Tři mušketýři

• Španělsko Los tres mosqueteros (Los diamantes de la reina) (více)

Jeden za všechny, všichni za jednoho! Adaptace slavného románu Alexandra Dumase natočená v rozsáhlé koprodukci. Oč by bylo chudší dětství každého z nás, kdyby nepoznal věrné přátele na život a na smrt Athose, Porthose, Aramise a d'Artagnana. Neustále bude Alexander Dumas udílet lekci všem, kdo chtějí psát dobrodružnou literaturu či bavit celou rodinu. Tři mušketýři vyprávějí příběh o odvaze, cti, přátelství, věrné lásce, ale zároveň o zradě, intrikách a podlosti. A tak se nám vždy znovu a znovu zatají dech, když mladý gaskoňský šlechtic d'Artagnan, vybaven několika tolary, mečem, matčiným balzámem na rány a otcovým dopisem pro pana de Tréville, starého přítele rodiny, potká na jedné ze svých zastávek Rocheforta a v okénku zahlédne krásnou tvář Milady de Winter. Příběh začíná a my víme, že se máme nač těšit! Filmová verze z roku 1973 v režii Richarda Lestera nazírá příběh Tří mušketýrů s lehkým odstupem, který mnohé pobavil a některé pobouřil. (Česká televize)

kingik

Nic proti kvalitním literárním předlohám a nic proti proslulé trojici mušketýřů, kteří byli ve skutečnosti čtyři, ale pokud je tohle nejlepší přepis legendárního románu, nedivím se, že pozdější adaptace si z předlohy vypůjčili jen některé pasáže a s předlohou pracovali velmi volně. Předně mně nesedí samotné obsazení většiny rolí a nezlobte se na mě, tihle mušketýři to byli klauni z manéže než nějací představitelé, kterým mám věřit jejich udatnost. Nesympatičtí a to jsem s nima měl trávit téměř dvě hodiny. Ani představitelé záporáků to u mě nevytáhli nikam vysoko a ve svých rolích nezaujali. Co na tom, že se film poměrně věrně drží své předlohy, když je oproti ní docela nudný, v šermířských soubojích to nestrhne, hudba na dvě věci a režisér? Dovolte, abych se zmínil o tom, jak je Mark Lester dneska brán za neschopa, ačkoliv kdysi, ano před třiceti lety, natočil snímky poměrně divácky atraktivní. Tenhle se k nim z mého pohledu spolehlivě nezařadí. Jeho režisérský styl je naprosto bez štávy a jiných potřebných ingrediencí. Mně se to nelíbilo. 40% ()

NinonL

Moje první platonická filmová láska - Michael York jako D'Artagnan :-) Humorné a lehce parodické zpracování Dumasova příběhu patří v tomto žánru k nejlepším. Všichni mušketýři jsou velmi charismatičtí, Constance - R. Welch krásná a svůdná, Mylady Winter - Faye Dunaway intrikánská a zákeřná. Neobvyklé se mi zdálo obsazení Charletona Hestona do záporné role kardinála de Richelieu. Ale zvládl svou roli skvěle. ()

Crocuta

Tohle zpracování na mé soukromé "mušketýrské" hitparádě vede. Herecké obsazení i celé pojetí je velmi zdařilé, Rochefort sice skončí zcela jinak než v románu a ani ta páska přes oko není právě košer, ale jinak jsem si ho při četbě představoval právě jako Christophera Leeho. A oko diváka potěší zejména Raquel Welchová a Faye Dunawayová. ()

Enšpígl

Možná jsem pod vlivem posledních mušketýrů z roku 2023 s naprostou famozní atmosférou a tohle zpracování, které mě někdy připomínalo spíše šermírskou bláznivou střelu než napínavý dobrodružný filmy. Ano, výpravu to mělo, akční scény v rámci doby taky dobrý, ale třeba scénu jak jeden z mušketýrů visí na mlýnským kole a vypadá že je mtrvý jsem nepobral vůbec. A mimochodem d'Artagnan při této scéně opravdu "skvělě naplnil" heslo jeden za všechny všichni za jednoho. No i v porovnání s mušketýry ze 60 let je toto debakl. ()

Petroff

d`Artagnan v podání Michaela Yorka je naprosto senzační, Raquel Welch jako Constance je zas absolutně krásná a v pubertě jsem měl z toho jejího korzetu dost červený tváře. Je ale pravdou, že ani ostatní mušketýři za d`Artagnanem nijak nezaostávají, on je prostě jen hlavní postavou. A tak Athos, Porthos, Aramis... tři mušketýři, přijmou mezi sebe i toho čtvrtého. Komediální poloha filmu tomu ohromně sedí, verzi z 90. let to nechává ve všech aspektech daleko za sebou (verzi z r.2011 vidět ani nechci). Nutno zmínit skvělou výpravu i odpovídající hudební doprovod. Když nad tím tak přemýšlím, strašně dlouho jsem to neviděl, naposledy asi někdy na videokazetě. Možná i díky právě těm opakovaným videoprojekcím nemůžu jinak, než 5/5. ()

• Při šermovačce v prádelně vidíme při záběru blonďatého kluka, který má náhle v dalším záběru na hlavě klobouk. (Vercinix)
  • Původně byl tento film a jeho pokračovaní Tři mušketýři 2 (1974) točeno jako jeden film a i smlouvy s tvůrci byly uzavřeny jen na jeden film. Vzhledem k tomu že bylo natočeno mnoho materiálu a film by jako jednodílný působil nepřehledně, vznikly nakonec filmy dva. Tvůrci vystupující v obou dílech se poté domáhali zvýšení honoráře soudně. Jako důsledek tohoto sporu obsahují smlouvy tvůrců organizujících se v SAG tzv. „Salkindovu klauzuli“, kde se uvádí kolik dílů bude natočeno. (p.a.douch)

Zemřela herečka Raquel Welch

Zemřela herečka Raquel Welch