Vražda v Orient expresu

• USA Murder on the Orient Express (více)

To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří. (CinemArt)

blazma

Nikdy jsem nebyl fanda detektiva Poirota v telce, takže mě odrazoval i tento film. Opět jsem byl příjemně vyvedený z omylu. Pro ty co tento příběh znají z knížek nebo někde jinde nemuseli být unešení tak moc jako někdo kdo tento příběh vidí poprvé. Pro mě to mělo i překvapivý konec, herecké obsazení je různorodé a každý mi přišel skvělý. Fakt jsem to hltal od začátku do konce. ()

jim_clark65

Úplne zbytočný film (podobne ako Bourne 2016). Suchet je Poirot (pre mňa úplne bez debaty). Táto divná branaghova akčná (miestami trápna) variácia je bohužiaľ len určitou párodiou, ktorá vonkoncom nesedí do daného príbehu. Ak sa chcú takto "hrajkať" a variovať rôzne postavy, tak kľudne - ale nech vytvoria samostatné a hlavne nové(!) príbehy aby nepošľapávali po týchto ikonických - tým, že sa stále snažia robiť rôzne zbytočné(!) prerábky. 1/5 dávam za to, ako mi tento film pripomenul, že Poirot je len jeden a jeho spracovanie so Suchetom je na míle ďaleko od tohto zbytočného remaku. Ďalší diel bude podobne zbytočný, ako tento, i keď - zatiaľ sa nechám prekvapiť. ()

PaTeXx

Nikdy jsem neviděl první Orient Express z 1974 a nikdy jsem neviděl Hercula Poirota, takže nemůžu vůbec srovnávat, jestli to bylo dřív lepší/horší atd. Každopádně jeho ztvárnění od Branagha se mi víc než líbilo a hodně se mi k Poirotovi hodil. Mínus dávám za minimální(!) prostor vedlejších leč hvězdných postav, ale největší zklamání je pro mě závěr. Zkrátka jsem si ho představoval trošku jinak. Škoda. ()

cerdax2

Vcelku prijemne zpracovani znameho pripadu Hercula Poirota s plejadou znamych jmen jako cestujicich. Necele dve hodinky mi utekly jako voda. S knihou neporovnavam, filmove zpracovani beru jako samostatny pribeh. 70% ()

Marcas

Dostal jsem to, co jsem očekával. Možná i trochu něco navíc. Místy to na mě, zejména ty kulisy, působilo až pohádkově. Na druhou stranu tu byly i momenty, které měly velmi dobře vybudovanou atmosféru. Myslím si, že Kenneth Branagh zahrál detektiva více než dobře a zdá se, že by mohl být důstojným nástupcem Davida Sucheta. Na druhou stranu se mi zdálo, že tempo v některých pasážích bylo možná až zbytečně rychlé. Jsem ale spokojen a těším se na Nil. ()

blondboss

Novodobá verzia slávneho Poirotovho príbehu v Orient exprese mi nejako výrazne nevyrazila dych. Okrem krásneho vizuálu, ktorý bol síce digitálne upravený, ale to vôbec nevadilo, sa mi na filme páčila aj pestrá plejáda známych hereckých tvárí. Čo sa týka ale atmosféry, bolo to nemastné-neslané a vôbec sa to nechytalo na verziu hranú Suchetem, ktorú považujem jednoznačne za najzmysluplnejšiu a najzaujímavejšiu a bude ju len ťažké niekedy prekonať. Ani tomuto snímku sa to žiaľ nepodarilo. Snímok je to ale kvalitný čo do žánru, takže zaslúžené lepšie tri hviezdy. 65 % ()

Lubos_Hurych

Nečetl jsem předlohu, ale viděl jsem jak původní film z roku 1973 tak seriálovou adaptaci z roku 2010 a byť se všechny filmy (resp. epizoda) v tom či onom trochu liší, ve výsledku mi nepřijde že by nějaké dílo kvalitou vyčnívalo nad jiné. Na to, jak mi přijde námět být dobrý, bych očekával ještě o trochu vyšší kvality jinde. Zde mi třeba tolik nesedl začátek v Istanbulu, naopak venkovní scenerie zde byly nejlepší ze všech adaptací. Konec mi přijde být lepší než v původním filmu (1973), ale o chlup lepší bylo vyvrcholení v seriálové adaptaci. Ve výsledku je to solidních ► 75% ◆ 7.5/10 ◆ 4* ◄, ale rezervy tady jsou. ()

Bakli

Zasranej Polární Expres! Zhlédnul jsem právě ten film, na který jsem původně chtěl koukat? Live action v jedné velké animaci. Jediné za co cením tenhle film, je to, že dokázal výborně dát důraz na napětí a emotivně vysvětlit divákovi motiv vraždy. Jinak docela zklamání. ()

Aechato6

Naprosto stylový snímek. Typicky šarmantní gentleman Poirot zde dostává i trochu akce, která mu dle mě seděla. Na Branaghanovo ztvárnění jsem si zvykl rychle a náramně si jej užil. Hned od začátku se nám představuje plejáda hollywoodských hvězd starších i těch vycházejících. Všechny postavy mezi sebou mají výbornou chemii přičemž i dostanou čas na to se představit. Některé mají méně prostoru což je škoda, ale jejich viditelnost a zapamatovatelnost závisí i na hercích, kteří třeba nejsou tak výrazní (napříkla přešlap vedle u španělského továrníka). Také si myslím, že se dala lépe vystihnout stísněnost ve vlaku a strach všech cestujících. Jinak je dle mě nové ztvárnění Poirota výborné a ve filmu Branaghan opravdu zazářil v doprovodu s Michelle Pfeiffer a Daisy Ridley, která dokázala, že hrát opravdu umí. Edit: Po několik dnech od zhlédnutí ubírám jednu hvězdičku, protože film mi už naprosto vypadl z mysli a stejně tak jeho postavy.. ()

holasek

Když jsem šel do kina na film Vražda v Orient Expresu tak jsem očekával velkou snahu pánů filmařů o to, aby pomocí nové technologie, kterou nynější kinematografie nabízí docílili vytvoření toho klasického bijáku založeným na akčních scénách a efektech. Myslel jsem si, že skvělý film na toto téma je možné natočit spíše v dobách 90.let, že nyní je skoro nemožné zachytit tu atmosféru té doby. Ale velice jsem se mýlil. Výborná předloha od Aghaty Christie byla v tomto filmu ztvárněna perfektně. U filmu s takovým rozpočtem, který se pohyboval okolo 50 milionů bych nečekal, že vznikne film jehož základem je rétorika a individuální chování postav odehrávající se v jednom vlaku. Naprosto dokonalá retardace příběhu. Do posledního rozřešení není sebe menší náznak jak by to mohlo vyšetřovaní dopadnout. Celý film čekáte na epochální závěr a děj vám pořád oddaluje, ale když na něj přijde je to ejakuační prožitek, který vám nedovolí spustit oči z plátna. Dobře zvládnutá kamera, výborně vybrané záběry s doprovodem hudby, která vás táhne do děje svým pomalým lehce deprimujícím tónem a gradací při akčnějším dění. Obsazení rolí se podle mého názoru povedlo, herci perfektně ztvárňují charaktery postav. Samozřejmě v čele s panem Kenneth Branagh ztvárn´ujícího Hercule Poirota. Tento přehajpovaný týpek s pohledným knírkem, který vyřeší každý zločin mi do filmu v podání Branagha velice sedl. Respektuji a smekám klobouk před výkonem, který předvedl i spolu s ostatními postavami. Film můžu s čistým svědomím doporučit... ()

marrrrian

Tak ako čím viac pruhov nie je viac Adidas, tak ani viac fúzov nie je viac Poirot... Film je presne taký, aké sú jeho príbuzné filmy so Suchetom - vhodný na pokojné nedeľné odpoludnie. Nový háv tomu pristal, zmena v celku prospela a aj keď nastolená latka nebola prekonaná, určite neostala ani nedosiahnutá. Fakt je aj ten, že priestoru na manévrovanie nie je v látke veľa a určite robili čo bolo v ich silách, aby sa dokázali dostatočne odlíšiť od zažitého stvárnenia. Ja vravím, že to spravili dobre. ()

halberdier

Knihu od Agahjy Christie jsem nečetl a ani film ze 74 jsem neviděl, za to jsem bohužel ze spileru věděl pointu filmu, takže jsem měl trochu obavy, že mě film nebude tolik bavit. A kupodivu to, že jsem znal totožnost pachatele, nakonec ani tak nevadilo, protože nová Vražda v Orient expresu funguje jako detektivka stejně jako film s morálním poselstvím. Kenneth Branagh si film ukradl pro sebe - svižně režíruje a s chutí se ujal i hlavní role, ve které nezklamal. Ostatní herci mají spíš epizodní role, nikdo nevyčnívá. Kriminální zápletka a její vyústění je obstojné. Ač se film odehrává především ve vlaku, nabídne i pár krásných záběrů okolní krajiny. K lepšímu hodnocení mu však chybí nějaká nečekaná nebo nezapomenutelná scéna. (7/10) ()

Raz2

Tahle "modernizace" Poirota se podle mě úplně nepovedla. Snaha přiblížit román Agathy Christie součanému publiku si vybrala daň, která klasickým poirotovským fanoušům asi vonět úplně nebude. U "akčních" scén jsem se vyloženě chytal za hlavu. Poirot vždy vítězil silou mysli, nikoliv svalů. Spektakulární nehoda vlaku naprosto zbytečná a díky CGI strašně uměle působíci. Zbytečného tam toho byko víc. Úvodní scéna i "přestřelka" v nákladním vagonu tam vůbec nemusely být. Naopak mi výrazně chybělo trochu podrobnější rozplétání celého případu. Poirot působil jako mix Sherlocka Holmese a jasnovidce, který sype zásadní poznatky z rukávu, aniž by divák měl čas postřehnout, kde k nim přišel. Abych jen nenadával, líbila se mi kamera i herecké výkony, herecké obsazení bylo překvapivě hvězdné. Určitě to není ztracený čas, jít na to do kina. Pokud slyšíte jméno Hercules Poirot poprvé, bude se vám to nejspíš líbit. Já jako jeho fanoušek jsem sice nebyl zklamán, ale ani mě to nijak zvlášt nenadchlo. ()

BarGoldstein odpad!

Ač mě zužovala bolest hnátu a Erkil není úplně můj velkej kámoš, šel jsem do kina s radostí. Úvodní půlhodinka proběhla ve smyslu sebeuklidňování, že přece i velcí filmaři potřebují pár minut na přípravu příběhu a jeho podhoubí. V následující hodině jsem se pokoušel dílem neusnout i dílem najít odpověď na znepokojující otázku, zda již jsem tak stár a blb, že nechápu co mistrní tvůrci chtěli svým unylým vyprávěním říci. Kreténství poslední půlhodiny mě přesvedčilo, že génius jsem já a měl jsem radši jít někam na šestery Krušovice a následně zpytovat čelo záchodových dveří plné oduševnělých nápisů. I bez křížového výslechu přiznávám, že kdyby nějaká vetchá babička - velká ctitelka samotné Agáty a Puaróta - si dovolila zašustit pytlíkem dropsů, zajisté bych ji bestiálně utloukl svojí ortézou. ()

