matolos1

7 Statočných. Výborne autenticko spracovaný film o vojne a jej dopade na Prahu. Vzťahy medzi postavami boli vycibrené perfektne, drsnosť a brutalita tu tiež moc nechýbali len by som tomu vytkol občasnú dejovú brzdu. Záverečná prestrelka super. Som rád, že takýmito filmami si pripomíname nespravodlivosť a krutosť v tej dobe. Najlepšia scénka samozrejme je atentát, ()

Stanmi

V rámci výsadku Anthropoid přistanou na území Protektorátu Čechy a Morava dva českoslovenští vojáci Jan Kubiš (Jamie Dornan) a Josef Gabčík (Cillian Murphy). Jejich úkolem je spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha… To, že u nás sem tam natáčejí své filmy zahraniční produkce není nic nového, ale aby u nás natáčeli film na motivy z naší historie, to už se každý den nestává. Musím se přiznat, že když jsem se dozvěděl, že u nás Sean Ellis bude natáčet film o atentátu na Heydricha, tak jsem byl poměrně optimistický, protože toto téma je natolik silné a zajímavé, že pokud se bude Sean držet historických reálií, tak se to prostě nedá zkazit. A po návštěvě kina mohu s potěšením konstatovat, že se film povedl. Fotbalovou hantýrkou se dá napsat, že film je zápasem dvou rozdílných poločasů. V první půlce se dvojice Gabčík-Kubiš rozkoukává a zjišťuje, jak se tu vlastně věcí mají a začínají s přípravou na atentát (a do toho si užijí trochu té romantiky). Tedy ne, že by tato část filmu byla úplně nezáživná, ale není tu nic, co by člověka nějak zvlášť zaujalo, kromě toho, že tady všichni mluví anglicky s různými přízvuky, což pro českého diváka musí být poněkud nezvyklé, ale dá se na to po čase zvyknout. Pak už však dojde na samotný atentát a začne ta pravá jízda, ve které jedna dramatická scéna střídá druhou a prakticky tu není žádná slabší chvíle a tak to je až do samotného konce filmu. Ke cti Seana Ellise se musí nechat, že je místy až dokumentárně přesný (především v pasáži samotného atentátu), takže i díky tomu je druhá polovina snímku opravdu působivá. A svůj díl na tom mají pochopitelně také herci. Jamie Dornan sice není špatný herec, ale funguje spíš jako marketingový tahák, to jeho kolega Cillian Murphy je v roli Gabčíka naprostý profesionál a jeho výkon je ozdobou celého filmu. Potěší také Toby Jones a zahanbit se nenechají ani čeští herci a herečky, především Aňa Geislerová a Alena Mihulová. Anthropoid je tak zajímavým, napínavým a dobře natočeným dramatem navíc o jedné z nejpamátnějších událostí naší novodobé historie. ()

Bilky

Film sa mal rozhodne v našich končinách distribuovať predabovaný do češtiny, lebo tá britská alebo resp. írska angličtina s českým prízvukom bola naozaj veľmi rušivá. Čo sa týka historických faktov, film pomerne verne odrážal skutočné udalosti. Drobnú výtku mám akurát k prezradeniu cieľa operácie odbojovej bunke ihneď pri prvom kontakte, to rozhodne bol iba dramaturgický zámer a nie realita. Aj keď úvodná časť bola pomerne pomalá a gradácia nastala až v druhej polovici, film nenudil a posledná tretina s veľkým finále bola naozaj parádna. Potešili výkony ústrednej dvojice aj vedlajšie role českých hercov. Obsadenie Any Gaislerovej ma prekvapilo, naozaj to nie je typovo klasická česká tvárička ;) Chýbalo mi aj viac priestoru pre cieľ operácie: Reinhard Heydrich mal vo filme snáď 2min priestoru aj to pri samotnom atentáte. Skôr som čakal, že ho filmári uvedú na scénu skôr a ukážu jeho krutovládu v protektoráte. Napriek tomu film hodnotím vysoko: 80% ()

