Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Benjamin Braddock se vrací domů z vysokoškolských studií a rodiče uspořádají na jeho počest slavnostní párty. Jak se zdá, čeká na něj jasně nalinkovaná kariéra a skvělá budoucnost, o nichž všichni kolem stále mluví. Benjamin nemá žádnou chuť, ale ani důvod o těchto věcech přemýšlet, podobné plány jej nudí a jediné, po čem touží, je klid a trochu soukromí. Přesto nedává nic najevo. Poněkud nesmělého mladíka ale potkává osud v podobě atraktivní paní Robinsonové a její dcery... Slavná kontroverzní komedie režiséra Mikea Nicholse vznikla podle románu Charlese Webba, svým tématem přitom více než souzněla se značně rozbouřenými vodami americké společnosti šedesátých let minulého století. Hlavní hrdina se prudce vyvíjí a z jakéhosi prototypu americké dokonalosti se stává nezkrotným rebelem, jenž nemá v úmyslu nechat se ničím omezovat. Film zachycující vášnivou touhu mladých lidí porušovat konvence, které byly pro jejich rodiče téměř posvátné, se nakonec stal kultovním. Dodnes zaujme skvělým hereckým výkonem Dustina Hoffmana a hudbou dvojice Simon & Garfunkel, s nezapomenutelnou provokující písní Mrs. Robinson. Ze sedmi oscarových nominací film Absolvent získal Oscara za nejlepší režii, kromě toho obdržel řadu dalších významných ocenění. (Česká televize)

Jizni Tlapa

Přirozeně silné. Příběhově vzrušující. Hoffmanovsky "pinďourovskou" postavou nijak výjimečné. Geniální hlavně scénaristicky a kamerou, která nabízí opravdu velikou spoustu zajímavých momentů (úžasné zrcadlící se záběry jsou příkladem)! Zajímavý netradiční zážitek ověnčený 80%... ()

Mirokukii

Převynikající romance. Zakřiknutá a nesmělá postava Hoffmana zprvu nic moc. Postupem času však u něj dochází k přerodu, a začíná se prát o své štěstí. Spolu s ním se začne měnit i pojetí a celková nálada filmu. Výborná režie. Dramatické, a humorné zároveň. Krásné písně a dvě osudové ženy. Finále strhující, infarktové, zábavné. Krása. ADEPT DO TOP ()

Dado

Prvá polovica filmu vynikajúca a prinášajúca do inak otrepaného žánru málo vídané osvieženie. Tá druhá však aj napriek snahe skvelého hereckého obsadenia na čele s Dustinom Hoffmanom, celé dianie pomaly upadá do vôd tuctovosti, ku ktorej sa navyše pridá aj scenáristická nedôslednosť najmä vo vykreslení plynutia času. Po dlhšom premýšľaní a rozhodovaní sa medzi 3 a 4 hviezdami mi napokon vyššie spomínané dôvody nedovolia ísť smerom hore a nič na tom nezmení ani skvelý záver a fantastické piesne speváckeho dua Simon & Garfunkel. (70%) ()

Honzíno

The Graduate nejdřívě pozvolna a postupem času až běsně graduje v nevídaný nátěr. Nejvíce je to vidět na ústřední postavě f a m ó z n í ho DH, který si z počátku filmu volně kráčí prostorem, aby po prvním nakopnutí začal žít a na konci vyloženě sprintoval. Skvělá hudba, skvělí herci, inovativní kamera, dravá režie. A TA ATMOSFÉRA šedesátek. Spoustu důvodů, proč takový film vidět. A ne jednou. ()

Lachtaan

Perfektní Dustin Hoffman v perfektním rozjezdu své hvězdné kariéry. Drama o pokušení, jehož důsledky vypadaly být více než tragické. To by ale film nesměl končit tak mile. ()

Ryuuhei

Zajímavé zpracování, kde se prolínaly dialogové části s nekonvenčními záběry a celkem fajnový příběh, ale opravdu si film zaslouží až tak přehnané oslavování? Ze začátku byl vtipný, ale tempo začal ztrácet ani ne v polovině a pak jsem se v těch protahovaných záběrech doslova ztrácel. A vztah úhlavní dvojice jsem taky bral jen napůl - vyvinul se absolutně z ničeho. Jak říkám, snímek zvlášť nenudil, ale pod 5 hvězdami si představuju něco trochu jiného. ()

danoo

V 60-tych rokoch ešte neznámy Dustin Hoffman sa vďaka roli seriózneho mladíka, kt. sa nakoniec vzbúri stáva hviezdou celej generácia. Anne Bancroft zasa vystihla neukojenú Američanku stredného veku, čo zvedie svojho bývalého študenta pokúšajúc si takto udržať unikajúcu mladosť. Osobne som Dustina Hoffmana dlho ignoroval a prehliadal, ale teraz už chápem dôvody, pre ktoré tak sa často vyskytuje na popredných miestach rebríčkov najlepších hercov. Úžasné. ()

Chasm

No teda, druhej film Nicholse a už je to legenda...Určitě jeden z nejtalentovanějších režisérů... Hoffman zahrál výtečně postavu o jedenáct let mladší než tehdy byl a slečny ho skvěle doplňovaly... Vyzdvihnout se musí hudba - Mrs. Robinson, Scarborough Fair, Sound of Silence - to nejlepší od mistrů Simona a Garfunkela... ()

-dRaGoN-

Film: 40% | Hudba: 65% | Moje hodnocení mě pravděpodobně zařadí mezi zavrženíhodné diváky, ale je mi to opravdu šumák, protože si u tohoto snímku nedokážu zdravým rozumem ospravedlnit lepší hodnocení. Klasika-neklasika, tři podařené písničky, a výborný Dustin Hoffman a Anne Bancroft tuhle nepodařenou hru nezachrání. Není mi jasné co na tomhle všichni vídí tak skvělého a zábavného. Mě se odkryl pouze hodně špatně zpracovaný scénář, absolutně nelogické chování postav a několik uměle natažených scén, které mi do Absolventa nepasovaly. Nedokážu si představit že je původní kniha vykreslena stejně absurdně, to snad prostě ani nejde. Jestli jsem si myslel, že se hlavní postava chová zmateně - dobrá, to se dá ještě pochopit. Ale pokud to nekončí u ní, je prostě konec, tečka, finito. Jedna unáhlenost stíhá další, roztěkanost a protipólovost je patrná každým okamžikem. Velká škoda, od tohoto filmu jsem nečekal nic víc než přijemnou záležitost na téma život, nepřinesla však nic víc než pravý opak. ()

LukasK

Proč se dnešní komedie snaží kopírovat a "vylepšovat" prcičky a nepodíva se raději o 40 let zpátky, jak má vypadat komedie. ()

asirtes

Jeden z najlepších slaďákov aké som videl. Toto Nicholsnové pomaturitné resumé nás privádza do spleenu jednoho pomaturitňáka, ktorý napriek mnohým vonkajším impulzom zo strany rodičov a iného príbuzenstva, zostáva psychicky paralyzovaný, osamotený, nepochopený. Zvedený Mrs Robinson síce nachádza akýsi pevný bod, ale absolútny zvrat pripraví nečakané odhalenie skrytých citov. Skvelá hudba Simon and Garfunkel-a a veľká láska americkej kinematografie. Jedinečný Dustin Hoffman v najmladšom vydaní. ()

BS

Úžasné drama o mladém muži, který teprve hledá sám sebe. Dustin Hoffman je zde prostě neuvěřitelný, k tomu si přičtěte nestárnoucí songy od Simona a Garfunkela, závěrečnou scénu a pětka je doma. ()

Javad

Napriek tomu, že je to už hodne starý film v pohode prekoná väčšinu dnešných romantických komédií – drám, svojou inteligenciou a jednoduchým, prirodzeným humorom. ()

Thommie

Film rozhodně oplývající kvalitou, Hoffman výborně hrající nezkušeného absolventa... co bych ovšem zvláště vynesl byl perfektní soundtrack... nicméně celá komediální stránka mi naprosto unikla :D ()

honz

Hodně dobrý film odrážející po všech stránkách druhou půli šedesátých let. K tomu tehdy velmi populární hudba a mladý Dustin Hoffman, ve své roli skutečně brilantní. ()

lennyd

Benjamin (Dustin Hoffman) úspěšně ukončil svá studia, a zatímco přemýšlí, co se svým životem bude dělat dál, užívá si s paní Robinsonovou, blízkou přítelkyní jejich rodičů. Jejich románek ale neskončí dobře, když se Benjamin zamiluje do Elaine, dcery paní Robinsonové, a paní Robinsonová je rozhodnuta udělat cokoliv, aby Elaine před Benjaminem ochránila. Ale Benjamin zase udělá vše pro to, aby si Elaine získal... Tento film mi hodně dlouho unikal, přestože jsem o něm hodně slyšel a četl (první film Dustina Hoffmana, kde už jako mladý ukázal své herecké kvality, které potvrdil ještě mnohokrát v budoucnosti, ...). A i když jsem zpočátku přemýšlel, co na filmu všichni vidí - první třetina je trochu taková nudná, a Benjamin v podání Dustina Hoffmana mi přijde trochu zpomalený (příprava na Rainmana?), pak se film rozjede, a závěrečná třetina má pak strhující tempo včetně závěru, který mne, pravda, docela překvapil. Co by se dalo filmu vytknout je možná herecké obsazení, neboť mimo Dustina Hoffmana jsou ostatní dost nevýrazní (ale to je asi tím, že D.Hoffman naprosto vyčnívá)... ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Tentokrát bez koně Kevine!

Tentokrát bez koně Kevine!

12.02.2005