American Horror Story - Double Feature

(série)
USA, 2021, 8 h 27 min (Minutáž: 40–55 min)

Kamera:

Andrew Mitchell

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Adina Porter, Finn Wittrock, Billie Lourd, Leslie Grossman, Angelica Ross, Macaulay Culkin, Ryan Kiera Armstrong (více)

Epizody(10)

Desiata séria hororovej antológie rozdelená na dve časti. V prvej časti sa mladá rodina počas zimy nasťahuje do nového mesta, ktoré skrýva desivé tajomstvo, do ktorého sa rodina čoskoro zapletie. V druhej časti prichádza americký prezident Dwight Eisenhower (Neal McDonough) na miesto, kam stroskotal neidentifikovateľný lietajúci objekt. Tu sa stretáva s Ameliou Earhart (Lily Rabe), ktorá bola takmer 20 rokov nezvestná, a tvrdí, že na nej niečo vykonávalo testy. Začína sa odkrývanie experimentov, ktoré americká vláda skrývala pred svojimi občanmi a ktorých následky majú efekt do dnešného dňa. (Marceloo)

filmfanouch

10. série American Horror Story se minulý rok odložila. Jako lehké vynahrazení poté došlo k rozhodnutí, že 10. série American Horror Story hned dva příběhy. V rámci 10 epizod je tak prvních 6 epizod rozděleno na příběh s názvem Red Tide, poslední 4 epizody poté rozdělené na příběh s názvem Death Valley. Znamenalo to tedy, že oba příběhy budou mít méně času než každý předchozí příběh, který American Horror Story odvyprávělo. Stál tento menší experiment poté za to a neuškodil krapet celému seriálu?   Prvních pět epizod Red Tide je skvělých. Tak skvělých, že Red Tide naznačovalo, že by mohlo jít o to nejlepší v rámci AHS od závěru 5. série s podtitulem Hotel. Od začátku je nastavená solidní temná atmosféra s přitažlivým prostředím pobřežního městečka. Od začátku Red Tide mohlo upoutat solidně načrtnutými postavami, bravurními dialogy a precizní řemeslnou stránku. V několika momentech je u sledování 10. série cítit závan toho, co American Horror Story v samotném základu dělalo American Horror Story, návrat starých dobrých časů.   Red Tide nemá tolik času, protože je pořád jen jednou části 10. série. Času proto není moc, přesto to ovšem po dobu prvních pěti epizod skutečně bravurně funguje. Lehce zamrzí až 6. epizoda, která nedostojí laťce nastavené předchozími epizodami. Tečka za Red Tide je hořkosladká. Dostačující, ovšem lehce zklamavší. To urychlení se na šesté epizodě projeví nejvíce, završení Red Tide tak pošlapává potenciál Red Tide být to nejlepší ze světa American Horror Story od zmíněného hororu.   Sedmou epizodou poté startuje Death Valley. Zde je toho času ještě méně, především se ovšem ukazuje jedna výrazná věc. Death Valley si očividně utahuje sama ze sebe! Jde o nečekanou změnu, protože American Horror Story vždycky sázelo na ponurou a depresivní atmosféru a i přes lehkou přítomnost černého humoru se vždy snažila brát vážně. Jenomže Death Valley toto zcela nabourává.     Především se navíc příběh Death Valley dělí na dvě poloviny- Jedna, která skáče v čase do dob vlády Eisenhowera a později také J. F. Kennedyho a Richarda Nixona a následně také druhá, která se odehrává v současnosti. Pasáže z minulosti, které jsou zpracované černobílé jsou poté super a Death Valley by jen prospělo, kdyby i zbytek příběhu byl zpracován pouze v této podobě a v tomto období. Jenže.....   Separátně Death Valley odvypráví příběh čtyř vysokoškoláků, jejichž příběh má pojítka právě se skoky do minulosti. A v tomhle ohledu to bolí ještě více, protože jsou ty postavy vyloženě k nepřežití. Ta snaha o humor je navíc časem čím dál tím více únavná.   A pak je tu finále 10. série, které celou sérii jasně posílá na post nejhorší série seriálu. Finále Death Valley je ještě více neuspokojivé než finále Red Tide a vůbec nepůsobí jako finále. Zamrzí to hodně.   Propad oproti 1984 je výrazný, American Horror Story za sebou má nejhorší sérii. Pořád má světlé body v prvních pěti skvělých epizodách, slušné řemeslné stránce, bravurních hercích (Neal McDonough je jako Eisenhower skvělý) a pořád fungující atmosféře, v součtu je to ovšem skutečně lehká rána pod pás. Příští série má co napravovat...... () (méně) (více)

novoten

Red Tide - 70% - American Horror Story: Průřez Stephenem Kingem. Jedna část týmu četla Osvícení, druhá Řbitov zvířátek a třetí Prokletí Salemu. Výsledek předčil všechna myslitelná očekávání, potvrdil talent Finna Wittrocka, vrátil nejednu oblíbenou tvář, po docela dlouhé době dokázal překvapit tím, jak dobře umí seriál strašit a napínat - a pak to všechno zkazil. Epizoda Winter Kills pouští zavedené jistoty po proudu, z podružného (a v minulých sezónách dostatečně vytěženého) tématu sociální kritiky dělá téma hlavní a tím tuhle podívanou zasypává pod zem. A to je hrozná škoda, protože i přes provařenou žánrovou skladbu bylo potenciálu více než jindy. Death Valley - 40% - I přes slibnou premisu to nejhorší, co mi AHS vesmír kdy zkoušel nabídnout. Snůška provařených konspiračních teorií, které se jen zlehka naťuknou a horkou jehlou šijí k sobě. Černobílý vizuál linky z minulosti je sice povedený, ale k čemu to, když se všechny zajímavé motivy postupně opustí a jen se slijí v podivný paskvil. Pravověrně béčkový, tak jak se na Double Feature sluší a patří, ale asi ne v tom smyslu, ve který tvůrci doufali. ()

tron

Ako dobre to začalo... tak zle to skončilo. Rozdelenie 10. série na dva samostatné príbehy vnímam ako na prvý pohľad zaujímavé, atraktívne a pútavé, ale na druhej nešťastné. Mimozemská druhá polovica ma vôbec nezaujala, vyslovene som ju pretrpel a jediné, čo ma na nej ako-tak zaujalo, bol Neal McDonough a vydarený retro šat (čierno-biely obraz, paranoická atmosféra 50. rokov, politické sprisahania s mimozemšťanmi). Oveľa viac ma bavila prvá polovica, nepriznaný remake Kingovho Prekliatia Salemu. Úvodné diely 10. série sú výborné: zvrhlé, chlipné, drsné, kvalitne natočené i nasnímané (panoramatické nálety). Atmosféra opusteného letného prímorského letoviska geniálna. A je to veľmi dobre obsadené (Macaulay Culkin!). Bohužiaľ, s pribúdajúcimi epizódami prvá polovica stráca drajv, motá sa od ničoho k ničomu a hoci zápletka mala potenciál na strhujúcich 10 dielov, nakoniec už pri treťom nudí a stáva sa predvídateľnou. Tvorcovia (opäť raz) neodolali a namiesto „obyčajného“, absolútne plnokrvného hororu zakomponovali svoje myšlienky, názory a spoločenské (seba?)reflexie. Škoda. Ja by som si ich od nich rád pozrel čistý horor ako bolo napr. božské Asylum. Trocha ma zaráža, ako všetci poukazujú na to, že 10. séria sú vlastne dve série v jednej. To predsa svojím spôsobom bola aj séria č. 6 Roanoke. ()

Marceloo

Desiata séria hororovej antológie rozdelená na dve časti. V prvej časti sa mladá rodina počas zimy nasťahuje do nového mesta, ktoré skrýva desivé tajomstvo, do ktorého sa rodina čoskoro zapletie. V druhej časti prichádza americký prezident Dwight Eisenhower (Neal McDonough) na miesto, kam stroskotal neidentifikovatelný lietajúci objekt. Tu sa stretáva s Ameliou Earhart (Lily Rabe), ktorá bola takmer 20 rokov nezvestná, a tvrdí, že na nej niečo vykonávalo testy. Začína sa odkrývanie experimentov, ktoré americká vláda skrývala pred svojimi občanmi, a ktorých následky majú efekt do dnešného dňa. - Red Tide - Prvá časť má výborný rozbeh a tajomný nádych, ktorý ale s postupom času úplne vyprcháva, dej sa stáva predvídatelným a celé to zabíjajú žalostne slabé herecké výkony veteránov AHS. Vizuály zostávajú excelentné, ale príbeh stagnuje a čo sa týka hororovej stránky, tá v druhej polovici úplne zaniká. Death Valley - Keďže mi je americká história velmi blízka, druhá polovica desiatej série si ma námetom získala, ale spracovanie je opäť kŕčovité a miestami postavy hrajú katastrofálne. Musel som si vyhladať, čo je zač tá Kaia Gerber, lebo sa na jej ''hranie'' nedalo pozerať. Ryan Murphy sa asi stretol s jej matkou na nejakej módnej prehliadke a slúbil jej nejaký gig, pretože Kaia by si takúto úlohu nezaslúžila ani keby hltala čierne pilulky od rána do večera. Konšpirácie sa v Death Valley postupne tak zamotávajú, že sa v tom je ťažké vyznať. A keď sa človek zamyslí nad tým, že by mal v roku 2021 s extraterrestrialmi v USA spolupracovať Brandon, tak je aj rád, že ludstvo v závere série skončí tak ako skončilo. Obe časti sú pre mňa sklamaním, pretože mali tvorcovia v podstate rok k dobru, a nič z toho nevyťažili. Objavia sa tu nové tváre, ako napríklad Neal McDonough, Macaulay Culkin alebo mladučká Ryan Kiera Armstrong, ktoré by si mali nájsť pevné miesto v budúcich sériách, ale celkovo je to po dvoch rokoch čakania oproti skvelej sérii 1984 nepríjemný prepad v kvalite. ()

NinadeL

Jestli může Double Feature fungovat mmj. jako dárek za vynechanou loňskou sezónu, to je samozřejmě otázka. První příběh Red Tide je docela slušná variace na klasickou situaci "rodina se stěhuje za novými zážitky do strašidelného domu, což má vliv na jejich vztahy i kariéru." A novinkovou příměsí v tomto případě je jakýsi derivát Nosferata. Známé tváře mají opět příležitost zahrát cosi nového. Horší je to s druhou polovinou série. Derivát Nosferata nemá přesvědčivé finále a druhý příběh Death Valley je extrémní divnost těžící z fenoménů 50. a 60. let, včetně Marilyn Monroe. ()

*CARNIFEX*

Mám rád tento seriál, každá séria je nesmierne originálna nie len kvôli námetu, ale aj vďaka forme spracovania či samotnej myšlienke. Lenže táto desiata, je ako nejaký nevydarený pokus, ktorého výsledkom je: “ani ryba, ani rak”. Ja skutočne neviem, čo chcel týmto básnik povedať, no toto je doposiaľ najslabšia séria, aká spatrila svetlo sveta. Strašná škoda, že to skurvyli práve pri tej jubilejnej, ktorú nevedno prečo, rozdelili do dvoch samostatných, príbehových etáp, pričom ani jedna z nich kvalitatívne nenapĺňa čo i len tradične ľahko nadpriemerné hodnotenie. ()

Kothy

American Horror Story se vrací po dvou letech zpět s novou sérií. Opět tu najdeme staré známé tváře. Série je rozdělená na dvě části. První se odehrává v malém městě u pobřeží Bostonu, kde je v zimě celkem mrtvo. Dějí se tu ale divné věci a jsou tu jacísi upíři. Do města přijíždí mladý pár s dcerou. Manžel je scénárista, který se tu snaží nabrat inspiraci. Nakonec se odhalí, co vytváří tyto monstra. Jsou to jakési záhadné prášky, po kterých prahnete po krvi. První půlka je celkem zajímavá, až na ten závěr. Ta druhá s ní téměř vůbec nesouvisí a odehrává se v minulosti. Zaměřuje se na mimozemšťany, únosy lidí a jejich spolupráci s americkou vládou. Mimozemšťani se snaží vyšlechtit hybrida, a proto dělají na lidech experimenty. Výsledek ale moc zajímavý není. Tak třeba to vyjde příště... "Vysaju tě!" ()

eraserhead666

Náznaky už byly v předchozích sériích, ale až předložení dvou uzavřených, zcela samostatných (a snad proto ne zcela plně a hodnotně zpracovaných) příběhů v jedné sérii ukazuje ztrátu dechu tvůrců. Oběma příběhům cosi chybí, mimozemský občas působí až jako (nefunkční) groteskní karikatura. Ani u druhé série a Roanoke jsem necítil takový pocit nenaplnění jako tady. Možná už tvůrci využili vše, co mohli tomuto projektu nabídnout. Každopádně, touhle sérií ve mně patrně ztratili diváka. AHS už mě zřejmě nemá čím zaujmout. ()

Gorehound

Hodnotím zatial prvých päť uzavretých dielov. Výborná, atmosferická, podnetná záležitosť. Geniálne prostredie starého prímorského mestečka po sezóne, dobrý príbeh o netradičných upíroch, rodinná dráma a metafory o umení v jednom. A aj keď to znie odstrašujúco, funguje to na jedničku. Mestečko mi hneď evokovalo Lovecrafta, seriál sa ani, ako tradične, nepáre s krvavosťou a provokatívnosťou, a tak to má byť. Herci naozaj výborný, a Culkinova úloha krásne tragikomicky zahratá. A technické spracovanie tradične nápadité a nepodlomiteľné. Návykovka. ()

Trevor

5-5-4-3-5-2-2-2-3-2...nie je to kód na aktivovanie čipu u zaočkovaného obyvateľa South Parku, aby nožom zaútočil na niekoho v Tescu ani výpis známok z matematiky z indexu náhodného gymnazistu. Sú to hodnotenia jednotlivých epizód v Double Feature a ako to už v AHS býva po skvelom úvode prišiel voľný pád. Tentokrát nie až na úplné dno, ale ďaleko od neho to nebolo. Kým tupíři boli zvládnutý veľmi dobre, alienom sa to už veľmi nepodarilo a tak za celú sériu slabšie 3*, aj keď hodnotiť to ako celok je pomerne náročné a v tomto prípade by sa skôr hodila hodnotenie 4/2*. ()

M.i.k.e

Dva na sobě nezávislé příběhy, kterými asi tvůrci chtěli vzdát hold klasickým double feature béčkům, ale v tomhle případě ani jeden z nich pořádně nefunguje. První část se viditelně inspirovala Kingem a má jistý potenciál, ovšem ten je trestuhodně nevyužit. Druhá část pak těží z těch nejprovařenějších konspiračních teorií, které k sobě lepí bez ladu a skladu a dává dohromady to vůbec nejhorší co kdy v rámci AHS vzniklo…40% ()

William_

Prvních 5 dílů této série si pouštím každý rok na Halloween a říkám si, že vytvořit něco líbivého a hororově krásného ještě Ryan a Brad stále umí. Škoda jen toho zbytku. Obecně bych rozdělil tuto sérii na dvě části: Na epizody 1-5 a epizody 6-10, což i podle barevného hodnocení může napovědět, že se 2. polovina hrubě nepovedla a skutečně tomu tak je. První polovina má dechberoucí atmosféru, bravurní nasvícení, kameru, skvělé herce známé z předešlých "OG" sérií doplněné o Macaulaye Culkina, který si svou roli feťáka užívá a to ani nemusí nic hrát. No ale pak přijde 6. díl, který uzavírá část Red Tide a nebojím se šestou epizodu označit jako epizodu, která neměla spatřit světlo světa. Absolutně nedůstojné zakončení prvních 5 skvělých dílů, které se dle mého neskutečně trefily do vkusu fanoušků AHS. Celá 2. polovina 10. série působí jako když necháte scénář napsat Křemílka a Vochomůrku a nemá smysl o ní déle psát, neboť to je ztráta času. Ale těch prvních 5 dílů si dejte všichni povinně, je to fakt bomba!  ()

Streeper

Vůbec se mi nelíbí, že série byla rozdělená na dvě části a tím pádem jsme viděli dva příběhy. Na jednu stranu super, víc AHS, ale na druhou stranu to ztrácí to kouzlo toho seriálu. Každá série měla své téma a to jí dělalo jedinečnou. První příběh měl skvělý nápad, pilulky, co probouzí talent na více než maximum je super námět. Kdyby mi někdo takovou pilulku nabídl, neváhala bych a vzala si jí i za předpokladu toho, co by se mohlo stát a věřím, že by to udělala většina z nás, protože úspěch je nakažlivá mrcha. Nicméně mi přišlo, že z toho příběhu nedokázali vymačkat maximum, něco tomu chybělo a to ani nemluvím o tom, že ta malá houstlistka byla na facku. Druhý příběh taky zajímavý, dějově se mi líbil o trochu víc než první, hlavně části z minulosti. Tam byl ale největší problém zpracování, které bylo nudnější a navíc linka v přítomnosti byla strašně slabá. A konec druhého příběhu strašně napsaný. Celkově jsem z téhle série rozpolcená a ani nevím, kam jí zařadit, ale spíš bude patřit do té horší poloviny. ()

dubinak

10. série: Tento nápad rozdělit sérii na dvě části se zdál zpočátku jako velmi zajímavý, ač obavy převládaly, trailer sliboval čerstvý závan nápadů, no a realita je opět úplně jiná. Rozjezd byl lidově řečeno dobrý jako prase, ten koncept sice vypadal, že bude tuctový, ale nakonec z toho vyplynula zajímavá, originální myšlenka. Sarah Paulson dostala konečně zajímavou, atypickou roli a Maculay Culkin byl naprosto suprový a překvapivě sympatický. První dva díly téměř bez výtek, po sto letech fungovala v AHS i hororová stránka. Jiný horor ale přišel přesně v šestém díle, kdy už máte tušení, že druhá část nebude na první navazovat ani zbla. Finále první části byl absolutní výsměch, odfláknuté vaření z vody a totální pohřbení dosavadní nadějné kvality, která tento seriál mohla zvednout ze dna. Druhá část seriálu byla otravná už jen výběrem hlavních postav. Černobílé části se daly snést, ale všechno to ničily ty absurdní dialogy zde figurující mladé generace a v podstatě to ani nešlo brát vážně. Prostě brutálně zbořený potenciál ze strany scénáře a finále druhé části radši taky mažu z paměti. K čemu tohle vlastně bylo? ()

PavelVanekArt

Do šestého dílu to nebylo vůbec zlý, náplň byla taková chytlavá, ale kdyby se vysrali na dělení a udělali pořádně tuhle, udělali by líp. Mohli do toho zapojit něco s chapadli na styl Lovecrafta, nějaký námořní legendy, maják, mořský panny, k atmosféře přímořského města by to sedělo nejvíc. Takhle za první story 3* a.k.a 55% ()

Ogen

Tohle bylo opravdu špatné... Nejen, že první polovina měla v celku fajn start, ale konec byl naprostá katastrofa. Tvůrci už vykrádají sami sebe a nemají žádnou inspiraci. A druhá polovina? Fuj... Nemám absolutně nic proti homosexuálům, ale tohle bylo totálně přehnané, do očí bijící, všudypřítomná sexuální orientace a k tomu těhotenství mužského pohlaví... Raději ať už netočí nic dalšího a v každém případě AHS už odzvonilo, toto je pro mě mrtvá značka, která už nepřekoná prvních 5 sérií, nikdy. ()

Zek

Ta první polovina série docela šla, ale to co přišlo později, byla absolutní tragédie. To měla být, parodie nebo horor? Někdo se asi nedokázal rozhodnou, co chce vlastně točit. ()