Oko

• Hongkong The Eye (více)

Když operatér Wag dovolí dívce sundat obvazy, začíná Mun znovu objevovat svět kolem sebe: svou tvář v zrcadle, předměty, lidi kolem sebe. Zároveň však zděšeně zjišťuje, že se z pozvolna se rozptylující mlhy vynořují i věci, které nevidí nikdo jiný než ona: stínové přízraky a události, jejichž smysl jí uniká a které ji stále trýznivěji pronásledují. Zdá se, že se scházejí všude tam, kde má někdo zemřít. Munin svět se mění v mučivou, nepochopitelnou noční můru. Když se Mun vrátí z kliniky domů, babička a sestra vše přičítají šoku z nové situace. Zprvu si to myslí také operatérův mladý synovec, psycholog Lo, který měl dívce původně pomoci adaptovat se na její "nový" smysl a který se do ní zamiloval. Mun ho však přesvědčí, že její problémy souvisejí s osobou neznámého dárce, který jí předal své přízraky a traumata. Stopa dívku a Loa zavede do thajského Bangkoku, kde vyhledají matku mladé ženy, jež spáchala sebevraždu a jejíž oči teď Mun nosí. Mun cítí, že je na dosah odhalení démonů cizí minulosti. Postačí, když znovu prožije tragické okamžiky ze života nešťastné vesničanky Ling Chiu Wai, aby získala právo na vlastní pohled na svět? (oficiální text distributora)

heyda

No čekal jsem od Japonců trochu silnější tah na branku. Více lekaček, mrazivější hudbu, možná i více krve. Vybízí se samozřejmě porovnání se šestým smyslem, ale podstata je odlišná a hlavně šestý smysl je o nějakou tu třídu výš. Dlouho to vypadalo, že se rozhodnu dát 3 hvězdičky, ale pak přišel závěr a ten na mě zapůsobil tak, jako by do mě žďuchnul a pravil: "Nedělej Zagorku a hvězdičku přidej" :-))) Tak tedy hvězdičku přidávám a závěrem konstatuji, že jsem sice čekal víc, ale nakonec jsem docela spokojený. 70% ()

Flego

Porovnávať tento film zo Šiestym zmyslom alebo Kruhom mi pripadá zjavne prehnané. Oko nie je zlý film, námet je určite vynikajúci, chcelo by to trochu lepšie sa popasovať so scenárom. Niektoré scény ( scéna vo výťahu ) sú výborné, niektoré ako z lacného seriálu. Čakal som desivý film. Až na pár "shyamalanských" scén som sa nedočkal. ()

anderson

Film, ktorý sa tvári, že si buduje hororovú atmosféru, aby nakoniec predviedol všetky neduhy podobných ázijských projektov (RINGU = výnimka). Hlúpy, predvídateľný a patetický záver pôsobí ako päsť na oko, a umelé dolovanie divákových citov vo mne vyvoláva zvláštny druh nevoľnosti. Už dávno nepatrím medzi ľudí nedotknutých žánrom, tak možno aj preto. (6.4.2004) ()

GigaPudding

Od dvou let slepá dívka Wong Mun má nyní možnost znovu vidět díky transplantaci rohovky a pochopitelně z toho má velkou radost, ale hned po sundání obvazů vídá podivné stíny a postavy a zjistí, že není v milostném dramatu o slepé ženě a hodném doktorovi, ale ve slušném duchařském hororu :). Už samotný námět je velmi zajímavý, protože Mun vůbec netuší, že stíny a divné postavy nepatří do běžného života a že je ostatní lidé nevidí, což se přes údiv nad mužem stojícím uprostřed dálnice dostane až k docela nepříjemným šokům typu zasednutí něčí židle, které se pak už jen stupňují. "Strašidelnost" tu obvykle probíhá klasickým lekacím způsobem za náhlého bafnutí a hlasitého zvuku, což sice funguje tak jak má, ale je to tak trochu laciné a nějaká trochu napínavější atmosféra v tom je jen v několika určitých scénách. Zápletka a její zpracování není nic extra převratného, ale zase si to ani nehraje na nějaký mocně strašidelný horor nebo na nějakou velkou pecku, takže trocha té jednoduchosti a docela ucházející herecké výkony tomu tak odpovídají. Naopak dokonce se ve filmu objeví i nějaké to překvapení jak pro hlavní hrdinku tak pro diváka a závěr filmu je docela zábavně napínavý i přes svou lehčí předvídatelnost. Takže jsem byla spokojená i po čtvrtém nebo kolikátém kouknutí. :) A tu titulkovou hudbu to mělo pěknou včetně i obrazové stránky :) ()

SOLOM.

Na asijské filmy jsem celkem zatížený. Patří mezi moje nejoblíbenější a je celkem jedno odkud pocházejí. Ne všechny mě však dokázali uspokojit natolik, abych se k nim musel častokrát vracet a OKO je bohužel jedním z nich. Patří sice mezi ty nadprůměrnější, ale samotná náplň filmu byla hodně nevyvážená. Vesměs většina těchto kousků má v sobě určité poselství a zde tomu nebylo jinak. Jenže vlažný začátek mě docela nudil a to docela dost. Přiznám se, že jsem u toho málem usnul. To by však byla škoda, jelikož bych přišel o docela zajímavé zvraty, jenž nám zde byli nabídnuty. Druhá polovina už byla o hodně lepší. Atmosféra i díky hudbě dokázala vytvořit ono napětí, které jsem tam doté doby postrádal. Ke konci filmu už všechno šlapalo jak mělo a přestože závěr nebyl zas až tak dokonalý, dám s klidným svědomím nadprůměrné hodnocení. 7/10 ()

Othello

Celý film to směřovalo na tři díky některým hereckým výkonům a určitě nutnosti povznést se nad odlišnou mentalitu filmu a některé scénáristické lapsy. Ovšem hra s kamerou je v tomto filmu natolik sugestivní, že u některých scén je člověk napjatý jak struna a čeká odkud to přijde. Fantasticky hororová je například scéna ve výtahu a to si vystačí bez lekačky. Závěr je jak z jiného filmu a SPOILER celkem mi připomněl ze stejného roku The Mothman Prophecies. Ovšem myslim, že hořící těla lidí, dětí a zvířat za doprovodu romantické klavírní melodie tu čtvrtou hvězdu poskládají. A poslední záběr je vážně hezký.. ()

eraserhead666

Když jsem se před lety na ten film díval poprvé, ani jsem ho nedokoukal. Když jsem si ho teď pouštěl podruhé, měl jsem co dělat, abych ho dokoukal do konce. Příběh toho filmu je totiž strašně slabý, nudný, nezáživný a uhlazený. Nesporným faktem však je, že když dojde na strašidelné scény, patří to k tomu lepšímu, co můžete v horrorech vidět. Z ženy na lekci kaligrafie, nehybného pohybujícího se muže ve výtahu nebo odrazu ducha v okně jedoucího vlaku jde opravdu strach, naskočila mi husí kůže a tuhla mi krev v žilách. Jsou to totiž výborné horrorové scény kombinující dobré masky, nápad, triky, atmosféru, hudbu, kameru a střih. Jenže těchto scén je ve filmu pomálu a obecně vzato, film mě docela nudil a korunu tomu všemu nasadil dost trapný konec. Jen za ty strašidelné a děsivé scény 2,5* ()

kajda.l

Horor? Romance? Drama? Film se snaží být multifunkční, ale selhává na všech frontách, jako horor nedokáže navodit déle trvající atmosféru (lekačka mě "vyděsila" jedna, se starou ženou na nemocniční chodbě..všemi vychvalovaná výtahová scéna mě nechala zcela chladným), při pokusu o romantickou část, film zklouzává do trapnosti (nejspíš nemám dostatek citu a pochopení pro asijskou přeslazenost) a jako drama nedokáže diváka nadchnout díky plochosti a nedotaženosti jednotlivých charakterů a sterilně nudném scénáři (film si razí cestu z bodu A do bodu B bez výraznějších odboček) a korunu všemu navodí dvojitý konec, jehož druhá efektivní část (ne, že bych si jí neužil) byla zcela jasně určena pro západní publikum. Jediným výrazným pozitivem, který jsem na filmu našel je výrazná hudba, která jak jediná dokáže navázat určitou atmosféru. Můj první asijský horor (duchařina) nedopadl zrovna podle mých představ a doufám, že při mém dalším zabrouzdání do těchto hororových končin, bude můj výběr o něco štastnější. Btw. Americký remake nejspíš nebude o nic menší nuda, jenže díky slečně Albě mu nejspíš neodolám. ()

ARI50

Přeci jen americká verze mě bavila mnohem víc, oni mají svůj způsob strachu který je děsivý ale tady mě nepřesvědčily. ()

