Vzteklina

(seriál)
  • angličtina Rabies (festivalový název)
TV spot 2
Česko, 2018, 5 h 46 min (Minutáž: 55–61 min)

Tomáš Bařina

Jan Stehlík

Pavel Berkovič

Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Gabriela Heclová, Jan Vlasák, Leoš Noha, Igor Bareš, Filip Čapka, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš (více)

Epizody(6)

Jakkoli je Česká republika vztekliny prostá země, objevují se náhle poblíž jedné z šumavských vesnic nakažená zvířata a hlavní postava tohoto kriminálního thrilleru, třicátník, virolog Pavel Rogl, má za úkol zmapovat situaci, dohlédnout na vakcinaci a nalézt příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost s nákazou. Je vrahem člověk, nebo uprchlá velká šelma? Minisérie Vzteklina je zasazena do šumavského prostředí, které má nezpochybnitelný genius loci, je příkladem odedávného propojení člověka s přírodou a v mnoha ohledech tak vytváří samostatnou rovinu vyprávění. Nejen atmosférickou, ilustrativní, ale i svým konkrétním historickým kontextem. (Česká televize)

TV spot 2

Necrotongue

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První dvě epizody seriálu mě navnadily na pokračování, jenže následovalo velké zklamání. Myslel jsem si, že budu sledovat atmosférickou záležitost s dobře vybudovaným napětím, ale od třetího dílu se atmosféra i napětí postupně vytrácely, na jejich úkor přibývalo chyb v logice, tvůrci se nedokázali vyhnout některým klišé, takže s výsledným produktem jsem příliš spokojen nebyl. Mrzí mě to o to víc, že mě začátek opravdu zaujal. ()

panMartin

Seriál mě ale celkově docela bavil,a bavil mě až do konce. Slušná kriminálka trochu jinak. Některé díly byly výborné, některé slabší. Napětí se stupňuje hned od prvního dílu. Slušně vedle sebe zafungovaly herecké hvězdy i s neokoukanými tvářemi. Výprava se povedla na jedničku - jako reklama na Šumavu a všechny tamní malebné vesničky to funguje výborně. Jedná se o slušný seriál, za který se rozhodně nemusíme stydět. Spokojenost,a zápletka sice nijak bombastická,ale vlastně potěší,tyhle křivdy z minulosti,a pomsty. ()

Tosim

Tak to ne, přátelé, žádnou severskou záležitost to nepřipomíná, jen proto, že je to detektivní a občas se objeví ponurý záběr na přírodu. Tenhle seriál je veskrze český svým obsahem a na evropské úrovni formou. No a to je všechno, respektive, není to málo, zatím jde sice pořád o jednu z prvních vlaštovek, ale jsem tomu rád. Škoda, že vyprávění o vzteklině se tak očividně změní ve vyprávění o historii a současnosti Šumavy, nebylo by marné udělat seriál buď o jednom, nebo o druhém, anebo ty dvě linie lépe skloubit. Jinak ale nemám větších námitek. ()

hansel97

Detektivka se zajímavým prostředím, která se snaží působit jako variace na české Twin Peaks, ale ve skutečnosti je takovým polovičním odvarem Pustiny. Problém je, že neumí být dostatečně mrazivá a sází spíše na hororové sekvence s dějem pomalu se ubírajícím k nepřekvapivému odhalení. Herecky kupodivu nejsympatičtější Heclová. (nejlepší epizoda - 1x03) ()

Helmutek

To, co fungovalo v Pustině nebo Světu pod hlavou, co fungovalo v Raplovi a v Bukowskim, co ale fungovalo třeba i v nízkorozpočtovějších Strachovejch seriálech, to nefungovalo tady. Za mě je celá Vzteklina "jen" nadprůměrnou detektivkou - ne špatnou, ale ani ne ničim výjimečnou. Občas se to snažilo tvářit jako thriller, ale to něco, co by tam mělo fungovat (a co právě třeba v Pustině atd. fungovalo), to tady nakonec nebylo, takže pro mě ty thrillerově stylizovaný scény působily spíš nepatřičně a předevšim na efekt; prostě mi nezapadly do celkovýho vyznění Vztekliny. Obsazení je docela dobrý, pro mě to ale hrozně moc srážej nepřirozený dialogy - zase ten častej nešvar český televizní tvorby, kdy jsou herci nucený mluvit podle debilního a spisovnýho scénáře (to pak všechno působí spíš jak besídkovsky učitelská rozprava než přirozenej rozhovor dvou seriálovejch postav). To bohužel seriál provází celou dobu, a celou dobu mě to přes uši fackuje stejně jako při první scéně. Jiný dialogy maj bejt zas tak hrozně ležérní, až jsou jenom blbý (třeba Táňa v archivu na někoho mluví, a aby tvůrci nemuseli řešit, jak se ten někdo má tvářit, tak k ní radši celou dobu její otázky sedí zády, aniž by otočil byť jen hlavu). Takže nakonec přestože třeba právě Hádka nebo Vlasáka mám rád, tak tady mě spíš iritovali - a nakonec těžko říct, jestli hlavně kvůli těm přepíčeně spisovnejm dialogům, nebo kvůli třeba míň zajímavejm rolím. Vysloveně špatnej casting ale vidim u Táni Burešový (Heclová), to je fakt příšerná herečka, pak u Paddyho, to je taky tragédie a přehrávaná zoufalost, a taky u tý rádoby hustý a prvoplánově hláškující patoložky (plus další nepřesvědčivosti v komparznějších rolích - barmanka apod.). I se školácky pravopisnym scénářem si ale poradil třeba Bareš, Hanuš nebo Noha - a nakonec i ta krásná Matoušková. Další věcí, která mi trochu zkazila zážitek, byla ta, že jsem už někdy od poloviny seriálu tušil, jak že to celý vlastně je - čimž se mi odbouralo to hlavní, čim Vzteklina asi měla bejt zajímavá. Takže dokoukal jsem to, celkem mě to bavilo, ale ničim výrazný to pro mě neni, a k obrovský škodě to podle mě hrozně sráží ten scénář plnej drobnejch (ale přece) chyb a nepřirozeně spisovný češtiny. Je to prostě klasická detektivka, jen rozložená do šesti dílů - nic víc, ani nic míň. WTF moments: Třeba znásilnění v oblečení obou zúčastněnejch; chování Hádka při konfrontaci pachatele s oznámením, že na něj přišel, načež se k vrahovi otočí zády a někam mu odnáší koš s prádlem (wtf?); nezkontrolování půdy policajtama při prohledávání baráku; dohledávání dat narození z dob okolo války v matrice (nouvej, pro nerodinu samozřejmě platí lhůta 100 let) atd. ()

• Hlavní hrdina v podání Kryštofa Hádka se celou dobu prezentuje jako zaměstnanec Státního veterinárního ústavu (SVÚ), nicméně v Epizodě 1 (2018) se představuje jako Rogl ze Státní veterinární správy (SVS). Jde o dvě různé organizace, SVS je nadřízeným orgánem SVÚ. (akvidzerp)
  • Čtyřměsíční natáčení v drsných přírodních podmínkách bylo fyzicky i psychicky velmi náročné. Režisér Tomáš Bařina zhubl 7 kg. Na některé lokace jako např. na zaniklou osadu Bystrá/Wunderbach jezdil štáb čtyřkolkami a jeho někteří členové zůstávali na místě a spali v lese. (quixote)
  • SPZ na starostově vozu chybí pomlčka mezi dvojčíslími, této číselné kombinaci navíc odpovídá starší, nereflexní typ SPZ, vydávaný ještě za dob Československa. Filmaři však použili typ novější, ve standardizovaném evropském rozměru, vydávaný až od roku 1994. (MIK0cz)

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)