Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Ryuuhei

Většina filmu nudná, poslední čtvrtina napínavá. Jen nebýt té hromady naprosto nepochopitelného chování v krizových situacích, bez které by se mnoho věcí ani stát nemuselo. Ale co. Jinak oceňuji zpracování, které rozhodně nepůsobí osmdesátkově. Až tedy na tu hudbu. ()

bubun

Jak ta ženská může jít někam sama?! Po tom, co ji i dítě ohrožovala banda hrdlořezů... takže pak v klidu nechá dítě Gibsonovi a jde si na pláž, na kterou musí jít bůhvíkolik km lesem. Už to tady někdo psal, proč se tady všichni chovají tak nelogicky? Dobře, je to jeden z prvních filmů s Melem Gibsonem, ale stejně... Někomu možná stačí honičky v autech a na motorkách a banda týpků v koženejch bundách a kalhotách, mě to ale celkem nudilo a chvílemi dost štvalo. Tenhle film není pro mě. Trošku mě probral až úplnej konec, kde se z divnýho, lehkomyslnýho a trochu tupýho Maxe konečně stane ten šílenej Max. To si ale musíte počkat až na posledních sedm minut. ()

Jazzzz

Když jsem byl menší přišel mi i ten první díl skvělý, ale nyní snižuji svoje hodnocení. Snad se zvýšili mé nároky nebo nevím čím to je, ale film má opravdu velmi velmi pozvolný začátek. Dá se říct, že začátek vám ani moc nepředstavuje blízkou budoucnost - ale jde o dost prázdné scény, slabé dialogy. Je to celkově velmi slabé. Konec však dává tušit tomu, že MadMax začíná být opravdu šíleným Maxem. Občas nějaké scény dělají z filmu nadprůměrný průměr, ale nikoli nadprůměr! :-) Já vím že slovíčkařím, ale tak jsem to citil, když jsem měl možnost shlédnout tento film po několika letech znovu. ()

lennyd

Max Rockatansky (Mel Gibson) je něco jako polda. Jak sám říká, to, co ho odlišuje od šílených jezdců terorizujících okolí je pouze to, že on má odznak. Když mu ale motorkáři téměř zabijí kámoše Goose (Steve Bisley), rozhodne se, že je nejvyšší čas skončit - vezme ženu a dítě a vezme si dlouhou dovolenou. Ale okolnosti (a motorkářskej gang) jej doženou, a Max se musí hodně otáčet, aby ochránil svoji rodinu. A když je jeho žena napadena, vrhne se sám do boje proti celému gangu ... Jeden z prvních filmů Mela Gibsona, a takový malý startér jeho kariéry. I když příběh sám o sobě není nikterak objevný, a motorkáři jsou po většinu filmu spíš k smíchu než k hrozbě, postupně se napětí graduje až k (nikterak překvapujícímu) konci. Na filmu se bohužel podepsala léta i rozpočet, ale i tak některé auto-moto honičky jsou docela cool a například poslední scéna s nohou a pilkou vstoupila do historie. Mel Gibson je zde asi jediným hrajícím hercem, ostatní jsou tady tak nějak do počtu (a jak už jsem psal, motorkáři včetně svého velkého kápa jsou k smíchu). Film se dočkal dvou pokračování - které jsou ale už trochu o něčem jiném, a taky o řád kvalitnější... ()

Javad

Väčšinou sa stretávam s názormi, že dvojka je omnoho lepšia. Pravda to sčasti je, ale aj jednotka má svoje kúzlo, vynikajúcu atmosféru, namachrované autá a motorky, v akčných scénach ktoré v tej dobe (pred 30siatimi rokmi) museli ľudí vykopávať zo stoličiek. ()

Gar-mogoth

Fajné "post-apo", kterému sice trochu trvá, než vás do sebe vtáhne a celkově je trochu pomalejší, ale úvodní honička druhá polovina se šíleným (hehe) finále jsou vážně labůžní. ()

ywo666

Keď som bol malý, tak som to ešte nevedel oceniť. Momentálne je už film príliš starý aby som mohol poriadne doceniť. Pred blížiacim sa rebootom som si dal refresh projekciu celej série lebo sa priznám, že som si z toho nepamätám ani hovno. A je to ťažko priemerné. Super mladý Mel na počiatku kariéry poteší. Ale film obsahuje veľa vaty a zybtočných záberov. Navyše koniec mohol mať väčšie gule. Takto to bolo trochu odfláknuté. 3* skôr z nostalgie. ()

Svrdlin

Jsou filmy, které fungují především díky svému odéru nostalgie. Šílený Max je hrdě zastupuje. Dívat se dnes na ty poťouchlé týpky a věcičky, které se svým designem lámou mezi 70. a 80. lety, přičemž mají tak nějak být i futurustické, už nevzbuzuje jiné pocity, než příjemné pousmání. Zápletka jasně čitelná dopředu, hrdina s cool oblečením, ale ještě stále chlapeckým kukučem. Hudba hučí víc, než by bylo zdrávo, ale stále zde máme rachot vytuněných motorů - a ty fungují výborně s australskými silnicemi. Snad jen ti poťouchlí záporáci by mohli být trošku serióznější, aby jim člověk nemusel přát smrt proto, že ho iritují, ale proto, že jsou skutečně zlí. ()

neoBlast

Trochu se stydím, protože mi táhne na třicítku, s filmem to myslím vážně už nějakou tu dobu a původního Šíleného Maxe jsem asi vlastně nikdy neviděl kompletního. Možná pár útržků v televizi, ale až příliš referencí zasela tato série v následujících dekádách (nejenom) kinematografie, tudíž jsem stejně nikdy úplně neutekl. Příběh je rozhodně matoucí a netvrdil bych, že jde o klasicky střižený revenge flick, je zde vidět začínající mladý tvůrce za kamerou, který ještě hledá svoji cestu (a peníze) a odvážím si tvrdit, že dnes by prvního Maxe sám Miller natočil úplně jinak (ehm, kdyby mu tak někdo dal 150 miliónů na reimaginaci...). První epizoda Šíleného Maxe je kultovkou, která si zaslouží být vysoko na žebříčcích kultovních snímků a odorována. Bohužel zub času je neúprosný, to rebelství a neurvalost co fungovala na diváka na konci 70. let, je již dnes viděna jako kompromis a mimo dnešní standardy na které je současný divák (i já) zvyklý. 60 % ()

elanius

(97/2015) / Nebyť toho ako sa podaril druhý Max by sa k jednotke asi moc divákov nedostalo. Mad Max je taký typický nízkorozpočtový debut, ktorý toho podľa mňa nemá moc čo ukázať. Miestami až bolestivo nezáživný a zvláštny. (4/10) ()

noriaki

Civilizace ještě nepadla, ale všeobecný rozklad je nepřehlédnutelný. Policie se uchyluje ke stále drastičtějším metodám, aby si vynutila dodržování zákonů. George Miller si svůj vysněný a do značné míry osudový projekt pečlivě promyslel. Z nedostatku peněz udělal ctnost a protože nemohl ohromit drahými triky, vsadil na syrovost a neučesanost. Pomocí skvělé kamery a vynikající hudby vystavěl vtahující atmosféru a o zbytek se postarali slušní herci. Z party motorkářů jde regulérně strach a Gibsonovi jeho přerod opravdu věřím. První Mad Max je špinavý a tvrdý film. Na první pohled sice vypadá prostoduše, funguje ovšem bez větších problémů. Jen je potřeba přijmout jeho osobitost. ()

JohnSmith

Bohužel pouze průměrná záležitost, opět neprávem vyzdvihovaná. Nečekal jsem,že při tak krátký stopáži se budu nudit,ale stalo se tak.Jediný plus jsou stíhací auta policajtů,jinak je to bída s nouzí včetně tragické hudby. ()

Danny F.

Trochu mě rušila hudba, ale jinak dobrá podívaná. Táhlejší děj a trochu nudnější. Slabší rozpočet je znát a srazil film o dost níže protože by se dalo vytřískat mnohem více akce. 50% ()

Mishqo

75-80% ... Je to kult. A jednotka ešte nie je až tak postapo ladená, aj keď istú dávku anarchie vidno už aj tu. Ľudia sú blázni a v bezpečí nie je naozaj nikto. Mladý a super sexi Mel Gibson. Policajný náčelník ako vystrihnutý z Modrej ustrice :D. Strih bol naozaj hrozný, ale vydržať sa to dalo. Jednoducho naozaj šialená jazda. ()

Brain-D

První základní díl, kde se hraje na ostře vyhraněné scény a seznámení s Maxem, který ještě nebyl až tak šílený. Jeden z kultů 80. tých let, který by se neměl přejít !!! ()

Master19

Z dnešního pohledu naivní, ale přesto tomu nelze upřít snahu a docela slušnou atmosféru, kterou z velké části táhnou neherci. Všechno ale samozřejmě stojí na Gibsonovi, kterému to nedělá problémy. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)