Dej mi své jméno

• USA Call Me by Your Name (více)

Když si rodiče sedmnáctiletého Elieho pozvou do své velké italské vily na léto hosta, jejich syn z toho není vůbec nadšený. Zpočátku se zdá, že toho s pohledným americkým 24letým studentem Oliverem nemají mnoho společného, když však spolu začnou trávit více času, začne mezi nimi vznikat něco mnohem hlubšího než je přátelství... (Falcon)

jiri.twist

Film vybočující ve všech směrech z běžné produkce. FILM O ELIOVI. Tvůrci skutečně vybrali výborného mladého 22 letého napůl Američana a napůl Francouze křehkého fyzického vzhledu (vždy měl trenky o tři čísla větší, aby vynikla ta jeho hubená postava, která podtrhla to, že "hraje" o 5 let mladšího, než ve skutečnosti je). Chalamet se zhostil hlavní 17ti leté postavy zcela bravurně a postava Elia je naprosto NOSNOU OSOU CELÉHO FILMU. Ani na okamžik jsem nezapochyboval o tom, že Elio je skutečně 17ti letý kluk, ve kterém se "něco", to krásné něco, probouzí ... Postava Olivera byla zahrána slušně a chápal jsem ji a její chování, nicméně klidně bych vybral na tuto roli 24 letého studenta někoho jiného než amerického herce Hammera, který film točil ve svých 31 letech, ale v mnohých scénách dle mě vypadá starší (v civilu 7 let ženatý, 2 děti). Nevadily mi ani avantýry Elia s tou dívkou. Vždyť Elio ve svých 17ti letech hledal, a to velmi aktivně, což kvituji s povděkem. V 17ti letech člověk experimentuje, což je pravda. Někteří tady píší, proč se postavy chovají bisexuálně a připomínají Zkrocenou horu, ale vždyť i tam byli oba dva bisexuálové, a nikomu to nevadí! Vše ostatní velmi vkusné - hudba mě vůbec nerušila, naopak - nádherná, lombardský venkov s intelektuálním prostředím začátku 80. let, a to vše spojené s "bezčasím obdobím", vše jsem si perfektně vychutnal. PŘÍBĚH za 10 - oceňuji především snahu Elia BOJOVAT, ač nezkušený, o svůj starší idol, jít tomu naproti a ne jen skrytě čekat v koutku a trápit se, zkusit to POPRAT SE S OSUDEM a je to jedno z hlavních témat, co mě na filmu oslovilo na rozdíl od některých, kteří píšou, že jim film nic nedal. Tu hloubku příběhu musí přeci každá citlivá duše vycítit, nádhernou hloubku prvního poblouznění a mnozí z nás cítíme, že Elio byl gay, ne bisexuál. Mnozí takoví jsou buď gay a nebo hetero, jen se bisexuálně z různých pohnutek chovají. HERECKÉ VÝKONY za 9 - Chalamet jasná jedenáctka, a když trošku přimhouřím oči, tak Hammer 7 až 8, ale měl to být někdo mladší a nebo měli tvůrci postavu postaršit min. o deset let a udělat ze studenta asistenta ... HUDBA kouzelná a ZPRACOVÁNÍ perfektní - za mě rovných 10. ()

Sydonai

...aneb jak natočit romantický film na úrovni! Call Me By Your Name je ukázkový příklad toho, že lze vyprávět příběh o dnes již ne takovém tabu křehce a krásně. 65% ()

KNTRFKT

Tak tu máme další nominaci na zlatou sošku. Loňskej Moonlight vsadil na jistotu, čili zakomponoval homosexualitu a téma antirasismu, tudíž to bylo, jak se u nás na italský riviéře říká, jako strčit předpečeného krocana do trouby.Jsem teda dost zvědavej, jak si s něčim takovym, co tu teď před náma doslova stojí, poradí diváci. Já jenom doufám, že se tenhle snímek nedostane k typicky zahořklejm bigotům, kterým se orosí čelo pokaždý, když se řekne "radiátor". Byla by totiž škoda, aby něco takhle ryzího a čistýho, jako je právě Call me by your name, bylo nesmyslně shazovaný. Někdo to tu přirovnával ke Zkrocený hoře, to je ale mimo mísu, protože tam šlo o lásku zakázanou a společností nakonec tvrdě potrestanou. Tady jde o takový to michelangelovský jančení a pitvoření se u šálku espressa, zatímco krásně xantofylama vybarvený ovoce ozařujou sluneční paprsky a v pozadí zběsile a za líbezného zpěvu prcá ptactvo. Můžu říct, že je to celý brilantně nasnímaný a režisér jde od začátku tvrdě na věc ! Až mi z toho vyskočilo péro z gauče. Za bravurní pokládám i herecký výkony obou zúčastněných herců, je mi sice jasný, že v Hollywoodu je díra jako díra, ale stejně... Hammera si na první dobrou vybavim jako jednoho z MUŽŮ ze S.T.R.Ý.C.E. a teď se mi tu před očima prohání v minikraťasech a osahávaj si společně s Chalametem pytlíky....na rozdíl od kokotin, jako je KIng Cobra, kde je homosexualita vyjádřená prostřednictvím materiálního chtíče vykoupenym nechutnym obtesávánim ánusů, tady je zobrazená láska ve svý asi nejhezčí podobě. Ono samo prostředí nahrává ke vzniku něčeho takovýho. Všechno je vybraný dokonale. Itálie, roční období, 80.léta, bohémství, básně, umění, to všechno pak vhodně doplňuje to skotačení dvou kluků, který by Luis C. K. jistě okomentoval tak, že ačkoliv by tomu sám nevěřil, může člověka svojí sexuální aurou naplnit i něco takovýho. Na tom vztahu je ale primárně krásný to, že je krátkej a proto tak dobře funguje, Já si totiž uplně dovedu představit, jak by Hammer po čase zjistil, že mladej prdí ze spaní, má na ěci jinej názor a idylka by skončila, ale kombinace krátkýho časovýho intervalu, ve kterym se příběh odehrává a doby, do který je zasazenej, tvoří pro diváka naprosto věrohodnou příběhovou kostru, který snad nejde nic vytknout. Konec je pak opravdu, jak už někdo tady psal, devastující. Osobně jsem se přistih, že si přeju, aby ten americkej vocas odněkud vyskočil, třeba z toho krbu, do kterýho Chalamet čumí, roztočil ten vrtulník a šli si zařádit někam na louku do kopretin a hlavně byli šťastný. Scénáristi ale homosexuálům nepřejou a tak tyhle příběhy prostě šťastně nekončej. Možná, kdyby končily, nedostaly by ani tu nominaci. Je ale na místě vyzdvihnout orientační zmatenost mladýho Leonarda, který do celé věci tak trochu neuváženě zabrousil, aniž by věděl, jak z ní nakonec vybrousit, jak by řekl klasik. Film pak odkazoval na to, že ho to semlelo...Blbý skutečně je, že tady ten vztah vyčnívá i díky tomu, že je Hammer o poznání starší a vzbuzuje tak podvědomě ostražitost, kdy si našinec může říkat, že kluka zatáhnul do něčeho, co v něm ani nebylo. Kluk v celý svý neucelenosti, kdy mu pochopitelně stojí pipík z každýho obnaženýho těla potírajícího se broskví, nemusí být nutně homosexuál, natož se tak striktně definovat. Před Oliverem prožívá určitou vztahovou paralelu, která může bejt do uritý míry chápaná jako truc Oliverovi, truc tomu, že si ho nevšímá, byť on stojí o jeho pozornost. Jde o to, jestli to celý nevyznívá trochu jako stav, kdy si mladej důvěřivec najde mužskej vzor, staršího bratra, někoho, ke komu cítí náklonnost, která je pak tim druhym člověkem zcela uzmutá a přemodelovaná v něco, co v samotnym zrodu myšlenky souznění a přátelství ani být nemělo. Samozřejmě je tam řečeno, že kdo by neměl rád Olivera a že je Oliver sexy atd, což ve mně nahlodává myšlenku, že není všechno péro, který stojí. Pohopitelně to opravdu ale mohlo bejt i tak, že se dva mladý kluci našli a jelikož, co si budem povídat, to řezivo tam za moc nestálo, tak jim ani nic jinýho nezbylo. () (méně) (více)

skeptic

S niekoľko dňovým odstupom, na Call me by your name spomínam ako na celkom príjemný a dosť emocionálny film, ktorému v tomto smere veľmi pomáhala hudba. Ako už písali viacery, filmu sa darí zachytiť tu letnú atmosféru, kde si postavy jednoducho užívajú prítomné okamihy. Vzťah dvoch postáv (Elio a Oliver) je zaujímavý a zároveň nezaujímavý. Čudné? Tak trochu... Ak to berieme ako obyčajný vzťah letnej lásky, s trochou tajnoskárstva, a konečným rozriešením v podobe - aj tak spolu nemôžu byť - tak sa jedná o v podstate otrepaný príbeh. Lenže práve pre tu homosexuálnu povahu vzťahu, v tomto smere aj liberálný postoj rodičov a celkovú nekonfliktnosť vzťahu, ani so spoločnosťou, vrstevníkmi a spomínanými rodičmi, ide o zaujímavý film. Keďže sa tomu vzťahu naozaj nikto nevysmieva, ani nikoho nepohoršuje (samozrejme to aj kvôli tomu, že nikto okrem rodičov o tomto vzťahu nevie, a nepredpokladám, že všetci by boli tomu vzťahu taký ústretový), je podľa mňa pokojne možná zámena postáv. Teda, ak by jedna z hlavných postáv bola dievča/žena, film by mohol kľudne existovať v takej podobe v akej práve existuje. V tomto prípade by mohla byť motivácia postáv skrývať svoj vzťah, založená na určitom vekovom rozdieli, a na trochu komplikujúcich ostatných vzťahoch ("je to predsa otcov(-a) študent(-ka)"). V skratke, zaujímavé je na Call me by your name aj to, že ma ústredný vzťah homosexuálný, aj keď "nemusí". 90% ()

Majkak

Zvláštní úkaz – 132 min délky a minimum děje, a přesto nenudí. Emoce totiž hrají hlavní roli. Perfektně postavené budování romantického vztahu a skryté jiskření mezi hlavními protagonisty maskované italskou prázdninovou pohodou. Timothée Chlamet a Armie Hammer podávají skvělé výkony. I když rodiče Elieho jsou otevření a tolerantní, nenechá nás nic na pochybách, že v osmdesátých letech minulého století pořád představují jen výjimku. Vnímaní příběhu rozptyluje Hammerova vizáž, je to sice pěkný chlap, ale bohužel vypadá o deset starší než je jeho postava a to u tohoto filmu, který chce vyprávět o vztahu vrstevníků, ruší. ()

Chilly00

Timothée Chalamet je herecká hvězda budoucnosti. A tyhle “malé nenápadné” a náladu stimulující snímky mu strašně sedi. Křehkost, přirozenost, smutek, radost, mládí, nostalgie jsou slova, která mě ohledně filmu napadají. A hlavně život. Ze snímku sálá neuvěřitelná energie a přes všechny závěrečné slzy to pro mě bylo plné optimismu. A navíc úplně parádní soundtrack. ()

Galahad

SPOILER: 17letého chlapce zprzní akademický kolega jeho otce. Načež tento otec mu, mimo jiné, řekne, že mu tuto zkušenost závidí ... Viděl jsem dost filmů s podobnou tématikou a většinou jsem je i nadprůměrně hodnotil, ale už je toho tak nějak moc. Pokud je tato "odchylka" čtyřprocentní, tak by se toho měli držet i filmaři. Neboť tímhle tempem by za deset let byl raritou příběh o trampotách dvou heterosexuálů. ()

Pat_rick_fan

V každom zábere cítiť čistú, nefalšovanú krásu bez filtrov a umeliny. Príroda, prostredie, láska, všetko pôsobí tak nadčasovo, večne a pri tom autenticky k 80. rokom. Dvaja ľudia, ktorí na iba jedno leto splynú do jednoty, ktorú si ponesú v sebe navždy a záverečná reč otca, ktorá bez pátosu a citového vydierania vyznie presne tak, ako to človek pozná na vlastnej koži, bez ohľadu na pohlavie či orientáciu. Top 2017. TOP Kategória Romantické filmy. ()

phoenixer

Hrozně zvláštní film, díky kterému jsem si uvědomil, že ačkoliv respektuju gay komunitu, tak mi není příjemné se na to dívat. Chování obou aktérů dodává ještě větší divnosti na atmosféře. Od jisté scény s pohledem na ovocnej fetish jsem se necítil příliš komfortně a modlil se aby to už byl konec. Nevím jestli to byl záměr autorů, ale podruhé už to vidět rozhodně nechci. ()

Ozzy2 odpad!

Netušil jsem, kolik je tu buzerantů....názor, který mě rozsekal: POMO-Občan Kane pro gay komunitu:))))))) ()

joker30

Dlho som rozmýšľal, čo napísať o tomto filme. Čím ďalej, tým viac je to pre mňa najkrajší a asi aj najlepší gay film vôbec. Podmanivá retro atmosféra z toho srší. Hudba a kamera neskutočné.. Postavy sú sympatické a rozobraté do hĺbky, milostné scény aj keď dosť decentné, napriek tomu steklivé a naozaj prirodzené. Niektoré scény sú skutočný masterpiece a psychologický mindfuck alebo fullfuck, vyberte si :) A Timothée ,ach Timothée. Jeho postava je naozaj zaujímavá a neskutočne podaná týmto dúfajme hercom s obrovskou budúcnosťou. 95% ()

pumpkinqueen

Nevím, zda lze vůbec slovy vyjádřit, jak hluboce mě tenhle kinematografický klenot (nejen) ve svém žánru zasáhl. Vnímám ho jako opravdové umělecké dílo, a to jsem se k němu zpočátku moc neměla. Ač romantické filmy vyhledávám (sex.orientace roli nehraje), tenhle mě dlouho nelákal, nejspíš kvůli tomu že mi Italské prostředí nějak obecně nesedí - ale to je otázka vkusu. O knize a její úspěšnosti jsem věděla již nějakou dobu před zfilmováním, byla mi i doporučována, ale prostě jsem nevěřila tomu, že je pro mě. Nikdy jsem ji tedy nečetla. Teď po ni nejspíš nakonec přeci jen sáhnu, a to díky filmu. Nevím, kde začít. Syrové podání příběhu o lásce, který je plný nejen silných emocí, ale i filosofie, umění. Letní poetické atmosféry, v jejímž vzduchu se vznáší opar lásky střídavě se strachem z blížícího se odloučení. Chtíč střídá strach z vlastních tužeb; strach z toho, kým ve skutečnosti jsme, a v neposlední řadě strach z odhalení. Nejen před ostatními, ale i před sebou samým. Herecky je to zvládnuté perfektně, chemie mezi hlavními postavami je tak silná a uvěřitelná, až je to vlastně k neuvěření. Jedničku podtrženou panu režisérovi a celému štábu - a hvězdičku k tomu za úchvatný soundtrack. Nezapomenutelné. ()

Iwelin

Ako prvú som prečítala knihu, až potom som videla film. A ako to už väčšinou v takých prípadoch býva, film ma neuspokojil. Dvojica hlavných hrdinov bola síce vizuálne absolútne neodolateľná, no celý čas ma štvalo, že charakter Elia postrádal v porovnaní s literárnou predlohou a jeho bohatým vnútorným svetom akúkoľvek hĺbku. Kvôli mnohým zamlčaným detailom a nedovysvetleným myšlienkovým pochodom som väčšinu filmu mala dojem, že Elio koná nelogicky a miestami aj hovorí akosi z cesty. Repliky postáv boli celkovo neraz vytrhnuté z kontextu a navzájom zlepené do nesúrodej emočnej koláže, ktorej som neuverila. Do prdele. Nabudúce si radšej najprv pozriem film... ()

PEZ

Pomalé, s pre mňa nie až tak zaujímavou témou, ale neskutočne atmosferické a perfektne zahrané. A navyše so skvelou kamerou. Čo viac? Timothée úplne fantastický, ale aj Armie Hammer vynikajúci výkon. Normálne som cítil tu letnú sálavu a to, ako postavami lomcujú city. Tunak predviedol Luca Guadagnino fakt skvelú režisérsku robotu. ()

NorseSword24

Dobrý letný vibe a atmosféra celého filmu. Aj pohyby kamery sú skvelé. A je mi jedno akú majú orientáciu, ale keď mi to nepríde romantické, tak mi to nepríde romantické. Príbeh o ničom nemalo to žiadne čaro lásky. A pritom mi to príde ako dobrá premisa. Timothée je super, milujem ho, ale tu ho už nič nezachráni. Chcel som písať, že sa ospravedlňujem ostatným ktorým sa tu ľúbilo, ale nemám sa začo. Proste mi to nesadlo až toľko ()

misbos

Behold New Mighty Kwisatz Haderach! - aneb - na Italském venkově se všici pekelně nudíme, tak vymýšlíme kokotiny, abychom se cítili deep, a při tom neustále usilovně pracujeme na rakovině plic. Ty věčný redka mě fakt sejřili, jinak... eh... Věděli jste, že: Armand Hammer chce být lidojedem? ()

tranquill

"Je lepší promluvit nebo zemřít?" Je to především romantika pro osoby stejně zainteresované. Jinak hlavně melodrama a pro mne nuda. ()

Chalamet bude Willy Wonka

Chalamet bude Willy Wonka

25.05.2021

Hvězda filmů Dej mi své jméno a Duna Timothée Chalamet získal po předchozích spekulacích hlavní roli v nadcházejícím prequelovém filmu o Willy Wonkovi. Snímek od studia Warner Bros. pojmenovaný… (více)

Nový thriller od tvůrců Dej mi své jméno

Nový thriller od tvůrců Dej mi své jméno

26.04.2019

John David Washington (BlacKkKlansman), Alicia Vikander (Tomb Raider), Boyd Holbrook (Logan) a Vicky Krieps (Niť z přízraků) si zahrají v novém thrilleru Born To Be Murdered od tvůrčího týmu zpoza… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz