Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

haWranka

No rozhodně to mělo atmosféru. Dokonalej zážitek mi asi pokazily dvě věci - denní světlo a dabing. I tak jsem se ale bála solidně... ()

Skautka

Diváka dokáže natolik vydeptat pohled na zoufalé a naprosto nesmyslně myslící američany, kteří jsou na smrt vyděšeni ze vzniklé situace, ze které, a na to vemte jed, bysme snad byli vyděšení všichni. Nedokázali myslet racionálně a logicky, každý alespoň méně inteligentní jedinec by vymyslel způsob jak se dostat z nekonečného lesa. Film je ale natočen dost dobrým a poutavým způsobem. Dokázali mě vyděsit i zvuky, tma, roztřesené hlasy herců i kamera. Na rok 1999 je to úspěch :D. ()

Mik_e

Díval jsem se na to v noci, byla tma, a jediné co jsem si odnesl, byla migréna z roztřesené kamery. Lekačky nefungovaly, diváka bolí hlava z chování postav. Nevím to s určitostí, samozřejmě..nicméně, myslím si že za dobový úspěch nemůže pochybná kvalita snímku tak jako fáma, kterou distributoři vypustili po natočení filmu. Že se jedná o autentický materál, nalezený v Marylandu po nezvěstných studentech. Kolik lidí tomu tehdy věřilo.. ()

Tirkus odpad!

Začátek se mi líbil, pak se ztratí v lese, začnou si nadávat a od této doby to pro mě začíná být špatné. Atmosféra by mohla být dobrá, kdybych neměl chuť profackovat hlavní ukřičenou postavu. V noci nevidíte vůbec nic, občas něco uslyšíte, když to začne být konečně napínavé po tom všem, tak už je konec. ()

Nix

Můj jeden z prvních hororů co jsem kdy viděl. Proto bude mít dycky u mne místo. Je to prostě pecka, na tu dobu to byl prostě jedinečný film svým zpracováním. Jasně, je tam pár momentů, které vás štvou, ale prostě v tý době jsem z toho nespal a přitom mne to tak bavilo. Takový film už budu hledat horkotěžko. ()

Hellknight12

Tento film sa preslávil, hlavne ako prvý Found Footage. Čo je omyl prvý je film Canibal Holocaust 1980. Včera som ho videl asi 4x ale nie pretože by bol dobrý ale pretože, nechápem čo na tomto filme ľudia vidia. Celý film sa nič nedeje. Vidíme tu behanie po lese ako keby boli pomätený. Máme tu pár voodoo veci, ktoré nič nerobia len tam sú a pár kamienkov. Hudba žiadna. Herecké výkony sú smiešne. Príbeh je len aby sa nepovedalo. Proste skvelý nápad ako zarobiť peniaze a nič viac. Atmosféra filmu je na nule. Na konci sa dostaneme do nejakého starého domu ale tam sa zase nič nedeje. Jediné plus je samotný les, ktorý je celkom slušne nakamerovaný. Film neodporúčam. Celkové hodnotenie za mňa je 20%. Aj to 5% za nápad, 5 % za snahu natočiť takú nudu. A 10% za ten les. ()

samkko

The Blair Witch Project funguje fantasticky jako zábava, film, ale především jako špičkový horor. Jedná se také snad o jediný film, který dokáže gradovat své napětí od první vteřiny, až po tu poslední (doslova). Herecké obsazení je velmi příjemné, herci předvádí slušné výkony a všechno to zděšení, strach a panika jako by se přes ně a obrazovku přesunulo na vás. Jsem ten typ člověka, který má k lesům a obecně k přírodě dosti blízko, tudíž sledování filmu odehrávajícím se právě v onom prostředí, mi nejen vyčistilo hlavu od blockbusterových akčních braků, ale dokázalo mě pohltit už jen svým netradičním prostředím. Drtivý, temný a hlavně uvěřitelný rozpad psychiky u třech hlavních postav, se také vyvedl na jedničku. Vlastně jsou to právě naši tři dobrodruzi, kteří nám udělali tu laskavost a provedli nás jejich noční můrou se vším všudy. ()

woo-hoo-hoo

Jednalo sa o neoprávnené použitie čiernej mágie, tú ježibabu treba zatvoriť v Azkabane, len chýba jej popis, ale iste je škaredá. ()

D.awi.d

Tomuhle říkáte horor ????? Děláte si pr**l ??? Já se chtěl bát... strašně moc jsem chtěl... ale co je strašidelného na partě lidí, co se ztratila v lese a motá se pořád dokola ? Možná tak to, že takoví lidé opravdu existují :) Prní náznak zábavy jsem objevil asi 7 minut před koncem, když se naši hrdinové se skvělým orientačním smyslem dostali k opuštěnému domu,nebo chatrči.Začalo se něco dít, lidi začali křičet, dům vypadal dokonce kapku strašidelně.... a najednou konec....to jsem se teda bál, no :-D ()

RedRose

Teda musim se priznat, ze kdyz jsem to videl poprve tak jsem o te histerii ktera se okolo filmu strhla nevedel a skutecne jsem veril ze se to stalo a opravdu jsem se bal, zdalo se mi o tom v noci a musel jsem na to porad myslet... Pozdeji vyslo najevo, jak to s celym Blair bylo, tak i tak to ve me zanechalo silny zazitek! Pokud to nekdo nevidel tak vrele doporucuju se nechat strhnout neskutecnym zoufalstvim, ale s vedomim ze se to nestalo uz to asi nebude ono...! ()

MManual

Je potesenie zistit, ze som sa mylili pri mojich uvahach o tom, ze dnesny svet prinasa kazdodenne sam o sebe mnozstvo odpudivych veci--a tak ma uz ziadny horor nemoze poriadne vystrasit. Blair Witch je prikladom ako sa da z nicoho vytvorit nieco. Prakticky je to az takmer inventivna dokonalost, najlepsia v svojom zanry za posledne roky . ()

majesty

Toto je typicka ukazka toho, kedy nevidiet nic, a ucinok je maximalny.. Zobrazenie roznych priser a carodejnic a neviem coho je proste beckove. Toto nuti cloveka hadat, a bat sa svojich vlastnych predstav o tom ako si vysvetli situaciu. A kedze kolko ludi tolko chuti, v tomto filme bude mat kazdy clovek ine pocity.. Pekne sa o tom filme debatuje. Napad a atmosfera proste vrcholne vedie.. ()

raneczech

Horory nemám moc v lásce, nebojím se u nich, protože v duchu vím, že to stejně nějak dopadne a nejkozatější slečna vše přežije. Ale z tohohle filmu atmosféra přímo kape, vcucla mě do sebe a já se bál při pohledu na šikovně složené větvičky víc než kdy jindy. Asi týden jsem hcodil spát s rozsvícenou lampičkou a do lesa nevlezl půl roku. Je lepší vysvědčení pro horor? ()

Robbi

Budu vypadat jako typický Čech, ale přesně tohle jsme s naším hudebním triem DR&K vymysleli už v roce 1984. Mělo to jen dva nedostatky - bylo to jako fotoseriál (kdopak si tehdy mohl dovolit vyhazovat celých 100 kč za tříminutový film do superosmičkové kamery) a pak jsme usoudili, že je to jen taková ptákovinka, se kterou jsme se s lehkým studem chlubili jen známým. Jak je vidět, byla to chyba, mohli jsme mít skoro 250 milionů dolarů, navíc nám se vše povedlo za jedno odpoledne a náklady činily přesně 124 Kč (cena jednoho filmu ORWO a tři zpáteční jízdenky na vlak). Film je v podstatě velice mazaným kalkulem, který se sem tam objevuje (viz třeba Kanibalové), který má ohromovat svou jednoduchostí, ale ve své podstatě je to dost málo. Takže jednu hvězdičku za ten šílený řev na konci a druhou na odvahu. P.S. Naše dílo se jmenovalo Expedice Třešňožrout a je v tiskové podobě ke shlédnutí. A po shlédnutí Blair Witch jsem kráčel 16 km dlouhou trasu ve dvě hodiny v noci přes šest mýty opředených míst, kde se trhalo, sápalo, věšelo, ztrácelo, vraždilo a podobně. Les kolem zvučel nočním životem a já si moc přál, aby na mě vybafl aspoň divočák a já se lekl. Bohužel. Jediný úlek se dostavil až poté, co jsem dorazil k chatě, kde mě mělo čekat osazenstvo a bylo tam pusto a prázdno. Vyděsil jsem se, že pošlapu 16 km zpátky a zklamaně zařval. Vybatolil se společensky unavený jedinec a pravil: "Neřvi, debile, všichni sou vožralý!" To také dokáže Blair Witch ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)