heavy66

Málokdo v historii českého národa musel nést tak těžké břemeno jako vojáci, kteří vykonali spravedlnost nad Reinhardem Heydrichem. Asi bych měl být hrdý, že Angličané natočili film o této slavné a tragické kapitole našich dějin. Jenže to je právě ten kámen úrazu! Angličtina mi zněla velice nepřirozeně, jakoby cizinci přijeli do Prahy pomoci našemu odboji. První polovina filmu mi připadala nudná, herecké výkony nijaké, žádné vnitřní napětí postav, klišé typu láska/sex/svatba! Druhá půle dobrá, potěšilo mě, že Sean Ellis při bitvě v kryptě ctil originál z roku 1964, který je ovšem o třídu lepší! 65% ()

sharka.68

Za mne to snad nejpřesněji vyjádřl Enšpígl... moje poznámky k ději - nechápu,proč tak do popředí vystrkovali Vaňka (který je později - v září 1942 zradil) , jen proto,že byl velitel organizace Jindra? http://www.zasvobodu.cz/news/s-cistym-svedomim-k-pripadu-ladislava-vanka-jindry/ nevím, proč se soustředili jen na rodinu Moravcových a učitele Zelenku (Hajského) ...pomáhalo jich mnohem víc a nebydleli jen u Moravců. Kde byla Jindřiška-dívenka,co odvedla kolo po atentátu a byla za to ve svých 14 letech popravena v Mauthausenu? Kde byli ti další? (Oktábcovi,Novákovi,Fafkovi, Khodlovi ....???) Vybrala jsem si bohužel anglicky mluvenou verzi s českými titulky a bylo to příšerné, komolení jmen k uzoufání...rušilo mne to víc,než jsem předpokládala. Dokonalý asi Ondřej Malý u výslechu Ati Moravce dokázal,že umí. (Spletla jsem si ho s K.Rodenem - sypu si kila popele na hlavu) A co mi přišlo naprosto zbytečné - příchod již mrtvé Lenky (A.Geislerové) pro Gabčíka, to už pro tento film,bylo hodně za hranou.... a jestli Vás zajímají osudy těch,co pomáhali: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/historici-vydali-seznam-hrdinu-kteri-meli-byt-vymazani/r~660bdbd69e5d11e399d8002590604f2e/ Spolupracovníci Anthropoidu a dalších parašutistů, ukrytých v kostele Cyrila a Metoděje: rodina Fafkova:manželé Liboslava (*10.10.1892) a Petr (*30.6.1893) Fafkovi se o Gabčíka s Kubišem starali od března 1942. Spolupráce nemohla minout ani dcery Relu (*30.7.1920) a Liboslavu (*12.12.1922), která údajně byla Gabčíkovou snoubenkou. Celá rodina byla popravana v Mauthausenu 24.10.1942. MUDr. Milada Frantová-Reimová: (*28.9.1906) ošetřila zraněného Kubiše. Byla popravena 24.10.1942 v Mauthausenu. Rodina Khodlova: manželé Emanuela (*5.12.1887) a Václav (*22.10.1895) Khodlovi ukrývali parašutisty nedlouho po seskoku. Syn Václav (*15.8.1920) byl zapojen jako spojka. Celá rodina popravena v Mauthausenu 24.10.1942. Jaroslav Smrž (*24.9.1904): člen pražského sokola, bratr Emanuely Khodlové. Údajně se zúčastnil signalizace během atentátu. Popraven s celou rodinou 24.10.1942 v Mauthausenu. Václav Král (*2.5.1891): vrchní kriminální inspektor v Plzni.Význačný člen domácího odboje, do spolupráce s parašutisty zapojen od počátku.Popraven s celou svou rodinou 24.10.1942 v Mauthausenu. Václav Kučera (*23.11.1891): ukrýval parašutisty ve svém bytě v Plzni.Popraven s manželkou Marií a dcerou Věrou (*15.3.1923) 24.10.1942 v Mauthausenu. Ing. František Král (*2.3.1884): vrchní rada drah, měl řadu důležitých kontaktů. Popraven s manželkou Karolínou (*2.4.1900) 24.10.1942 v Mauthausenu. Marie Knaislová-Žilanová (*19.4.1918): spolupracovnice, zúčastnila se příprav a průběhu dubnového bombardování Škodovky. Válku přežila. František Pecháček (*15.2.1896): zemský vedoucí ilegální sokolské organizace JINDRA. Organizoval a řídil pomoc parašutistům. Popraven v Mauthausenu 3.2.1944. Jeho manželka Emílie popravena v Mauthausenu 26.1.1943. MUDr. Břetislav Lyčka (*24.5.1903): karlínský lékař, funkcionář Sokola. Organizoval ilegální schůzky organizace JINDRA s parašutisty, obstarával falešné doklady. Ošetřil zraněného Kubiše. 