Pán prstenů: Návrat krále

• USA The Lord of the Rings: The Return of the King (více)

Le_Chuck

Užil som si to. Akožto fanúšik fantasy filmov a tým, že som nečítal knižnú predlohu patrím do skupiny ľudí ktorá musí mať s tohoto filmu najväčšiu radosť. Čo sa týka trilógie ako takej, tak najrozprávkovejšia (tudíž aj najlepšia) bola jednička. Tu je to celé iba omáčka na nevyhnutnú finálnu bitku, ktorá je naozaj GRAND ! ()

berg.12

"Je mnoho způsobů, k nimž se uchyluje nepřítel, aby ponížil naši zemi, rozvíjející se v duchu socialistického soutěžení. A tak anglický spisovatel J.R.R. Tolkien vydal před nějakou dobou knihu, v níž zastřeně útočí na naše zřízení prosazující práva pracujícího lidu. Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotně v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Titulní “Pán prstenů” Sauron je vládcem chudé země, v níž rozvinutý kolektiv má v rukou skutečnou vládu, vykonávanou doživotně zvolenými zástupci - Nazguly (v knize nazývanými - jaká ironie - upíry). Skřeti - dělnická třída Mordoru budující těžký průmysl, jsou vylíčeni jako tvorové odporného vzhledu a zvyků (jak by zpovykaný synáček z buržujské rodiny - potomek národa anglických imperialistů, mohl vidět něco krásného a povznášejícího na těžké práci?) Do kontrastu se skvělou organizací práce a pořádkem v Mordoru, zemi vylíčené jako “spálená pustina”, z níž se valí popel a dým (že by náznak závisti?) je postaven obraz žírných, “mlékem a medem oplývajících” zemí západu, kde všechno zboží téměř “roste na stromech”. Odkud se však bere ve skutečnosti, toho se lze těžko dopátrat - že by pomocí nadpřirozené bytosti, tzv. boha? Ha ha! Obyvatelé západu - elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají) a jediné, co je trápí, je “hrozba” z východu. Zatímco dnem i nocí pracující Mordor trpí nedostatkem základních potravin a vody, sousední země oplývají nadbytkem. Jak nápadná podobnost s naší současností, kde nás rozbujelý kapitalizmus ohlupuje obrázky blahobytu, jehož zdroje zůstávají utajeny (čáry Gandalfa a elfů?), zatímco sedláci a dělníci našeho tábora pracují poctivě a usilovně, aniž by docházelo k jejich vykořisťování, a všechno získávají pouze prací vlastních rukou. “Síly dobra” zde přestavuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem. Elfové, hobiti a takzvaní vznešení lidé symbolizují skupinu zahálčivé aristokracie a buržoazie, která se snaží vzepřít globální revoluci, zatímco skřeti a trollové, vylíčení jako tvorové temnoty, se skrývají pod zemí a v potu tváře si vydělávají na kousek suchého chleba (jim není určen lembas ani miruvor!) Pokrokový čaroděj Saruman, který jim poskytuje ochranu a obživu a bojuje za práva menšin, je prohlášen za zrádce a jeho sídlo je zničeno reakční bojůvkou, vždy připravenou k chuligánským výtržnostem. Když pak šíří socializmus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými (a placenými) kapitalistickou mocností Gondorem. To diskredituje Froda, Aragorna, Boromira i šiřitele pověr a zpátečnické ideologie Gandalfa. A Tom Bombadil je zároveň představitelem květinové mládeže i tyranem, který ve své zemičce vládne neomezenou mocí - jakým právem? A ještě je tady Faramir, elegantní, inteligentní a okouzlující jako James Bond, sabotující všechny projevy internacionalizmu. Galerie postav bez ideologické páteře, vrhajících se do boje “proti jinakosti. Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy!" (poskládané úryvky převzaté z polských novin Czerwony Sztandar, kde článek vyšel 24. května 1971) () (méně) (více)

