Guran

Na film jsem se dost těšil. Hned mě potěšilo, že zahraniční filmaři vzali naše dějiny do svých rukou. Bohužel film nedopadl nějak přesvědčivě. Kdyby se snímek zkrátil a nebylo v něm tolik zbytečných dialogů, dopadlo by to mnohem lépe. Herecké obsazení je skvělé. Murphymu i Dornanovi jejich role věřím. Scénář má spousty bugů a kromě atentátu na Heydricha a přestřelky v kostele se ve filmu vlastně nic neděje a postavy jenom mluví a mluví. Ale když už dojde na akci, je z toho pěkná podívaná, které je bohužel jak jsem zmínil hodně málo. Historická Praha se také povedla a čeští herci, jako Aňa Geislerová také ostudu neudělali. Škoda režiséra Ellise. Kdyby film režíroval např. Steven Spielberg či Clint Eastwood, byl by to jiný kalibr. Snímek se dá ale zkouknout a o propadák se zase nejedná. Prostě čistý průměr. ()

PAVLIS

70% Vytknout bych toho dokázal poměrně dost, ale konec je působivý a dokázal ve mě vyvolat hrdost na naši československou minulost, takže rád přivřu oči. ()

kymla

První půlku jsem měla pocit, že sleduji dokument bez napětí a hudby, která by pomohla. Ale vynahradil mi to dech beroucí závěr. Atentát J.Sequense za 5. Sean Ellis za 4. ()

MyrnaAlec

Když už se režisér ohání tím, jak si nastudoval reálie, měl se jich i držet. Zřejmě převážila snaha o zjednodušení a akčnost. - Kubiš s Gabčíkem seskočili na pole u Nehvizd; Gabčík si vymkl nohu a pak jim pomohl místní farář /žádná zastávka u myslivců natož střelba/ - větší proutník byl Gabčík, ale přítelkyně měli oba dva - i fyzicky /romantická vsuvka s Aňou coby nenaplněná láska?/ - atentát proběhl v 10:30 /ne v 9:20/ - Heydrich vůbec nestřílel - měl zbraň bez zásobníku - motivace udání u Čurdy bylo naléhání jeho matky - ne primárně finanční odměna pro zájemce o víc informací doporučuji knihy Dva proti Říši nebo Smrt v Praze ()

KaZbunda

Není to tak dlouho co jsem poslouchal skvělou audio knihu Dva proti říši, takže mám události atentátu ještě v živé paměti. Možná právě proto mě mě toto zpracování nějak nedostalo, za obstojnou považui pouze bitvu v kostele. Zbytek je hrozně rychlý, bez nějakého emočního vztahu. Když si vzpomenu, jak jsem často ještě i po doražení autem na místo chvíli poslouchal, co bude dál, tak tady se prostě napětí nedostavilo. Tři hvězdy za české herce, české reálie a za to že jde o českou minulost. Bohužel, víc dát nemohu. ()

regentor

Mrazivá zimní noc na sklonku roku 1941 v Protektoratu Böhmen und Mähren a v ní přistanou další dva výsadkaři , kteří mají tentokrát úkol z nejtěžších. Likvidaci kata českého národa SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha.Hned při prvním kontaktu s domorodci výsadkáři zjištují, že nacistická perzekuce učinila své a v mnoha jejich krajanech se dostaly do popředí temné charakterové vlastnosti pokrytectví, prospěchářství a zrady.Není tomu tak ale zdaleka u všech a i když český odboj je roztříšten výsadkáři nachází kontak. Po oznámení svého úkolu však dochází k názorové neshodě se některými členy odboje ."Londýn je daleko, ale my zde musíme žít" Toto stanovisko se může jevit jako zbabělost ale pochopit tento postoj se jistě dá. Argument, že musíme dát světu vědět , že naše vlast není kolaborantskou připosranou zemí najde úrodnou půdu. Důsledky tohoto kroku jsou pak strašlivé jak ukáže další průběh války.Statečnost lidí kteří celý čin vykonali a položili život v Resslově ulici v Pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje jakož i tísíců dalších v období Heydrichiády i po něm nesmí byt nikdy zapomenuta.Tvůrci snímku se nezabývali detailní až dokumentaristickou formou přípravy a průběhem akce na odstranění tyrana což je pro hraný film jen dobře.Ovšem finále v kostele a kryptě je natočeno velkolepě , včetně toho , že samopal nestřílí věčně a padlí jsou na obou stranách jak mnohdy jiní filmaři opomíjejí.Velké plus kladu rovněž na fakt, že nešlo o atentát ale likvidaci okupanta a nikoliv člena legální a legitimní moci. Snímek z roku 1964 s R. Brzobohatým v hlavní roli si toto dal dokonce do názvu..kdo ví proč ..snad proto, že čin spáchal zahraniční odboj řízený Londýnem.Pět hvězdiček nedávám hlavně proto, že film má dialogy a myšlení postav jako z roku 2016 a nikoliv 1942. Reálie se však tvůrcům podařily zachovat velice solidně.Herecké výkony nadstandardní a to včetně A. Geislerové. Výsadkaři i všichni účastníci se tak podle mého názoru dočkali po mnoha a mnoha letech zadostiučinění i když ze zahraničí. ()

mosem

Pokud se oprostíte od toho, že jste Čech (potažmo Moravan nebo Slovák), a tudíž očekáváte češtinu či slovenštinu, pokud nemáte představu, že uvidíte hraný dokument, nemůže být tenhle film pro vás zklamáním. Pokud se od toho všeho oprostíte, možná vám bude trošku angličtina s přízvukem (prý, netroufám si soudit) vadit, ale každopádně vám film kromě napětí a kvalitního filmového zážitku také porci hrdosti na svůj původ. Pokud se však od toho neoprostíte, můžete být zklamáni. Pokud očekáváte hraný dokument, nedočkáte se jej, a nesporně najdete cestu k literatuře a dalším zdrojům, které vás uspokojí. Z tohoto úhlu pohledu film nesporně splňuje to, co si režisér předsevzal. Pobavit diváka kvalitním uměleckým zážitkem, ale současně mu poskytnout základní obrysy události a poskytnout mu látku k dalšímu přemýšlení, případně studiu. Jistě je možné kritizovat jednotlivé detaily filmařské (kde měla auta v té době volant, zda mohla být v domácnosti lednička, otázka výzbroje, detailů uniforem...nebo i herecké obsazení, které ne vždy každému z nás sedne). Je možno kritizovat detaily historické - co ve kterém okamžiku kdo řekl, kde se co odehrálo. Ale to vše jen odpoutává od samotného děje, od skvělé kamery. A je nesporné, že český divák (doufám, že ještě ano) o této události má poměrně zevrubné informace, pro zahraničního je to zpravidla událost u které slyšel jen málo nebo vůbec, a nějaké historické detaily jeho pohled na film neovlivní. Upřímně, kolik z nás by dokázalo hledat historické i faktické nepřesnosti ve filmu o smrti Mussoliniho, nebo o atentátu na Roberta Kennedyho (prosím, neplést s Johnem, to byl brácha)? Jediné, co mně přišlo trošku přitažené za vlasy, byla naivita, kterou představuje počáteční rozhovor parašutistů s představiteli odboje (Vaňkem - jeho další životní osudy, zemřel až 1993, a Zelenkou-Hájským) - pokud by to takhle fungovalo ve skutečnosti, nebylo by se co divit, že se odbojové struktury nacházely v troskách. Takže celkově za mne - film který zaujal i pobavil, poskytl kvalitní zábavu, a současně přivedl na myšlenku, něco si o tématu opět přečíst. To je podle mne dost k tomu, abych mu dal 5 hvězdiček. ()

joelly01

Po dvaceti minutach mi Klenot nasupene oznamil "Tak uz to konecne prestan furt komentovat, me ty historicke nepresnosti nezajimaji, ja se chci proste divat na film!". Procez jsem uz nekomentovala a jen tak v duchu jsem obcas zamrcela. Ale dobra, odpustme par nepresnosti (hned na zacatku ti zli kolaboranti treba). Ty love Story byly take takove jalove, Geislerova mi do role moc nesedla. Ledaze by hrala Gabcikovu matku, to mi bylo Cilliana uplne lito. S atentatem se veci ovsem paradne rozjely a pak uz to bylo parada a ja jsem si zase pekne pobrecela. A u zaverecnych titulcich me uplne zamrazilo. Mnichovska dohoda. Hitlerovi se tehdy ustupovalo a my ted take ustupujeme jednomu "mirumilovnemu" nabozenstvi. Paralela ciste nahodna? ()

JosefTomas

Film je jednoznačně povedený a když si dokážete zvyknout na Čechy, kteří mluví anglicky, tak to celkem jde. Ellis se vyžíval hlavně v akci, například atentát byl mnohem rychlejší, ale přeci jen finále mělo tak zajímavý nádech, že těch 70 dát musím. ()

DaweForeman

Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečné události s určitou posloupností, tak se samozřejmě nedalo natočit něco velice akčního a hodně záživného. Spíše se jedná o takový filmovější dokument atentátu na Heydricha. Dobové prostředí bylo celkem dobře vystiženo, bych řekl (i když sám z vlastní zkušenosti úplně nemůžu říct) a hudební linka dodávala na vážnosti dané situace. Především ten konec se jim zdařil, kdy to ukazavalo ať už krutost gestapa nebo odvážné činy jednotlivých atentátníků a s nimi spojených osob. I když to s tou Lenkou, jak jí tam viděl tesně před smrtí si mohli odpustit. Dalším takovým mínusem a celkem zásadní věcí, která by v souvislosti s tím měla být zmíněna, je také vypálení Ležáků, o kterých tu není jediná zmínka (respektive jsem si žádné nevšiml) - zmínili tu pouze Lidice, ale Ležáky nic. Mohlo by to být i o trochu zajímavější, kdyby poukázali vizuálně i na to, jak Heydrich byl krutý a nějakého jeho činnosti, kdy by se člověk mohl lépe pak sžít s misí Gabčíka a Kubiše. ()

PetrC.

Standardní filmařská práce po všech stránkách. Trochu slabší scénář vyvažuje zdařile vystavěná gradace do 'finest hour' českého odboje, potažmo národa. Herecké výkony jsou značně nevyrovnané: od výborného Murphyho až po mizerného Dornana s Le Bonovou. 55 % ()

Meeryan

Atentát na Heydricha neúspěšně provedl Gabčík a díky druhému pokusu Kubiše Heydrich na následky zranění zemřel... prý to bylo jinak... nejdřív bomba, pak střílení... A smrtí Heydricha začalo šílenství... vypálení Lidic a Ležáků, pak boje v kostele... Absurdní, velmi smutná minulost, doufám, že se to nebude nikdy opakovat... ()

Demonn

Když už má vzniknout kvalitní dílo z českého prostředí, musela se toho ujmout zahraniční produkce. Nebudu tady Anthropoid vynášet do nebe protože to si úplně nezaslouží (místy to nebylo úplně zábavné) ale jinak to byla velmi koukatelná podívaná a od spáchání atentátu to prostě jelo a jak si tak pročítám historická "fakta", jelo to velmi reálně ale hlavně svižně a člověk musí zpětně ty kluky prostě respektovat za jejich odvahu a litovat, že vůbec k něčemu takovýmu muselo někdy dojít. 82% ()

Pitryx

První polovina je skoro o ničem. Druhá už je o mnoho lepší, i když jisté klišovitosti se nevyhnula. Gratulace všem za profi práci, ale mi tam pár věcí vadilo. V prvé řadě, když už chtěli tvůrci dodržet fakta, měl být film mluven česky. Jasně, není to světový jazyk, no a? Tak si tam mohli strčit anglické titulky. A ne my české. Romantika je tu zcela mimo a naprosto zbytečná. Historické nesmysly v potaz neberu, stejně dodnes panují jen dohady o některých věcech. Ale ten satelitní talíř v okně… A ještě, aspoň nám, hloupým divákům, mohli autoři vysvětlit, kde vzali na konci filmu ti výsadkáři tolik střeliva. Nu, nebudu to dále rozebírat, možná se podívám ještě jednou, ale zas tak dobrý snímek to není a klidně mohl být kratší. V hodnocení je zahrnuta i výborná práce maskérů. ()

DjsVorel

S tímhle filmem spokojenost. Přeci jen se jedná o trochu specifické téma 2. světové války, než kterým se zaobírají filmy o holocaustu. Myslím, že Sean Ellis se popral velmi dobře s výzvou věrohodně zpracovat globálně opomíjenou, ale podstatnou událost českých a potažmo světových dějin, ke kterým jako cizinec nemůže mít takový vztah. Chápu, že Čechům bude vadit, že Češi mluvili anglicky (někteří překvapivě na solidní úrovni) a naopak zahraniční herci se "snažili" (a u toho jen zůstalo) o český akcent. Ale člověk si po chvíli zvykl. Kromě těch akcentů byli ale Murphy s Dornanem skvělý. Nemůžu jim nic vyčíst. Když sice Kubiš přišel za Marii do kuchyně, tak jsme se s kamarádkou na sebe podívaly v kině a propukly v lehký smích, protože jsme čekaly, kdy jí tam na stole naplácá. 50 shades už mu holt nikdo neodpáře, ale jsem ráda, že dostal šanci se trochu "rehabilitovat" v takovém druhu filmu. Film nepostrádal hlavu a patu, dramatičnost, emoce a posledních 30 minut bylo strhujících. Člověku to všechno došlo. Sice všichni říkáme, jaký to byl od našich parašutistů heroický a obětavý čin, ale nikdo si asi moc neuvědomuje, jak frustrovaní a k smrti vyděšení zároveň museli být. Co říct. Za vším hledej nějakýho "čurdu". Vlastně mojí jedinou výtkou je až finální moment, kdy na scéně se objevuje přestárlá "víla" Aňa ze záhrobí a vábí k sobě Cilliana, aby se společně vydali na "onen svět". To lehce film degradovalo. ()

tatopulos

Atentát od Sequense je zřejmě nepřekonatelný. Byl by kvalitní a věrohodný náš film o americké občanské válce- sever proti jihu ? Jak by vypadal český film o Churchilovi ? S tímto paradigmatem (nebo předsudkem) jsem přistupoval k filmu a je to velice dobrý snímek, milostné románky jsou tu okrajové. Jen snad detail- Heydrich s ochrankou nejezdil vůbec, protože si ve svém opojení mocí myslel, že si na něho nikdo netroufne a razil heslo- "žij nebezpečně ! " ()

AgnesDee

Natočený je film hezky, ale poslouchat anglicky mluvící herce vyslovovat česká jména a slovo kurva, což mě opravdu upřímně pobavilo, bylo dost směšné. Ale nejde jen o to. Z atentátu udělali pro americké diváky jatka plná střílení jen proto, aby se americký divák nenudil, i když se to tak vůbec nestalo, a to je dost smutné. ()

Kanalizato

Slusne natocene; Poslouchat jak se zahranicni herci snazi vyslovovat ceska jmena je proste bolestne, nedava to smysl, fakt zadnej; Ze se z filmu zahranicni produkce dozvidam o vlastni (ceske) historii vice, nez jsem se dozvedel ve skole je smutne. ()

Boudyy

Oproti Sequensovo komornímu pojetí a "frajerským" důstojníkům československého odboje v britských službách, glosujících situaci a dodávajících si odvahy chlapáckými mantrami o vojenském splnění rozkazu, sledujeme muže, jež si uvědomují fatálnost svěřeného úkolu a dané chvíle, přesto však slabé na to, aby nepodléhali strachu, zamilovanosti a dalším nevojenským ctnostem. Historicky zřejmě přesnější než Atentát, hlavně motivace úhlavního zrádce. Pokud se týče akce, o padesát let starší snímek byl překonán taktéž, ač na dobové poměry se závěrečná přestřelka v chrámu vydařila. Více napětí poskytuje Anthropoidu ve druhé půli obstát po nudnějším rozjezdu a Jamie Dornan je sympaťák. A také kvituji použití oné věty, provolané z krypty, jenž v Atentátu nezazněla, a kterou bychom si měli zapsat v srdci. A za to ta pátá. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál