Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

pytlik...

Nás příznivce Kamarádů do deště nejvíc potěšilo to, že Vaculík a Tofi maj víc než zdatný následovníky. A narozdíl od dalších veleděl, co jsem letos na vánoce zhlédl, oči nebolely ani z ženských hereček, ba přímo naopak. ()

noriaki

Bohužel takhle vypadá jedna z těch lepších dnešních pohádek. První půlhodinu jsem dokonce věřil, že se zařadí k těm opravdu dobrým, ale spousta drobných detailů mě spolehlivě vrátila do reality. O zbytek mého nadšení se postarala jalová režie a Zdeněk Piškula, který mi postupně začal lézt na nervy. Pohádková atmosféra prohrála svůj marný boj se stále křečovitějším scénářem a jak film dobře začal, tak dýchavičně skončil. Dojem mi lehce spravila nápaditá podoba Pekla, ale i tuhle silnou kartu Karel Janák promrhal. Marek Adamczyk zahrál slušně, ale sám toho moc nezachránit nemohl a Jiří Langmajer na to nedostal dost prostoru. ()

Eleanor05

Vzhledem ke kvalitě soudobých pohádek (a nejen těch televizních), je Nejlepší přítel rozhodně lepším průměrem. Dobrý scénář, jak už je od paní Konášové zvykem, hezká výprava, docela pěkné interiéry zámků a Jiří Langmajer s Ondrou Sokolem nakonec tuhle pohádku vytáhli nad obvyklé bahno vánočních děl. Zřejmě bych zvolila jinou představitelku slečny komtesy, služky Marianny i představitele čerta Matěje, hodil by se totiž někdo talentovanější a charismatičtější, a rozhodně bych z děje úplně vystříhala tu pitomou trapnou tabatěrku s hlasem Pavla Lišky, ale zbytek by mohl klidně zůstat tak, jak byl. Nejlepší přítel měl pointu, měl vtip, neměl Bohdalku s Mádlem a většinou si držel úroveň bez trapností. A to dnes rozhodně není nic obvyklého. ()

Master19

Nadprůměrná pohádka (v porovnání s aktuální produkcí). Velmi pěkné peklo a Lucifer i jeho pravá ruka pekelní až to mrazí. To je základ. Piškula slabý, ale Marek Adamczyk moc fajn. Vyniká potom Ondra Sokol jako pragmatický baron, toho si divák prostě zamiluje. Není tu nic vyloženě špatně, ale bohužel ani nic, co by uchvátilo. ()

ghatos

Už z ukázek jsem vytušil určitý potenciál. Karel Janák natočil inovativní odpověď na legendární klasiku S čerty nejsou žerty. Vůbec nic nemám proti kopírování kánonických filmů. Naopak schvaluji (v případě českých porevolučních pohádek na 100%) raději jít po předvyšlapané cestě a případně si to upravit částečně dle sebe je prozíravé a režisér tady také tak učinil. Slabinou jsou určitě nevyrovnané herecké výkony. Piškula nebo princezna se do své role nehodili, naopak Hana Vágnerová překročila svůj stín a samozřejmě Langoš nebo Lábus si to své odvedli. Celkové pojetí se mi zamlouvalo. Janák je paradoxně nejsilnější v tom, když pohádky točí nepohádkově. Peklo mělo svou tvář a zejména byrokratický aparát byl zajímavě promyšlený, jen ta účtenka mi tam chyběla... ;) . Ne, to byl jen takový vtip. Určité nápady jako plamínek osvěžovali nepříliš dobrou chemii mezi herci. Přirozených humorných situací tam bylo také pomálu. Každopádně Nejlepší přítel stojí za shlédnutí a ukazuje, jak v současné ČR je těžké natočit novou pohádkovou klasiku (Anděl páně je specifický případ). 70%. ()

Dagoussek

Pěkná pohádka s poučným dějem, vtipné momenty, dobré obsazení, hezká princezna, jen škoda že není češka. Jediná výtka, že peklo mohlo být hrozivější. A skvělý Lucifer!!! ()

Autogram

Rozprávka s čertami a peklom asi po stý krát. S pribúdajúcimi minútami čoraz viac nudná a keby skončila niekedy v polovici, bolo by to oveľa lepšie. ()

DeathTheKid

Po delší době jsem uzřel v kouzelné krabici nějakou českou pohádku a musím říci, že to nebyla sračka. Čím pohádka zaujme první je humor, má matka by ho okomentovala slovy: "To jsou jedy!". Ok, třeba nebyl skvost české scenáristiky, ale byl to příjemný nadprůměr. Stejně tak můžu mluvit o obsazení, kde nejsou nic moc akorát protagonisté "hlavního páru". A občas bych v některých scénách zvolil jiný mix a střih hudby, jinak to byla opravdu příjemná vánoční zkušenost. Vize pekla byla perfektní! ()

Fox85

Další pohádka pro první svátek vánoční, která nedopadla ani špatně, ale bohužel ani nijak zvlášť skvěle. Pár světlých momentů se najde, ale celkově to není žádná pecka. Škoda ()

Ironfood

Tak jedním pozitivem je, že tady není nic, co by člověka vysloveně iritovalo, a druhým obsazení některých vedlejších rolí. Němec výborně pasuje do role Lucifera a na Vydru v roli čerta soudce v podstatě připadají všechny vtipné scény (jsou dvě, nebo možná tři, což opravdu není mnoho). Taky vizuální stránka je občas zajímavá, což už bohužel nelze říct o příběhu. Obsazení hlavních postav taky slabota, zejména Piškula byl dost tragický. ()

remy

Sice z toho nebude pohádka, kterou bych si nemohl nechat ujít každé Vánoce, ale příjemná podívaná to rozhodně byla. Karel Janák znovu dokazuje, že tohle je jeho šálek kávy. ()

radecacek

Kdyby měly hlavní postavy alespoň poloviční charisma pekelníků a scénář by nepřipomínal tak okatě nejlepší českou pohádku, mohlo to být super. Takhle se jedná jen o nezapamatovatelnou jednohubku, bohužel. ()

Finskej

Z moderních (po roce 2000) pokusů, na které tak často nadáváme, rozhodně ta koukatelnější a přijatelnější pohádka. Děj plyne akorát tak rychle a milostné okouzlení, v pohádkách nezbytné, je zpracováno roztomile. Jako jednoznačný klad lze vyzdvihnout ztvárnění pekla, které je promyšlené a smysluplné, což zdaleka není zvykem (protože leckdy čerti bývají jen parta přitroublých retardů, což vlastně není moc funkční, že). A chladnokrevný a profesionální čert pokušitel v podání Jiřího Langmajera by rozhodně mohl být důstojným nástupcem proslulého Solferna. ()

Reckon

Od odpadu to zachránila závěrečná scéna v pekle. Mohl by už někdo vysvětlit českým tvůrcům, že film má mít děj? Většina stopáže a i obsazení je zde naprosto zbytečná. Asi nejlepší příklad je Sokol. ()

eagle-eye

Janákovi se už celkem slušně povedl Korunní princ, což byl mix v podstatě několika pohádek dohromady, ale vkusně namíchaný, vtipný a nejinak tomu bylo i u Nejlepšího přitele... Na TV pohádku s čistým svědomím 4*, bavila mě, Adamczyk je talent, ten mě zaujal nejvíce... ()

Gogo333

Docela koukatelná pohádka. Pobavilo byrokratické peklo. Hlavní hrdina lehce nesympatický. Dívky jen na okrasu, škoda Vagnerový. Liška jako tabatěrka bavil. Jedno skouknutí stačilo, znova už to vidět nechci. 50% ()

filipvrbik

Tak v reálném životě se milé děti mají dobře ti, co mají peníze a moc (aŤ už poctivě či nikoliv), no ale nebudu zacházet do politiky- stačí jen když si vezmu kabát tak mě snad pouští i v šalině si sednout...a když du normálně ve sportovním, každej na mě kašle....ale k samotné pohádce, je natočena velmi hezky a je krásně vidět jak stoupá sláva do hlavy (děti je to tak-v reálu je to ještě horší) taky souhlasím s Enšpíglem, že je potlačený ženský prvek (Kristína Svarinská a Hana Vagnerová by si zasloužily více prostoru), a homosexuálně to opravdu působilo....ale za poselství přidám hvězdičku....70% ()