Čertí brko

• Česko Andělské pero (pracovní název) (více)

Příběh nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné Čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat. Lucifer se rozhodne pověřit doručením nového čertího brka na pobočku Pervidle trochu zmateného čerta Bonifáce. Je to ten nejlepší úkol, aby se mladý čert otrkal ve světě. Bonifác se vydává do Pytlova a hned jeho první zkušeností je, že mu zdejší šejdíř kouzelné brko ukradne. Tím se spustí řetěz událostí, kdy Pytlov ovládnou místní vychytralci, lenoši a podvodníci, jimž se nakonec podaří uvěznit i samotného vládce pekel. Je na Bonifácovi, aby v sobě našel ty nejlepší vlastnosti a osvobodil Pytlov, Lucifera i získal srdce krásné Markétky. (Falcon)

Tuty

Skvělý námět a obsazení, přesto nevyužitý potenciál. Problém je prostředí, peklo působí až moc televizním dojmem a chybí mu jakákoliv atmosféra. Přitom by stačila “strašidelnější” hudba, kterou disponovaly S čerty nejsou žerty. Kecy o posunu k rádoby komedii a postmoderní politické satiře u mě neobstojí. Peklo má budit respekt a obsahovat komediální prvky, nadsázku pro odlehčení, ne naopak. Důvod zavděčit se současnému publiku žijícímu na sociálních sítích tím, že se pohádka posune z doby před rokem 1989 vstříc době moderní, poplatné 21. století, se české tvorbě dlouhodobě nedaří a této snaze nerozumím. Proč se nejen ve všech nových pohádkách mluví tolik spisovně? Proč tak mluví čerti??? Vy si snad představujete čerty s doplomem, když sami ve filmu odpovídají, že neumí ani číst??? Proč se většina nových českých filmů a seriálů snaží být tak “cool” a potlačovat autentické prvky?? Jediný, kdo se toho v poslední době dokáže vyvarovat, je Jan Prušinovský (tím nevyzývám, že chci v pohádce vyloženě vulgarismy). Ondřej Vetchý je bez pochyby výborný herec, ale z jakého důvodu byla postava Lucifera v jeho podání umírněna na postavu necharismatického nudného vladaře, pane Najbrte?? Proč? Jinak je všechno vlastně v pořádku, scénář, obsazení, herecké výkony Judit Bárdos, Jana Ciny a vlastně i Václava Kopty. Když už se maj na konci čerti možnost projevit po návratu svých brnění, zabije to střih nebo nemožnost použít na závěr triky sloužící nesamoúčelně rozvíjenému příběhu... Velká škoda. Tohle se zase ztratí v zapomění a většina raději vždycky upřednostní starou dobrou klasiku, protože ta obsahuje to, co od ní očekávají. Narozdíl od nové neslané nemastné tvorby, od které nikdy nevíte, co čekat. Na to dám ruku do ohně. Milí tvůrci, nastudujte si po stoosmé!! všechny staré pohádky, okopírujte jejich kostru s dobrými herci (boj dobra a zla se nemá důvod měnit, je nadčasový) a naservírujte nám je v pouze mírně novém hávu, nic viíc nechceme!!!! ()

honeysuckle

Ano, čerti se zde nepitvoří, ale bouchat šampaňské by bylo předčasné. Nápad, že čerti jsou „v civilu“ na pohled neroznatelní od lidí a rohy, ocasy a kopyta si nasazují jen při výkonu povolání, není vůbec špatný (třebaže to vyvolává otázku: mají andělé v tomto světě také sundavací křídla a svatozáře?), ale čekala bych, že bude zdůrazněno, že jejich skutečná moc vychází z nich samotných a čertovské atributy nosí jen, aby splnili očekávání smrtelníků. Místo toho se bez svých kouzelných propriet nedokážou hnout z fleku, a to doslova. Pozemskému zloduchovi vlezou sami až do vězení, kde následně jen odevzdaně čekají na popravu a filozofují o smrti. Tato absence šedých buněk se možná dá tolerovat v případě osazenstva čertovské pobočky (koneckonců, řadoví čerti v české pohádce nemusí být žádní myslitelé, viz např. Omnimor s Karborundem), ale nikoliv pak u vládce pekel, nadto ztvárněného Ondřejem Vetchým. Přitom se z této situace dalo snadno scénáristicky vybruslit sdělením, že jen schválně čekali, kam až jejich věznitelé zajdou, aby si tak pojistili jejich hříšné duše. Nebo třeba aby tak dali příležitost hlavnímu hrdinovi, aby sám iniciativně nalezl řešení a napravil, co zpackal. Ale to ne, to už by bylo na pány scénáristy moc komplikované. Co říct víc? Byla to nuda, expozice byla příliš dlouhá, motiv s vynálezy stokrát ohraný, politické narážky moc okaté. Písničky fajn, ale nevhodně umístěné. Krásná Judit Bárdos je po většinu filmu bolestně pasivní; Honzík Cina je tu opět trochu za naivku, doufám, že jednou v pohádce dostane rafinovanější úlohu. Celkově se mi líbila vizuální stránka, pár herců (Vetchý, Cina, Bárdos, Plodková), některé dílčí nápady a písničky. V tuto chvíli slabší dvě hvězdy, možná se na to jednou v daleké budoucnosti mrknu ještě jednou. ()

Kohutik

59%! Čerta starého vám naháňam! Keď som si na film klikol pred dvomi premietaniami na ČT a na RTVS tak tu bolo 66%. To ste tomu dali, hriešnici. Hanbite sa! Takto stlačiť dole hodnotenie rozprávky, ktorá u mňa zabodovala tak, že mám chuť ju označiť za to najlepšie, čo bolo v žánri natočené v 10-tych rokov 21. storočia. Jasné potom sa ukľudním, predýcham a uvedomím si, že do tohto obdobia spadá aj Anjel pána 2 a tak máme najlepšiu rozprávku poslednej dekády jasnú. No druhé miesto ostáva pre Čertove pero. V krátkosti si zhrňme prečo. Sympatická ústredná dvojica. Bonifác je ako čert nemehlo, ale ako vynálezca šliape na päty Teslovi. Grétka je rozkošná a to je dosť, lebo presne to sa od nej očakáva. Partia čertov sa správa ako partia čertov. Čertovská výstroj bola riadna inovácia. Hlavní zloduchovia sú síce blbci, ale keďže rozprávka je akýmsi zrkadlom súčasnej politickej scény, tak je to presne tak ako má byť. Ďalšie plus za Mariána Geišberga, ktorému rola krčmára sedí. Bohužiaľ bola to jeho posledná rola. A plusový bod za voľby, párky a pivo a zvyšnú korupciu počas celého filmu. Takisto záverečné huckanie vinných a skandovanie voči nevinným je dobrou reflexiou súčasnej spoločnosti. Takže keď si zrátame plusy, tak kašľať na všetky mínusy, ktoré v tej rozprávke samozrejme. Kašľať na to, že hlavní hrdinovia sa do seba zaľúbili už po prvom obliatí kýbľom. Kašľať na hlavného zloducha, ktorý bol lenivý skaderuka skadenoha, ale zato dobrý manipulátor. Dostali sme krčmárovu dcéru, ktorá do vreca skryje nejednu princeznú za posledných 10 rokov. A skoro som zabudol. Takisto môžeme sledovať, že to peklo je naozaj premyslené a nič nie je len tak. A keď ste usilovný a snaživý tak sa z hodnosti vraníka(1984) môžete vypracovať až na Lucifera (2018). A to je dobrý vzor. Nielen v pekelných kruhoch. V poslednej dekáde nám tu servírujú kadejaké svätojánske venčeky, čarovné kamienky, žitá, princezny a pisárskych nindžov, i tajomstvá nejakej Johany. A keď dostanete na stôl poriadnu čertovinu, tak ju neviete rozoznať. Takže hriešnici biedni, beda vám za to, čo ste spravili s percentami tejto rozprávkami. Brkoslavove pero je v strehu a zapisuje. Peklo je spravodlivé, pamätajte na to. Hriechu zmar! ()

