Vražda v Orient expresu

• USA Murder on the Orient Express (více)

To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří. (CinemArt)

HellsAngel

Klasická detektívka v novom luxusnom kabáte a taktiež skvelá pocta nielen literárnej predlohe, ale aj filmovým predchodcom. Vycibrený divadelný cit Kennetha Branagha je badateľný v mnohých smeroch, od perfektného rozloženia scény (skvelá práca so zlatým rezom) až po senzačné výkony hercov (chválim výborné obsadenie). Sám Poirot sa dočkal ďalšieho úžasného stvárnenia, ktoré je iné, energickejšie a celkovo ešte viac excentrickejšie, no nestráca nič zo svojho typického šarmu. Finálne vyvrcholenie je aj po rokoch rovnako odzbrojujúce (aj v prípade, že ho poznáte). Samotný dej snímky je však uspôsobený požiadavkám moderného diváka - kriminálna zápletka je podaná v zrýchlenej forme, v oveľa väčšej miere sa tlačí na emocionálnu rovinu a nechýbajú ani krátke akčné pasáže. Zážitok zo sledovania to rozhodne nekazí, no je otázne, či autori nezašli v niektorých momentoch až priďaleko. Za mňa osobne ale môžem povedať, že som odchádzal z kina spokojný a moje očakávania sa naplnili. Na Lumetovu verziu to síce nemá, ale rozhodne to nebolo len zbytočné oživovanie mŕtvoly. ()

DmKK

Vizuálně absolutní nádhera , potenciál luxusního vlaku byl naprosto využit. Hlavní zápletka je zajimavá , neřekl bych že zase tak extrémně komplikovaná, ale zase ne průhledná. Nový Poirot se mi velice líbí a obsazení Deppa mě taky príjemně potěšilo. Doufám že Branagh si vezme do parády i Vraždu na Nilu , Vraždy podle abecedy atd. ()

Leník

Nebylo to špatné, ale je zbytečné na to chodit do kina. Detektivky Agathy Christie jsou prostě komorní a velké plátno nepotřebují. Nevím, jestli ještě někdy někdo překoná TV adaptace s Davidem Suchetem, asi ne. ()

Anetulicek

Zbytočne prečačkané, chápem, že chceli zaujať vizuálnou stránkou ale tá hra s kamerou sa mi, ale vôbec nepáčila. Dosť ma to iritovalo. Nemôžem si pomôcť, ale Hercule Poirota si radšej mohol zahrať Johny Depp namiesto Kennetha Branagh, nič proti nemu, ale nehodil sa mi tam, skôr si mohli role vymeniť. Tá akčnosť a určitá teatrálnosť postavy Michaelle Pfeiffer, bola otravná a tu zrejme ukazuje čo má rád Kennetha Branagh a to doslova divadlo... Nemôžem to však zhodiť úplne. Kostýmy a hudba boli fajn....aj keď som začala písať tento komentár, tak som bola presvedčená, že je to za 3*, ale keďže som vyzdvihla len dve pozitíva, dávam tomu 2* ()

S.hort.Y

David Suchet se těžko nahrazuje. Pro mě to je „ten pravý“ Poirot. Scénář se naštěstí držel předlohy, ne jak mají někteří scénáristi ve zvyku. Občasné vtípky a přirozené situace pomáhají uvěřit celému filmu, z Hercula Poirot se vlastně poprvé stává chlap (na rozdíl od předchozích ztvárnění s Davidem Suchetem a další ztvárnění) a je zde představena i jeho milá Katherine. Protože tento příběh znám, tak na konci nenastal ten wow efekt při rozuzlení, ale jinak se mi celý film líbil a třeba budou v této sestavě natočeny i další, kdo ví? Pokud ano, rád se na ně podívám. Co mi film dal? 1) Jiný pohled na „nejlepšího detektiva na světě“. 2) Zvýšil chtíč přečíst si knižní předlohu. ()

OwenBobby

To vážně dnešní americké publikum nezvládne koukat na dvouhodinové hutné detektivní drama, odehrávající se na minimálním prostoru uvnitř vagónů Orient Expresu, že Foxové nařídili nákladné efekty prostředí, akci a honičky, nebo si Brenagh prostě chtěl natočit vlastní verzi Poirota, která mu zrovna přišla nejvíc cool? Nevím, co byl původní motiv, ale výsledek se odlišuje od knižní předlohy i předchozích věrných filmových adaptací (David Suchet jasně vede) asi jako Tarantinovi Hanebný Pancharti od průběhu druhé světové války. Proč musí mít Poirot obří prošedivělý knír s bradkou? Proč pobíha po střeše vlaku, sjíždí schody po zábradlí, pere se s pasažéry a v intimní chvilce rozmlouvá s fotografií své staré lásky?? Chápu, že si může režisér vykládat přiběh po svém, ale u takovéhoto tématu vážně nevidím žádný přínos ve vlastní stylizaci, snad jen že je vše velkolepější, nablýskanější a zdánlivě epičtější. Pravda, výprava je vskutku majestátní, casting hvězdný a za některými záběry je cítit autorský pokus o vyjímečnost a vynalézavost, ale pro mě je to vše táhnuto dolů tak pokaženým dějěm. 5/10 ()