21.7.1942 v Ouběnicích s učitelem Františkem Kotrbou v obklíčení gestapem spáchal sebevraždu. Manželka byla popravena v Mauthausenu 24.10.1942. Jaroslav Piskáček (*3.4.1897): náčelník vysočanského Sokola, úředník železnice.Přivedl parašutisty z Horoušan (od Baumana) do Prahy a napojil je na sokolské odbojáře. Popraven s celou rodinou 24.10.1942 v Mauthausenu. Břetislav Bauman (*3.12.1905): mlynář, člen Sokola v Horoušanech. Zapojen do spolupráce jako jeden z prvních. S manželkou Emilií popraven 24.10.1942 v Mauthausenu. Anna Letenská (*29.8.1904): divadelní a filmová herečka, zapojená s manželem Vladislavem Čalounem do spolupráce. Oba popraveni v Mauthausenu 24.10.1942. Jan Kovařík (*13.4.1900): přednosta železniční stanice v Holoubkově. Poskytoval parašutistům soukromý úkryt. Jako spojka k němu docházela M.Moravcová. Byl zatčen v jiných souvislostech a poslán do koncentračního tábora. Zemřel na pochodu smrti v dubnu 1945. Jan Zelenka-Hajský (*4.3.1895): učitel, sokolský funkcionář. Všestranný spolupracovník parašutistů. Získal údaje o pohybu Heydricha. Aby unikl zatčení, spáchal 17.6.1942 sebevraždu. Manželka Františka (*4.10.1901) popravena v Mauthausenu 24.10.1942. Syn Milíč (*12.8.1922)se otrávil po otcově smrti také 17.6.1942. Antonín Oktábec (*29.9.1904): člen karlínského Sokola. Pomáhal od počátku. Popraven s manželkou Vlastou v Mauthausenu 24.10.1942. Jaroslav Pechman (*1.5.1900) starosta Sokola Michle. Otrávil se při zatýkání gestapem 5.10.1942. Manželka a syn popraveni 26.1.1943 v Mauthausenu. Rodina Moravcova: Alois Moravec (*25.1.1887), inspektor dráhy, podílel se na přímé zpravodajské a kurýrní činnosti. Popraven spolu se synem Vlastimilem (*17.3.1921), který byl spojkou, v Mauthausenu 24.10.1942. Manželka Marie (*9.7.1898), všestranná pomocnice parašutistů, spáchala pří zatýkání v noci z 16. na 17.6.1942 sebevraždu. (druhý syn Miroslav *3.9.1918, pilot RAF, zahynul při operačním letu 7.6.1944) Manželé Hejlovi: František Hejl (*3.7.1900), spolu s A. Oktábcem,V. Novákem a MUDr. Lyčkou se podílel na přípravách atentátu. S manželkou Miladou (*25.1.1906), také aktivní spolupracovnicí, popraven v Mauthausenu 24.10.1942. Jan Sonnevend (*25.12.1880): předseda sboru starších pravoslavné církve. V polovině dubna ho P. Fafka požádal o úkryt pro patašutisty. Zastřelen 4.9.1942 v Kobylisích. Biskup Gorazd občanským jménem Matěj Pavlík (*26.5.1879): do odboje zapojen hned po okupaci. Zastřelen 4.9.1942 v Kobylisích. Václav Ornest (*6.11.1887) : kostelník, popraven s celou rodinou 24.10.1942 v Mauthausenu. Prof.dr. Josef Ogoun (*25.6.1889-1.1.1952): spolu s manželkou Marií (*19.12.1900-říjen 1967) poskytli v době okolo atentátu Gabčíkovi s Kubišem ubytování a pomoc. ThDr. Vladimír Petřek : Obstarával jako prostředník materiální a potravinovou pomoc pro parašutisty ukryté v kostele. Popraven 5.9.1942 v Kobylisích. Václav Čikl (*13.1.1900): Zasvěcen do odbojové činnosti a popraven 4.9.1942 v Kobylisích. Josef Svatoš (*8.11.1869): garážmistr, V Melantrichově ulici se u rodiny Svatošových scházeli a ukrývali parašutisté. Šestišlená rodina Svatošova byla popravena v Mauthausenu 24.10.1942. Josef Janeček (*4.9.1902): garážmistr, uchoval mimo jiné parašutistům různý materiál a jízdní kola. popraven 24.10.1942 v Mauthausenu. Za přímou pomoc parašutistů bylo odsouzeno 252 lidí. () (méně) (více)

Stuffa

Příběh jako takový všichni známe, takže spíše ke zpracování. Když se povznesu na angličtinu a jak "vtipně" vyslovují česká jména.. Tak další věc, která mě hned zprvu zarazila, je že parašutisti sem seskočili jako ze žurnálu. Spíše než na atentát jako by sem šli do divadla a za dívkami. Jejich vizáž a oblečení tomu napovídalo po celou dobu filmu. A taky, že jo.. pletky s dívkami, o kterých z historie neznám žádné informace, na sebe nenechali dlouho čekat. Celkově mi jejich románky přišli zvláštní. Obzvlášť ta scéna, jak Geislerová posmrtně volá Gabčíka, než si střelí kulku do hlavy, mě fakt vadila. Na druhou stranu si myslím, že tím chtěli ukázat, že to nebyli asociální jedinci a měli vztahy, vazby a rodiny třeba jako my. Vždyť ten hajzlík Čurda je zradil právě kvůli ženský.., takže to beru. Ale to, že mleli na potkání, proč jsou v Praze a co mají za úkol, to mě teda vadilo dost. Kurňa tajná operace je tajná operace!!! Myslím, že to opravdu nemuseli konzultovat s kde kým. Chyběl mi tak takový ten strach z toho, že se ukrývají. Strach rodiny, která pro mě byla stejně hrdinská jako celá akce mladíků. Pocity strachu a emoce přišli až s posledními scénami. I když nepříjemné chvilky výslechů, ale vzbudily ve mě hodně. Poslední přestřelka v kostele byla z celého filmu asi nejlepší.., mělo to tu správnou dynamiku a drama. Obsazení a herci perfektní a díky nim to uvidí celý svět. Takže za mě dobrý. ()

Sakulnikov

Nebýt divných přízvuků a některých scén - zvláště ty s Geislerovou, je to výborný film, takhle jen velmi dobrý a v mnohém podobný Atentátu. ()

jungewolf

Je tam pár faktických nepřesností, např.: 1) R. Heydrich byl při atentátu těžce raněný, takže po parašutistech nestřílel, 2) rodina K. Čurdy nežila v Praze, ale na venkově atd. Jinak je to ale výborný film - 5 hvězdiček a 85 % ... . ()

zdenzo

Akorát jsem přiběhl z kina a rychle na ČSFD, jsem toho plný. Je smutné, že v pravdě ojedinělý hrdinský akt Čechů a Slováků je připomínán tak pomálu. Až divadelní zpracování, kdy kamera snímá 85% doby tváře či detaily, je místy utahané, scénář slabý a zásadní vedlejší dějové odbočky (Lidice) málo pověnované, také s historickou přesností si moc scénář nevyhrál - těžko věřit, že Kubiš protřelý z Francouzské legie by měl problém zamířit, ale je tu jeden velký plus. A tím je závěrečná přestřelka v kostele (původně šestihodinová) je FAMÓZNĚ ZPRACOVANÁ (byť nepřesná - Kubiš vykrvácel v lazaretu) ale což. Od Hotelu Rwanda jsem navíc poprvé zažil, že se sál neodvážil zvednout dříve než po titulkách - nikdo (!). Díky produkci za úžasný zážizek. A Mr. Greyovi či Dr.Scarecrowovi za výkony... ()

