Lajna (TV seriál)

The Line

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2017–2019, 6 h 4 min (Minutáž: 21–25 min)

Petr Kolečko

Jan Šťastný

Jiří Burian

Jiří Langmajer, Zdeněk Piškula, Norbert Lichý, Hana Vagnerová, Petra Špindlerová, Pavla Dostálová, Josef Kaluža, Marek Taclík, Václav Neužil ml., Kateřina Janečková, Jaromír Jágr, Štěpán Kozub, Barbora Kocmánková, Daniel Seman, Michal Škoda, Jiří Sedláček, Julie Šurková, Daniel Strejc, Vladimír Skórka, Petr Bednář, Michaela Kotková, Albert Čuba, Jiří Konečný, Dominik Hašek, David Viktora, Martin Papesch Huleja, Patrik Děrgel, Tomáš Dastlík, Daniel Mavrov, Petr Kubala, Andrea Daňková, Igor Bareš, Michal Suchánek, Stanislav Šárský, Tereza Vilišová, Lukáš Adam, Milan Cimerák, Leo Gudas, Matěj Hasil, Maxim Havrda, Věra Hlaváčková, Ondřej Holý, Damián Hradil, Martin Hucl, Ezy Hýbl, Jakub Janča, Radim Jíra, David Joska, Jiří Kohout, Tomáš Kořének, Dáša Kouřilová, Lukáš Křenek, Jan Klíma, Julie Langmajerová, Ondřej Malina, Patrik Martinec, Květa Mazurová, Petr Melovič, Alan Novotný, Josef Němeček, Alan Ryšavý, Natálie Řehořová, Jiří Schott, Jiří Smeykal, Martin Šimíček, Luděk Šnajdar, Milan Tomeš, Jaroslav Šutara

Jako velký fanda hokeje vzdávám hold prvním třem-čtyřem dílům. Humor dle mého gusta! Ke konci série už se fantazie scénáristů hodně popustila z uzdy a mé nadšení trochu ochladlo.. Ale nástup trenéra Hrouzka na scénu a jeho zřejmá inspirace skutečně žijící osobou je prostě famózní. Langmajer palec nahoru ;) Na pět to nevidím, ale čtyři dávám bez nejmenších výčitek. Příjemně ztrávených 8*20 minut a těším se na pokračování z poza louže nebo z východu :D(21.12.2017)

První díl byl velká šleha, kterou jsem si po značném rozčarování z konce Vyšehradu rád naordinoval. Následně to zase progresivnímu Obbodu nějakou dobu trvalo, než přinesl další díly, ale myslím, že to čekání stálo za to. Sice jsem dostal i několik vyloženě trapných dílů, ale celkově jsem se poměrně dobře bavil, čemuž také hodně napomáhá fakt, že mám stále hodně rád Jiřího Langmajera a jemu ta role věčně nasraného trenéra Hrouzka prostě sedla jako prdel na hrnec. Stále si také myslím, že Petr Kolečko na to i bez pomoci pořád má a ta neuvěřitelná kadence vtipů prostě mluví za vše. K pokračování se rád vrátím více než třeba právě k tomu Vyšehradu, který to celé započal. Ta dvacetiminutová stopáž tomu sedí lépe.(3.1.2018)

Lajna je prostě dobrá. Kolečko po krátkometrážním zábavném Vyšehradu opět s pořádným seriálem. Lajna ani Vyšehrad sice neobsahují poetiku a silné vyjádření, které mají Kolečkovy díla s režisérem Prušinovským, ale co se týče složky "zábava" tak funguje perfektně. Není to nic uměleckého. Jen opět skvělý Kolečkův námět, stojící na vynikajícím Langmajerovi, jehož Luboš Hrouzek je neskutečně skvěle napsaná postava, která v seriálu projde největším vývojem. Kolečko podává výtečný příběh jedné hokejové legendy, jeho syna a přítelkyně uprostřed Havířova více než vtipně. Režijně Lajna také ujde. Hudební složka sedí a úvodní píseň je perfektní. OBBOD seriály tvořit umí, ale chce to ještě trochu zapracovat na vyjádření a poetice, kterou má Okresní přebor a Most!. Ale pro pořádnou dávku černého humoru je Lajna ještě lepší než Vyšehrad, který nebyl vážný vůbec, tak Lajna si alespoň drží určitou dramatičnost, ale celkový pohled diváka pak vyjde jen jako vtipné dílo. A v tom je seriál nedotažený. Chce to vyladit pohled na jednotlivé sekvence, tak třeba v druhé sérii, která, doufám, bude stejně skvělá. Herecky se Lajně nedá nic vytknout. Krom skvostného Langmajera, tu skvěle ladí i Piškula coby jeho syn, Hana Vagnerová hraje prostitutku Denisku více než vkusně, a Norbert Lichý, to je kapitola sama o sobě, protože rolbař Zbyňa, ten je samé překvapení. Klára Dostálová, Taclík, pár tváří jako Neužil či sám Hašek, též potěší a mladý Kozub coby blázen Lupták je také skvělý. U mě 70% a čtyři krásné hvězdičky. Hlášky jsou nezapomenutelné, stejně jako Kolečkův příběh, ale chce to zapracovat na celkovém výrazu. Pak to bude o deset procent výše, ale první díl je v dějinách už teď a je asi nejlepší.(4.3.2019)

Langmajer je v roli fanatického hokejového trenéra geniální a jeho výkonu nelze cokoliv vyčíst. Škoda jen, že některé vyloženě geniální scény a hlášky o to více kontrastují s prázdnějšími úseky. Jako celek mě to ale hodně bavilo a je to podle mě povedená přestřelená nadsázka z hokejového maloprostředí naší kotliny.(17.4.2018)

První série na ex a je opravdu něco jiného než Vyšehrad, který byl dost sračkový. Sice mě v Lajně nic neohromilo a záchvaty smíchu jsem taky neměl, ale děj se alespoň někam mírně vyvíjí a dalším přínosem jsou delší stopáže epizod, tj. 22 min. Takže i když je to blbost, tak mě nenudila a dobře se na ni dívalo. Langmajer určitě podává pěkný výkon ve své postavě a být takhle nasraný celé natáčení, to musí poznamenat i na další měsíce. A prostitutka – zlatokopka, v podání Vágnerové, byla tak naivně mazaná, až to bylo zábavné. Největší vtip – poslední věta v posledním dílu. Hodnocení 3 až 4 hvězdice, ale půjdu výš. Třeba i druhá řada bude zábavná.(14.10.2018)

• - Kostel, který v několika epizodách seriálu figuruje, není ve skutečnosti v Havířově, ale v Ostravě. Jde o kostel Neposkvrněného početí Panny Marie na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze. (johnajz)

• - V epizodě hraje Havířov proti Berounu, což v době natáčení seriálu nebylo možné. V té době už Beroun zkrachoval a hrál pouze na krajské úrovni. (dandy11)

• - Epizoda obsahuje potitulkovou scénu. (Bioscop)