hellstruck

Jedna z nejlepších fantasy (koneckonců jediná fantasy oceněná Oscary jako nejlepší film), ale přitom nejslabší díl trilogie. Tedy, tak slabý jak jen Pán prstenů může být (není 100%, ale 85% určitě). Na Pánu prstenů mám nejraději právě pohádkový začátek v Kraji a soudržnost Společenstva a vzhledem k tomu, že v tomto díle se především bojuje (Frodo svádí vnitřní bitvu s prstenem, ostatní válčí s Mordorem) a všichni jsou rozdělení, není to můj nejoblíbenější díl. Délka je celkem vražedná, ale i tak bych neřekla, že je konec natahovaný;bylo tam vše, co mělo být. Chyběla mi klasická pánoprstenovská hudba, nějak jí ubylo. Ale přesto se mi líbilo kouzelné Minas Tirith, cesta za armádou mrtvých, Aragorn charismatický jako nikdy a morbidní humor Legolase s Gimlim. Přes všechny mé výtky je to krásné zakončení. Ale označení některými "nejlepší díl trilogie" dost nechápu. Nebudu říkat neplačte,protože ne všechny slzy jsou špatné. ()

kitano

Extendet version Ultimatne zavrsenie, ultimatnej trilogie. Tak by mohol vyzerat cely komentar. Ale predsa. O filmovom spracovani Pana prstenov by sa dali skladat basne, nad tolkymi krasami clovek proste zasne ....ehm. Tie priam dokonalo spracovane charaktery davaju vyniknut aj takym hereckym polenam ako je Orlando Bloom. Premenil sa na absolutne bezchybnu, skvelu filmovu postavu. Tomu sa hovori filmarska magia. Ak by som mal vybrat podobne ako pri komentaroch predchadzajucich dieloch nejaku vinimocnu scenu (a ze su ich tam desiatky), vybral by som zaver filmu. Cely ten uzasny pribeh, to strastiplne dobrodruzstvo nasich hrdinov ktore sme s nimi prezili, nadherne doznie v zavere, kde som ani nechcel uverit, ze uz je koniec. Zasneny, zo slzou v oku som sledoval lod opustajucu sedy pristav, a este aj pocas zaverecnych tituliek som nespustal oci z obrazovky a doznievali vo mne tie krasne pocity. Aj ja, dakujem, Peter Jackson. (10/10) ()

Kaka

Návrat krále se mi co se filmového hlediska (kniha je jasně nejlepší) týče, jeví jako nejslabší z celé trilogie. Ano film je to i tak skvělý a je na 5 hvězdiček, avšak už to není tak úplně ono. První díl je něco nepopsatelně úžasného. Film je vyprávěn v pomalém tempu - o to víc vynikne monumentální výprava a vizuální a dějová propracovanost - prostě a jednoduše je Společenstvo prstenu "něco nového". Ve Dvou věžích se však Jackson na toto spolehat už nemohl, ale vyřešil to znamenitě. Film zrychlil, navodil temnější atmosféru, přidal na akci (užasná bitva o Helmův žleb) a výsledek byl opět dechberoucí, jenže co třetí část? Tam už jaksi nebylo co vylepšovat. Atmosféra je trošku pryč, bitvy jsou ještě větší, ještě rozmáchlejší a ještě počítačovější a prostě a jednoduše už to všechno nej nej nej není nějak ono a dohromady to působí kapku nekompaktně. I přes to všechno je to ale na plný počet, protože uzavírá geniální trilogii a po právu je stejně jako kniha největší a nejmegalomanštější ze všech tří dílů a to samo o sobě není malo. ()

Spiker01

Vyvrcholení velice úspěšné ságy ze Středozemě musela být v té době obrovská událost. Celou trilogii jsem viděl nesčetněkrát a patří mezi mé vůbec nejoblíbenější. To co dokázal Peter Jackson je více než obdivuhodné (taky za to dostal kromě jiného také kupu Oscarů). Spíše než abych komentoval původní film, ohlédnu se spíše na rozšířenou verzi, ke které jsem se bohužel dostal až nedávno. Ta je rozšířena o cca 90 minut, takže se celková délka posledního filmu vyšplhala na celé 4 hodiny! Což je u mě docela problém, protože někdy doma nedokáži u filmu vydržet ani standartní 2 a půl hodiny. Ovšem to, co nabízí, musí pravého fanouška zahřát u srdce a je to perfektní prostředek, jak si připomenout trilogii před dlouho očekávaným Hobbitem...100% ()

akisha

Líp to nešlo. Jedinou chybu ten film má, a to že byl poslední. Nezbývá než s nadějí v srdci čekat na Hobita. Pokud bych měla vyzvednout jednu jedinou scénu z celého filmu (i když je to úkol takřka nemožný) byl by to Faramirův nájezd na Osgiliath za Pipinova zpěvu. ()

Eddard

Jakkoliv mám jako věrný fanoušek předlohy k mnoha věcem na Návratu krále nemalé výhrady, když uvážím naprosto bezprecedentní velkolepost celého díla, nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami ani kdybych chtěl. A já nechci. Absolutorium pro všechny tvůrce, jmenovitě režiséra Jacksona a kamerový tým za tu neuvěřitelnou pastvu pro oči. Škoda některých úlitebv masovému diváctvu (příklad za všechny - Legolasova likvidace olifanta) a v některých scénách skutečně přepísknuté míry patosu. To jsou však jenom jedny z těch věcí, které jsou v širším pohledu na celý film drobnostmi. 90% ()

Tyler

Těch 5 hvězdiček je pro trilogii jako celek... To, co dělalo první dva díly působivými, je v "Návratu krále" ještě lepší...Nemíním tím jen bitevní scény, nejdůležitější linií "Pána prstenů" jsou totiž vztahy zúčastněných postav...Jackson objevil v Tolkienově díle dle mého často přehlíženého hrdinu - Sama. Jeho postava, přítel Froda odhodlaný jít s ním vstříc nevyhnutelné smrti a všeobecné zkáze, prošla za celé tři filmy obdivuhodným vývojem a pro mě symbolizuje to nejlepší z celé trilogie. Scény mezi Woodem a Astinem při pouti Mordorem nemají chybu a čiší z nich tolik emocí, že by samy o sobě vystačily na jeden celý film...Tím však nechci stavět do pozadí ostatní, obrovskou radost jsem měl z toho, kolik prostoru se dostalo Gandalfovi a zbylým dvou hobitům, včetně Andyho Serkise v bravurní úvodní scéně...Lidská stránka Jacksonovi vize tak válcuje i ty tolik úžasné bitevní scény a stává se hlavním trumfem trilogie. V tomto směru je snad nejpůsobivější sekvencí Faramirova sebevražedná akce s prostřihy na večeřícího Denethora, podbarvená tklivým zpěvem Pipina...Nebo Theodenův "motivační" proslov k rohanské jízdě a skandování jediného slova - "Smrt!"....Jackson se už navždy nesmazatelně zapsal do historie kinematografie a jeho představivosti a kreativitě se mohu jen hluboce uklonit. Díky Petere!!! ()

Falko

To, co pre mna v detstve znamenal NEKONECNY PRIBEH (1984), znamena v dospelosti tento film, myslim tym vsetky 3 casti v jednom. V Nekonecnom pribehu mi trosku vadila kratka minutaz a prave tento film mi to vynahradil hned tromi castami obrovskou minutazou a este k tomu v predlzenej verzii Special Edition. Prekvapila ma aj krasna hudba od Howarda Shorea, ktory je u mna znamy skor temnou hudbou z filmov ako su MUCHA (1986), MLCANIE JAHNIAT (1991), SEDEM (1995), HRA (1997) alebo UKRYT (2002). Uz dnes sa tesim na Hobita a snad dopadne podobne kvalitne, ako cely Pan prstenov... 09.05.2009 ____ Elijah Wood - (Frodo Pytlík) +++ Alan Howard - (hlas prsteňa) +++ Ian McKellen - (Gandalf šedý) +++ Christopher Lee - (Saruman) +++ Ian Holm - (Bilbo Pytlík) +++ Sean Astin - (Sam) +++ Billy Boyd - (Pippin) +++ Sean Bean - (Boromir) +++ Cate Blanchett - (Galadriel) +++ Orlando Bloom - (Legolas) +++ Andy Serkis - (Glum / Smeagol) +++ Viggo Mortensen - (Aragorn) +++ John Rhys-Davies - (Gimli) +++ Liv Tyler - (Arwen) +++ Hugo Weaving - (Elrond) +++ Bernard Hill - (Theoden) +++ Miranda Otto - (Eowyn) +++ Hudba: Howard Shore +++ Producenti: Peter Jackson, Fran Walsh, Bob Weinstein, Harvey Weinstein +++ ()

viperblade odpad!

NA IMDb 12. nejlepší film? Ani omylem vážení, ani omylem! Tady tohle je totiž průser a to pořádný. Stejně jako u jedničky mně vadila stopáž, a to jakým způsobem je příběh servírován. Vše se obrátí v to nejlepší možné řešení (meč byl znovu obnoven a podobné blbosti). A ještě jsem se na to musel dívat! (Prostě do školy, když jsme měli volnější výuku ke konci roku, to někdo přinesl a tak jsem tam prostě MUSEL sedět!) Celou dobu jsem si kladl tuto otázku: Za co to kurva dostalo tolik Oskarů? Omluvte vulgaritu, ale to se prostě nedá, všichni to vynášejí do nebe, ale prostě na tom NENÍ nic výjimečného! ()

ClintEastwood

Muška hloupá, kampak kouká? V pavučině chycená, brzo bude snězená! Dlouhá a velkolepá filmová cesta, je po téměř devíti hodinách u konce a každému je jasné, že má před sebou neskutečné, opravdu mistrovské dílo, vyšperkované po všech stránkách. Zatímco první dva snímky získaly Oscary jen v technických kategoriích, tak tento boduje na všech frontách a boří milníky filmové historie (11 nominací - 11 ocenění). Doslovný závěr by pro mě mohl trvat ještě další půlhodinu, tak si ho pokaždé užívám (když se Sam vrátí domů, pokaždé mám husí kůži). Jedna z nejlepších trilogií našeho věku, respektive 21. století, společně se Star Wars asi ten nejepičtější příběh na filmovém pásu a rozhodně nejlepší fantasy. P.S. Zajímalo by mě, zda by Tolkien dokázal podle Jacksonova filmu napsat knihu... ()

Rex Mundi

Celá trilógia Pána prsteňov odo mňa nepotrebuje žiadny špeciálny komentár. Pochybujem, že by som priniesla niečo nové... stačí ak poviem, že toto je filmový orgazmus, až ma mráz obchádza, len keď si v duchu premietam scény spomínané v komentároch... (možno až na tých olifantov, čo pošliapu hordy bojovníkov a nemajú na tlapách ani kvapku krvi... Vždy mi to kole oči, ale je to len malý škriabanček na dokonalom diele). ()

MM_Ramone

„Tři prsteny pro krále elfú pod nebem, Sedm vládcúm trpaslíkú v síních z kamene, Devět mužúm: každý je k smrti odsouzen, Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trúně v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem. Jeden prsten, vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.“ Myslím, že len ťažko by niekto dokázal lepšie sfilmovať úžastnú, hrdinskú fantasy J.R.R.Tolkiena „Pán Prsteňov“ ako sa to podarilo Peterovi Jacksonovi. Vyvrcholenie trilógie, záverečná časť „Návrat kráľa“. ***** ()

Dan9K

Do slavného udolání olifanta Legolasem je to na úrovni prvního dílu. Je také tak temný, atmosférický, místy až strašidelný - Ať už je to pasáž s Odulou nebo nemrtvými a místy i komorní. Ale od Legolase to jde z kopce a vyvrcholí to mohutným finále, které jsem jak nepobral, tak ani příliš nepochopil, následované neskutečně dlouhou rozlučovačkou, která nudila i při prvním zhlédnutí a na mě působila spíše komickým dojmem, což účelem asi nebylo. Samozřejmě efekty báječné, prostředí nádherné, audiovizuální stránka zkrátka nemá chybu. Ale stačí to snad na nejúspěšnější film v historii? Neměl by takový kandidát nabízet revoluční nápad, originální myšlenku, risk v kapce kontroverze a ne jít na takovouto megajistotu? Rovněž mě mrzí nesmrtelnost všech hlavních hrdinů. V prvním díle to ještě nebyly takové stroje na zabíjení ( i když filmy, hry a koneckonců někdy i literatura nás učí, že bojovat proti přesile je tak snadné) a čas od času spadli do jakýchsi propastných hlubin nebo v souboji jeden proti stem hrdinsky podlehli, avšak ve trojce ( i dvojce) nikdo, asi nepozorovaně nalezli nějakou elfí mast. Toto je ale samozřejmě vina knižní předlohy. Také nechápu z jakého důvodu v této monumentálnosti nevadí téměř nikomu ten jinde neustále vyčítaný patos, jenž je v Lotrovi v podstatě neustále. ()

Spooner

Tohle je další z těch filmů co by si zasloužil speciální 6 hvězdičku.Já myslím že takový filmařský skvost jako je tento není třeba komentovat.1.díl byl dechberoucí,2.díl měl tu smůlu že byl prostřední to znamená bez pořádného začátku a bez pořádného konce,no a 3.díl je ze všech nejlepší.Myslím že tento film se nedal natočit lépe a patří k nejlepším filmům všech dob.Zaslouženě ()

2Pac

K tomuto filmu sa uz neda povedat viac ako sa povedalo.Bud sa ponorite do rise fantazie, alebo budete premyslat nad tym, ze mrtvi nemozu bojovat.Tym si vyberiete medzi modrou alebo cervenou pilulkou... ()

Wacoslav1

No sláva! 1* za to, že je to fakt EPIC a druhá za to, že je konečně po všem. Asi jsem divnej, ale když už se budu chtít podívat na pořádnej nářez od Jacksona pustím si radši Bad taste nebo Braindead.30% ()

Davies182

Famózní a naprosto bravurně zvládnuté vyvrcholení Jacksonovské trilogie o Jednom prstenu mě dokáže ohromit hned několikrát - každý konec jednou. Viděno třikrát v kině, u traileru jsem umíral každý den, v sále se klepal jako osika, posmrkal plato papírových kapesníků... A to nepočítám šílený fanouškovský fakt, že jsem byl na maratónu všech prodloužených verzí ve Slovanském domě o půlnoci (konec byl v poledne toho dne, druhou pětinu třetího dílu jsem prospal)! Kdybych se měl svěřit, kolikrát jsem závěrečný díl trilogie viděl na DVD, všichni by se podivovali a nevěřícně kroutili hlavou (a mně by došlo, kolik jsem takto promarnil dnů života - ale opravdu "promarnil"?). Naprosto zasloužené Oscary. ()

Amarcord_1

70% - Děj posledního dílu se táhne jako polévka v zahradní restauraci za silného deště. Trojka převzala všechen pathos dvojky, nedá si s ním pokoj až do samého konce, a k tomu se nám postavy na obou stranách barikády začínají chovat jaksi zkratovitě. Ale… Výtečná hudba svou quasi leitmotivní technikou při reminiscencích na Shire, nebo na staré dobré Společenstvo nenechá jedno oko suché. Na konci jsem byl téměř dojat. Jednak postavou Samwise, a taky tím, že jsem s trilogií strávil tolik času, a teď je konec… ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Lord of the Rings in Concert