Blackthunder

Branagh prostě umí 😊 co vím tak se mi líbilo všechny jeho adaptace ( třeba na jeho verzi Mnoho povyku pro nic nedám dopustit) Role Poirota se zhostil bravurně. Líbí se mi jeho pojetí a jak si tak elegantně vykračoval. Naposledy jsem viděl Orient Express asi tak ve dvanácti, takže jsem se mohl překvapit. No už se těším na dvojku :-) ()

B0mb4st1c

Branagh si udělal vlastního Poirota a já jsem byl vlastně spokojenej. Jasně, na Sucheta to nemá a asi už nic jinýho mít nebude. Tenhle je udělanej moderním stylem, takže asi nic pro knižní fandy. Nechalo se tu najít i pár akčních scén a mně to vůbec nevadilo. Kopice hvězd, že jich snad ani na noční obloze, když je jasno neni tolik, ale dá se říct, že tam sedly fajn. Já se bavil a na Nil se budu těšit. Jo a ten knírek to chtělo trochu přistřihnout. Za mě 7/10. ()

ProfChudak

Oproti verzi so Suchetom vlastne len dva prínosné elementy - cgi snehová lavína a Johnny Depp. A keďže oba(ja) trvajú len do okamiku vraždy, tak vlastne nie je príliš o čo stáť. A ten Branaghov mustáš sa moc nepovedl. ()

brasek

Kenneth Branagh sa rozhodol, že má na to vek aby sa stal z neho nový Hercule Poirot. Príbeh začína v Jeruzaleme a mal som pocit, že nový Poirot bude zábavný a budem mu fandiť. Vražda v Orient exprese je známy príbeh a moja srdcovka, dejovú líniu viem naspamäť. Žiaľ tento snímok neponúka nič viac ako len holý príbeh, ktorý nudí kedže je známy... nepracuje sa veľmi s postavami, tie sú ako keby na pokraji záujmu filmárov, slabá dramatizácia, slabá práca s atmosférou, nič prekvapivé a nové čo by zaujalo diváka. Veľmi podarené je iba finále snímku, ktoré je plné emócií... inak celkovo slabší priemer. ()

HennessyVSOP

Poměrně hezké zpracování, které asi snese srovnání s verzí Davida Sucheta. Nicméně koukat na detektivku, kterou všichni známe a víme jak dopadne, je trochu kontraproduktivní... ()

veverysiak

Je veľká škoda, že tento príbeh pozná každý, kto má v riti dieru, aj ja ho mám veľakrát prečítaný aj odpozeraný v starších verziách, no a to zákonite zvádza k porovnávaniu, aby som nebol príliš široký, poviem len jeden, pre mňa dôležitý, detail, v slávnom spracovaní z 1974 sa predstavili samé herecké esá a každé z nich zažiarilo a vnieslo do výsledného celku patričnú časť svojej slávy a kumštu, čím vytiahlo konečnú podobu filmu blízko k ideálu, tu tiež zaangažovali riadne šajby, ale až na Kennetha zostali všetci niekde v kroví, a možno to bol len zámer, možno Kenneth takto vidí odkaz preslávenej detektívky - nadčlovek Poirot a okolo neho množstvo síce ohromne zaujímavých a dôležitých, ale v konečnom dôsledku len figúrok, takže 65%. ()

fujka

tento film byl dobrej ale chyběla tam vtipnost bylo to dobře spracovaný herci a herečky měli dobrý role ale přišla mi blbost že šofér Daisy nenávidí Ratchetta nebo že ho nenávidí detektiv kterej ten případ višetřoval (Daisy nemohl znát) chápu že chůva nebo sestra ale že ho takovýhle lidi chtěli zabít to nechápu. ()

PF 2020

30.09.2018

Artemis Fowl míří do kin

Artemis Fowl míří do kin

28.12.2017

Kenneth Branagh letos ohromně zabodoval s Vraždou v Orient expresu. Film už má na kontě 311 milionů dolarů a chystá se pokračování (Smrt na Nilu), Branagh si ale není jistý, jestli ho bude režírovat.… (více)