Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

chelseaman22

Váš pohled nebude upřen na nic děsivého a stejně se budete klepat jako nátělník FETY PILOUA na věšáku za oknem. Pokud zkousnete remcání jediné ženy, jež je nesnesitelná, tak si to houbaření velice užijete. 85% ()

LeoH

Má ještě po těch letech cenu psát, že spoilery? — Miliónový koncept, provedení max. za 50 %. Podezřelá mi byla už mystifikační kampaň před uvedením filmu, i když ze špatných důvodů – neseděly mi k sobě fotky orezlých krabic od šestnáctkového negativu a videozáběry v trailerech; sice se později ukázalo, že kamery měli mít „studenti“ dvě, ale semínko pochybnosti bylo zaseto a u samotného filmu jsem se už bát nedokázal, mozek se místo toho rozhodl analyzovat, přičemž momentů, které prozrazují podvrh, jsou tam přehršle, jenom o nesouladu mezi hereckým projevem, pohybem postav v prostoru, vedením kamer a zvukovými perspektivami by se dal sepsat dlouhý článek. Třeba jen závěrečná scéna: Z mikrofonu videokamery ležící ve sklepě slyšíme vzdálený frenetický dupot a hysterický vřískot Heather; druhá kamera, kterou má v tu chvíli nepříčetná, dupající a ječící Heather držet, přitom ukazuje klidné záběry opatrného sestupování po schodech; kroky se ve zvuku ani náznakem nepřibližují, ale po pádu kamery na zem slyšíme v extrémně blízkém detailu její vrčení. Šťastný to divák, který je za těchto okolností schopen uvěřit, pochvalovat si atmosféru nebo dokonce zažívat děs. Přitom z pnutí mezi simulací poloamatérského záznamu stále vyděšenějších „dokumentaristů“ a postupným budováním obav z neviděného by se autentická atmosféra i děs vytřískat daly, jenže to by chtělo celý film opravdu rafinovaně promyslet a nejít tou nejjednodušší improvizační cestou: pokud si hraju na to, že jen lepím k sobě nalezený surový materiál, přicházím o spoustu prostředků „normálního“ hororu, nemůžu použít hudbu ani nápadnější střih a musím je nahradit o to fikanější prací s prostředky, které mi zbývají, s čímž se tady tvůrci příliš nenamáhali, točí v podstatě jen pro diváka, který jim baští celou tu legendu kolem. Nicméně za žánrové průkopnictví jim tu třetí hvězdičku přiznávám. ()

Lachtaan

Ze mě se snad nakonec stane hororový maniak. S každým pokusem dohnat další z kultovních kousků bořím své dávné předsudky o nezáživnosti mysteriózních a duchařských hororů a momentálně bych přímo tento formát hltal den co den. Záhada Blair Witch kdysi udělal díru do světa found footage filmů a svou už trochu zašlou technikou dodává nepříjemnosti samotného filmu několik polínek do ohně. ()

BROKEN_

Tento kultovní horor, asi nemusím představovat. Found footage by dnes nebylo takový, nebýt tohoto slavného filmu. Přiznám se, že jsem se tomu filmu od začátku poddal a vžil se do toho děje. Celkově musím říct, že to na mě působilo silně realisticky a věřil jsem jim, i když jsem věděl jak to ve skutečnosti je, že se to mohlo stát. Herci tady odvádějí skvělou práci a jejich autentické reakce na dění okolo nemělo chybu. Je pravda, že mě film neděsil natolik, ale ve druhé polovině jsem od toho nemohl odtrhnout oči. Za největší mínus považuji střih, kdy jsem nepochopil, kam se poděla z nenadání jedna postava a potřeboval jsem vidět víc jak to na sebe navazuje. Ve finále jsem nechápal, proč se rozhodli jít a prohledávat okolí, když se před chvíli bály vylézt ze stanu. Samotné finále je, ale po hororové stránce skvělý a měl jsem strach co tam najdou. Záhada Blair Witch je zaslouženě kultovní a změnila hororový žánr. Nebýt jeho nemáme tady REC, Monstrum a další. Díky. 7,5/10 ()

Avathar

Film, ktorý mi umožnil zažiť na vlastnej koži ten neuveriteľný pocit strachu z neznámeho. To sa ešte nikdy žiadnemu filmu nepodarilo tak ako práve Záhade Blair Witch. Po jej zhliadnutí, sa už nikdy nebudete na obyčajný les pozerať rovnako. Čistých 5* ()

Hebča

Tak tohle je přesně typ hororu, který mě skutečně děsí. Kdy vás nelekají hnusné potvory, ani motorová pila, ale to, co nikdy nespatříte. Tma, podezřelé zvuky, ztracený kamarád, úzkost a panika. Poprvé jsem se na to dívala sama, pak už jsem to raděj nikdy neudělala, pro jistotu se dívám vždy s těmi, kterým tento film naopak hrůzu nenahání a jediný důvod, proč se na to se mnou dívají je, že se 86 minut baví tím, jak jsem vystrašená k smrti. ()

baruss

Ešte týždeň po zhliadnutí tohto "filmu" som sa modlil aby som v noci nezačul pri mojej posteli detský plač ... Keď si dnes spomeniem na tento horor idú mi zimomriavky po chrbte. ()

adams89

Záhada Blair Witch, jakýsi dokumentární nezávislý film několika nadaných studentů, ze kterého se tal kasovní trhák. Vypráví o nalezeném tajemném videozáznamu party školáků, jenž se vydali do hlubokých lesů vysvětlit tamní záhadu. Opravdová hrůza potom nastává, když nastane noc a z nedalekého křoví se začne ozývat dětský pláč... Také jsem jeden čas patřil do té celkem početné skupiny diváků, co věřili, že je film postaven na zcela autentických záběrech a že domnělá čarodějnice opravdu někde existuje. Ačkoliv jde o amatérský film, natočený je tak věrohodným dojmem, že z toho vážně běhá mráz po zádech. Tvůrci v jednoduchém příběhu vytvořili natolik hustou atmosféru, že by se dala krájet nožem. V současnosti budete těžko hledat strašidelnější horor, než je Blair Witch. Můj respekt má každý člověk, který by po prvním zhlédnutí filmu byl schopen jít sám v noci do lesa.80% ()

Sfinkter

Po zhlédnutí Monstra jsem si na truc po dlouhé době opět pustil Záhadu Blair Witch. Chtěl jsem si potvrdit, že nijak nevymizelo děsivé nadšení, se kterým jsem to poprvé vstřebal do paměti z velkého plátna. Že král děsivé reality stále žije a Cloverfield ho nemůže ani ohrozit. Těšil jsem se, ale že mě to v takovém stylu odrovná, nadchne a vyděsí i podruhé, jsem naprosto nečekal. Pro mě jeden z nejoriginálnějších snímků, který neztrácí na působivosti. Blair Witch mne postaví do kouta ihned v úvodu a už nikdy nepustí. Nutno vidět v originálním znění. ()

st.jim

Až zas taková záhada to teda nebyla. Záhadu ovšem zanechal film ihned poté, co jsem ho zhlédl. Takový poprask a pro nic, tedy kromě té originality. ()

marv.

Mám rád horory, beru je jako drsné a napínavé pohádky. Ale když jsem tento film viděl poprvé tak jsem se fakt bál. Je to hodně dobrej kousek filmového materiálu. ()

haushinkaa

Na tu holku jsem si vypěstovala alergii. Neustále jsem dumala, proč tam ti tři troubové jenom stojí a hádají se, o kus dál stojí a hádají se a stojí a hádají se. Při filmu jsem se bála, to fakt jo, ale s koncem přišlo také velké NIC, které ve mně tento film zanechá. Dokonce se ani nebudu bát sama chodit lesem. Tohle bylo superzklamání. ()

Johnnas

první horor u kterého se musí bát opravdu každý a o to u snímků tohoto druhu jde. kruh je proti tomu uspávačka pro malé děti. takže pokud se na to někdo koukal a potom si šel třikrát za noc vyměnit trenky, tak nechápu, proč dává slabé hodnocení. ()

kinghome

Hrozně nudnej film. Chápu,že v roce 1999 to bylo fakt něco, ale když na to kouknu teď tak mi to přijde jako nudnej nezáživnej "horror" který v sobě nemá vůbec nic, kvůli čemu, bych se měl na film vícekrát koukat. NudaNudaNuda... Nic jinýho.Na odpad to neni. Existujou i horší horrory ale víc jak * dát nemůžu. ()

flawi.f

Ten nápad a vůbec ta celá mystifikační kampaň kolem snímku, je doslova geniální! Přiznám se, že celou tu "pohádku o čarodějnici z Blair" jsem sežrala i s navijákem a hodně dlouhou dobu věřila tomu, že je film opravdu podle skutečné události :-) Záhada Blair Witch má takovou atmosféru a celkově je zpracována tak, že zůstává jediným filmem, který ve mě vyvolává vyloženě ryzí strach. ()

Dado

Originálny nápad a miestami dobrá atmosféra tu samozrejme sú, avšak potom, čo som počul a čítal na Záhadu Blair Witch samé pochvalné výroky a superlatívy mierené na strašidelnosť snímky, boli očakávania vysoké a výsledok tak napokon sklamaním. Prvá polhodina je prakticky o ničom, zvyšok je o neustálom striedaní sa hádok cez deň a strachu ústrednej trojice z neznámeho v noci, ktorý sa však asi zasekol niekde na pol ceste a mňa ani len neovanul. Až toto skutočne ľuďom stačilo k pocitu strachu a tvorcom k ťažkým prachom, hneď teraz beriem kameru a padám s kamarátmi do blízkeho lesa točiť dokument o duchoch mŕtveho baču a jeho oviec. (40%) ()

Mr.Husts

Na to, že to byl jeden z prvních filmů přinášející nám zajímavou metodu záběrů jen z ruční kamery, která se později zvrhla v prasečiny jako Paranormal activity tak jsem to čekal opravdu mnohem nevychytanější. Atmosféra v lese byla bezkonkurenční a při černobílých záběrech ve tmě jsem se necítil bezpečně i když jediné co se zabíralo byly stromy a větvičky. Mělo to opravdu svoje vlastní kouzlo, které se dodnes nikomu nedaří napodobit (možná kdyby na to šli filmaři jinak než "strašit" nás tím, že spadnou hrnce viz již zmiňovaná Paranormální sračka). Fakt, že v podstatě nic nevidíme ale vyvolává to v nás strach tady skutečně funguje, jen jsem čekal na trochu epičtější konec, třeba že se tam ta čarodějnice aspoň na chvilku ukáže, popřípadě cokoliv, co to nějak zabije. Běh se schodů a řvaní histerické čubky se záběry na zdi s otisklými ručičkami s následným pádem mě, můžu říct, zklamal. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)