Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

romulos001

I tato pohádka ukazuje, že snad je pohádková tvorba z nejhoršího venku. Nejen oba Andělové Páně, ale i Sedmero Krkavců, Tři životy a i letošní O zakletém králi a odvážném Martinovi, ukazují, že se nám opět po hubených 90. letech a přelomu století pomalu vrací hezké pohádky. Nejlepší přítel se mi prostě líbil. Zejména oceňuji neotřelou a nápaditě vystavěnou zápletku, ale i další kladné aspekty - krásně originálně úřednicky ztvárněné peklo se skvělou trojicí hlavních čertů (Langmajer, Vydra, Němec), jemný, ale nepitvořivý humor, filmově hezká děvčata byla opravdu hezká (princezna i Marjánka) a výborný Lábus jako hrabě. Prostě milá pohádka, která snese i onen atribut "výpravná" bez znaků Troškovi stopy, která zohyzdila pohádkovou scénu minimálně po jedno desetiletí. Od páté hvězdičky mě odradil snad jen zbytečně sokolovatý Sokol a ne zcela povedený herecký výkon hlavního hrdiny. ()

andydufrsn

Peklo sloužíc smrtelníkovi, byť jen v podobě jednoho četa, je zajímavá myšlenka. Spíš se mi líbí, že i v pohádce lze rozvinout myšlenka, že „Moc korumpuje“ ()

Calabria

Určitě jedna s těch lepších českých pohádek. Nejvic mě rozsekal Pavel Liška, potom Ondřej Sokol. Žádný z hereckých výkonů mě vlastně vůbec nezklamal. Režisérská práce byla za mě supet ()

folkemon1977

Vtipná a zábavná pohádka, která si nehraje na film roku, ale dokáže s přehledem pobavit. Originální koncept pekla, které je děsivé i absurdní zároveň. ()

Jirkacek

Televizní pohádka Nejlepší přítel z roku 2017 se stala objektem mé pozornosti na začátku léta páně 2020. Pohádky jsem jako dítě pochopitelně miloval a v období socialismu se vždy těšil na nový štědrovečerní přídavek a samozřejmě také na opakování těch starších, protože v době dvou televizních programů se na obrazovkách objevovaly jen vzácně. V dospělém věku pro mne pohádkové příběhy představovaly hlavně únik z reálného světa, jehož pochopení pro mne bylo s přibývajícím věkem čím dál složitější. Ale vraťme se k pohádce Nejlepší přítel na kterou jsem byl zvědavý hlavně z toho důvodu, jak si povede v konfrontaci z kvalitními starými pohádkami. Při pohledu na herecké obsazení mne potěšilo, že jsem viděl nějaká známá jména, zvláště František Němec jako král pekel byl sázka na jistotu, když si už před několika lety zahrál stejnou postavu v jiné pohádce. Nicméně mne trochu překvapila přítomnost Jiřího Lábuse, který mi nikdy moc neseděl v pohádkových příbězích, snad protože v nich hrál takřka vždy záporné role. Příběh začal na statku, který patřil lakomému sedlákovi (Pavel Zedníček) a selce (Jitka Sedláčková), jimž dva mládenci Ondra (Zdeněk Piškula) a Honza (Marek Zeman) chystali dřevo. V tom Ondra spatřil pěkné kotě na střešním okapu a tak si vyzul boty a vylezl mu pomoci. Jeho spolupracovník mu vzápětí boty ukradl a zmizel. Ondru pak statkáři vyhodili, aby mu nemuseli dát odměnu za jeho práci, jenže celou událost sledovali čerti v pekle (Petr Halíček, Tomáš Bambušek, Pavel Šimčík, Petr Vršek, Radim Kalvoda a Václav Rašilov). Vzápětí se oba lakomci ocitli v pekle, lucifer (František Němec) dal razítko do knihy jejich hříchů, poslal je k čertímu soudci (Václav Vydra), ten je odsoudil k věčné práci v pekle a pobytu v kotli. Také on dal razítko do knihy hříchů a spis byl pak vyřazen, takže putoval do archivu k mladému čertovi Matějovi (Marek Adamczyk). Mezitím se bosý Ondra přihlásil o práci na zámku, a protože nechtěl od lakomého hraběte Huberta (Jiří Lábus) peníze ale jen najíst, byl panem nadlesním (Jiří Langmajer) přijat na práci v lese. Na místě, kde pracoval se najednou objevil čert Matěj a rohatý mu snědl svačinu, kterou mu u zámku dala hodná neteř hraběte Rézinka (Kristina Svarinská). Za krádež provedenou člověku bez hříchu byl čert Matěj potrestán tím, že měl Ondrovi sloužit tak dlouho, dokud nebude šťastný. Matěj dostal na cestu pekelnou tabatěrku s kouzelným plamínkem, který mu měl občas pomoci, pokud se mu tedy bude chtít. A tak tedy čert odešel do lesa za Ondrou a začal mu plnit přání, přičemž doufal, že bude brzy šťastný a nebude nic potřebovat, aby se mohl vrátit zpět do pekla. Ondra dal novému kamarádovi jméno Matěj, aniž by tušil, že je to ve skutečnosti čert. Matěj se snažil, aby byl mladík zamilovaný do Rézinky šťastný a tak mu opatřil peníze, ale ty jim nepřinesly žádané štěstí. Šel se poradit za nadlesním, což byl také čert Befeleus a ten mu doporučil, aby Ondrovi přihrál hezkou ženskou. No a tak se Matěj seznámil s Marjánkou (Hana Vagnerová), která pracovala na zámku a byla komtese Rézince zároveň přítelkyní. Hrabě pořádal ples a na něj vyrazil Matěj i Ondra, kde podruhé uviděl komtesu Terezii, zvanou Rézinka. Už i tak se mu líbila, proto šel za ní a následně požádal Matěje, aby zařídil, že se stane jeho ženou. A tak k nim zamířili, ale v tom se objevil druhý nápadník, baron Richard von Nudelbad (Ondřej Sokol) se svým oddaným sluhou Vinckem (Petr Stach). Baron byl ovšem podvodník, kterému šlo hlavně o majetek a ne o Terezii. Lakomý hrabě chtěl neteři dát právě baronovi a ne Ondrovi, jemuž uložil, aby si pro nevěstu přijel kočárem se čtyřspřežím. Plamínek to zařídil, ale protože to byl pěkný smíšek, místo koní stáli před zámkem kozlové. Hraběte to pobavilo i naštvalo a tak po Ondrovi chtěl, aby přes noc postavil zámek. Zdánlivě nemožný úkol Matěj splnil, stalo se tak ovšem s pomocí pana nadlesního, kterému musel mladý čert podepsat úpis. Když měl Ondra svůj zámek, pořádně zpychl a dokonce začal Matěje považovat za svého sluhu a nikoliv kamaráda. Ten kvůli čachrům s nadlesním spadl do velmi nepříjemné situace a Ondra jej nechtěl vyslechnout. Matěj však všechno řekl Marjánce a Terezii a vzápětí Ondra zase vykecal vše o tabatěrce hraběti a baronovi. Následně Matějovi tabatěrku Ondra sebral a ještě jej poslal do pekla. A pak se probudil na hromadě hnoje. Byl totiž uspán a hanebně okraden baronem Nudelbadem, za vydatné asistence Rézina strýce. Ondra litoval svého chování a chtěl vše napravit. Svěřil se děvčatům a ta mu odpustila. Vzápětí se Ondra vydal pro Matěje přímo do pekla, aby čerta zachránil před pobytem v podzemí. Když se mu to díky své počestnosti povedlo, vrátil se s Matějem na zemi a mohli s holkami slavit svatbu, kterou zaplatil lakomý hrabě poté, co proradného barona odnesl čert do pekla. V pohádce tedy nechybělo poučení, ale hlavně mne velice pobavilo několik situací, protože tento film byl zároveň vtipnou komedií. Potěšil mně také pohled na pěkné dívky Hanu Vágnerovou a Kristinu Svarinskou, na nichž jsem mohl oči nechat. Musím filmaře pochválit za skvěle vytvořené peklo, jenž bylo postaveno v objektu Králodvorských železáren a které podle mého názoru mohlo směle konkurovat tomu v mé nejoblíbenější pohádce S čerty nejsou žerty. Velkým plusem celého televizního filmu byl fakt, že se natáčelo v pěkných exteriérech skanzenu Veselý Kopec a zámku Ploskovice či interiéru zámku Žleby. Nicméně opravdu největším plusem pro mne byli čerti a peklo, které si sice vymyslela křesťanská církev pro strašení a snadnější ovládání lidí, do pohádek ovšem rohatí určitě patří. Sum sumárum, pohádka Nejlepší přítel ode mne získala pět přátelských hvězd *****. () (méně) (více)

Pettte69

Z hodnocení některých zdejších odborníků je mi fakt zle. Mám totiž u některých pocit, že pro to, aby srazili jednu až dvě hvězdy stačí to, že je film v produkci ČT nebo jen Českého původu. Ale k hodnocení, Piškula průměrný, Adamczyk nadprůměr,skvěle zpracované peklo. Role Langrmajera perfektní, Němec jednoznačně nejlepší Lucifer za posledních 20 let. Celkový dojem z pohádky je velmi pozitivní, určitě jedna z lepších pohádek za posledních 20 let. ()

McGuffin

Pohádka Nejlepší přítel je hezkým českým příkladem, že šaty dělají člověka a že peklo neměří všem stejně. Slituje se, když má člověk čerta za kamaráda. I kdyby to byl vysmívaný čert, drží peklo pospolu a jeho člověčího kamaráda, byť hříšného, podrží. S poučkou o šatech je to obnošená věc, jen se nevědělo, že i z čertů dělají lepší lidi. Ale že Káti a jiné sličné dívky skočí na lep, vědomě a rády, i čertovi, to pro scénáristku Lucii Konášovou není žádná novinka. Holt když svůj úkol neplní peklo, proč by se z něj měl strachovat obyčejný člověk. https.//www.macguffin.cz/ ()

Fidinka

Mne se moc libila. Nevim proc srovnat s jinymi pohadkami. Moc se mi libil Langer, je vyborny. Zpracovani pekla krasne. Zadny vynuceny humor. Lehky pribeh. Komtesa s kucharkou jsou prirozene krasne. Zadne vyumelkovane kostymi. Pohadka se moc povedla. Pan Vydra je take vyborny. Jsem moc spokojena. ()

milos.bradik

Přemýšlel jsem jestli dát 3 nebo 4 hvězdy, ale pohádka měla humor a ukazovalo peklo takové, jaké by mělo být, trestající hříchy, ale přitom spravedlivé. Herecky vynikal Lábus a představitelé pekelné vrchnosti Langmajer, Němec a Vydra. Zajímavý byl i Sokol, ale představitelé hlavních postav moc nevynikli. Přesto u mne 70 %. ()

gapa466

Taková průměrná pohádka. Líbil se mi Marek Adamczyk v roli čerta. Mám rád i herectví Hany Vágnerové. Jiří Lábus je podle mne herec jedné polohy a připadal mi úplně stejný jako v bambitce. Ondřej Sokol také přehrával, asi to měl v roli, ale tohle bylo moc. Jo, Langoš také super. Peklo je v našich pohádkách super, to mě na nich baví. Půjčím si od klasika: Zlo prohrává a dobro žije. Vám, paní, vidím, se slza v oku blyští, že chodí to tak pouze na jevišti. V životě našem opáčně to bývá.... rád utíkám do pohádek. ()

Zeuska

Nechápu ta negativní a nízká hodnocení. Naštěstí pohádky nejsou pro místní převážně mužské komentátory, ale pro děti , a ty sem nepíšou, jinak by jistě hodnocení bylo vyšší. Toto je třeba podle mého gusta úžasná pohádka, kterou úplně miluju. Jedna z nejlepších novodobých pohádek. Herecké obsazení skvostné, příběh skvělý. Musím prostě jen sedět a usmívat se od začátku až do konce. Směju se prostě všemu. Roztomilému čertovi počínaje, šlechtici Sokolovi konče. Všichni jsou boží, vtipný, i děvčata se povedla. ()

Petbrab

Začalo to sice slušně. Hezké pojetí pekla a čertů. Super výběr čertů - Němec, Vydra a Langmajer. Ale čím déle to trvalo, tím více jsem byl zklamán. Další pohádka co nepohádkuje. Přehrávající Lábus i Sokol. Čert co se bojí člověka a nakonec, jak se změní v člověka. Proč? Čert má být čert. ()