Vzteklina

• angličtina Rabies (festivalový název)
TV spot 3
Česko, 2018, 5 h 46 min (Minutáž: 55–61 min)

Režie:

Tomáš Bařina

Scénář:

Jan Stehlík

Kamera:

Pavel Berkovič

Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Gabriela Heclová, Jan Vlasák, Leoš Noha, Igor Bareš, Filip Čapka, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš (více)

Epizody(6)

Jakkoli je Česká republika vztekliny prostá země, objevují se náhle poblíž jedné z šumavských vesnic nakažená zvířata a hlavní postava tohoto kriminálního thrilleru, třicátník, virolog Pavel Rogl, má za úkol zmapovat situaci, dohlédnout na vakcinaci a nalézt příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost s nákazou. Je vrahem člověk, nebo uprchlá velká šelma? Minisérie Vzteklina je zasazena do šumavského prostředí, které má nezpochybnitelný genius loci, je příkladem odedávného propojení člověka s přírodou a v mnoha ohledech tak vytváří samostatnou rovinu vyprávění. Nejen atmosférickou, ilustrativní, ale i svým konkrétním historickým kontextem. (Česká televize)

Recenze uživatele maoc k tomuto seriálu (4)

Vzteklina (2018)

***SPOILERY*** Vzteklina je asi jako když vás pokouše bezzubá vzteklá liška. Jak vám tak škádlivě ožužlává nohu a vy ji hledíte do temných oček jako korálky, přemýšlíte, zda by nebylo vlastně lepší, kdyby ty zuby měla a vy jste si to mohli užít s plnou parádou. Seriál disponuje, podobně jako liška v cool úvodní větě, některými vhodnými proprietami: vzteklinou, krajinou, atmosférou, zaprášenou historií, přijatelnými herci. Potud dobré a čelisti seriálu se již stahují okolo vaší divácké nožky. Jenže ouha. Teprve až je otevře doširoka, s lehkým pobavením vidíte, že ji některé zásadní věci chybí. Věci, které ji až zesměšňují. V některých momentech Vzteklina působí jako parodie na temný thriller. Tím se celá shodí a divák ji už chtě nechtě nemůže brát jako dřív. Těmi momenty pro mě byly: diletantství hygieny - očkování látkou, kterou mi v hospodě předá neznámý člověk; naprosté přecenění hypnózy - nevěřím, že by bylo byť jen vzdáleně možné naprogramovat člověka, aby se v hypnóze volně rozhodoval v stavech ohrožujících život, jednal správně a zachoval incognito (např. mise na neznámé místo, odcizení dokumentů, ovšem poté napadení, obrana a zabití, likvidace důkazů, návrat z mise, zapomenutí). Snad by mohla fungovat jako guma na vzpomínky a vytvoření bariéry, aby nebylo možné si vzpomenout, ale po činu ten člověk musel vědět, co udělal a měl jednat jinak - nejít na výmaz! Poslední zásadní výtka se netýká díla samotného, ale záměrného vybarvování československé minulosti podle současného diskurzu až diktátu - sebemrskačské vidění historie. Komu se hodí srážet národní sebevědomí? Komu se hodí Češi vykreslení jako zbabělí násilníci, udavači, zloději, kteří se pro majetek (hospodářství) neštítí nejhorších zločinů páchaných s až stoickým klidem na bezbranných? Historie je komplexní a takovéto zobrazení excesů jednotlivců, kterému navíc předcházela celá řada možná ještě horších zločinů ze strany německých a sudeťáckých agresorů, je nepřijatelné. Autoři, tvoříte na objednávku a ani o tom možná nevíte. Když už jste prodejní, nechte si aspoň zaplatit.****************Kromě těchto zásadních přehmatů zmíním ještě několik malých. O dalších píší jiní komentátoři přímo u jednotlivých dílů. Jen stručně: komplex vševědoucnosti postav - jeden zjistí informaci, někdo jiný zjistí jinou, ale dále se s oběma nakládá, jakoby je věděl celý tým vyšetřujících (který má navíc 2 samostatně pracující týmy!), nepochopitelnou spolupráci bokem stojících subjektů s amatérskými detektivy (archiváři, badatelka), zbytečná hudba z rádia u některých vražd, ačkoliv vypadá, že to, co hraje, má nějaký význam, hloupé, nudné a špatně načasované sexuální scény, ničím nepodmíněná überatraktivita Pavla Rogla u všech přítomných pohledných žen a dívek (kromě sestry-proč?), nelogické jednání postav, které se ale většinu času chovají velmi racionálně, ovšem v kritických chvílích, kdy se to scénáristovi hodí, racionalitu zahodí a nejsou schopni např. počkat na posily, předat informaci mobilem a teprve poté jednat, zajistit si podporu, atp.*****************První díl mne navnadil. Další byly ale už jen horší. Škoda. () (méně) (více)

Epizoda 1 (2018) (E01)

Příjemný rozjezd navnadil. Napětí bylo napínavé, krajina šumně šumavská, léto hmatatelné, dialogy trefné a postavy i postavičky akorát, jen ten výskyt pěkných žen, které po Pavlu Roglovi na první dobrou vyjíždí (3!) byl skoro jak v bondovce. Také zamrzí podivná chyba v logice, která ale ještě může být vysvětlena - pozor na malý spoiler - jak se sestra dostala k údajům ze spisu, když nebylo zobrazeno, že by ji je Rogl nějak předal? Jen vyžbleptal jednu informaci, ale ne celý spis. Že by konspirační subplot? Uvidíme v dalších dílech. Pokud budou stejně dobré jako ten první, klidně půjdu s hodnocením výše. ()

Epizoda 2 (2018) (E02)

SPOILERY!***První díl byl tajemný, rozdával karty, tím lákal. Druhý už vycpává vatou, obzvláště vztahovou. Pěkně a poměrně realisticky (podotek pro hnidopichy: Proč by kamarádka ze studií nemohla zvednout mobil? Já to ženě dělám běžně. :), ale pořád jen vycpává. Logika si opět dala malý oddech. Ultimátní věta: "Sledujte ji, za chvíli jsem zpátky!" mě dostala do kolen. Proč neměl uspávačku s sebou? Navazující scéna u trubek, kdy nikoho nenapadlo kluka čapnout za nohy a vytáhnout, byla taky výživná. Olga je z Pavla celá vyndaná. Gábi jakby(smet), jen dělá drahoty a zkouší ho. A kdyby to náhodou nevyšlo, v Praze čeká záloha. Pavel Rogl - český James Bond :) Dokonce i kriminálka už něco vypátrala, takže na konci se příběh přece jen posunuje, což je fajn. I přes kritiku je to pohodové koukání a těším se na další díly. ()

Epizoda 3 (2018) (E03)

Ještě to šlo. Další díly už kupí víc a víc otravných chyb, ale trojka se ještě dá. Atmo ujde. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz