Tenkrát v Hollywoodu

• USA Once Upon a Time in Hollywood (více)
USA / Velká Británie / Čína, 2019, 161 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Teachman

Námět a zápletka: 10/10 ... Vizuální stránka: 10/10 ... Soundtrack: 10/10 ... Didaktický potenciál: 10/10 ... Celkový dojem: 10/10. ()

Diego75

Stejně jako divoký západ umí Tarantino vykreslit i 60. léta. Je vidět, že si rád dává záležet i na těch nejmenších detailech. Hudba, móda a vůbec všechno v tomhle filmu vytváří skvělou atmosféru. Možná bych od Tarantina čekal nějaký složitější děj, ale pak mi došlo, že tohle je především o narážkách na tu dobu a příběh o vyhaslé filmové hvězdě jen přispívá k většímu zakoukání se do filmu. Když už jsem u toho, tak musím zmínit, že ač nejsem skalním fanouškem Leonarda DiCapria, tak jeho výkon tady se mi moc líbil a rozhodně si ho režisér vybral správně. Quentin prostě opět nezklamal a projevila se zde i jeho vášeň k brutálním scénám. Určitě se od něj máme v budoucnu na co těšit a já si tenhle film rozhodně ještě pustím. ()

MrKrahujec

Teď mě to najednou napadlo: Tarantino je bezkonkurenční a excelentní pohádkář - ovšem tak pro cílovou skupinu (výhradně klukovskou - dámy, odpusťte) cca 13-15 let. Dá se to vypozorovat jak na Pulp fiction (jak bysme si my v tomhle věku poradili s gangstery, nebo kdybysme tak jimi sami byli!), tak na Hanebných panchartech (a s fašisty jak bychom zatočili - jen nás na ně pustit!) a úplně nejvíc právě na Tenkrát v Hollywoodu. Tohle totiž tou čistě pohádkářskou naivitou a stejně čistě klukovským zápalem pro správnou věc docela připomene snad i Jaroslava Foglara - ovšemže o poznání méně korektního (ačkoliv - proč vlastně?). V té (znovu opakuji) čistě klukovské humpoláckosti, s jakou tam Tarantino doslova "kopnul" hepáč je opravdu velmi mnoho z našich dávných dětských snů. Vždyť se jen stačí na Tarantina pořádně podívat: i když hraje toho nejpadoušštího vyvrhele, stejně bude mít ten lehký upřímný úsměv dobrého člověka, vlastně, co to říkám: správného kluka. ()

JesterKruger

Film byl prakticky po celé dvě hodiny na takové 4*, což by pro mě znamenalo, že se jedné o Tarantinův nejlepší film (Omlouvám se, ale já Tarantina moc nemusím). Jenže pak jaksi začalo klesat tempo, a ten konec????? Já chápu, že Tarantino má svůj styl, ale takový brutální závěr do komediálního dramata nepatří. A aby toho nebylo málo, tak po závěrečném souboji to byla těžká nuda. Herci byli super. Je to škoda, protože film si mě uměl udržet, ne jak Kill Bill u kterého jsem se nudil jak prase, ale ke konci se vybíjeli filmu baterky, a už to nebylo ono. Slabým povahám by se z tohoto filmu mohlo udělat špatně. Příště přemýšlej Tarantino! Točíš dramatickou komedii, nebo krimi film??? Nebo horor???? Protože lidé, co tě neznají, si můžou pustit tento film, a bude jim špatně! Lepší 3*. ()

KukulienkaHO

Príbeh o dvoch chlapíkoch - hereckej hviezde a jej vernom kaskadérovi. Celý čas sa pozeráme ako sa predierajú biznisovým svetom Hollywoodu, ako zažívajú svoje výstupy a pády a ako im to už celé poriadne lezie na nervy. Zároveň sa tu s tým prelína dej o mladej herečke, ktorá prišla na skusy do filmového impéria a chcela by sa presadiť. Zároveň tu máme extrémne pošahaných hippies, ktorí sa po celý film len tak motkali, až nadišla ich chvíľa... A všetci vieme, čo to bolo. Akurát, že tu bol ten koniec šťastný. Finále je vskutku grandiózne. Vtedy sa prejavil pravý Tarantino, ktorý celý čas čakal len na ten moment. Naozaj mi to príde, ako keby to finále bolo pre nás ako taká odmena, bonbónik zato, že sme vydržali pozerať možno nie vždy tak pútavý film. Ako keby sme boli psíci, ktorí 130 minút čakajú na maškrtu. Neviem, čo malo byť tou hlavnou témou Vtedy v Hollywoode... ale DiCaprio a Pitt boli skvelí. ()

Igy007

Pozor, tato splácanina obsahuje spoilery ! : Připomenutí 50. výročí brutální vraždy, o jejíchž skutečných důvodech si myslím už léta své (a věřte, že ta moje varianta je hodně temná, až někam za devátou bránu ...). Scénárista nechal oživnout oběti; mně to teda přijde hodně fajn. Ta scéna s vražděním (zúčtování se skutečnými vrahy z roku 1969, to je zjevný) byla jak ze zombie filmu se Simonem Peggem a vzbuzovala ve mně stejný pocit zadostiučinění jako finále Auta zabiják nebo Djanga. Ačkoliv mám Pitta už plné zuby, tady byl super, topka, kůl, skvěle obsazen do postavy, skvěle to i vystřihl. Klaďas jako brno, tato postava. A jestli zabil tak hnusnou manželku, tak se ani nedivím; ta byla držkatá jak senkrovna, zabít málo. Já bych jí klepla flaškou, než bych se šla potápět; abych se pak vracela už do klidu. Cardio byl taky výbornej, žádná papírová postava, ale reálnej člověk, slaboch, totálně bez sebevědomí a přesto se snaží prorazit. V tom se může najít každej druhej člověk. Třeba jak si sám sobě doma nadává, to je skvělá scéna. Ale s těma hnátama už to tentokrát Terpentýno přehnal ! Já mu to obvykle promíjím, je to holt silnější než on. Ale tentokrát bylo přehnátovano a hodně těch noh bylo fujfuj. Děda přitvrdil. Za to ubírám hvězdičku. ()

Draconian

Tarantino je úžasný filmař. I zde dokázal co umí, ale přesto nejsem nadšený. Po řemeslné stránce je to pecka. Ve filmu je plno úžasných scén a velkolepé finále. V superlativech mohu mluvit o hereckých výkonech (to obsazení nemá konkurenci), o hudbě, kameře, střihu...jenže já se až tak nebavil. Sonda do života herce? Co ta linka s Sharon Tate a Mansonovým kultem? Jistě, finále filmu to vysvětlilo a dodalo nějakou pointu, přesto jsem měl většinu filmu pocit, že koukám na úžasně natočené scény, které ale nepřináší žádný příběh a kdyby měl film o hodku méně, nic by se nestalo. Nakonec jsem byl rád, když film skončil. Mrzí mě to, nicméně za mě slabší Tarantinovka, která je po všech stránkách skvělá, až na samotný příběh. Nesedlo mi to. 65% ()

PeteBuck

Tento film som videl kine. Ako prvý a asi aj posledný Tarantinov film. Asi budem všetky jeho filmy porovnávať s filmom, ktorý som videl ako prvý z tvorby - Pulp Fiction. Od svojho spôsobu podania sa extra neodpútal, tentokrát si povedal, že ukáže Hollywood na konci šesťdesiatych rokov na krátkom úseku života hviezdičky westernov a jeho kaskadéra. Tarantino sa stal režisérom a scenáristom, ktorý dokáže prekvapovať, natočiť to technicky skvele, hrať sa s dialógmi, krásne ukázať charaktery postáv, dokonca sa pohrať aj s dobovými reáliami - v tomto prípade fakt do bodky. Tak v čom je problém? Asi v tom, že si človek u neho zvykol na zaujímavý dej, more zvratov, fantastické dialógy a občas aj nejakú ťažkú akciu. Toto je proste nuda, pretože sledovať prerod uvadajúcej hviezdy do okamihu zoznámenia sa s Polanskim a jeho suitou, ktorá môže pomôcť jeho kariére, je 2 a 3/4 hodiny trvajúca útrpná nuda. Áno herci hrajú, čo to dá, občas je to zaujímavé, občas sa zasmejeme, ale inak, otrasne natiahnutá nuda, čo z toho, že je to technicky natočené skvele. Ale tak za 30 rokov filmárčiny sa tomu u Quentina niet čo čudovať. Človek si aj zvykne na jeho prekrúcačky histórie (smrť Hitlera v Inglorious Bastards), tu to urobil v podobne optimistickom tóne (smrť Sharon Tateovej sa nekoná, miesto toho umrú hroznou smrťou vrahovia), ale vykresliť Bruca Lee ako namysleného blbečka, tak toto strelil capa. Podľa mňa mu už tak dlho rozprávajú, aký je génius a ako sú z neho všetci posratí, že stráca súdnosť, tak pri natáčaní filmov, ako aj pri posudzovaní určitých charakterov. Čo dodať? Krásne natočené, Quentin je majster, ale toto mu nevyšlo. Rozhodne sa nedá porovnávať s ťažkými klasikami, ktoré sa volajú Once Upon in Time (in America, In the West, a podobne). ()

Benjo

Krásná vizuální feel-good pocta jedné éře filmografie. Tarantino je starej nostalgik...až je to roztomilý...v 60. letech byly asi lepší auta, hezčí holky, chlapštější chlapi, sluníčko víc svítilo a hlavně byl lepší hollywood...kalilo to pár sektářskejch hipíků, ale ty se daj zpětně pozabíjet. Tarantinovská historie at its best. ()

PTuranyi

Tarantinovsky perfektne vyrozprávaný príbeh, ktorý vzdáva hold Hollywoodu 60-tych rokov, stelesneného Rickom Daltonom, zapadajúcou hviezdou. Na jeho príbehu sa môžeme vžiť do životný trampôt známeho herca. Do hĺbky sa však Tarantino veľmi nepúšťa, pretože na jeho pozadí sa schyľuje k tarantinovsky drsnému vyvrcholeniu, v ktorom sa nakoniec spoja všetky nepatrné nitky, ktoré Tarantino ako scenárista pospriadal a ešte k tomu je to vtipné. O hereckých výkonoch je snáď aj zbytočné hovoriť, pretože dvojica Leonardo DiCaprio a Brad Pitt jednoducho nedokáže hrať zle. 90% ()

exe.

Vzhľadom k tomu, že si Once Upon a Time in Hollywood získal priazeň divákov a tiež bol aj kritikmi označený za kus dobre zmáknutej filmárčiny s typickým rukopisom Tarantina, ja sa do tejto skupiny nezaradím. Celé mi to prišlo zbytočne natiahnuté bez nejakého hlbšieho zmyslu a významu, ktorý svojím skoro trojhodinovým prevedením nedokázal zaujať tak, ako by som si predstavoval. Má to síce zaujímavý námet, ktorý sa odohráva na konci 60´s, kde Tarantino dokázal skoro identicky napodobiť danú atmosféru, kde zakomponoval aj hnutie (f*cking) Hippies, ktorí boli charakteristický pre toto obdobie a práca s kamerou so zachytávaním scenérie Hollywoodu je celkom dobre zvládnutá. Medzi duom DiCaprio(m) a Pitt(om) je cítiť dobrá chémia ich vzťahu a aj následného vývoja počas celého filmu, avšak pri niektorých to prudko zaostáva, napríklad taká Margot Robbie, ktorej postava bola skoro stále na mŕtvom bode bez nejakej iskry či náboja a z trištvrte hodiny, čo bola na scéne, skoro polovica času sa točila len okolo jej nôh a chodidiel (čo je síce dosť známe o Tarantinovi, že má rád ženské nohy, ale predsa), tak to nie je niečo, z čoho by som mal byť paf. Tak isto aj danej téme som neprišiel nejako na chuť, milovníci cowboyoviek si ale prídu na svoje a plusové body dávam aj za pôsobivé finále s Hippies, kde sa film ubral trošku iným smerom, tam si zas nájdu svoje fanúšikovia brutality, čo mňa potešilo a dalo to celému zaujímavejší nádych, ale nie je to niečo, čo by som si pozrel znova a namiesto wow efektu to cítim len na efekt bez toho wow. ()

F2003F

Konečne sme sa dočkali toho vysneného filmového dua Leo/Brad. Veľkolepejším štýlom než Quentin by ódu na nich v dnešnej dobe nezvládol asi nik. Aj keď to možno žiadna óda nie je (Tarantino si iba splnil svoj dlhoročný sen) a oni hrali ako o život len kvôli/vďaka nemu tak v mojom ponímaní to je stále majestátna oslava herectva a unikátneho talentu všetkých zúčastnených. Scenár, ktorý diváka všemožne ohromí na nepoznanie je pri tejto réžii od počiatku zaužívaným pravidlom preto sa ho nejdem snažiť a po nádhernom zážitku ani nevládzem ospevovať. Jediné čoho sa už vážne obávam je, že ma Tarantino nakazí svojim footfetišom lebo si začínam uvedomovať, že na pozeraní detailného záberu vyložených nôh Margotky neni nič nevkusné. A EXTRÉMNY ZÁVER ma odjebal ako keby do mňa napáli raketa z bazuky, must see. Ak sa niekedy zamýšľate nad definíciou slova cool tak si pustite poslednú polhodinu. („zasraní hipisáci”)   | „Na moju ženu a moje lásky. Aby sa nestretli.” 11/10 ()

BosMutus

Asi nejpohodovější Tarantinův film, který jsem viděl. Násilí tam není moc a to, které tam je, je zcela oprávněné a na místě. Škoda, že se historie nedá takto zpětně korigovat. ()

MATH

Hlavní kouzlo filmu dle mého spočívá v nádherné velkolepé výpravě, dobře zvolené hudbě a odkazech jak na realitu, tak tarantinův fikční svět filmů předchozích. Za mě prostě paráda. ()

Bruka

- TEXT OBSAHUJE VYZRAZENÍ DĚJE - Rozhodl jsem se k tomuto filmu napsat komentář ze dvou důvodů. Jsem trochu nasranej, ale i trochu potěšen. Co mne těší, je fakt, že místní filmoví nadšenci byli až na pár výjimek (Psychore, jseš blb, dyť to byl první Tarantinův film, který měl hororovou epizodku!) schopní identifikovat autorský záměr a význam filmu. Názor uživatelů ČSFD pro mě tedy i nadále zůstává jakýmsi orientačním bodem relevantnosti diváckých ohlasů na film. Možná na tom my Češi a Slováci fakt nebudem kulturně zas až tak špatně. Ale nyní spíš k tomu, co mě opravdu extrémně vytáčí. Pokud si člověk projde větší množství uživatelských i kritických recenzí k tomuto filmu, naráží prakticky neustále na to samé: "bylo to moc dlouhé", "málo akce", "nic se tam nedělo", "spousta scén byla zbytečná", "kdo není nadšenec do starých filmů to nepochopí" a podobné křupanské výlevy. Sorry, pokud si nepochytil význam jednotlivých epizod v tomto filmu, je to proto, že seš hloupý a nevzdělaný, a to není chyba filmu. Ale pozor! Neříkám, že každý, komu se film nelíbil, je idiot! Pokud máte radši 197. pokračování Rychle a Zběsile a chcete se cpát karamelovým popcornem, zatímco na plátně vybuchujou mrakodrapy po tuctech a pleše se blyští v odrazech vyleštěných kapot, nemám s vámi problém. Jen se to prosím nesnažte nějak odůvodňovat, protože vaše argumenty a schopnost číst film jsou k smíchu. Za prvé, ve filmu jsem po zběžné úvaze napočítal pouhé 3 scény, které mu až tolik nepřidaly a nemusely tam být: návštěva kina Sharon Tate, která zde byla jen coby jakási roztomilá empatická vsuvka do mysli herce, který je nadšený z diváckého přijetí své práce a pro milého Quentina další příležitost, jak si natočit nějakej foot-fetish masturbační matroš na pak. Miloučké, ale ne úplně nutné. Další část byla pocta spaghetti westernům a italské produkci obecně v závěru snímku, což také kromě časového skoku v ději filmu nijak moc nepřidalo a úplně naposled je to, jakkoliv komediálně dokonalá, scénka s Brucem Lee - dějově malinko nadbytečná, nicméně jako vtipná pocta hollywoodskému velikánovi akčních filmů ospravedlnitelná. No a mimo těchto několika případů režisérského labužnění je doslova KAŽDÁ další část filmu svébytným a nezbytným prvkem v budování onoho tříhodinového děje. Filmařské epizodky s DiCapriem postupně a vnímavě vyobrazují tragikomický zápas stárnoucího herce s mašinérií komerční filmové produkce, která nešetří nikoho a ten, kdo byl včera hvězdou, je už zítra zapomenutým boxovacím pytlem pro nově vycházející hvězdičky. Tato hollywoodská krize středního věku by tedy měla hlavně pro Čechy být dosti usouvztažnitelná, vezmeme-li v potaz, kolikrát podobné téma zaznělo v nějaké z mnoha stovek natočených viewegovek. Pittova linka zase slouží jako explorace odvrácené stránky hollywoodského showbyznysu, kterým se linou šňůry oprýskaných karavanů a vůně instantních mac&cheese, jakkoliv vše hlavní aktér bere s nadhledem a užívá si to málo, co mu svět slavných a úspěšných nechává v odpadkovém koši. Také je v jeho příběhu postupně vystavěna palčivá a temná realita hnutí hippies, kterou má většina lidí spojená s veskrze pozitivně orientovaným přístupem k životu plném nenásilí, lásky, sexu, drog a stopování v kraťounkých šortkách. Že to celé byla ale především politická vymývárna mozků úplně tak známo není a Tarantino se s odhalením této skutečnosti vůbec nepáře: roztomilého hopsavého andílka bez studu jedním střihem mění v odpudivě fanatickou hysterku plnou nenávisti a chuti ničit a ubližovat. Celý tento až skoro hororový build-up (Psychore, já tě prosím!) je pak vždy šibalsky zakončen komickou pointou, jejichž souhrn pak vyústí v grandiózní finále, na něž si Tarantino vysloužil právo díky svému nezaměnitelnému tvůrčímu rukopisu, přičemž komukoliv jinému by něco takového stěží prošlo. A s ohledem na to, čeho se reální členové Manson family dopustili, je Quentinem natočené finále natolik uspokojující, že mu lze prominout i lehké znevážení utrpení skutečných obětí masakru. Tato "kulturní pomsta" vrahům prostě ale musí u člověka s nadhledem způsobit hřátí u srdíčka, hřátí od rozpálené hlavně plamenometu. Ať se smaží do křupava, svině hipísácký. Linka Robbie Margot alias Sharon Tate potom krásně propojuje celý film v takřka lyrickém duchu a reprezentuje čirou radost ze života a úspěchu té doby a všudypřítomné intelektuální a emoční stimulace Hollywoodu. Všechny tři se pak krásně protnou v katarzním závěru, tak pozitivním a pro všechny hrdiny rozhřešujícím, že se až nechce věřit, že je to konec Tarantinova filmu. Možná i Quentin na stará kolena změknul, ne že by to bylo na škodu. Hodnotit další aspekty filmu mi připadá nadbytečné, většina obyčejných diváků stejně vnímá toliko děj a herce. Nicméně úplně závěrem se musím pozastavit nad tím, jak všichni zcela opomíjejí, že se v tarantinovce objevila dětská postava s překvapivě velkým prostorem a jak mile to ve filmu působilo! Snad předzvěst sílících Quentinových otcovských ambicí, kdo ví. S blížícím se posledním režijním počinem jeho kariéry se ani nelze zlobit. Tak či tak, natočil další kvalitní film. Pokud se vám nelíbí, je mi líto, problém je ve vás. Dejte přednost marvelovkám nebo nějakému nezávislému artu, ale nesnažte se stavět na obdiv nějaké pseudokonstrukty objektivních příčin špatnosti filmu, protože se prostě mýlíte a odůvodňujete si subjektivní pocit. Děkuji za přečtení, snad nebudu zabanován pro ubrebentěnost. 85% Pěkný den. () (méně) (více)

revere

Pro mne nejlepší film od Tarantina. Kromě vynikajícího obsazení od hlavních po ty nejmenší role je skvělý vizuálně, a pak i tím, jak promyšleně buduje charaktery a jak účelně pracuje s násilím, které mi u Tarantina někdy až nepřekonatelně vadí. To, jak si krvavým happyendem woodyallenovsky "vyřizuje účty" a prostřednictvím svých postav napravuje nespravedlnost minulosti, působí nečekaně mile. Neřekl bych, že Once Upon a Time in Hollywood je až tak o lásce k filmu, jak se leckde říká. Spíš je o lásce k Hollywoodu. Se všemi jeho archetypy, kteří tu žijí pospolu v bizarních vztazích, v absurdně kontrastních podmínkách a přitom mají tolik společného. Kus komedianství, touhu po slávě, touhu po uznání, ale i touhu něco dobrého vytvořit. Především pak dychtivost být u toho, i když každý svým vlastním způsobem. Tarantino je odhaluje, karikuje, ale činí tak s vlídností rodiče, který vypráví o svých dětech, co všechno vyvádějí, jak jsou někdy nemožné a jak zlobí. ()

Tafi.CK

Ještě více než kdy dřív si tu každý najde svoji pasáž. Once upon a time in Hollywood je zase o něco víc jiné, snad až artovější pojetí Tarantinova rukopisu. Dlouho jsem neměl takovou touhu jít do kina znovu. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film