Zlo s lidskou tváří

• USA Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (více)

filmfanouch

Když režisér jednou natočí špatný film, neznamená to automaticky, že už nikdy nenatočí dobrý film- To platí i v případě režiséra Joe Berlingera. Ten v roce 2000 natočil Záhadu Blair Witch 2, která brutálně zničila odkaz povedené jedničky, udělala z Berlingera v očích mnohých filmového barbara a vypadalo to, že se Berlinger už celovečerní režie nikdy nedočká. Z Berlingera se ale o pár let později stal celkem chválený dokumentární filmař (na jeho dokumenty jsem ještě neměl to štěstí) a nakonec to došlo tak daleko, že se píše rok 2019 a do kin dorazil nový Berlingerův celovečerák, který ale ve finále nemá od dokumentu úplně daleko. Ted Bundy byl americký sériový vrah, který letech 1973 až 1978 zavraždil a znásilnil zavraždil několik mladých žen, většinou dokonce až po jejich smrti. Doznal se k 32 vraždám, ve skutečnosti ale mohlo být obětí víc než 100. Celý Bundyho příběh je neskutečně zajímavý a od jeho zatčení se mu povedlo dvakrát utéct z vězení, jeho soud byl první, který se veřejně vysílal v televizi a dočkal se mnoha fanynek, které navštívili jeho soud a ve finále se obhajoval sám a předvedl tak něco co se do té doby jen tak nevidělo. A tady bych rád dodal, že obsazení Zaca Efrona do hlavní role byla neskutečně výborná volba. Zac Efron začal svojí kariéru v trilogii Muzikál ze střední. Efron se ale od jejího konce snažil prosadit i ve vážnějších rolích a i když se v poslední době spíše soustředil na komediální žánr, zde si opět střihl vážnou roli a ukazuje, že jako herec rozhodně není poleno a umí hrát. Efron je zde přímo výborný a vážně by se dal označit jako Oscarový výkon. Efron totiž vypadá jako neviňátko, milý člověk, který by neublížil ani mouše. A přesně takhle působil i reálný Bundy.... Zlo s lidskou tváří má zajímavé pojetí vyprávění a je bohužel škoda, že už všichni od začátku víme, že je Ted Bundy vrahem- Kdyby totiž divák vůbec nevěděl, že byl Bundy ze svých zločinů usvědčen a sám se následně přiznal, kromě jediné scény v úplném závěru nevidíme, že by Bundy svůj zločin spáchal. Celou dobu by tak klidně divák mohl věřit tomu, že je Bundy nevinný- Jak bylo řečeno je to sympaťák, od začátku nadhazuje celkem logické argumenty k tomu, že není viníkem a celkově to působí, že je to milý člověk, který našel lásku svého života a byl jenom ve špatné doby na špatných místech. Celé to má háček v tom, že divák celou dobu ví, že Bundy vraždil, napětí ale dokáže fungovat alespoň v tom jak celý soudní případ postupuje a samotný Bundy při něm postupuje. Ted Bundy je celou dobu mladý sympaticky vypadající muž, který našel lásku v ženě Liz u které mu nevadí, že už má dceru a zamiluje si i jí, studuje právo a má šanci na zářnou budoucnost, které mu ale zhatí fakt, že se až náramně podobá jedné policejní podobizně a vlastní stejné auto, které popsali svědkové... Ted Bundy sice dokáže celou dobu fungovat jako sympaťák na kterého byste násilníka a nekrofila netipovali, zároveň se ale občas dokáže projevit jako silný manipulátor, který si uvědomuje, že je pohledný a ženy mu dokáží sežrat všechno. Ve finále je tak úplně jedno, že existují nezvratné důkazy o tom, že je Bundy vinen a celá porota i se soudcem ví, že je pachatelem. I tak totiž Bundy dokáže polovinu Ameriky přesvědčit o tom, že je nevinný a roztočit neskutečný mediální kolotoč, který přepsal historii. Efron si přes hodinu a půl jede neskutečný herecký koncert, který navíc Berlinger obohatil stylovými scénami a neskutečnou vypravěčskou atmosférou. Kromě něj je ve filmu v menších filmech i spousta dalších solidních herců- John Malkovich, Jim Parsons, Haley Joel Osment, Dylan Baker, Lily Collins..je jedno, , že nikdo z daných pánů nemá tak velkou roci, svoje si totiž ve finále odehraje každý z nich. Kromě Efrona má ve filmu největší roli Lily Collins, která hraje jeho lásku Liz Kendallovou a i Collins ve filmu hraje hodně dobře- S její postavou mám ale problém ten, že má ve filmu příliš scén navíc. Reálně bych si dal ještě pár minut navíc s Bundym, než právě s Liz, která má celou dobu ve filmu nějaké podivné výčitky, které jsou ve finále stejně příliš rychle smeteny ze stolu. Kromě Liz jinak ve filmu není žádná výrazná ženská postava (Kaya Scodelario je jako Bundyho fan no. 1 Carole Boone sice k nepoznání, ale stejně tak nevýrazná) což se dá vzhledem k Bundymu charakteru pochopit, trošku to ale přece jen zamrzí. Celkově film někdy příliš spěchá z bodu A přes bod B do bodu C a i když je celá hra s tím, že je Bundy nevinný zajímavá, divák stejně ví, že Bundy vinen je a bylo by tudíž fajn nějak víc vidět Bundyho v akci než jen v jediné scéně. Nějak po hodině a čtvrt už totiž začne celá hra diváka pomalu bavit a dojde mu, že jsou všechna esa z rukávu pryč. Bundymu by možná víc prospěla televizní minisérie, kde by například 6 epizod měli každá jednu hodinu a mohla tak Bundyho celý modus operandi, zatčení a soud pojmout zeširoka. I tak se ale Berlingerovi povedlo ukázat, že režírovat umí a Efron předvedl neskutečný herecký koncert. Celé to je ve finále solidní soudní drama, které sice začne být především v třetí třetině trochu natahované a zároveň příliš zkrácené, i tak jde o ale o slušné řemeslo, kterému se povedlo udělat ze sériového vraha celkem sympatického hlavního hrdinu. Celá ta falešná hra se ve finále může zdát velice zbytečná, minimálně pokus o ní by se ale měl cenit. () (méně) (více)

