orkadimenza

The first, what I am going to say to my mother is: Mum, can we speak English in our house? Like in Anthropoid. Asi takové byly moje pocity někdy v polovině filmu. Jako plně nezasvěcenému v oboru 2. světové války mi nevadily historické nepřesnosti, ale hlavně použití jazyků, protože už od začátku, kdy spolu v jedné místnosti mluví anglicky tři Češi a jeden Slovák nebo rodina Moravcova, mi bylo jasné, že něco není v pořádku. A tento problém mě provázel po většinu první části, kdy se mi tato mluva včetně trapného vyslovování českých jmen absolutně příčila, a byl jsem poněkud znechucen, čemuž ještě napomáhala kamera, která si asi hrála na Flappy birda. Proto po zbytek filmu platilo pravidlo "čím méně se mluví, tím lépe". Tím bych se právě dostal k fázi "po zhlédnutí", kdy jsem si plně uvědomil, že už dlouho jsem nezažil tak rozporuplné pocity v kině. Protože zatímco v první části jsem vážně uvažoval o jedné hvězdičce, tak druhá část počínaje mučením Ati a bitvou v kostele konče byla naprosto famózní. Právě kvůli těmto chvílím by se mělo chodit do kina, protože velké plátno dokáže na diváka efektivně přenést pocity nenávisti a divák má pocit, že se nachází na místě postavy. Excelentně vyšperkovaný závěr se závěrečnými "doplňujícími" titulky bez hudby byl uzemňující a přesvědčil mě o třetí hvězdě, a také o již zmíněném faktu, že podobně rozporuplnou projekci jsem nezažil už dlouho. Co se týče herců, tak naprosto excelentní byl Cillian Murphy, který se po pro mě nevýrazném činění v Nolanově trilogii Batmanů poprvé projevil jako pan herec. Hned za ním si dal povedenou pauzu mezi šukací trilogii padesáti odstínů Jamie Dornan. A Anička jako současná nejlepší česká herečka má na plátně své místo po zásluze, i když poněkud nešťastně zvolené, protože oproti Cillimu vypadá tak o deset let starší. Abych to shrnul, Anthropoid mě sice dokázal pěkně nasrat, ale nelituju, že jsem na něj šel do kina. Takže asi tak nějak. ()

derryl

Musím řici: parašutisté Kubiš a Gabčík i další členové odboje budou navždy hrdiny. I proto je dobře, že film vznikl. Musíme si jejich hrdinství stále připomínat! ()

Zik2

Je to hezká britská pocta českému odboji, jenom škoda, že vás dneska v Anglii můžou zabít jen za to, že mluvíte česky. To asi úplně není hodnocení toho filmu, ale nemůžu si tenhle dojem odpustit. ()

Randyz

Před zhlédnutím tohoto filmu jsem četl knížku Dva proti říši od Jiřího Šulce, kde je operace Anthropoid popsána asi o dost přesněji. Knížku doporučuji přečíst. Je psána skvělou formou, která vás pohltí a dozvíte se mnohem více podrobností než z filmu. Zejména první část filmu týkající se přípravy atentátu je ve filmu dost zkrácena a zjednodušena čí změněna. Ale i tak jsem byl z filmu nadšen a během jeho sledování jsem byl zase jednou hrdý na to, že jsem Čech :) Líbí se mi, že si tvůrce dal tolik záležet na tom, aby ve filmu bylo obsazeno hodně českých herců, byly v něm krásně zachycené české reálie a aby se britští herci snažili o český přízvuk (i když jem si na to musel dost zvykat). Natáčení jedné scény na Vinohradech jsem měl možnost i sledovat a je to zajímavý zážitek ji potom vidět v hotovém filmu :) ()

Honzeek95

Strach, beznaděj, úzkost. To jsou asi jediné pocity, které vás budou během filmu provázet. Atmosféra vynikající, vytknout by se ale dala časová dezorientace (parašutisté přistanou někdy v zimě, vraždí se na jaře, ale dějová linka si skáče jak chce). Murphy výborný, české přízvuky a míchání některých českých slov do angličtiny už tak výborné prvky nebyly, naopak bych je označil za zbytečné a nevhodné. Celkově vzato, nebylo to špatné, já jsem z toho ale cítil ducha nízkorozpočtového filmu... ()

Warle

Nebýt zbytečně chtěné romance je to za plný počet, takhle jen za 4. Každopádně závěrečné gradování je vynikající. Ale na Atentát z roku 1964 to nemá. ()

bloodcountes

Vynikající film. Výborný casting (a to jsem neviděla ani jeden odstín čehokoli:))) Výborný Cilian- toho můžu kdekoli a kdykoli. Střízlivě odvyprávěný příběh, o němž stejně nemám jasněji, než dřív, nedávno jsem četla nějaké vyprávění pamětníků z Vysočan a Proseka a vypadalo to, že ti parašutisti tam byli pečený vařený, tady ani ťuk, inu nějak se to asi zkrátit muselo. Jedině trochu vadilo otřepané romantické klišé, tomu fakt nevěřím, že by při takovýhle misi měli čas a naladění se zamilovávat, ale bez toho by zase zbylo půlka filmu, kde by ho (třeba) nahradily jiné části reálného děje, ovšem ne tolik archetypální a možná i nudné. Minimalismus podání dodal filmu obrovskou syrovost a sílu a to na 200% platí o geniálním závěru filmu, kdy po famozní střílečce (kterou jsem stejně ale nedokázala sledovat celou a jako většinou v podobných případech jsem ztratila pozornost) nadchází čas, kdy je nutné odejít. A potom už jenom dloooouhé ticho a pak titulky. Jenom málo tvůrů nemá puzení ještě dodávat nějaký další záběr/y a film, kde se to povede, si může říkat šťastný:) Ten konec, to, jak film skončil, že mi dal prostor, to mě nakonec přeci jenom rozsekalo a proto dávám i tu pátou. ()

Kejt.lin

nebudu se tu teď zabývat tím, jak moc arogantní je režisér, a že prostě některé pasáže nebyly uplně na sto procent historickou kopií - jasně. Ale ten pocit, co jsem měla, když jsem se na to koukala, ten pocit, co jsem měla po shlédnutí - nepopsatelný! A jako bonus - ne když shlédnete dva filmy, dokonce ani ne když shlédnete jeden, ale pokud se dokoukáte aspoň do půlky, získáte zcela zdarma - průtok slz! Neskutečnej zážitek to pro mě byl, hrozně divný, zvláštní..a musim říct, dlouho jsem nezažila, aby celý sál v kině cca 5 minut seděl přikovaný na sedačkách a ani se nehnul, nikdo nebalil, nikdo nešustil, nikdo neodcházel, hrobový ticho a pár zajíkacích přísedících - wow. A abych si ke konci i zakritizovala - za ten americkej konec palec dole. ()

Lefty86

Jedna ze tří událostí který rozhodli II. Světovou valku. První bitva u Stalingradu, když se němci pustili do sovětů kteří je odrazili a pustili se do války. Druhá útok na Pearl Harbor kdy se pak přidali USA. Třetí atentát na Heydricha v ČR v Praze. Po něm Churchill zrušil Mnichovskou dohodu, kterou nás odepsali. Někde v klidu a bezpečí v Londýně se rozhodli vycvičit čechy na atentát kvůli kterému zemřeli stovky, možná tisíce českých obyvatel. Politika je svinstvo a kdyby se angláni přidali i bez vraždy Heydricha mohlo být vše jinak. A ono i bylo, Hitler by jim pokoj nedal, šel by po nich i tak. Tohle celý byla jen záminka a pro Brity bezpečná nejvíc riskovali češi. A taky dostali pořádně přes čumák. Bohužel i takovou máme historii. Ta doba byla šílená. Dřív sem na tyhle filmy koukal jinak, dnes už coby otec a manžel z nich mám depky. Každopádně film je perfektní. Cillian Murphy podal vynikající výkon, jediným pohledem dokáže víc než mnozí kteří se mohou přetrhnout. Má to v sobě. ()

Bingos

Tlačí se na akci, na milostné vztahy, hento tamto, na tohle já asi budu pičovat pořád. Ale jinak je to atmosférické, důstojné, perspektiva snímku není černobílá a myslím si, že je to pomník, jaký si tato historická událost zaslouží. Dík za takové filmy. Angličtina s "českým" přízvukem úplně cajk, nerušilo mě to - rozhodně přirozenější varianta, než kdyby se kluci museli učit česky, to by film byl pěkně dlouho v pre-produkci. ()

janesX

Krása. Keby ich bolo šesť, dal by som šesť. Nie som nijak obzvlášť precitlivelý ale hrdlo mi zvieralo ešte dlho po skončení filmu, za čo môže kvalitný scenár s precíznym prevedením a autentickým pozadím. Vďaka Ti SEAN ELLIS za tento film. ()

Foxhound#1 odpad!

Ten film je z historického hlediska a věrnosti čistý odpad a to mi stačilo vydržet první čtvrthodinu. Ne páni filmaři z holého údu, takhle kurvit historii ve jménu akčnosti a poprcávání na scéně fakt ne. ()

Jaro_slav

Je úplně jedno, že je to film o tak významný události WW2. Tady u nás v Českostánu docela ruší anglicky mluvící Češi – a ještě víc rve uši nesourodá výslovnost českejch jmen. Pak už jen nepodstatnym detailem jsou moderní hasičský hadice použitý k vyplavení krypty kostela. Výborně natočená přestřelka na konci, zuby Charlotte Le Bon ani povedeně chaotickej střih (fakt!) to nezachrání. Poctivá šedesátka. A mimochodem trocha faktů. ()

Jimmy15

Bál jsem se toho, protože mě vyděsilo, že film vznikal v americké produkci. „Amerika“ do něho nezasáhla ale tolik, akorát přivedla dva hezounky do hlavních rolí, aby film přivolal větší procento diváků. Ale teď k filmu, až na pár chyb, které člověka přímo bouchnou do očí, to nebylo vůbec špatné. Samozřejmě Gabčík s Kubišem v Praze nechodili jen s těmi dvěma děvčaty, jak je to zachyceno ve filmu, měli jich daleko více, ale nebudeme kazit romantické scény a přeci jen, dotváří to obraz hrdiny, nepůsobilo by to super, kdyby se ti dva hoši denně pelešili s jinejma holkama. Ale obecně doporučuji všem, pěkná podívaná. Nebýt přehnaných akčních scén a pár chyb, tak plný počet bude samozřejmostí. ()

mira007

Očekávání vs film: 1) Navzdory tomu, že hned na začátku filmu odprásknou jako kolaborantskou svini hajného, který je našel po seskoku ( ve skutečnosti to byl jeden ze dvou lidí který jim pomohl a přežil válku ) tak kupodivu se film drží někdy i detailních skutečností, ale zrovna prof. Vaňek ( agent STB a fabulátor událostí kolem Anthropoidu ) není zrovna optimální zdroj. 2) Oba hoši včetně Dormana zahráli své typy perfektně a dokonce jim zdatně sekundovali čeští herci obzvláště Ondřej Malý. 3) Asi nejvíc šokuje, že ten film je krom scény atentátu a skvostného boje v kostele jen interiérový a působí nízkorozpočtově. Negativa: 1) totalitní atmosféra okupovaného protektorátu není absolutně nijak zobrazena ani cítit, jen se po bytech skuhrá na okupaci 2) Aňa se na tu roli nehodila 3) nelíbilo se mi jak hoši každému vyprávěli , že chtěj sejmout Heydricha. Jak řekl v recenzi Kamil Fila, je to největší zahraniční film o českém hrdinství, který kdy byl natočen zahraničními filmaři. Když běželi na konci titulky, tak jsem byl celkem dojemně hrdej na ty kluky, kteří tam byli jednotlivě vyjmenovaní. Sedm frajerů proti 800 náckům v předem prohrané bitvě, kterou dobojovali se vztyčenou hlavou. Dneska to možná zní směšným patosem , ale to že to byla česká reality, kterou zfilmoval ten bláznivej Ellis, tak dávám pět hvězd. ()

Tydyt007

Co se týče děje a vizuálního zpracování je to super. Co se týče angličtiny s českými jmény, je to tragédie. Totální. Plus jsou tam občas špatně dobové věci, ale to pozná jen rejpal jako já a pár dalších. A další velký problém je, že zase chybí titulky v částech s německým slovem. Je zajímavé, že nikdy ve válečných filmech nepřekládají Němce. Bud si to ještě všichni pamatují od války, nebo umí každej německy..:-( Rád bych dal 5*, ale jsou tam věci, co mi kazí celkový dojem.. ()

fredisek

Jamie v roli českýho parašutisty, prostě jo. Funguje to. Film splňuje všechno, co má...udělat reklamu Česku případně říct, že tu někde v Evropě to Česko vůbec je. Na Dornana se hezky dívá, příběh sám o sobě je drsný dost. Geislerovou si mohli odpustit, prostě nevypadá jako mladá holka nadšená do odboje. Od prvního záběru, kde se objeví, působí jako úlitba kvodíkomu, aby se tam objevila česká herečka. Mohli ale vybrat někoho čerstvějšího. Jestli tohle alespoň minimálně roznese info o českých dějinách do světa, splňuje to svůj účel. ()

bobstock

Velice dobře odvedená práce. Pro lidi, kteří na to nechtějí jít, kdoví z jakého důvodu. Postrádá to velkého režiséra? Bojim se zklamání od české spolupráce či zahraničních hvězd? Je to namluveno anglicky a mě se ten přízvuk nebude líbit? Kašlete na předsudky a nebuďte zabedněnci. Takhle vyhrocenou atmosféru v nosných momentech filmu jsem dlouho neviděl. Na film se nedá dívat jako na rozparcelované sídliště. Tohle funguje jako celek. A konec v kině, který jsem zažil, kdy při závěrečném dovědku skoro nikdo ani nedýchal DOSLOVA! To byla ta největší výpovědní hodnota. To si budu pamatovat ještě dlouho. Přesnost událostí nebudu řešit nejsem historik. Každý si stejně trochu přidá nebo ubere a stejně to funguje i u filmu. Murphy s Dornanem profi. Kolegové odbojáři skvěle sekundují. Toby Jones suverén a Alenu Mihulovou už takhle nechci nikdy vidět. I přes zprávy o tom, že o tento film nemají Češi v kinech zájem, jsem ten, který měl zájem a za hodnocení zde na csfd děkuji. 80% ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál