Lajna (TV seriál)

Česko, 2017–2019

Petr Kolečko

Jan Šťastný

Jiří Burian

Jiří Langmajer, Zdeněk Piškula, Norbert Lichý, Hana Vagnerová, Petra Špindlerová, Pavla Dostálová, Josef Kaluža, Marek Taclík, Václav Neužil ml., Kateřina Janečková, Jaromír Jágr, Štěpán Kozub, Barbora Kocmánková, Daniel Seman, Michal Škoda, Jiří Sedláček, Julie Šurková, Daniel Strejc, Vladimír Skórka, Petr Bednář, Michaela Kotková, Albert Čuba, Jiří Konečný, Dominik Hašek, David Viktora, Martin Papesch Huleja, Patrik Děrgel, Tomáš Dastlík, Daniel Mavrov, Petr Kubala, Andrea Daňková, Igor Bareš, Michal Suchánek, Stanislav Šárský, Tereza Vilišová, Lukáš Adam, Milan Cimerák, Leo Gudas, Matěj Hasil, Maxim Havrda, Věra Hlaváčková, Ondřej Holý, Damián Hradil, Martin Hucl, Ezy Hýbl, Jakub Janča, Radim Jíra, David Joska, Jiří Kohout, Tomáš Kořének, Dáša Kouřilová, Lukáš Křenek, Jan Klíma, Julie Langmajerová, Ondřej Malina, Patrik Martinec, Květa Mazurová, Petr Melovič, Alan Novotný, Josef Němeček, Alan Ryšavý, Natálie Řehořová, Jiří Schott, Jiří Smeykal, Martin Šimíček, Luděk Šnajdar, Milan Tomeš

Lajna trpí stejným syndromem jako její starší bratříček Vyšehrad. Po nabitém pilotu, který ze seriálu udělá hit internetu, je plný hlášek a zábavných scének, nastává úpadek a tvůrcům rychle dochází nápady, které by ho zase oživily. Lajna je přeci jen menším slepencem než Vyšehrad a nějaký vývoj postav se tady naštěstí uskuteční. K záchvatům smíchu zase dochází spíše při sledování dementa Laviho než trenéra Hrouzka. Lavický má to nejhorší z černých ovcí českého fotbalu jako Fenin, Limberský, Kulič a Pacanda. Přispěli mu i bezmozci Vácha a Bednář, kteří si tam dokonce zahráli. Tady je však hlavní postava napsaná podle jediného muže. Olympijský vítěz a úspěšný trenér Vladimír Růžička se po letech stal spíše svojí karikaturou (přítelkyně kurva, braní úplatků, tlačenka pro synátora) a teď i předobrazem pro buranského trenéra Hrouzka.(3.2.2018)

Langmajer skvělej, jako všichni ostatní...herecky nejvíc zaujala Pavla Dostálová v roli Klárky příjemně přirozená...Štěpán Kozub a jeho mimika, ale třeba i role autobusáka, prostě to byl autobusák... Výborný scénář, hlášky, skvělá parodie a to jsem z hokeje viděla celý zápas snad jen finále z Nagana...(19.3.2019)

Nejhorší internetová televize ve střední Evropě jménem Obbod TV přišla s dalším seriálem ze sportovního prostředí, čili srovnání s Vyšehradem se asi nevyhneme. Na rozdíl od něj nám jeho hokejová sestra nabízí 8 dílů a z nich každý s poctivými dvaceti minutami, o čemž si Vyšák mohl jenom nechat zdát. Kvalita epizod s postupem času překvapivě neklesá, spíš naopak. Humor je lepší, příběh uvěřitelnější a co je hlavní, hokejové prostředí, a v něm nacházející se hokejový hovada, je prostě sympatičtější, než fotbalové a to musím uznat i přes to, že mezi fotbalová hovada patřím a fotbalové prostředí mi rozhodně není cizí. Se skvělým Langmajerem v čele vlastně není co vytknout. Jenom ten OBBOD, který je velice otravný a i poctivým plátcům způsobuje trápení v podobě sekání videí a systémových chyb.(21.12.2017)

Šíleně ztřeštěná záležitost, kterou jsem si ale užil mnohem více, než ještě o chloupek kontroverznější Vyšehrad, který Lajně doslova nalajnoval cestu. Langmajera mám fakt rád a v roli non-stop nervního trenéra Hrouzka mi dokonale seděl. Samosebou nelze brát tenhle krátký výlet do končin internetového seriálu na velkou váhu, podařilo se mu ovšem dokázat, že se v Česku dá natočit poutavější záležitost v omezených rozpočtech experimentálních internetových televizí, než v pařátech velikánů Prima a Nova, kteří sypou jedno nové lejno za druhým. Nebo v tom častějším případě, rozmazávají to již zašlé stovkami a stovkami dalších nesmyslných dílů. Díky bohu za Obbod a jeho odvahu se do něčeho takového jako jsou Vyšehrad a Lajna pustit.(1.2.2018)

Lajna je prostě dobrá. Kolečko po krátkometrážním zábavném Vyšehradu opět s pořádným seriálem. Lajna ani Vyšehrad sice neobsahují poetiku a silné vyjádření, které mají Kolečkovy díla s režisérem Prušinovským, ale co se týče složky "zábava" tak funguje perfektně. Není to nic uměleckého. Jen opět skvělý Kolečkův námět, stojící na vynikajícím Langmajerovi, jehož Luboš Hrouzek je neskutečně skvěle napsaná postava, která v seriálu projde největším vývojem. Kolečko podává výtečný příběh jedné hokejové legendy, jeho syna a přítelkyně uprostřed Havířova více než vtipně. Režijně Lajna také ujde. Hudební složka sedí a úvodní píseň je perfektní. OBBOD seriály tvořit umí, ale chce to ještě trochu zapracovat na vyjádření a poetice, kterou má Okresní přebor a Most!. Ale pro pořádnou dávku černého humoru je Lajna ještě lepší než Vyšehrad, který nebyl vážný vůbec, tak Lajna si alespoň drží určitou dramatičnost, ale celkový pohled diváka pak vyjde jen jako vtipné dílo. A v tom je seriál nedotažený. Chce to vyladit pohled na jednotlivé sekvence, tak třeba v druhé sérii, která, doufám, bude stejně skvělá. Herecky se Lajně nedá nic vytknout. Krom skvostného Langmajera, tu skvěle ladí i Piškula coby jeho syn, Hana Vagnerová hraje prostitutku Denisku více než vkusně, a Norbert Lichý, to je kapitola sama o sobě, protože rolbař Zbyňa, ten je samé překvapení. Klára Dostálová, Taclík, pár tváří jako Neužil či sám Hašek, též potěší a mladý Kozub coby blázen Lupták je také skvělý. U mě 70% a čtyři krásné hvězdičky. Hlášky jsou nezapomenutelné, stejně jako Kolečkův příběh, ale chce to zapracovat na celkovém výrazu. Pak to bude o deset procent výše, ale první díl je v dějinách už teď a je asi nejlepší.(4.3.2019)

• - Luboš Hrouzek (Jiří Langmajer) provádí po bytě Denisu (Hana Vagnerová). Zastaví se u fotografie pověšené na zdi, ze zápasu ČR : USA a Luboš pronese „Nagano“. Na fotografii je ale Karel Rachůnek, který v Naganu nehrál. (Frontier)

• - Epizoda obsahuje potitulkovou scénu. (Bioscop)

• - Při rozhovoru Luboše (Jiří Langmajer) a Denisy (Hana Vagnerová), můžeme vidět, jak jsou v jednotlivých záběrech za nimi dveře střídavě zavřené a otevřené, aniž by se jich kdokoliv dotkl. (Timak)