Shakers

Slabšia verzia Zodiaca, ale podobne dobré. Moc som o tomto prípade nevedel, vlastne nič a nemal som ani páru kto je Ted Bundy a možno o to viac ma tento film prekvapil a v závere miestami až šokoval. Skvelý príbeh, pútavo natočený, atmosféra nechýba, dialógy majú šťavu a Efron (ktorý to aj produkoval) v najlepšej roli v akej som ho videl. Klobúk dolu, silný a šokujúci film podla skutočnej udalosti. 85% - 4* ()

playboxguest

Podle mě byl zájem režiséra natočit film tak, aby v divákovi vzbudil podobné pocity, jako v tehdější době působila kauza u veřejnosti. Chycený Bundy tehdy dokázal celou svou rodinu, přátelé i veřejnost do poslední chvíle manipulovat v dojem, že je nevinný a celé to na něj bylo ušito, aby policie konečně měla nějakého pachatele na množství nevyřešených vražd a pohřešování. A to se povedlo na výbornou. Protože i já jsem do poslední chvíle pochybovala, zda se opravdu všemi obžalobami provinil, protože jako vrah a nekrofil absolutně nepůsobí. Až jsem si po shlédnutí filmu musela přečíst několik článků a podívat se na dokument, kde je tolik prokazatelných důkazů mluvících v jeho neprospěch, že mi nezbývá než obdivovat, jak celou svou vinnu dlouhodobě dokázal otáčet před veřejností v lež, že měl svého času fanoušky, kteří skoro podepisovali petice za jeho propuštění na svobodu v dojmu, že je jen nevinnou obětí justičního omylu. Velkou nevýhodou možná je, že film nezobrazuje vraždy, nevzpomíná milníky v jeho mládí, které ho možná k jeho činům dohnaly a nezmiňuje množství důkazů, které proti němu byly za roky jeho odsuzování sesbírány. Jak ale říkám, tyhle rekonstrukce obsahuje nejeden článek, film i dokument. Ale tohle je film o tom, jak jeden charismatický hezoun s vyšším iq dokáže do poslední chvíle zametat stopy a dělat z veřejnosti natolik pochybující publikum, že mu i soudce při odsouzení na smrt vzdal za jeho chytrost hold. Film, který donutí k zamyšlení a jen tak se z hlavy nevytratí. ()

Pilda17

Tento film se snaží z Bundyho udělat dobráka, který byl milý, okouzlující a tak dále. Každá mince má ale dvě strany a tudíž zaměření i na tu druhou, by nebylo od věci. Nějaká ta brutální scéna, ukázka nějakého psychopatického výlevu by hned film posunula o úroveň výš. Ano seznámení s Bundym zafunguje, ale do plného počtu chybí celkem dost .. 7/10 = 71% ()