JoeSO

První věc, která snad každého napadne: Kde je David Suchet? Chvíli mi trvalo, než jsem si zvyknul na to, že tam prostě není. Film je vcelku zajímavým úkazem, protože tento Herkules Poirot dokonce běhá a bije se za pravdu a spravedlnost. Nakonec ale sám pochopí, že není spravedlnost, jako spravedlnost. Určitě by mě zajímal další případný díl s hlavním hrdinou v podaní K. Branagha. Pokud ale divák na film bude nahlížet s čistým štítem, tj. nebude porovnávat s předchozími díly, tak je to vcelku pěkně strávený čas v kině. ()

hlava81

Solidní detektivka, ale nic extra, čím by nějak zvlášť vynikala. Herecké výkony se mě líbily, pěkně zahráno, hezký průběh vyšetřování. Bavil jsem se. Hezkých 70%, na víc mě to neuchvátilo. ()

Ronkar

Slušná audiovizuální stránka, herecké obsazení a dokonce i ten nový Poirot se mi líbil (ačkoli se hodně liší od předlohy). Někteří tu vytýkají pár akčnějších scén, ale to bylo to poslední, co by mi na této verzi vadilo. Problém je samotné finále, které hraničí s melodramatem, a bohužel moc nefunguje. To, že se odlišuje od předlohy neva. Jenže film nedává hercům (vyjma Branaghema) dostatečný prostor, aby jejich emocionální výlevy dokázal ve finále věrně přenést na diváka. Atmosféra v průběhu vyšetřování je relativně v pořádku, ale co naplat, když ta katarze vyšumí tak nějak mimo. Osobně mě nijak zvlášť nenadchla ani stará verze ze 70. let, zato jsem velký fanoušek té se Suchetem z roku 2010. Je temnější, psychologičtější a atmosférou nesrovnatelně lepší. Pokud lze Agathu na obrazovce doporučit nepolíbeným divákům, ať raději sáhnout po TV zpracování (které mimochodem oplývá rovněž kvalitními herci - například Jessicou Chastain). ()

Franki69

Kenneth Branagh se vrací na velká plátna ve velkém stylu. Dost se tedy naběhal mezi režisérskou židlí a scénou, i s tím knírem přes celou Belgii. A mužný moustache není jedinou ozdobou zfilmování klasické detektivky do formátu klasického filmu. Rozhodně zapomeňte na jiné Poiroty. Ostatně tyhle diskuse o tom, který „Poirot“ je lepší…Jestli Suchetův, Finneův nebo…ty jsou zbytečné. Je to role a každý herec svojí postavu nějak zahraje. Suchet je skvělý, to víme, ovšem Branagh zahrál výborně a v lajně s božskou Michele, Judi Dench, Williamem Dafoe nebo Johny Deepem stál plným právem v popředí. Když máte rádi film, jděte do kina a bavte se. Opuletní scénerie Istabulu, divokých hor, parního vlaku probíjejícího se sněhem, interiéry luxusního vlaku, vymazlené do posledního hřebíčku v čalounění…Je na co se dívat. Pokud najdete kino, které film nenabízí s přirážkou za Dolby Atmos (v Teplicích to tak bohužel nebylo), tak zvolte tuhle variantu. Film je především konverzační a zvukově prostorových efektů je v něm prostě poskrovnu. Obyčejné 5.1 bohatě postačí! To Titanic nebo Lord of The Rings…těm ty tenhle zvukový kabátek sakra slušel. Ale hledání vraha vyptáváním se cestujících ve stojícím vlaku, z nichž každý je podezřelý, tam prostě příliš zvukové extravagance neočekávejte. Dal jsem 5 hvězd, čtyři mi přišly málo. V procentech 90%. ()

PF 2020

30.09.2018

Artemis Fowl míří do kin

Artemis Fowl míří do kin

28.12.2017

Kenneth Branagh letos ohromně zabodoval s Vraždou v Orient expresu. Film už má na kontě 311 milionů dolarů a chystá se pokračování (Smrt na Nilu), Branagh si ale není jistý, jestli ho bude režírovat.… (více)