American Horror Story - Coven (série)

Coven

Drama / Horor / Thriller

USA, 2013–2014, 9 h 43 min

Jessica Lange, Sarah Paulson, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Jamie Brewer, Gabourey Sidibe, Lily Rabe, Evan Peters, Denis O'Hare, Danny Huston, Josh Hamilton, Patti LuPone, Grace Gummer, Alexander Dreymon, Alexandra Breckenridge, Lance Reddick, Leslie Jordan, Sir Maejor, Dana Gourrier, Robin Bartlett, Michael Cristofer, Christine Ebersole, James DuMont, Ian Anthony Dale, P.J. Boudousqué, LaJessie Smith, Stevie Nicks, Lauren Gros, Dane Rhodes, Ritchie Montgomery, Matthew James, Danny Cosmo, Lance E. Nichols, Grey Damon, Ameer Baraka, Kim Collins, Riley Voelkel, Jim Gleason, Michelle Page, Kesha Bullard, Jennifer Lynn Warren, Sam Malone, Molly Conarro, Carol Sutton, Charley Vance, Sadarias Harrell, Bob Walker, Lola Phillips, John L. Armijo, Sharon Garrison, Lara Grice, Arabella Field, Brian Oerly, Nathan Moore, Meg Steedle, Gavin Stenhouse, Mike Colter, Chelsea Bruland, Lucky Johnson, Jaren Mitchell, Thomas Francis Murphy, Emily Marie Palmer, Kyle Secor, Amy Lee, Wayne Pére, Lyle Brocato, Carlos Antonio, Toby Nichols, Kyle Clements, Frances Conroy (a.z.), Barack Obama (a.z.), Mare Winningham, Andrew Leeds, Morgan Roberts, Lucy Faust, Jillian Batherson, Bill Martin Williams, Mariana Paola Vicente

Obsahuje náznaky spoilerů. Ryan Murphy. Neuvěřitelný talent a titán mezi scénáristy poslední seriálové generace. Po řádně střeleném Popular, kontroverzním Nip/Tucku a muzikálovém úletu Glee si Ryan sednul se svým dlouholetým (pracovním) partnerem, Bradem Falchukem, a společně rozhodli napísati nějaký ten horůrek. A bylo na čase. Naplánovali si projekt ve stylu komorního divadla, odlišné příběhy v každé sérii s různými postavami, ovšem se stejným hereckým obsazením. Proto i můj komentář bude vypadat jinak, než to se seriály obvykle dělávám. 3. série (Coven) - Po naprosté duševní temnotě druhé sezóny hladce do přemrštěné komediálně-hororové parafráze na X-Meny, kde místo mutantů řeší ústřední téma menšin a většin čarodějnický slet. Trojka je jako celek po eklektické dvojce taky o poznání soustředěnější ve svém ději, který doplňuje akorát několika reálnými figurami s poupravenou historií (Delphine LaLaurie, Marie Laveau, Sekerník z New Orleans). Zároveň představuje zatím nejlepší cast (připojují se herecké legendy Kathy Bates či Angela Bassett, a zároveň se vrací oblíbenci jedničky, O'Hare, Farmiga či Brewer) ve zdaleka nejtrhlejších rolích seriálu, nechybí nemluvný úchylný sluha, rasistická masová vražedkyně, novodobé Frankensteinovo monstrum, či má zřejmě nejoblíbenější postava celého AHS, neuvěřitelně výstřední a vždycky stylová čarodějka s vlasy barvy ohně a slabostí pro extravagantní módní výstřelky Myrtle Snow (navzdory tomu, že Jessica Lange svým oslnivým výkonem v roli stávající Supreme Fiony dokazuje, že dovede být i ve čtyřiašedesáti pořád svůdná i nechutná, zranitelná i totální badass, právě Frances Conroy v roli Myrtle si kradla každou scénu pro sebe). Coven se zkrátka nebere vážně, proto působí tak osvěžujícím a zábavným dojmem, a proto je dost možná mou nejoblíbenější sérií. 5*(25.1.2015)

3. séria - COVEN (50%) Sklamanie roka. Už po zopár minútach prvej časti som checkoval wikipediu, či to točili rovnakí ľudia. Hrozná réžia (wtf 90°uhly kamier), hroznýýýý scenár (wtf Stevie Nicks?) a to podliezanie Twilight publiku ma totálne odrovnalo. Mala to byť najlepšia séria - voodoo, New Orleans, južanská gotika, čarodejnice - no vyšiel z toho áčkový Twilight s fajn gore a skvelými hercami (fakt všetci, no najmä oceňujem mladé herečky, ktoré nezaostávajú za oscarovými kolegyňami). Koreň problému je odklon od hororu k tínedžerskej hororovej komédií a rezignovanie na pranierovanie americkej spoločnosti. A ani to napätie nefunguje, totižto hlavné hrdinky už nie sú nevinné obete, ktorým sa dejú hrozné veci, ale mocné čarodejnice, ktoré keď zomrú, tak ich niekto oživí. A ten príbeh o hľadaní New Supreme? Fakt? FAKT??? Doteraz neverím...(25.12.2014)

Sklamanie. Ja som naozaj čakala, že si dajú aspoň rap battle na ukončenie tej rasovej vojny. A oni sa namiesto toho.... :D No nič, o monogamií nepočuli, incest privítali, aj keď nedopadol úplne dva krát bez ujmy na živote, upaľovanie, woodoo, zatratenie, kurvy, znásilnenie ako na lusknutie a blablabla, ale čo je hlavné, Coven je kúsok umenia, ktoré sa jemne inšpirovalo GOT a povraždilo všetko, čo sa mihlo pred kamerou. Vítaný je rasizmus, vyberali si navyše veľmi pekných, čiernych otrokov. Toľko všetko, tento divný pokus o zakladanie pouličných gangov sa mi páčil. Ale teda, posledná časť vyzerala naozaj, ako keby sa rozhodli, že sa im už nechce a radšej si idú po kura do toho KFC na rohu, v ktorom pracuje tá čierna slečna, a napľujú jej do ksichtu, lebo nestíha. Potom sa kurva ten filmový štáb vrátil, upatlal špinavými rukami scenár a dotočil "záver". Ale aj skrz jednu pokazenú časť sa oplatí si tú čarovnú skrinku zapnúť znovu a pustiť si to namiesto politickej debaty, v ktorej (už teraz starý) pán prvý čierny prezident očarováva poctivých rasistov.(28.2.2018)

Coven jsem viděla až zpětně po tom, co se potvrdilo, že beztak na sebe bude všechno navazovat, byť v drobnostech a já nechci o žádné easter eggy přijít. Nicméně čarodějnická mise dvou znepřátelených klanů z Nového Orleánsu byla extrémně over the top v každém směru. Ale co bylo moc v současnosti, vynahradila skvělá kamera a perverzní flashbacky.(23.10.2015)

• Malarkey

Po velice solidní druhé sérii mě napadlo, že bych této sérii mohl dát ještě šanci v podobě minimálně jedné série. Takže na řadu přišly čarodějnice a údajně nejslabší příběh celé série. Osobně ale musím říct, že začátek se rozjížděl poměrně slibně. Tvůrci příběh pojali jak kombinaci jizlivé Sabriny, mladé čarodějnice, tak starých dobrých Čarodějek. Jen víc na drsno a evidentně s konceptem hodně pro mladé. Něco ve smyslu současných young adult příběhů. Strašidelné na tomto seriálu je opravdu jenom samotná znělka. Postupně se ale příběh dál vyvíjel neuvěřitelně bláznivě až do nesmyslna a ke konci už jsem s ním byl vysloveně otrávenej. I tak kvituju, že s jednotlivými postavami šli tvůrci opět až na dřeň a tak se dočkáte zodpovězení všeho…a u všech. Mám pocit, že tohle se u seriálů jen tak nestává. Nicméně relativně krátké rozmezí třinácti epizod umožňuje opravdu cokoliv.(2.5.2016)

• - Madame Delphine LaLaurie, ktorú stvárnila Kathy Bates, bola skutočnou žijúcou osobou. Madame LaLaurie bola známa ako vysokopostavená žena a pohybovala sa v tých najvyšších kruhoch až do dňa, keď na jej panstve hasiči objavili veľké množstvo uväznených otrokov, ktorí boli kruto a dlhodobo týraní. (Carol Pifková)

• - Spoiler: Kúzlo, ktoré používajú Madison a Zoe na oživenie Kylea, pochádza z knihy „The Book of Ceremonial Magic“ od Arthura Edwarda Waiteho. (tree1111)

• - Série se začala natáčet 23. července 2013 v Louisianě. (Varan)