Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

ShiShinka

U tohohle filmu se lidi dělí do dvou kategorií. Jedni film považují za originální dílo plné napětí a děsivosti. Druhá kategorie film považuje za nudnou srágoru, kde je napínavých posledních 10 sekund, za které mimochodem já dávám hvězdu, a tudíž je i zcela jistě patrné, do které kategorie se začleňuji. (Podrobněji viz Shakers, monolog.) ()

Erian

V podstatě je těžké hodnotit film, který si hraje na dokument, ale přitom je čirou fikcí. Když se člověk oprostí od představy, že nás tvůrci napálili a všecko to děsivé dusno si vymysleli a vydávali za skutečné....potom by hodnocení bylo asi následující... vnímat film jako nahrávku z lesíka, kde se postupně všichni ztrácí a taktéž ztrácejí nervy, aby nakonec přeživní pohlédla na svého kolegu stojícího v rohu a šum kamery nám předznamenal, že je asi už konec, tak je to hrůzné, děsuplné...šokující. Ale pokud se mělo jednat jen o netřelý počin, tak nepovažuju chvějící se kameru a sopel na objektivu za umění. Je to možná zajímavý nápad, ale z uměleckého hlediska nepovažuju tenhle film za přínos, ale pouze za horror, který opravdu vyděsí, a to svou autenticitou a tím, že nepoužívá tuny slizu, příšer, krve a podobných profláklých propriet. ()

DonTommy

Film není o dokonalém technickém provedení, film má splnit nějaký účel. A tomuto účelu nemusí být nízká technická kvalita na obtíž a někdy mu přímo slouží. Jako v tomto případě. Účelem hororu je vystrašit, tento horor mě vyděsil. Jsem rád že jsem to viděl s už s vědomím že jde o fikci, protože vidět tohle v době kdy lidi chodili do kina přesvědčeni o tom že jde o autentický dokument, tak to se mnou hodně psychicky otřese. Tohle je pro mě prostě jeden z vrcholů žánru filmové hrůzy...nic nevidíte, jen celou noc kolem stanu někdo láme větve, těsně mimo dosah baterek...a pak se ozve...brr. Opravdu se nepovažuju za strašpytla, ale z tohohle mi nebylo lehko u srdce, a tím tenhle film naprosto splnil svůj účel ()

Alojs

Asi takhle. Začátek je vcelku nuda, ale pak... to houstne. Závěr je - promiňte mi - k pos*ání. Suprovej experiment, nehorázný nápad (za málo muziky hotový orchestr)... Jeden z hlavních důvodů, proč nepřespávám pod širákem a nestanuju ve volné přírodě. Udělat mi někdo před áčko hromádku z větviček, pokřižoval bych se a napálil to do nejbližšího stromu. Preventivně. ()

Lukaso1

Tak 10 let zpět kdy jsem viděl tenhle snímek u kamaráda v obyváku o kterém jsem jen věděl že je to prý dobrý horor a prý natočen podle skutečnosti (dokonce že je to skutečný dokument:-)). To samozřejmě umocnilo celkový dojem z filmu a zapříčinilo i to že jsem se asi 3 roky vyhýbal všem lesům a pár bezesných nocí pod stanem :-)) K tomu se dá už jen dodat že síla v jednoduchosti k tomuhle snímku dokonale pasuje! U mě zatím stále nejlepší horor co jsem zatím viděl a tím pádem i adekvátní hodnoceni 96%. ()

lenzi

Mne sa to páčilo, malo to atmosféru. Koniec by som urobil ešte lepšie, mal som trochu pocit, akoby v tom dome nikto ďalší nebol. ()

Jamajdzan

Jestli má být hlavním ůčelem hororu pořádně vyděsit a přišpednlit k pohovce diváka, pak bych Blair Witch označil jako zatím jediný skutečný horor. Žádné filmové triky ani od hlavy k patě namaskované monstra, pouze les partička studentů a stále puštěná kamera. Kdo však viděl ví, že výsledek člověka polije hrůzou. Navíc tento horor názorně předvedl, že ani v oboru kinematografie není "kvalita za nízkou cenu" pouze naivní a neproveditelné slovní spojení. ()

IronRocky

Tenhle divnej horor se mi moc nelíbil a ani mi nepřišel nějak moc strašidelnej. Pár strašidelných pasáží tam je, ale jinak docela nudnej film. ()

Rodin

Oproti golfistovi mám rád horory a rád se bojím. V tomto případě jsem se ale spíš usmíval až smál, protože údajně dokumentární zpracování ze sebe trousilo piliny ve všech políčkách filmu, přičemž bylo naprosto zničeno dialogy a monology zúčastněných. Filmy, v nichž si prchající zděšení hrdinové sdělují v průběhu prchání objevnosti typu "Musíme utéct!" prostě v mém případě nezaberou. Tohle byl pro mě horor jen proto, že jsem to dokoukal. Takže za nápad 35%. ()

Euchrid

I když starší, tak trochu pořád docela solidní atmosféra, vybudovaná s minimem prostředků a dobrým nápadem, který se sice jinde podařilo vypilovat ještě víc, ale Blair Witch bylo stejně první. ()

Doomer

V podstate strasna blbost, dej nulovy akorat je celej film honi nejaka "carodejnice" ktera tam ani neni videt. Postavy se chovaji totalne idiocky. Hvezdicku pridavam jen za to ze me film pobavil tim kolik lidi verilo tomu ze je podle skutecne udalosti ()

RajCZitko

I když se ve filmu takřka nic nedělo, pohled z první osoby dodal filmu takovou atmošku, že by se dala opravdu krájet. Takže psycho je to opravdu pěkné. Snad co mi přišlo trochu nedotáhlé tak je ta stránka hororová.mohlo tam být daleko více živějších scén únosu hrdinů atd. Nicméně i stímdle se spokojím...PS. docela naprd konec (pro diváka zklamání) ()

Koonix

Uznávam že nápad natočiť takýto film bol skutočne originálny ale mňa to nednadchlo. Asi to bude aj tým že pri čítaní komentárov typu "Najlepší horor" a podobných, moje očakávania narástli do obrovských výšín. Ale ako to už býva spadol som tvrdo na nos:) Herecké výkony ešte celkom ušli, emócií bolo neúrekom, ale ten sľubovaný strach zostal v nedohľadne. Jediná scéna pri ktorej som sa cítil ako tak nepríjemne bola tá záverečná. A aj to hlavne pre to že som čakal či sa niečo ukáže, a oni sa tomu tvorcovia opäť šikovne vyhli (veď domyslite si sami čo sa my budeme namáhať pravda:). Jednu * navyše dávam za nápad ale inak by to bolo na potupné 2. ()

Megynka odpad!

Hrůza. Ještě si pamatuji na den, kdy jsem na tomto filmu byla v kině. Můj závěrečný záchvat smíchu mluvil za vše ... 2 hodiny se dívat na šílené kynklající se záběry, to je fakt mazec. Nenadchlo mě absolutně nic a už vůbec jsem se nebála. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)