DonBraso

Hmmm.No popravdě jsem čekal o mnohem víc.Sean Ellis v Metro Manila ukázal,že naprostá autentičnost je jeho devizou,ale tohle je trochu jiná kniha a chybek se tam najde dost v historických análech a to si nemusíte číst ani zdejší komentáře.Tak co,točíme film či memoáry,hlavně se to musí líbit dívákům.Film je hezky rozložen na jednu hodinu se budem nudit a v druhý natočím akční hurikán.Je škoda,že si to hodně protiřečí,ale i ty dvě hodiny tu byly až moc.Nechci zde poukázat na nějaké čechoengliš rozhovory,ale na to,proč v tom filmu není slyšet čeština jako jazyk ani v nějakým rozhovoru či nějakým pokřiku klidně z křoví.To je barbarství a přijde mi to,že film se odehrává spíš někde pomalu na Maledivách.Němčina je tu samozřejmě pintlich.Druhý svrab je,že tu máme film o Heydrichovi,ale na něj ani ve dvouch hodinách moc nepřijde řada,ba co hůř,minuta musí stačit.To už doopravdy závání vraždou,ale režisérskou.Tomu filmu chybí chuť a vcelku slušně řečeno koule.Kdyby se Ellis vyprdnul na tu první hodinu šnečího ploužáku naprosto o ničem,protože love story je příšerná,plánování je proboha o chvilce v domě a jde se na věc.Herecky je to skvělé,ale v podání Cilliana Murphyho kvůli kterému jsem to vlastně i pustil.Dornan hrál prostě druhé housle,ale to si vcelku i žádala role.Horší bylo,že mezi nima o nějaký chemii nelze moc mluvit v superlativech.Když už jsem si ohryzal i nehty na nohou,tak po atentátu konečně se něco začlo dít.Jenom bylo horší,že ten kostel si bude víc lidí pamatovat, než ten samotný akt.Sice je to hrozně vyumělkovaně zbytečně natažené,kdy to spíš vypadalo,že kluci z německý strany akorát vyšli tak leda z hospody a ne z výcviku.Popravdě se z toho stala spíše americká do očích bijících sladkokyselá bramboračka,která si žádala oční slzy od diváků.Kostel byl provrtán co to šlo,ale kluci docela pianko,což bylo dost na očích tedy mých,kdy záběr prostřílená zeď a vzápětí nová fasáda a spíš to vypadalo jak v nějaký hře Wolfenstein.Vodní scéna o podolský bazén lepší,leč s tou emoční Geislerovic kaňkou.Hold je to škoda,Atentát od Sequence je prostě lepší,ale to se dalo čekat.Průměrný film,který si vzal podle mě až moc velké sousto.Díky Murphy,že jsi tam hrál jinak.... ()

Neronius

Skvělá atmosféra, skvělý děj který je podle pravdy a skvěle vybraní herci ? jop dejte to sem ! Vůbec jsem se nenudil a po celej film jsem jen žasnul a když přišla na řadu přestřelka na konci, tak to už jsem si řekl jen, že tohle je fakt hodně dobře natočenej film, kterej vám dá to co takovej film by měl mít a bez váhání dávám plnej počet, protože tohle si to zaslouží a můžu jen doporučit. :) ()

j@hn

80 procent jo? Tak to ani omylem. Poslední půlhoďka v kostele boží, ale zbytek byla sračka - navíc dost historicky nepřesná. Asi nejvíc pobavil pistolník Rajnhard, kterej vystřílel asi tak 40 zásobníků a půlku tramvaje než se sesul .. jako vážně? :-D ()

Karlos8

Film to není špatný, ale vadilo mi na něm hned několik věcí. V první řadě je to mezinárodnost, což má za následek, že se v hlavních rolích objevují dva herci narození na Britských ostrovech, kteří současně představují Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše. Do toho jim sekundují dvě herečky, přičemž jedna pochází z Kanady a jedna z Česka. Chybět nemůže ani angličan Toby Jones. Poněkud pestrá směs herců na jednom místě, nemyslíte? Za druhé. Celková vizáž Prahy v době okupace nevypadá zrovna věrohodně a černé kravaty se žlutými pruhy nepůsobí zrovna věrohodným dojmem. Abych ale nehledal pouze negativa, tak nejvíce oceňuji závěrečnou bezmoc německých SS při dobytí kostele, která je až na opováženou. Pokud údaje na konci filmu neklamou, tak měla parta odbojářů bránit své holé životy šest hodin! Úctyhodná doba řekl bych. Na závěr bych dodal, že jestliže se už budete dívat na tento snímek, tak určitě nezapomeňte taky na ten z roku 1964, který má podle mě daleko větší věrohodnost. ()

Stumbleine

Pokud by se film bezprostředně netýkal naší historie, šlo by o průměrné druhoválečné drama. Výborný výběr herců do dvou hlavních rolí, kteří Gabčíkovi i Kubišovi vzdali čest. Oproti tomu když se objevila protivná Geislerka, znechuceně jsem odvracel zrak. Nicméně - Ať žijí naší stateční druhováleční hrdinové ! ()

pafka

Nekonecny problem s ceskymi hrdiny, kteri mluvi anglicky. Dalsi problem = cesti herci, mluvici anglicky. Kazdy s naprosto jinou vyslovnosti - od skvele A.Geislerova az po prisernou A.Mihulova. Priste pouze v ceskym dabingu. Tohle je vec, ktera me doslova zmasakrovala. Rikaji si Honzo a mluvi anglicky. To proste nemuze nikdy fungovat. Pro ostatni narody naprosto bez problemu. Jizda zacne ve chvilich vyslechu a presunuti deje do kostela. Je dobre videt, ze se tvurci inspirovali ceskym filmem, ale kopie to rozhodne nebyla. Dobre, lec nikdy nesledovat v puvodnim zneni. ()

t.b.kat

Dobře odvedená práce, ale chyběl tomu vrcholný emoční konec. A hutnější atmosféra. Strach. Co ta mluva? 3* ()

Andrewson

Výborný film! Jsem rád, že se zahraniční známá jména rozhodla natočit film o české historické události. U scén atentátu na Heydricha a bránění se parašutistů v kostele mi bušelo srdce. Jen se mi zdá, že o filmu s tematikou tak významnou pro náš národ se nemluvilo více, což je škoda. Rozhodně si zaslouží pozornost. ()

Fíma

Nebudu moc pitvat reálie (nejsem žádný "heydricholog", ale pár knížek jsem už na toto téma četl). Film mi připadal hrozně roztřesený (to je teď móda?). Věkový rozdíl mezi Gabčíkem a Kubišem byl jeden rok a oba měli stejnou hodnost, ale podle filmu by se mohlo zdát, že Gabčík byl mnohem starší a zkušenější. Bitva o kostel ale byla povedená. Jinak musím bohužel konstatovat, že Atentát (1964) byl o krapítek lepší. ()

Mikecat

Vcelku vyborne spracovanie atentatu na Heyndricha v ceskoSlovensku, nechapem ale preco sa reziser nedrzal faktov mohol byt pribeh este viac zaujimavejsi a autentickejsi ako napriklad kostol drzali 7 parasutisti 6 dni a vo filme pol hodinku toto mi tam vadi preco to menit ked to tak nebolo. ()

Blazis34

Velice realisticky zrealizované dílo atentátu na Heydricha s mnoho českými herci. Ti se hned poznali, že správně vyslovovali české jména či ulice, ale ani v angličtině moc nezaostávali. Dále byl děj dobře rozvržen, že nekončil (ne)podařeným atentátem na třetího nejvýznamnějšího muže Třetí říše, ale ukázal ještě statečnost všech členů zainteresovaných do onoho útoku. Šest hodin určitě chrám nebránili bezvýznamně a ukázali statečnost pro osud Československa. I díky nim si dnes žijeme demokraticky a svobodně. Co se týče filmu, tak mě mile potěšil, nečekal jsem až tak dobře vystiženou dobu, mučení, kostýmy i kameru. Ačkoliv se u toho moc člověk nenasmál, nenudil se a pořád bylo co sledovat. Za mě velká pochvala (nejen) pro hlavní i české herce a zasloužené čtyři hvězdy - 80%. ()

Plaque

Keď pozorujem to neustále porovnávanie vtákov, ktorý Anthropoid bol "lepší", "horší", "kvalitnejší" a pod., napadajú mi slová klasika Donutila: "A komu tím prospějete?!". Ellisov Anthropoid je veľmi dobre spracovaný, čo treba oceniť s ohľadom na to, že nejde o tunajšieho režiséra. Vidno, že Ellis sa príbehom atentátu zaoberal dlhšiu dobu a nenamiešal to v nejakom večernom rýchlokurze dejín druhej svetovej vojny. Nemal som záujem o dokumentaristický snímok a preto sa mi páči hlavne psychológia hlavných postáv a ich vnútorné prežívanie. Máme tendenciu vnímať aktérov ako hrdinov, ktorí do toho (doslova) skočili bez okolkov, no aj oni mali rodiny, boli mladí a celý život pred sebou. Film sa nesnaží moralizovať alebo nejako špeciálne podsúvať divákovi hodnotenia a to aj v prípade, že dobrí a zlí sú ešte pred vstupom do kina každému jasný (teda sem nepočítam dementov, kreténov a imbecilov, ktorí buď nemajú žiadne historické vedomosti alebo majú na krku vydlabanú tekvicu plnú nacistických sračiek). Oceňujem aj to, že film sa nezameral iba na dvoch hlavných aktérov, ale ukázal aj peklo, ktoré si prežili všetci tí, ktorí im akokoľvek pomáhali. Uznávam, že "čeština" Dornana a "slovenčina" Murphyho bola pri rozhovore s niektorými rodákmi trochu odlišná, ale to mi vôbec nevadilo. Ak by na tom niekto staval svoje hodnotenie, odporúčam to vnímať ako "nárečia" :D. Záverečná scéna bola na nervy a nič na tom nemenil ani fakt, že vieme, ako sa to skončilo. Jednoducho, vďaka ti Ellis, že si sa pridal k tým, ktorí ukázali svetu a aj mnohým Čechom a Slovákom, že máme svojich hrdinov a máme byť na koho hrdí. ()

lobo87

Thriller o historickej udalosti, ktorá nám je dosť blízka, je natočený kvalitne, s dobrými európskymi hercami a dobovou atmosférou. Ale z môjho pohľadu mu chýbalo srdce, silnejší autorský rukopis, niečo, čo by ma zaujalo tak, aby som sa počas tých dvoch hodín ani na sekundu nedokázal odpútať od obrazovky... 65% ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál