American Horror Story - Coven (série)

Coven

Drama / Horor / Thriller

USA, 2013–2014, 9 h 43 min

Jessica Lange, Sarah Paulson, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Jamie Brewer, Gabourey Sidibe, Lily Rabe, Evan Peters, Denis O'Hare, Danny Huston, Josh Hamilton, Patti LuPone, Grace Gummer, Alexander Dreymon, Alexandra Breckenridge, Lance Reddick, Leslie Jordan, Sir Maejor, Dana Gourrier, Robin Bartlett, Michael Cristofer, Christine Ebersole, James DuMont, Ian Anthony Dale, P.J. Boudousqué, LaJessie Smith, Stevie Nicks, Lauren Gros, Dane Rhodes, Ritchie Montgomery, Matthew James, Danny Cosmo, Lance E. Nichols, Grey Damon, Ameer Baraka, Kim Collins, Riley Voelkel, Jim Gleason, Michelle Page, Kesha Bullard, Jennifer Lynn Warren, Sam Malone, Molly Conarro, Carol Sutton, Charley Vance, Sadarias Harrell, Bob Walker, Lola Phillips, John L. Armijo, Sharon Garrison, Lara Grice, Arabella Field, Brian Oerly, Nathan Moore, Meg Steedle, Gavin Stenhouse, Mike Colter, Chelsea Bruland, Lucky Johnson, Jaren Mitchell, Thomas Francis Murphy, Emily Marie Palmer, Kyle Secor, Amy Lee, Wayne Pére, Lyle Brocato, Carlos Antonio, Toby Nichols, Kyle Clements, Frances Conroy (a.z.), Barack Obama (a.z.), Mare Winningham, Andrew Leeds, Morgan Roberts, Lucy Faust, Jillian Batherson, Bill Martin Williams, Mariana Paola Vicente

Mnohým sa Coven nepozdával, ale mne sa páčil. Mám rád, ak sa horor priveľmi (ideálne vôbec) nemieša s humorom a Coven je oproti Murder House (a hlavne oproti Asylum) v podstate, svojím spôsobom, "komédia". Ale bavila ma a to tak, že dosť. Jessica Lange je znova skvelá, na pódiu sa objavujú mnohé ďalšie fenomenálne postavy (Bates, Sekerník, woodoo šaman) a tucty scén sú úplne šialené a neovládateľné. Ku koncu to trocha šumí do prázdna, ale za mňa spokojnosť. Kvalitatívne medzi Muder House a Asylum - lepšie, ako Muder House, ale rozhodne nie lepšie, ako Asylum.(14.11.2016)

Coven je těžké milovat, ale zároveň příliš snadné nenávidět. Můj původní komentář byl plný nenávistí a zklamání, ovšem po druhém shlédnutí musím svůj pohled na věc značně poupravit. Aspirant na nejlepší sérii utrpěl především závěrečným dvoudílem v němž twisty vytáčely a gradace či nějaké tempo se vytratilo do neznáma. Což vzhledem k snadno zamilovatelným postavám zabolelo trojnásob. Třetí řada začínala přímo raketově. Počínaje propracovanou psychologií, vztahy mezi postavami, mytologií dvou odlišných čarodějnických etnik, odkazy a citacemi jiných děl (např. tolik kritizované zombie), ale ve výsledku nám zůstává na jazyku trpká pachuť. Ústřední linie s Delphine, Marii Laveau či Misty Day bolestivě vyšumí do prázdna. Po gotickém, morbidním, úchylném, ale zároveň "oduševnělém" a ve výsledku na srdci hřejivém psychopatickém Asylu Coven klame tělem. Vše je zabalené v precizně promyšleném módním světě, kde veškerá barva má své místo. Každá předem zvolená hudba něco symbolizuje a jednotlivé cynicky-sarkastické hlášky tnou natolik do živého, že se budete řehtat na celé kolo. Hřebíčkem do rakve ovšem zůstalo doslova mrtvolné tempo v poslední epizodě, kterou zachránila především druhá polovina. Je mi líto tolika skvělých postav, humoru a propracované mytologie. Tohle si čarodějnice z New Orleans nezasloužily. P.S. Ať Coven haním sebevíc, díky postavám a uvolněnosti se k ní budu vracet pravděpodobně nejvíce, ač to finále bude utrpení stejně velké jako poprvé.(15.1.2016)

Třetí série - v mnohém podobná těm předešlým a přece jiná. Na první pohled mě zaujal čarodějnický svět, jeho hierarchie, zákonnitosti, tradice a vlastně všechno, co s ním byť jen okrajově souvisí. Velice jsem uvítal obsazení Kathy Bates, která si svou roli chladnokrevné masové vraždkyně z let minulých užívala s grácií (hned jsem si přitom vzpomněl na Misery). Věrně jí sekundovala její hlavní protivnice Angela Bassett. Nicméně hlavní hvězdou byla jako vždy Jessica Lange jako Nejvyšší - označení, které jí sedlo jako ulité. Díky seriálu se mně dostala do podvědomí Stevie Nicks, jejíž Seven Wonders si rád čas od času pustím do uší. Zkrátka jsem se již potřetí nechal hezky unášet na AHS-vlně, která byla tentokrát plná kouzel, intrik, vraždění, ožívání, morbidity a mnoha dalších věcí.(28.12.2014)

Nejpovrchnější young adult série American Horror Story, která zezačátku učaruje klasickými popkulturními hrátkami a šokuje odvahou vystupňovat celkovou ujetost a úchylnost mnohdy až za únosnou mez, ovšem zhruba v polovině mi došlo, že vlastní pravidla hry se obrátila proti seriálu a necítím u něj absolutně žádné napětí a zájem o jeho postavy (s čestnou výjimkou kouzelné hipísačky Misty Day). Je to škoda, protože stačilo trochu méně líbivého klouzání po povrchu a trochu větší odvaha v rámci určených žánrových mantinelů, a mohla to být pecka alespoň na úrovni prvních dvou sérií. Coven je ale poměrně únavný a vlastně mám pocit, že celá tahle hororová hitparáda sklouzla do těžkého samoúčelu. Mnohé zachraňují herci a styl, ale už to paradoxně pomalu ztrácí kouzlo. Za nějaký čas možná zkusím Freak Show a uvidím, jestli má Ryan Murphy ještě co nabídnout. 60 %(29.7.2015)

American Horror Story - rodina a jej každodenné problémy, to všetko v novom dome, kde to jednoducho povedané "straší", ktoré spolu s flashbackom do minulosti navodia tú správnu atmosféru na danú časť a Jesica Lange!!!5/5 American Horror Story:Asylum - táto jazda začala hneď zdivoka a pokračovala šialeným tempom.4/5 American Horror Story:Coven - veľmi wierd, ale o to strašne zábavná séria. to sú tie čarodejnice a hlavne Jessica Lange, ale výborne jej sekunduje Angela Bassett 5/5. Freak show - alebo najsamlepšia Jessica Lange 5/5 Každá mini séria má skvelé opening credits aj keď s tou istou zvučkou!(8.2.2015)

• - Série se začala natáčet 23. července 2013 v Louisianě. (Varan)

• - Madame Delphine LaLaurie, ktorú stvárnila Kathy Bates, bola skutočnou žijúcou osobou. Madame LaLaurie bola známa ako vysokopostavená žena a pohybovala sa v tých najvyšších kruhoch až do dňa, keď na jej panstve hasiči objavili veľké množstvo uväznených otrokov, ktorí boli kruto a dlhodobo týraní. (Carol Pifková)

• - Spoiler: Keď Myrtle Snow stojí na hranici a je požiadaná, aby povedala svoje posledné slová, kričí Balenciaga, čo je odkaz na taliansku módnu značku Cristóbal Balenciaga. (tree1111)