JASON_X

Tenhle vynikající film jsem už kdysi před lety zkoukl na DVDčku nebo VHSce z půjčovny, ale přitom bych na něj nejspíš úplně zapomněl, nepadnout mi včera do rukou jeho americký remake. Jako malého mě slepota, slepci i duchové zemřelých přímo infernálně děsili, takže kdybych Gin gwan viděl tehdy, jsem možná dodnes hospitalizovaný v bohnické pakárně na uzavřeném oddělení nejtěžších a beznadějných případů. Nebo bych se při něm aspoň vydatně počůral, třeba při scéně ve výtahu. Dneska už mi jeho příběh přijde spíš smutný a melancholický, než strašidelný, ale to nic nemění na tom, že je to určitě jeden z řekněme deseti nejlepších horrorů, jaký jsem kdy viděl. ()

Richie666

Tak takhle jsem si do gatí snad ještě nenadělal. Dost dobré a velice sugestivní. Na scénu ve výtahu a měnící se pokoj hned tak nezapomenu... ()

ScarPoul

Slovami Josha Hartnetta z 30 dní dlhá noc " Strange" začnem tento komentár. Rozhodne to nie je horor, pretože od naozajstných hororov v štýle kruhu a nenávisti to má ďaleko ale samotná myšlienka tohoto filmu aj spracovanie je vskutku perfektné. Pangovci budujú atmosféru veľmi pomaly a až naozaj finále je také aké by malo byť v horore už od začiatku. Tu mi to ale vôbec nevadí. Väčší dôraz kladú na príbeh a rozvoj postáv. Kamera ktorá je na začiatku rozmazaná teda pohľad hlavnej hrdinky a plus mrazivá hudba nám teda nachvíľu zastavia srdce ale naozaj len na chvíľu a práve tieto dve zložky sú to čo robí tento film taký výnimočný a to že skrátka hlavná hrdinka MUSÍ pochopiť PREČO, potom musí vedieť AKO a nakoniec musí zvolať AHA pretože všetko do seba zapadne a aj keď niekedy som mal pocit že to vykráda niečo iné doteraz som nezistil čo pokiaľ vôbec a to je veľké plus tohoto filmu. Namiesto hororu sa však pripravte na tú drámu a fantasy, pretože aj napriek určitým hororovým a romantickým prvkom to nie je až také aby to na tento druh filmu sedelo ale rozhodne vás čaká silný a čuduj sa ti svete aj pekný zážitok mierne dojímavý aspoň teda pre mňa. preto slovami Josha Hartnetta z 30 dní dlhá noc ukončím túto recenziu" Strange" ()

BoPo

Horor? Takmer vôbec. Drtivú väčšinu času melancholická ťapačka po chodbách. Vidí duchov, bojí sa ich, zvyknem si na nich, niečo zistí, ničomu nezabráni a koniec. Hodnotenie 70% je v rámci toho, ako veľmi je na ČSFD hororový žáner bití, naozaj podivný paradox. ()

bouncer

Celkem průměrný klon Šestého smyslu, který sice nabízí dobrou atmosféru, ale pokud jste Šestý smysl viděli, tak od třetiny můžete bez problémů předpovídat dění až do konce a to myslím velká škoda... ()

Mulosz

Rozhodne nejde o zadny "nebojim" horor, efektivni pouiti formalnich prvku (zejmena kamery a zvuku) vyvolava v divakovi hodne zvlastni pocity. Avsak ten konec, zvrhavajici se do neceho mezi katastrofou a melodramatem, je hodne zpraseny. Mozna by si za nej film zaslouzil i dve hvezdicky dolu, ale budu hodny. ()

Terva

Vždy mi nějaký čas trvá, než si zvyknu na nějaký film, který není natočen v Hollywoodu. Asi to bude degenerace. Pak jsem viděl Oko, a jsem uchvácen, že jsou i jiné státy, které dokáží natočit kvalitní hororové drama. ()

Crazer

Originální horor zachuchlený v asijském kabátu. Velice chladné prostředí, ze kterého mi občas naskakovala husí kůže. Asi nesilnější okamžik byl ve výtahu s hlavní hrdinkou. Musím ale přiznat, že jsem se bál více u jiných filmů, ale i tak zdařilé. ()

Nicole opět vidí „ty druhé“

Nicole opět vidí „ty druhé“

19.08.2007

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (více)