Cappuccino

Divák je od začiatku bombardovaný rýchlymi prestrihmi, ktoré mi prišli absolútne nesúrodé. A mám pocit, že pokiaľ sa človek nevyzná v prípade Teda Bundyho, bude poriadne zmätený. Tvorcovia sa v snímke zamerali skôr na jeho vzťah s partnerkou a súdne spory, pričom samotné vraždenie nechali v úzadí. Zac Efron aj Lily Collins boli vcelku fajn, ale formu prezentácie Bundyho kriminálnej kariéry hodnotím ako pomerne chabú. ()

misterz

Oceňujem takmer doslovné skutočné pasáže dialógov a scén z Bundyho života prenesené do filmu. Z tohto pohľadu ide o naozaj reálne pôsobiaci životopisný film s mnohými informáciami zo života tohto masového vraha. Na druhu stranu si ale myslím, že je smutné glorifikovať čisté zlo a narušenú chorú myseľ a pritom na tých, čo sa pričinili o Bundyho dolapenie a odsúdenie, sa už dávno zabudlo. Ale meno Ted Bundy, to bude žiť tuším naveky. Nuž darmo, nie bez príčiny sa hovorí, že dejiny píšu zlí ľudia. Inak tým dievčatám sa čudujem, že im z tak ťažko psychicky chorého človeka vlhli nohavičky. Asi to niečo hovorí o prírodnom živočíšnom výbere, neviem. Film zaujímavý, obsažne bohatý, no mal pár hluchých miest, ktoré sa mi zdali zbytočné. Lepší priemer. 65/100 ()

Vančura

Čekal jsem krev, utrpení obětí a vysvětlení motivace Bundyho činů, řekněme něco ve stylu filmu Monster (z něhož zde mimochodem zazní píseň Crimson and Clover od Tommy James & The Shondells). Místo toho jsem dostal unylou životopisnou nudu (jak je u tohoto žánru obvyklé, proto se mu snažím jinak vyhýbat), která je zoufale nedramatická a téměř až skandálně prostá všech vražd, vyjma jedné jediné v závěru - nebýt jí, zasloužil by ten film skutečně hodnocení odpad, neboť hlavní postavu v podstatě líčí jako sympatického chlapíka, na kterého letěly ženské a u kterého vlastně není celou dobu jisté, zda to udělal nebo ne - morálně problematický je dle mě ten film v každém případě, protože mám obecně alergii na to, když se točí filmy o podobných grázlech, zatímco jejich oběti nikoho nezajímají. Neuspokojivé mi přijde i tvrzení, že film je vyprávěn z pohledu Bundyho partnerky - podle mě to prostě není pravda, protože tam je hromada scén, v nichž se Liz vůbec nevyskytuje, tudíž by o dění v nich nemohla vědět. Vlastně kdybych si to tady nepřečetl, vůbec bych nepoznal, že to má být vyprávěno z Liziny perspektivy. Pokud jde o Efrona, podle mě prostě neumí hrát, koukat na něj tedy bylo dost utrpení (umocněné navíc odporem, který jsem cítil k postavě Bundyho jako takového). Naopak Lily Collins se mi líbila moc a považuji ji za dobrou herečku a velice atraktivní ženu. U Malkoviche mi pro změnu přijde, že poslední dobou hraje v čím dál horších kravinách. Celkově mi ten film přišel výrazně delší, než skutečně je, vadil mi styl, jakým je to vyprávěno, má to dost hrozný soundtrack, a vlastně mě nenapadá důvod, proč to chtít vidět, protože krvelačný divák zde jen hořce zapláče, a ty skoro 2 hodiny lze jistě strávit lepším způsobem. ()

pornogrind

Tenhle film mě lákal tématem, kterým je Ted Bundy ale zároveň mě odrazoval obsazením hlavní role jelikož Zaca Efrona bytostně nesnáším. Kupodivu se ale role Teda Bundyho ujal celkem obstojně. Dokázal mi že hrát umí. Navíc i reálná podoba se skutečným Tedem Bundym je asi nejvěrohdnější ze všech filmů co jsem zatím o Bundym viděl. I tak ale nikdy nebude Zac Efron hercem jehož filmy bych záměrně vyhledával. Větším přešlapem v obsazení pro mě byla účast Jima Parsonse, kterýho prostě po Teorii velkýho třesku nemůžu brát vážně. Pořád jsem čekal kdy přijde jeho BAZINGA. Stejně tak tomu bylo u hororu Přeludy(Visions) z roku 2015 ve kterým se mihnul asi jen 3 minuty. Ani na Haley Joel Osmenta už se nedívá tak dobře jako v Šestým smyslu, Pošli to dál nebo v A. I. Umělá inteligence. Film prezentuje Teda Bundyho jinak než ostatní snímky co o něm byly natočeny. A to z pohledu jeho přítelkyně. A za mě je to určitě nejlepší film co jsem o něm viděl. Což nemění nic na mým názoru že by to šlo ještě daleko líp. Osobně bych si přál film kterej by se víc ponořil do mysli samotnýho Bundyho, nebál se ukázat trošku toho explicitního násilí ale zároveň tak aby to nebylo samoúčelný. Za mě to jsou hodně silný 3 hvězdy. ()

kingik

Neškodnou sof(is)t(ikovanou) formou zpracovaný skutečný příběh vraždící bestie, která je ve filmu za neodolatelného sympaťáka, co by ani mouše, natož opačnému pohlaví, neublížil. A to měl Ted Bundy na svém kontě úctyhodnou řádku bestiálních zabití žen, než skončil na konci osmdesátých let minulého století na popravišti. Přistupme tedy na to, že zločinné poklesky má na svědomí hnědovlasý kudrnáč, po kterém se ohlédne každá žena, jakmile kamkoliv vstoupí a někde se objeví (ve filmu je to takto přesně zobrazeno). Zac Efron celkem bez problému vystihl tento požadavek. Film je povětšinou rekonstrukcí soudních procesů v několika amerických státech, kde v rozmezí dvaceti let vysoce podezřelý muž operoval. Pochopitelně se souzený muž vydatně a sebevědomě obvinění bránil, což je ve filmu roztaženo zhruba do dvou hodin. Také podnikl nějaký ten útěk před spravedlností, soulož se svojí právničkou a snad i choval nějaké city k ženě, se kterou žil, ve filmu jeho životní lásku ztvárnila sympatická Lily Collins. Joe Berlinger se scenáristou Michaelem Werwie ale rozhodl, že žádný ze spáchaných zločinů (explicitně) nezobrazí (s výjimkou jednoho). Film si tedy vystačí s popisností vražd, což je dokumentováno autentickými reportážními materiály z té doby, přece jen máme před sebou proslulého sériového vraha, tudíž by se hodilo vidět ho v jeho "pracovním procesu". Navíc je pak celkem zřejmé, že určitými důkazními materiály podložené činy nespáchal nikdo jiný než právě on. Film i tak diváka tlačí k pochybám, zda je sympatický mladík skutečným autorem zvěrstev. případně je na divákovi, jak si to celé přebere. Asi tak docela neocením měkký přístup filmařů k tomuto známému a šokujícímu případu amerických dějin kriminalistiky, ovšem režijně je to i tak snaživě odvedené (skoro soudní) drama, které příliš filmově v ničem nevyniká a pokouší se o sympatie k zvrhlíkovi měrou nemalou, přičemž se ušetřilo na maskách, neb postavy nikterak nestárnou a fyzicky se tedy v rozmezí dvaceti let nemění. Takže kdo se obejde bez hutné explicitnosti, bude se tetelit. 6/10 ()

HoneyBunny

Zac Efron ukazuje, že hrát umí - na plátně má navíc magnetické charisma, které měl udajně i Ted Bundy. Film tak příjemně utíká, protože pozorujete pohledného sympaťáka, na kterého byla možná ušitá justiční bomba... Až na to, že Bundy byl jedním z nejbrutálnějších sériových vrahů Ameriky. Neznalý divák by se možná i mohl nechat po většinu filmu přesvědčit, že Ted byl nevinný. Tvůrci měli film uchopit jinak - buď jako thriller o "sexy" narušeném jedinci, jako drama promrhaném životě psychicky nemocného mladého muže nebo smutný film o ženě, která postupně zjišťuje, že její milovaný byl zrůda. Film není pořádně ani jedno z toho. Škoda toho potenciálu. ()

Kudly4

Efron zahrál na jedničku a opět překrásná Lily, pro kterou bych i vraždil :o) Zajimává biografie sériového vraha, který si trest smrti zasloužil. Osobně bych ho ponechal dodnes. ()