MrKrahujec

No, musím tedy uznat, že tohle je možná nejsatiričtější a dokonce i nejaktuálnější česká pohádka vůbec, jen kdyby nebyla tak úděsně zrežírovaná a zahraná (a to bohužel i navzdory herecké účasti pana Vetchého). ()

0kozel

No nevím politiku do toho tahat tolik nemuseli, toho má člověk na každém kroku dost. Určitě to nemuseli dělat tak prvoplánově, osobně dávám přednost když jé to ukryto v chytřejší satiře. Jinak čerti v hospodě nebo při útoku s falešnými rohy neměli chybu. Judit byla krásná, ale měli ji nechat radši mluvit slovensky nebo ji předabovat. Její výslovnost byla příšerná. Vetchý byl jako lucifer málo děsivý a autoritativní. Cinovi naopak role perfektně sedla. ()

rigby

To nebyla pohádka, to byl punk! Jen měli autoři vydržet, protože některé scény byly fakt dobré, že jsem sebou nevěřícně mlátil smíchy. Zejména ten závěr se pěkně rozjel. Ale jinak se jednalo o dlouhou nudu, kterou se snažili vyhovět většinovému publiku žádajícímu vánoční pohádku. A to je velká škoda. Navíc ústřední "zamilované" dvojici to vůbec nefungovalo, vlastně ani jinak zajímavá Judit Bárdos se na takovou roli nehodí. A mladíček Cína byl až moc mladičký. Výsledek je tedy hodně rozpačitý, možná dvacetiminutový sestřih nejlepších scének by mohl příště stačit. ()

Veeria

Moderna každým coulem....typ pohádky, na který musíte mít naladění, aby se vám líbila.... nesedne určitě svým pojetím každému..... ()

oli9

Jinak pojatá pohádka. Jako vždy skvělý Vetchý . Když tam začali zpívat, řekl jsem si ..opět další otrava. Naštěstí když začali zpívat čerti v hospodě tak jsem se hodně bavil. Příjemné překvapení ()

DJMaroko

Na nové pohádky od r.1984 koukám jen výjimečně zatím to bylo jen každoroční zklamání. Zde ale musím podotknout, že jsem byl mile překvapen. Nové (i když pořád to samé), nápadité a bavili mě i ty písničky ...hlavně skvělý Jan Budař. Vono to přeci jenom jde. ()

machnum

Tak tohle je velmi slabá pohádka. Jak příběhem, tak hereckými výkony. Absolutně nudný děj, mě nutil od televize odejít. Říkal jsem, že mě třeba ještě konec příjemně překvapí... No nestalo se. Spíše naopak, byl jsem akorát víc zklamaný. ()

Mr.Jenda

Musím ocenit inovativní nápad udělat z pekla „jen" úřad, který dohlíží na spravedlivé jednání lidí. Přesto mám výhrady k použitým písním a kameře, která se mi nelíbila. Naopak děj byl vesměs dobrý a nechyběla ani „pohádková láska". Ovšem, situace, kdy uvěznění čerti spekulují nad tím, jestli se mohou dostat do nebe, mně přišla vyloženě stupidní. Proto dávám tři hvězdy. ()

meda2016

30% - Zase nenaplněné ambice. Mladý Najbrt z umělecké rodiny umí sehnat peníze ale neumí z nadějného scénáře vytvořit dobrý film. Jalové vtipy, nevyužité rekvizity, nudný vývoj. Prostě to nejiskří a vymlouvat se na umělecky absurdní humor lze snad u kanceláře Blaník. ()

Dvorik

Hroznej scenar, priserni herci, debilni pisnicky. Posledni dobou se toci pohadkovy odpad, ze mam chut vsem starym kvalitnim dat 5*. ()

Ironhead

Vcelku povedená pohádka... především výprava, kamera a triky jsou hodně fajn... dobré je i herecké obsazení (Vetchému ti čerti sedí :_), jen příběh a logika děje chvilkami trochu vázne, nicméně povedených vtipů tu najdeme celkem dost. Jsou to takové lepší tři nebo slabší čtyři * ;) ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky