figuríny na střelnici. Ale to je výsostný svět filmu.(15.6.2017)

Podle mne tomu chyběl spád a bylo to spíš takové komorní , ale závěr to kapku zachránil, každopádně film "Atentát" od Jiřího Seguence mě připadá dějově lepší!!(18.6.2017)

Heidrich Prank gone horribly wrong!!!!! (Not clickbait)(21.6.2017)

Neskutečně silný a strhující film. Děj od atentátu až do konce titulků je za jasné pětihvězdí, ale expozice byla trochu rozpačitá. Bylo fajn vidět ve filmu i české herce (hlavně Alena MIhulová byla perfektní), ale nad přítomností Aňy Geislerové kývu hlavou ještě teď. Ta má snad svýho vlastního Frantu Kocourka, kterej jí procpe úplně všude... Jakožto nadšenec do historie musím ocenit autentické ztvárnění poměrů v Protektorátu. Obdivoval jsem hrdinství dua parašutistů i odbojářů, ale o to víc se mi převracel žaludek během scény z výslechu. Závěrečná přestřelka v chrámu, která nebyla už ani o holý život, nýbrž ryzím symbolem vzdoru do posledního dechu, už jenom podtrhla celkový silný dojem.(10.8.2017)

Bohužiaľ, výrazne nevyužitý potenciál. Bez atmosféry, s Čechmi a Slovákom hovoriacimi po anglicky - to inak ani skončiť nemohlo.(19.10.2017)

• markinho83

Satelity v této době? To mohli schovat(25.10.2017)

Kvalitní film, ale je škoda těch přešlapů a chyb. Tenhle příběh je sám o sobě dost silný, na to aby se obešel bez úprav skutečných událostí. Jako nevadí mi, že si upravili drobnosti, ale udělat z člena odboje, který parašutistům pomohl navázat kontakty s odbojovou skupinou, udavače a posluhovače Němců, tak to mě osobně hodně vadilo. Další věcí co mě štvala bylo, že hned od začátku všem vyprávěli co je jejich cílem. Finále v kostele bylo super, i když ve skutečnosti snad hlídka v kostele samopaly neměla, ale to mi nevadí. Herecké výkony jsou fajn, přestože herci neměli jakoby moc co hrát.(19.11.2017)

Bylo to spíš jako TV inscenace než jako film.(10.12.2017)

Oceňujem veľmi scénar, ktorý sa držal histórie.(22.12.2017)

Euforie vyprchala, po opakovaném zhlédnutí zůstává obdiv před Ellisem už jen za jeho propagaci našich hrdinů, ale režie, scénář ani kamera se mu tolik nepovedly. Většinu konspiračních a historických zkratek bych pochopil a jako příliš zanícený divák i odpustil, ale prkenné dialogy totálně mělní jakýkoliv doprovodný děj operace. Samotný atentát i boj v kostele nejsou ničím jiným než heroičtějším remakem nabalujícím další nesmysly na všechny Sequensovy chyby, věčná škoda, když už se ví, že to bylo jinak. Navíc je atentát nasnímaný naprosto nepřehledně. A hudby si člověk nevšimne, dokud si castingově nevhodná Geislerka nedá sprchu v kryptě. Prosím, udělejte to někdo podle knihy Dva proti Říši.(1.1.2018)

Odhliadnuc od mnohých historických nepresností, z ktorých niektoré vyložene bijú do očí a uší (tak napríklad, že zrovna Slovák Gabčík kričal:„Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme!“) je to pomerne slušná podívaná. Škoda však toho, že je omnoho viac britská ako česká či československá. To síce zaručilo filmársky (opäť nie historicky) dobre zvládnutú druhú polovicu filmu nesúcu sa v znamení boja, no z hľadiska autenticity podkopalo prvú časť, zameranú skôr na dialógy a atmosféru odbojového hnutia v Prahe. Nielenže sa mi ústredné duo Murphy & Donan ani za mák na Gabčíka & Kubiša nepodobalo vzhľadom, ale ani ich scenárom predpísané správanie a preslovy ma moc nepotešili. Ako som napísal už predtým, naše dejiny dokážeme najdôveryhodnejšie znázorniť len my sami, preto pôsobí na mňa Operácia Anthropoid až moc britsky a málo autenticky.(10.2.2018)

Filmu Anthropoid jsem se docela obával. Ostatně jako vždy, když si vezme české prostředí do rukou zahraniční produkce. Nakonec se většina mých obav naštěstí nepotvrdila a byl jsem po filmu příjemně překvapen a spokojen. Mínusem byla (nepřirozená) angličtina, kvůli které jsem se nedokázal naplno ponořit do děje a občasné náznaky "amerického" hrdinství, které do našeho prostředí nezapadlo úplně dokonale. Na druhou stranu velmi oceňuji snahu tvůrců se co nejvíce přiblížit realitě a věrnému zpracování historie. Pokud by takhle dopadly všechny ostatní zahraniční produkce v našem prostředí, byl bych nadšený. Zasloužené silné tři hvězdy. Na závěr si neodpustím otázku, která mě napadla hned po skončení filmu. Měl atentát smysl, nebo to bylo jen zbytečné gesto, které stálo další tisíce lidských životů? Na ni si musí zodpovědět každý sám, ale debata o tom by byla jistě zajímavá.(28.2.2018)

Veľmi slušná remake verzia hrdinského príbehu atentátu na tretieho muža Tretej ríše. Zaujímavé spracovanie, slušné herecké obsadenie a aj svižnosť, aj keď až v druhej polke filme, čo je vzhľadom na námet logické. V niektorých momentoch sa mi to zdalo dosť zbytočne stopážovo premrštené, ale vzhľadom na obsah je to v poriadku, nakoľko sa tu verne zobrazuje jedna z podstatných udalostí našej vojnovej histórie. 75 %(1.3.2018)

Nemám rád přikrášlování reality. Bylo by hezký, kdyby parašutisti před svou smrtí postříleli 30 skopčáků, ale je to fikce, bohužel nezabili ani jednoho.(15.4.2018)