Durdas

Film je velmi zdařilé dílo. Když se na to podíváme jiným úhlem pohledu, mohl z toho být paskvil, ale chvála Bohu se tak nestalo. V první řadě musím pochválit výpravu, protože české a česko-německé texty jsou všechny správně a i tam kde mají být. Doba a místo je díky tomu zachyceno skvěle. Dobré jsou i detaily, kdy šifrovací kniha parašutistů je v češtině (při luštění zprávy je však škoda, že text zprávy je anglický a ne český). Také je dobře, že všechny postavy vyslovují česká jména a názvy česky! Nepoangličťuji je, Josef je prostě Josef a ne Joseph, Marie je Marie a ne Mary, prostě ctí česká jména a jejich výslovnost a to je dobře. Také se mi líbí, že filmaři neházejí diváka do příběhu rovnýma nohama, ale je uveden do děje pomocí několika vět a faktů a na konci je také dovětek událostí ve stejném duchu. Sice se filmaři neubránili poupravení některých faktů a událostí, zřejmě aby byl film zajímavější v oněch místech, ale jinak kostra příběhu a většina událostí se drží faktů. Opravdu velmi dobré filmové dílo u kterého nechybí napětí a také i ta akce. ()

Andrys666

Není pravda, že se film pouze inspiroval českou historií, naopak, podle mě se až příliš křečovitě držel skutečných událostí, což mu mohlo vzít na atraktivitě. Mě ta doba dlouho zajímá, takže mě potěšilo, že se tvůrci nesnažili film dělat příliš atraktivní na úkor skutečnosti. Možná u nás měl být uveden v českém dabingu, protože někomu český přízvuk nemusel dělat dobře. V zahraničí jsou na angličtinu s přízvukem ve filmech zvyklí. Já jsem ráda, že tuhle část naší historie odvyprávěla zahraniční produkce v anglickém jazyce docela věrným způsobem, a že se tak o této události dozví širší laická zahraniční veřejnost a ne pouze filmoví fanoušci titulkovaných filmů. My všichni ten příběh známe, takže vidíme jen nedostatky, ale vím, že ve světě je tenhle film přijímán daleko lépe než u nás. ()

Juuroo

Veľmi drsný film. Už si nepamätám, kedy som na film pozeral s doslova zatajeným dychom. Jeden z najlepších vojnových filmov, čo som videl. Konečne som odchádzal z kina s nejakými pocitmi, nie len s vypláchnutým mozgom. Cillian Murphy to zahral skvelo, vynikajúce bojové scény a k tomu záver, kde v kine snáď nikto nedýchal. Klobúk dole pred tými, čo takto obetovali svoje životy. 5* ()

sendisis

Film je věrným obrazem historie do všech detailů. To je současně pochvalné, ale i jde o celkové prokletí předlohy. Film totiž nemá extra děj, všichni víme, co bude, jde o čekání na akci a pak následující "střílečku" v kostele. Český přízvuk herců v angličtině je děsný, v kině tomu nebylo extra rozumět a zvuk je obecně dost problematickým nejen co do přízvuku. Cillian Murphy exceluje, Jamie Dornan sekunduje. Film obsahuje i hodně kýčů viz scény s dívkami a zásnuby. Wtf? Oceňuju realistické scény a teror, dobře vykreslená Praha a všudypřítomná úzkost. Podle mě je film průměrný, znova bych na něj nešla, ale nelituju, že jsem ho v kině viděla. ()

LubosD

Hvězda dolů za ten moderní poutač Pilsner Urquell, co mě v té Praze čtyřicátých let pěkně praštil do očí. ()

spoock

Az na samotny zaver je to celkem nuda, i ten atentat byl dost plochy. Dost me mrzi, ze Heydrich je tam dost anonymni figurka, 90% filmu je interier. Je to jak film z produkce HBO/Netflix. Ceska anglictina a anglicka cestina byla dost smesna, ale vadit to bude hlavne nam. ()

Jadro

Prvý krát v "západnej" kinematografii vyzdvihli nášho nezlomného ducha a ešte viac ma teší ako otvorene priznali zradu na našom národe. Konečne väčšia masa ľudí si má možnosť uvedomiť, čím sme si všetkým prešli a hlavne čoho sme boli schopní - vlastne ešte stále sme! ()

Facerr

Nejdřív člověka zarazí ta kupa českých herců, který předstírají, že jsou Angličany, co hrajou Čechy mluvící anglicky a nakonec mluvěj líp, než Angličani, co se snažej mluvit anglicky s českým přízvukem. Že to nezní moc zamotaně? Film byl naštěstí pěkně přímočarej. Po rozpačitým začátku přišel zajímavej prostředek pak výbušný akční finále. Tohle si poctivý čtyři hvězdy zaslouží. ()

maniacxl

Moc jsem si nedokázal představit "uchyláka" Dornana v roli českýho parašutisty.A jo!!,zhostil se toho se ctí na to jaký má "herecký" rozsah.Herecky výraznější byl pro mně Cillian Murphy.Po technické a hlavně vizuální stránce není skoro co vytknout.Vybraný lokace matičky Prahy taky supr vole....Nedokážu porovnat,jak moc to bylo historicky košér(Reinharde,enšuldigen bitte),neb jsem třeba český Atentát neviděl a ve škole jsem v tu dobu chyběl kvůli nemoci.Čeští herci nebyli nejhorší,jen ten strašnej přízvuk,i když Dornan při vyslovení že pochází z Moravy se mu málem rozletěl jazyk.Trochu mi vadilo obsazení Aňi,předstírat mladou odbojářku nezvládla.Závěrečná scéna v kostele byla natočená a sestříhaná výborně,tentokrát mi nevadila ani roztřepaná kamera,ale mohla být o něco kratší.Jako vlastenec bych měl asi dát víc,jenže ty nedostatečky tam byly.SS 65%. ()

JamesVsalix

Jak jsem si myslel, že Anthropoid bude výpravný velkofilm s hromadou pečlivě propracovaných postav a charakterů, tak jsem byl následně vyveden z omylu. Tento film je skvělý, ale působil ně mě spíš jako výborně zpracovaná rekonstrukce událostí a jakékoli emoce jsou do filmu přidávány právě díky postavám. A to zejména dva hlavní hrdinové, z nichž každý je jiný a herci je ztvárnili famózně (ano, mluvím i o Dornanovi). Gabčíka a Kubiše si zamilujete a budete s nimi prožívat všechen strach, bolest a nenávist a budete se snažit vcítit se do nich. Sean Ellis je vedl dobře. Závěrečná scéna v kostele je velmi silná a Ellis ji rozdělil na dvě části. První, ve které exceluje Jamie Dornan a tu druhou pro báječného Cilliana Murphyho. Od scény atentátu, až po závěrečnou minutu ticha, která byla vyplněna titulky o následných událostech se děj nezastavil a byla to jízda. Angličtina s českým přízvukem mi nevadila, ale někdy jsem měl pocit, že někteří herci používají spíš ruský přízvuk, ale to se dá překousnout. Co bych vytkl režisérovi, je že se někdy příliš soustředil na drobnosti a unikaly mu ty pro diváka důležité věci a taky párkrát skřípaly dialogy, ale to jsou maličkosti, které vám zážitek z filmu nezkazí. Tento film ovšem nebyl jen o připomenutí si památky statečných parašutistů, ale taky výborně pokládal otázku, zda-li stojí smrt jednoho člověka, za životy 30 000 Čechů? Takovou a spousty dalších otázek nám tvůrci nabídli v tomto nádherném, leč surovém filmu, který by se jednoho dne měl promítat ve školách, abychom nikdy nezapomněli, kdo za náš národ skutečně bojoval a kdo pro něj zemřel. ()

kacir

Veľmi som sa tešil na tento film a nemám mu veľmi čo vytknúť, a aj keby som mal, už to tu "kritici" popreberali. No jedno je isté....verbal, je strašne odporný, sprostý, nechutný, retardovaný, debilný, dementný, samoľúby kokot, ktorý si naviac myslí, že je vtipný.. Daj sa liečiť chlapče. ()

Kazisvet III.

Jak to jen... abych se hned nenaštval z toho, co jsem viděl. Tyto chlapce považuji za jedny z největších hrdinů našich národů. Doteď mi běhá mráz po zádech z toho, jak je vykreslili jako hlupáky, co měli víc štěstí než rozumu... Jako uplakánky, co brečeli, když zjistili, že cestu zpět jim Londýn nepřipravil (což vůbec není pravda, protože to věděli prakticky už při výběru, že pojedou na nebezpečnou misi zřejmě bez návratu)... Jako klučíky, co chtěli hrát na vojáky... Vrchol tomu všemu nasadila angličtina u Čechů a Němců... Tohle si cpěte americkému/britskému publiku, ne mně. 30% = 2/5 ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál