Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

• USA A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (více)

Kristen, Kincaid a Joey se utkali s Freddym Kruegerem již v NOES 3. Tentokrát jsou zpět v normálním životě, ale Kristen znova začíná mít noční můry... V jedné z nich se prochází Freddyho domem, dojde až do kotelny a tam vtáhne do svého snu Kincaida i Joeyho. Po útoku psa se Kristen probouzí s ošklivou ránou na ruce... Během další noci se Freddy znovu "vrací k životu" a Kincaid a po něm i Joey se nedosní rána... To je však jen začátek a Freddy se už těší na další mladé maso, samozřejmě s Kristen v čele... V roli Kristen se představí Tuesday Knight, která také nazpívala titulku "Nightmare" (úvodní titulky). (5150)

ScreamJay

Marná snaha, tohle je z celé série asi nejakčnější a celkově nejvydařenější díl. Už samotný úvod je dokonale provedený, správná depresivní muzika a hlavně skvělé speciální efekty. Dějová linie potácející se na úzkém chodníčku mezi snem a realitou (tady je ten chodníček opravdu uzonkej) dávaly mé fantazii řádně zabrat. Jak se říká ve snu je možné všechno a tohodle se tvůrci včele se specialistou na efektní podívané Renny Harlinem drželi jak lovecký pes pachu kořisti. Scénář se mi velmi líbí, protože nápad s absorbcí duší kamarádů je neotřelý a velmi originální, herecké výkony jsou velmi slušné a hlavně přeměna v brouka jedné milé slečny stojí za to. Jo a až pudete spát a bude se vám zdát o staříkovy v pruhovaném svetru jehož jedinou zábavou je broušení k ruce přiroslých nožů, pak Bůh s váma .):) ()

kitano

Pokial prve tri diely prisli vzdy s niecim zaujimavym, tak stvrty ich len bezducho vykrada. Vznikol tak nepodareny mix, ktory by, nebyt Freddyho, bol na odpad. Chvala bohu, tvorcovia sa znova vynasli a Freedyho sceny su skvele. Freddy =10, zbytok filmu =odpad. Vysledok = (5/10). Learning is fun, with Freddy ! ()

Falko

Myslim, ze tato cast najviac nadväzuje na trojku, ktoru som uz dlho nevidel, takze nemozem ich porovnat, avsak stale je tu pouziteho dostatok latexu na Freddyho Kruegera, aby sa mohol na svojich obetiach vysantit, na co sa aj dnes v casoch, ked uz sa vsetko upravuje cez pocitac stale dobre pozera. Myslim si, ze je to este stale dobra hororova klasika z 80-tych rokov, na ktoru sa rad z nostalgie podivam znovu. Finsky reziser Renny Harlin sa neskor v Hollywoode preslavil skor pri akcnych filmoch, napr: SMRTONOSNA PASCA 2 (1990), CLIFFHANGER (1993) so Sylvestrom Stalleneom, DLOUHY POLIBEK NA DOBROU NOC (1996) s Geenou Davis alebo UTOK Z HLUBIN (1999) s Thomasom Janeom. _________ Robert Englund - (Freddy Krueger) +++ Lisa Wilcox - (Alice Johnson) +++ Andras Jones - (Rick Johnson) +++ Danny Hassel - (Dan Jordan) +++ Rodney Eastman - (Joey Crusel) +++ Tuesday Knight - (Kristen Parker) +++ Ken Sagoes - (Roland Kincaid) +++ Produkcia: Rachel Talalay +++ Námet a scenár: Brian Helgeland +++ ()

viperblade

Freddy počtvrté a vůbec ne špatně! Přiznávám, mé hodnocení už je na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale díky Tuesday Knight a hlavně geniálnímu Robertu Englundovi dávám ještě nadprůměrné hodnocení. Škoda, že pak série začala stagnovat… 70 %. ()

castor

Extrémně popálený hubený muž. Na hlavě klobouk, na těle červenozelený svetr. Na pravé ruce proslulá rukavice s břity. Není chodícím zlem na zemi jako Michael Myers nebo Jason Voorhees. Objevuje se „jen“ ve světě snů. Dřív, než se noční můrou stal, si jeho pokřivená mysl vybírala malé děti. Rodiče nevinných obětí pak vzali zákon do vlastních rukou a vraha z kotelny upálili. Mrazivá atmosféra trvá, řádění pokračuje, Robert Englund je pořád největším tahákem, i když předchozí díl zaujal víc. Trend (později) zvučných jmen pokračuje. Tentokrát nastupují režisér Renny Harlin nebo scénárista Brian Helgeland. ()

MM_Ramone

Vo štvrtom pokračovaní americkej horrorovej série "Nightmare on Elm Street" vstupuje do príbehu Alice Johnsonová, moja najobľúbenejšia ženská postava. Kult osobnosti Freddyho Kruegera tu už narástol do neprehliadnuteľných rozmerov. Spoločne s tretím dielom, ktorý nesie podtitul "Dreams Warriors", to považujem za vrchol celej série. Prvá časť je proste klasika, základný kameň. Dvojka bola menším zakopnutím, po ktorom nasledoval neuveriteľne energický tretí diel a hneď po ňom výborná štvrtá časť - "Vládca snov". Mohol by som to pozerať kľudne každý druhý večer. Milujem tieto "Nočné múry". ***** ()

D.Moore

Režisér Renny Harlin v dokumentu říká, že chtěl z Freddyho udělat hlavní postavu, jakéhosi cool vraha. Povedlo se mu to a je to právě tato změna, která čtvrtou Noční můru nejvíce odlišuje od předchozích. Freddy Krueger je superstar a frajer, když si na pláži nasadí sluneční brýle nebo lehkým krokem kráčí do kostela, víte, že jde o jen něj. Film jako takový není špatný, snové sekvence se povedly a konce teenagerů jsou zase proklatě černočerně humorné, bohužel je škoda, že děj vůbec negraduje. Prostě se usíná, vraždí a pohřbívá jako na běžícím pásu a většině lidí ve Springwoodu to snad ani nevadí. Ovšem závěr a Freddyho smrt, to je pro mě jeden z nejlepších momentů celé série. ()

Wacoslav1

Když tě nezabije jídlo, tak obsluha! Já říkám výborně! Pro mě určitě nejlepší díl ze všech Nočních můr. I když ani tentokrát to nebude na plnej počet. Originalitu co se hlavního příběhu jako takovýho týče už tu nelze očekávat, ani atmosféra tu už není nějak extra hororová, ale tenhle díl si mě získal především svoji totální nadsázkou, černým humorem a skvělýma hláškama. Až tak do závěrečný části filmu jsem si říkal, že to za tu dokonalou absurditu a to jak se bavím tu plnou palbu ode mě dostane, ale ten slabší konec kdy se mi zdá, že filmu trochu dochází dech i nápady to trochu sráží. Prostě tohle pekelně vražedný tempo se holt nedá udržet po celou délku stopáže, ale to je tak asi moje jediná zásadnější výtka. Jinak maximální spokojenost.85% ()

petero

Pokračovanie bojovníkov zo snov. Renny Harlin trošku sklamal, pretože len variuje výbornú tretiu časť, ale do sérii v podstate nič nové neprináša. Napriek tomu ja jeho réžia solídna a Freddy nestráca nič zo svojho zvrhlého kúzla. ()

Xmilden

Dějově přímo navazující Čtyřka je zase malinko jiná. Freddy dostává o něco větší prostor a Renny Harlin celý díl podal určitě nejakčněji z celé série. Zpočátku si Freddy udělá inventuru s přeživšími z minulého dílu a pak se vrhne do nové mise. Vůbec se nejedná o špatný díl, jen chybí malinko té lehkosti. Hlášky se dostavují a tempo neopadává.  Body count: 6. Sayonara Ricku! 70% ()

darkrobyk

Po letech už mi to nepřijde jako kdysi v kině...ale hodnocení asi nechám. Mám pro surrealistické horrory s Freddym slabost, byť bych asi uvítal, z dnešního pohledu, více fantazie. Nejlepší tak je jako vždy likvidace omladiny. Vodní postel, proměna ve švába či vysátí... Samozřejmě fajnové je i Freddyho znovuzrození, včetně psa, močícího plameny. Efektní je samotný závěr v kostele - trikaři se vyřádili! Freddy je samozřejmě také vtipný - i při pojídání pizzy je s ním švanda! Dost mě zklamala hudba. 80.léta přinesla spousty skvělých kapel a songů, sem však vybrali snad ty nejhorší. A nic nezachrání ani Billy Idol a Blondie... ()

juta

Nejvíc mě na tomhle pokračování mrzí to, že Kristen si zahrála jiná herečka, než v předchozím třetím díle a také to, že právě brzy zemřou tři přeživší z minulého dílu. Na třetí pokračování nemá 4ka ani zdaleka. Už co se týče rafinovaností způsobu smrtí, kde zde se jen bodalo do břicha, zatímco v minulém díle spíše dopláceli na svojí největší slabosti a herecké tváře tomu ve 4ce taky moc nepřidaly. Přesto nemůžu říct, že čtyřka je zas tak špatná, to ne. Prostě je to další zajimavé pokračování s dalším zjištění slabiny Freddyho. ()

JohnnyD

Číry synťákový rokenrol a stelesnené 80s. Štúdio doprialo Rennymu Harlinovi bohatý rozpočet a ten dokazuje, že je (resp. bol) neskutočne zručný remeselník. Atmosféra je asi najhustejšia v sérii, fantaskné kulisy sú na plátne po väčšinu času, neóny a farebné svetlá presiakajú cez popraskané trámy. Gore je klasický 80s plastelínový masaker, Freddy asi nikdy nebol taký cool a obsadenie (vrátane preobesadenej Kristen) je skvelé. Jediné veľké mínus je kostrbatý scenár, ktorý ťažkopádne dovysvetľuje trojku a snaží sa pripraviť pôdu pre nové diely, kým samotný príbeh (a postavy) idú bokom. PS: rebríček nočných mor: N1, N3, N7, N4, N5, N2, N6 ()

Nin

Pár WTF momentů tam je (především způsob, jakým je nakonec Freddie poražen) a hlavní partička je dost ujetá béčková sestava, ale to je v téhle sérii normální. Super je, že Freddy Krueger tu zabíjí o sto šest a je to vizuálně skvělý a zábavný. (7/10) ()

hippyman

vykrádačka sama sebe aneb pořád to samé dokola... časem už to prostě přestane strašit a začne nudit, občas spíš už černohumorně bavit, tu a tam překvapí kamerový nápad, pár povedených vražd, zajímavý konec... ale většinu času jsem prozíval... tak nevím, jestli má vůbec cenu si tu pětku pouštět... za tuhle můru ospalých 50%. ()

Cappuccino

Freddyho som sa veľmi dlhú dobu stránil ako čert kríža. Včerajšia noc moje obavy vyvrátila a nezáujem opadol na bod mrazu. Že či spokojný? Absolútne! __ Prvá časť filmu kráča v nehorázne nemastnom, neslanom duchu. Naopak vaše chúťky dozaista rozparádi druhá polovica, a to predovšetkým - záchodová scéna, scéna s Jenny, scéna v kinosále - olympijský vrchol v experimental-horor výtvoroch. Moje slovo však v tomto prípade padá len na veľmi nizučký post, kedže kamarátstvo medzi mnou a hororom ešte ani zdiaľky neprešlo do stavu manželského (i keď..). Elm Street má svoje muchy, má svoje nedostatky, a však na druhej stran má tak efektne podanú atmosféru, ktorá s prehľadom prebíja absenciu onoho pravého, hororového strachu. (Vlastne, absenciu strachu netreba brať vždy ako zápor.) ()

Ruut

Vedle trojky nejlepší díly z Elm street - nahláškovaný Englund, skvělé a nápadité triky, sranda... ()

misterz

Ešte stále dobré, ale už je tu badať oproti predchádzajúcim častiam kvalitatívny pokles. Pridalo sa síce čierneho humoru prezentovaného v prvom rade samotným Freddym, ale zo snímku sa akosi vytratila tá osobitá, desivá atmosféra z jednotky. Scenár tiež nie je bohviečo. 70/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

2-Xtreme

Po originály, Freddy v dvojke svoje obete zabíjal hlava nehlava. V trojke sa to všetko zmenilo, spoznal ich slabosti, ktoré využíval a hlavne zneužíval. Napríklad ak sa niekto bojí výšok hups s ním na najväčšie miesto v ústave. V štvorke bola jeho aktivita zase iná. Vraždy boli neskutočne dobré a veľmi originálne, asi najlepšie z celej série. Samozrejme keďže ide o vtipno poňatý film aj samotné vraždy sa bez dávky humoru nezaobídu. O ten humor a samozrejme čierny ako uhol sa postaral kto? :) Štvrté vystúpenie kultového Freddyho Kruegera bolo trochu na inú nôtu. Pridal sa vtip a to ešte väčší než bol v predošlých filmoch. Dej pokračoval tam kde sa minule skončil a celkovo som spokojný i keď bolo už aj lepšie Celá recenzia: TU ()

mzss1

(90%) Teda, musím říci, že se mi tato čtvrtá NOČNÍ MŮRA Z ELM STREET doposud líbila nejvíc, a co víc - jsem přímo nadšen. A na nějakou objektivitu kašlu, utvořím si vždy vlastní názor. Bez nějakého okecávání byl největším kladem tohoto snímku samotný Freddy. Takto nahláškovaného jsem ho ještě nezažil, doslova perlil až jsem se někdy málem smíchy posral. Především scény ve třídě nebo v kavárně. Každopádně film měl pro mě víc pozitiv než jen skvělý hlavní vrah. Postavy byly výborně napsané a i zahrané. Je dobrý tah od tvůrců, že si hezky pohrávájí s postavy, takže z počátku snímku vlastně ani nedokážeme určit kdo bude nakonec hlavní hrdina/hrdinka, kdo přežije, zemře apod. Prostě někteří se vracejí z předchozích dílů, poté odchází, umírají a k tomu se připojují nové tváře atd. Hudba je dobrá jako vždy, obvzlášť zde se vydařila. Nějaká ta krvavost zde určo byla, ne teda moc drastická. Nicméně celkově to jako horor působilo možná trochu vlažně. Bylo tu dost hororových prvků, ale ne zcela výrazných. Já se teda nebál, atmosféra byla už trochu jiná, ale to je asi tak vše k možným, drobným nedostatkům, které mě vůbec netrápily. Mělo to vysoké tempo, bavil jsem se od začátku do konce. I jsem ocenil spoustu nekompromisních úmrtí, kterých bylo požehnané množství. Finále bylo též dobré. I co se týče technické stránky a režie, tak jsem spokojen na max. Co k tomu asi dál dodávat ? Jsem zvědav jaké budou další pokračování, které jsou podle všeho slabší. Ale co, stejně to do zkompletování mé sbírky dám celé ať už to bude slabší nebo úplná sračka. Ale tato ČTYŘKA bude podle mě asi nepřekonatelná! ()