AppleCore

Když točíte film o jednom z nejznámějších vrahů historie, nechcete z toho stvořit soudní rodinný drama. Chcete v plný polní rozjet psychologickej rozbor jeho mysli, a to hlavně ve chvílích před vraždou, v průběhu a po ní. Chcete zaplout do chladu a lží po jeho návratu k přítelkyni a chcete, aby vás z toho mrazilo od úvodu po finish, jehož soudním rozuzlením je elektrický křeslo! To celý chcete zaobalit do atraktivního vizuálního hávu, super soundtracku a skvělých hereckých výkonů. Joe Berlinger ale neudělal a nechtěl nic z toho! A tak to prostě působí jak epizoda z "Judge Rinder" a my sledujeme soudní drama, ze kterýho je zjevný pouze to, že Zac Efron nakonec není tak špatnej herec. Tyhle témata by měli automaticky házet na stůl Davida Finchera! ()

silentname

"Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile je nakoniec pre mňa celkom uspokojivým filmom. Okey, rozhodne som dúfal, že tam bude viac thrilleru, že uvidíme nejaké vraždy a niečo sa reálne aj dozvieme. To však nie je film, ktorý tu máme. Tento sa viac sústredí na dramatické prvky. Viac je to o tom, že Lily Collins prežíva udalosti, ktoré sa jej začnú postupne veľmi ťažko dotýkať. Zac Efron je v tomto filme podľa mňa dostatočne charizmatický na to, aby túto rolu dal, no miestami som mal pocit, že mohol toho ponúknuť viac. Najmä čo sa týka hnevu. Ale aj tak som mu to uveril. LIly Collins je podľa mňa tiež veľmi dobrá. A vidieť ako ju tá situácia vo svojich dlaniach drví je veľmi silné. Potom tu máme súdne procesy. A pravda je taká, že všetky sú väčšinou rovnaké. Tu to však robí veľmi zaujímavým John Malkovich, ktorý je vynikajúci. Všetky scénky s ním sú skvelé a jeho postava ma vedela aj poriadne pobaviť. Jim Parsons je okey. Celkovo mám pocit, že film funguje. Áno chcel som vidieť nejaké vraždy a mať tam viac temnejšiu atmosféru a reálne silnejší zážitok. Tento film je viac pre fanúšikov dramatických filmov. Ak to ale hodnotím ako to, čo sme tu mali, a nie čo som chcel, tak si myslím, že ide o dobrý film. Hodnotenie: B- ()

Happens

Film snažící se být áčkovým, ačkoliv za použití béčkových hereckých výkonů (krom Collins, která jakž takž byla uvěřitelná), takže se děj řeší prostřednictvím událostí, nežli prostoru jednotlivým emocionálním projevům. Nicméně působivé je pojetí vraha očima přítelkyně potažmo veřejnosti, kdy nikdo de facto nevěděl, zdali opravdu vraždil. Šarmantní muž s takto něžným působením by přece nemohl zabíjet. Pokud režisér chtěl ukázat, jak se vrah viděl sám, tak se mu to povedlo, ale bohužel jen jednostranně, chybí právě to, co popisuje název filmu. ()

eLeR

V tom 2006-om by som veru za "troya boltona" nedala ani päták. Naopak v tomto filme ma bavil predovšetkým on. Ani film nebol marný. ()

Chrustyn

Zac Efron jako legendární masový vrah Ted Bundy, v překvapivě slušném snímku, které nám toho o známém psychopatovi příliš neprozradí a určitě ani nevyděsí. Film se více zaměřuje na jeho vztah s přítelkyní a postupné zjišťování jeho hrůzných činů. Zpracování nijak nevyčnívá a chybí mu napětí, které by si daný příběh zasloužil, ale Efron je natolik výborný, že je film radost sledovat, ačkoliv se na něj rychle zapomene. ()

SeBig

Myslel jsem, že z tý první půlky filmu umřu nudou, ale jakmile začal proces, tak mě to začlo nehorázně bavit. Takže tak fifty fifty. ()

Marze

Sláva Bundyho zde skrze optiku jeho ženy není přiživována.Postupně je nám odhalována jeho pravá tvář jako plakání ženy ve sprše po telefonátu. Film získá na síle když začne justiční drama. Také zde nejsou brutální scény - o Bundyho zločin ech se dozvídáme z tisku. V závěru se objeví archivní záběry, které se mi zdály zajímavější než sám film.Zlo s lidskou tváří je snímek, který tvoří takřka dokonalý protipól k jinému nedávnému portrétu sériového vraha: ke snímku Zlatá rukavice německého režiséra Fatiha Akina, který měl světovou premiéru na únorovém festivalu v Berlíně. Inspiroval se případem hamburského vraha Fritze Honky, jenž ve známém německém přístavu prováděl ženám odpudivé věci v podobné době jako Bundy ve Spojených státech, tedy v 70. letech minulého století. Celkově je Zlo s lidskou tváří je možná experiment pohybující se na hraně selhání. Film je dramaturgicky rozvleklý, neukazuje ani fascinující ponor do procesů vyšetřování různých skutků. Každopádně snímek nutí přemýšlet. ()