Vzteklina (TV seriál)

Krimi / Thriller

Česko, 2018, 5 h 46 min (Minutáž: 6x56 min)

Tomáš Bařina

Jan Stehlík

Pavel Berkovič

Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Gabriela Heclová, Jan Vlasák, Leoš Noha, Igor Bareš, Filip Čapka, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš, Eva Nosálková-Leinweberová, Štefan Capko, Ihor Krotovych, Hana Igonda Ševčíková, Petra Jindrová, Ivan Sochor, Miroslav Hanuš, Václav Helšus, Lukáš Melník, Anežka Rusevová, Pavel Skřípal, Jana Šulcová, Marie Jarošová, Jan Mazák, Ctirad Götz, Jana Janěková ml., Ladislav Trojan, Jana Epikaridis, Zdeněk Pecháček, Adéla Petřeková, Denny Ratajský, Karel Polišenský, Jindřich Hrdý, Iva Baumanová, Patrik Gega, Martin Bareš, Boris Búrik, Tereza Hladíková, Anton Čamaj, Roberta Pracná, Petr Vorel, Bohumil Krutiš, František Čejka, Jan Novotný, Jiří Štrébl, Jana Matiášková, Rostislav Pastorek, Hana Štádlerová, Gabriela Zoubková, Matěj Černý, Michal Zimula, Narine Hakobyan, Jakub Šorm, Matouš Moudrý, Pavel Trávníček, Petr Motloch, Libor Jeník, Sofie Hogenová, Lukáš Hogen, Zdeňka Vorlíčková, Patrick Markes, Martin Havelka, Jakub Štěpán, Petr Volek, Marek Dienstl, Petr Stach, Ján Sedal, Roman Slovák, Tereza Léblová, Stanislav Hyžík, Tomáš Tobola, Martin Hub, Pavel Krátký, Jindřich Klaus, Vojtěch Havelka, Miroslav Lhotka, David Lištván, David Mottl, Magdaléna Zelenková, Radka Fidlerová, Jan Fiala, František Mitáš, Jiří Havel, Radek Rubáš, Vojtěch Hříbek, Eliza Roth, Alfons Duška, Petr Franěk, Sofie Hoblová, Sebastian Hobl, Zdeněk Mucha, Zdenka Procházková, Denisa Barešová, Ivan Shvedoff, Markéta Martiníková, Jiří Ployhar ml., Matěj Pohořálek, Jan Kalina, Ivo Novák, Miroslav Chýle, Lucie Domesová, Martin Schneider, Ivo Zubatý, Petr Mráz, Jiří Basl, Miroslav Švéda, Petr Konvalinka, Magdaléna Chrzová, Jana Eva, Radek Polák, Stanislav Macháček

To, co ze začátku působí jako kriminálka ze Šumavy, se postupně rozjede ve vychytaný thriller s historickým základem, hledajícím náměty v období po druhé světové válce v oblasti tehdejších Sudet. A je to sakra dobře, protože podobná témata se tu zatím příliš neotevřela a přitom skrývají celou řadu zajímavých, originálních, neotřelých a hlavně smutných příběhů. A u Vztekliny rozhodně oceňuji zpracování a celý soubor herců, kde jsem některé znal, ale spíš neznal, čímž dostali šanci na to mě překvapit a tu bez problémů splnili. Negativně bych mohl hodnotit to, že v druhé polovině seriálu, kdy se příběh trošku zamotává, jsem měl problém, aby se mi v hlavě rozmotal. Některé logické neuvažování některých postav by také mohlo být důvodem sražení jedné hvězdičky. Já ale nic podobného dělat nebudu, protože mě Česká televize nadchla komplexností a zpracováním celého námětu, že ještě půl hodiny po skončení titulků šestého dílu jsem měl co dělat, abych si uvědomil, co jsem to vlastně dokoukal. Klobouk dolů Česká televize! Poslední dobou sypeš zajímavé náměty z rukávu a já doufám, že ti to vydrží co nejdéle!(20.2.2018)

Docela hezky natočené, dobří herci, z nichž jsem až teď zaznamenal zajímavou Johanu Matouškovou. Vytkl bych předimenzovanost témat, osob, délky. Zřejmě příliš málo lidí četlo, či si pamatuje, kterak tomu bylo s dortem pejska a kočičky, Podle mne by bylo lépe materiál osekat na dva, tři intenzivní a konzistentní díly, ale asi je líp placené udělat jich hned šest.(17.2.2018)

Na Šumavu se chystám v létě, tak jsem se podíval co mě tam čeká. Příběh docela zajímavý, obazení není špatné. Občas mi tam vadil nějaký výstup vedlejší role. Čekal jsem ale trochu víc, škoda, že to nedosáhlo kvalit Pustiny, šance tu byla. Ale i tak jde o moc povedený počin a určitě lepší než ty tupé kriminálky, co běží na Nově a Primě. 70%(16.2.2018)

Dalo by se říct, že v českých seriálových vodách je něco takového skoro úkazem, protože nejde jen o detektivku ve smyslu vyšetřování zločinu, ale o mnohem propracovanější koncept rozplétání minulosti a poměrně drsné drama o vzteklině, která může být hluboce zakořeněná v mysli člověka. A jakkoli se samotné rozuzlení týká záležitostí, které jsou v současné době občas v našich končinách interpretovány poněkud účelově, a tyto záležitosti jsou zde ukazovány částečně pouze ve světle, v jakém se to dnes žádá, nemění to nic na všech ostatních kvalitách celku, který se může pyšnit skutečně hutnou atmosférou, neotřelými nápady a vesměs výbornými hereckými výkony, a to i od méně známých tváří. 85 %(21.2.2018)

Vysoký nadstandard český tvorby (filmový i seriálový). Filmařsky stejně dobrý jako Pustina, dramaturgicky minimálně stejně dobrý (někdy bych řekl i o kousek lepší), ale chybí tomu emoce. První epizoda jich slibuje hromadu, ale pak nesledujeme pozůstalí po obětech mordu ani jedinýho přeživšího. V tom má Pustina ohromně navrch, jinak ale spokojenost.(21.2.2018)

• - Hlavní hrdina v podání Kryštofa Hádka se celou dobu prezentuje jako zaměstnanec Státního veterinárního ústavu (SVÚ), nicméně v Epizodě 1 (2018) se představuje jako Rogl ze Státní veterinární správy (SVS). Jde o dvě různé organizace, SVS je nadřízeným orgánem SVÚ. (akvidzerp)

• - Natáčelo se v šumavských vesnicích - Dolejší Těšov, Nuzerov, Prášily a Dobrá Voda. V seriálu se objevilo i město Klatovy a Sušice. (hansel97)

• - Fotografie, která hraje v seriálu roli a je použita i v úvodní znělce, není ze Šumavy, kde se odehrává celý seriál, ale z podkrkonošských Želech. (Gumruch)