Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Emzet

Počkal jsem si bezmála deset let na druhé zhlédnutí. A nevím, možná je to tím, že už nejsem v pubertě, ale dnes už mi připadá BWP ještě o fous horší. Nezlobte se na mě, ale ten rozpočet je tady opravdu znát - byť má film sotva přes hodinu, neskutečně se vleče a pracuje na "budování atmosféry"... jenže nemá moc na čem budovat. Figurky z dříví jsou znepokojivé, noční zmizení rovněž, ale i tyto momenty jsou mrazivé spíš jen trochu a jsou velmi daleko od sebe. Finále je sice skvělé, ale kvůli těm deseti minutám opravdu moc nestojí zato sledovat více než hodinu mátožného bloudění v lese bez jakýchkoliv smysluplnějších dialogů. Body za odvahu a originalitu - REC se poučil a využil téma "found footage" o několik tříd lépe. ()

Nightbreed

Skvelý a originálny nápad natočiť horor dokumentárnym spôsobom ktorý pridáva divákovi na pocite autentickosti a tým v ňom zvyšuje pocity napätia. Keď som pozeral ZBW prvý krát tak som sa strašne bál. Teraz to už nie je ono ale v dobe vzniku to bol nárez a určite sa ZBW svojim nápadom navždy zapísala do análov kinematografie. ()

dr.block

Dokážu si představit výrazy diváků kteří tento film shlédly v domnění že jde o autentické záběry, určitě to musel být nepřekonatelný zážitek. Já sem film viděl až 3 roky po prmiéře a musím říc že má skvělou atmosféru, dokáže vtáhnout do děje a kdo už není otupělý z krvavých vyvraždovačk, tak se bude určitě i bát. ()

JanPancir

Bál jsem se, opravdu jo. Člověk nejvíc dokáže vystrašit sám sebe, tento film to ptvrdil na 100%. Velice dobře natočeno. Kamera dodává filmu ten správný duch reality. Důkaz toho že dobrý film jde natočit i bez hollywoodských 100 miliónů. ()

Gagner

U hororu se máme hlavně bát a když k tomu přičtu asi nejlepší marketingový tah v historii kinematografie, kterému jsem v době první projekce věřil, tak není co řešit. Neznám film, u kterého bych měl větší strach. ()

bufanda8

Asi bych dala i 4*, ale jelikož jsem nezahlídla tu ,,příšeru" , která je zabila tak tu 4. nedám. Také byl celkem děsný dabing a někdy to až moc dramatizovali. Ikdyž být v jejich situaci asi bych se taky pekelně bála :-) @Dadel : rofl Viděno podruhé a musím zvýšit své hodnocení. ()

PAVEK

Po skončení snímku jsem ještě hodně dlouhou dobu nechápal, zvlášť když u DVD jsou přiloženy jakožto bonusové materiály například jakýsi dokument, ve kterém příbuzní "ztracených" herců vzpomínají, je zde rozhovor s šerifem, který popisuje pátrání po zmizelých atd. Čtvrtou hvězdičku dávám za originalitu. ()

bolan

Máme rádi horrory, protože se rádi bojíme. Ale rádi se bojíme v bezpečí domova, kde nám nic nehrozí. Tento (na svoji dobu) originální film, vytvořený dokumentárním stylem bych si sám na chatě nepustil a proto je tak svělý. Temné lesy jsou vždycky nebezpečné, zvláště když v nich něco je a my nevíme co to je. Pro mnohé je Blair Witch pouze nafouknutá bublina, ale já jsem si po jeho shlédnutí jen těžko došel na záchod, aniž bych si nerosvítil na cestu světla v celém bytě. ()

laserr

Celý film jsem rozhodně byl napjatý, chvílemi jsem se možná i trochu bál. Pravá hrůza však nastalo na konci filmu, (bez spoileru), kdy jsem zjistil, že opravdu TAKHLE to končí. Žádná pointa, žádný závěr. Je to asi způsobeno onou legendou, že kdyby to opravdu byla realita, tak by na konci fakt nic nebylo, ale přesto mě to hodně rozčílilo. Stojí za to vidět? Ano. Stojí za to vidět podruhé? Ne. ()

memoman

Pamatuju si na "blairwitchovský" kult na konci minulého století,i na nesčetné kopie a parodie o tom,jak je úžasné natočit film na videokameru,propagovat to na netu jako dokument a udělat z toho velký trhák. Ale ani po letech nemohu říct,že by "Záhada" byl vyčpělý film,naopak se u něj pořád bavím a BOJÍM,a to je co říct u mně,tak kovaného ve filmových hororech. Ten kontrast mezi tím,kdy tři rodovádění američtí studenti berou natáčení o děsivé pověsti v marylandských lesích zprvu jako show a nakonec jako boj o život (jak to asi může dopadnout). Hlavně v nočních scénách,plných záhadných zvuků budete dávat hlavu pod deku. A zbytek filmu,který lehce připomene nějaký záhadologický dokument. Kdo se bojí,nesmí do lesa. Kdo se nebojí do lesa,ať se podívá na tento snímek a dovtípí se,odkud se toto rčení vzalo.:) ()

HanaM.

Když znáte svého nepřítele, je snadnější se na něj připravit. Když ho neznáte, jste v pěkné kaši. Říkala jsem si, že pokus o jakoamatérský film, kde vlastně žádní vrahové nevystupují se mnou nemůže hnout. Byla to velká chyba. Ještě dva dny poté jsem měla pocit, že blairská čarodějnice žije pod mou postelí. ()

Flopik

Nuda a nuda.Tak prečo 1 hviezda pre toto. Na rok 1999 to ujde.Film ma vôbec nebavil neviem či to bolo tou kamerou alebo proste nudou.Celý film som čakal ako tu viac ľudí písalo skvelý zaver ale nakoniec ma to len utvrdilo že to bola nuda.Po tom ako som si prečítal všetky tie komentáre tak som čakal že už nepôjdem do lesa :).Jediné načo som prišiel je že si asi kúpim kameru a natočím niečo podobné u nás pri rieke :D.Ako horor sa to určite nejaví ale neviem ani sám k čomu by som to zaradil.Škoda no myslel som že konečne niečo kde budem mať otvorenú hubu a nepohnem sa zo stoličky no škoda. ()

Kucndo

Maminka hororu nového milénia. Poslední dobou se vylouplo až moc těchto filmů s "dochovaným materiálem" (Paranormal Activity, Ghost Encounters...), ale žádný z nich nebude nikdy tak kultovní a klasický právě jako tento snímek. Skvělý nápad, který se vážně vyplatil, a to doslova. :) ()

Thomas_xxxxx

86 minútové krútenie kamerou hore a dole má byť pre diváka filmovým uspokojením. Pre niekoho očividne je. Ale ja som sa počas celého filmu nudil a vôbec ma nezaujal. Fakt neviem, prečo má tento film také vysoké hodnotenie, ale podľa môjho názoru si viac ako jednu hviezdu ani nezaslúži. A vraj to mal byť horor a mal som sa báť, ako čítam ostatné komentáre. No neviem, ale ja si pod slovom horor predstavujem niečo celkom iné. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)