Oko

• Hongkong The Eye (více)

Když operatér Wag dovolí dívce sundat obvazy, začíná Mun znovu objevovat svět kolem sebe: svou tvář v zrcadle, předměty, lidi kolem sebe. Zároveň však zděšeně zjišťuje, že se z pozvolna se rozptylující mlhy vynořují i věci, které nevidí nikdo jiný než ona: stínové přízraky a události, jejichž smysl jí uniká a které ji stále trýznivěji pronásledují. Zdá se, že se scházejí všude tam, kde má někdo zemřít. Munin svět se mění v mučivou, nepochopitelnou noční můru. Když se Mun vrátí z kliniky domů, babička a sestra vše přičítají šoku z nové situace. Zprvu si to myslí také operatérův mladý synovec, psycholog Lo, který měl dívce původně pomoci adaptovat se na její "nový" smysl a který se do ní zamiloval. Mun ho však přesvědčí, že její problémy souvisejí s osobou neznámého dárce, který jí předal své přízraky a traumata. Stopa dívku a Loa zavede do thajského Bangkoku, kde vyhledají matku mladé ženy, jež spáchala sebevraždu a jejíž oči teď Mun nosí. Mun cítí, že je na dosah odhalení démonů cizí minulosti. Postačí, když znovu prožije tragické okamžiky ze života nešťastné vesničanky Ling Chiu Wai, aby získala právo na vlastní pohled na svět? (oficiální text distributora)

EdaS

Opravdu velmi efektně natočený horor (kamerové, trikové i zvukové hrátky jsou někdy možná lehce samoúčelné ale určitě působivé), u kterého jsem se hodně bál. Hlavní hrdinka je zatraceně sympatická a nebýt nastavovaného konce, bylo by to možná za pět hvězdiček. Jsem hodně zvědavý na americký remake. ()

H34D

Čekal jsem, že oko bude jeden z tajemných atmosferických horrorů, ovšem atmosféra mě trochu minula. Nechci tím říct, že by film spadal do kategorie průměrného béčka, námět je v podstatě slušný a celkové provedení také nebylo špatné, jenže tady chybí něco většího, film skončí a za chvíli si prostě nevybavíte nějakou scénu, která by byla hodna zapamatování. Problém byl možná v tom, že film neměl poutavý příběh, začneme zajímavou transplantací rohovky, pokračujeme přes "standardní" vidiny a pak už skončíme u tragické exploze aut (a lidí v nich), zbytek vata. Možná kdybych se díval sám ve temnotě, pronikl bych do atmosféry více, resp. bál bych se více, těžko říct. 6/10 ()

Shit

Po několika hororech, který sem od asiatů viděl jsem čekal něco víc hrůzostrašnějšího, sice několik hodně mrazivých scén bylo, hlavně scéna ve výtahu je pěkně marazivá, ale tak trochu mi scházely lekačky a přišlo mi, že film moc nedokáže budovat atmosféru strachu, vždycky to funogvalo jen chvilku a pak režiséři nechaj diváka až moc vydechnout a začnou od znova. Taky by to už chtělo trošku pozměnit příběh, protože tohle už je několikátej film s podobným tématem a podobně vyřešenej, ale co, vždycky je ten příběh dobře zpracovane, tak to ani moc nevadíj a i když to neni nějakej krutej horor, tak je to dobrej film ()

flanker.27

Horor? Žádný napětí, atmosféra ani nic jinýho, co by se mi na tomhle filmu líbilo. Kde je jaká infarktovost, o který se tu mluví? Psychickej vývoj hlavní hrdinky je nějak moc překotnej a film proto příliš rychle odhalí o co jde. Asie je In, ale ne pro mě. V tomhle případě jsem dal remaku víc hvězdiček (ne o moc, jen o jednu), protože podle mě je psychická stránka věci v něm podaná mnohem líp. ()

Morien

Škoda podivného přerodu mezi atmosferickou pomalou většinou filmu a akčnějším a zefektovanějším závěrem. Tematizování smyslů je perfektní a některé obrazy jsou doslova pastvou pro oči, hihi. ♥ ()

Sarkastic

Nadprůměrný horor. Hned na obalu DVD jsem si přečetl, že se to přirovnává k Šestému smyslu a ke Kruhu. První mnou jmenovaný film jsem zatím neviděl, ale druhý mě víc než zaujal. Oba jsou to kvalitní horrory, ale každý má jinou formu, prošlapává si jinou cestu. Oko je pro mě jemnější, protože po scénách hrůzy, napětí přichází klid, ostatně i ten konec, navrácení do "původního stavu" hrdinky. Proč tedy nehodnotím plným počtem *? To "vysvobození" nešťastnice mi mnohem více sedlo v Kruhu, zde jsem nevěděl, co si o tom myslet. Každopádně hodnotím 4* a možná se časem porozhlédnu po americké verzi (sorry Stridere, já nejsem na maximu ;-)) ()

Dudek

První co mě po zhlédnutí této duchařiny šokovalo, byl absence hloupých lekaček... Vážně. Ani jedna jediná. Čekal jsem, že párkrát šokovaně nadskočím, jak tomu u filmů s duchy většinou bývá, ale nestalo se tak. Jenže to je asi tak jediná věc, která je na tomto snímku překvapivá. Po vcelku slušném začátku ("Je mi zima...") totiž přichází unylá střední fáze, u které si již brzy uvědomíte, že slouží pouze ke spojení první a poslední části, jiný smysl prostě nemá. Znovu se tedy ptám, jaký je sakra důvod natočit snímek, který je založen jen na nápadu a pointě (potažmo závěrečné 'šokující' scéně), když tvůrci nemají to hlavní, řádný příběh? Zbytečně natahová nitka se totiž přetrhává velmi brzy a tvůrci se pak mohou snažit jak chtějí, ale znovu nadhodit tu správnou atmosféru se jim vůbec nedaří.Tenhle střed je možná logickým vyústěním předchozího děje, což ovšem nic nemění na faktu, že jeho vyhozením bychom snímku pouze přispěli a pokud mi tu někdo chce vykládat pohádku o věrohodnosti, tak nechť si prosím uvědomí, že tohle je film, nikoli realita a vzhledem k žánrovému zařazení je mnohem účinější jet na efekt, než si hrát na psychologa. Tím ještě větším zklamáním je pak vzásadě vyřešení případu, které se ukazuje hloupější než se mohlo vůbec někomu zdát. To pardon, ale mám pocit, že si tu z nás někdo dělá pěknou legraci, co to mělo být? Závěrečná šaškárna v koloně je pak k pointě a prvnímu ukonečení děje úchvatným protipólem. Zahazuje veškerou logiku a samoúčelně se pokouší navnadit diváka právě na efektivní podívanou, ale opět velmi hloupou, alespoň se na to dobře dívá. Celkově jsem měl z těch dvou závěrů spíše pocit, že se jedná o závěr pro evropské, potažmo asijské diváky a ten druhý spíše pro americké publikum, na které podobná scéna určitě zapůsobí. Jenže bratrům se asi nakonec obě zdáli nadmíru povedené a tak ve filmu nechali konce oba. Fajn, ale že by bylo o co stát? To opravdu ne. ()

Kryšpín

Nic děsivějšího jsem zatím ve svém životě nezažil. Žádný jiný film si nezahrál s mojí psychikou, tak jako Oko. Nemám rád, když člověk kouká na horory během dne, kdy se člověk cítí v bezpečí. V noci se cítím nejistý, ale to je to kouzlo o co jiní přichází. Film je natočen tak barevně a přece se mi tíseň lepí na paty. Šestý smysl je velmi podobný, ale ne tak vyníkající jako Oko. Vypadá to, že si budu muset brzy doplnit střípky strachu dalšími asijskými horory. ()

sniper18

Je to dosť dobrý japonský horor. Má výborný príbeh o žene, slepej muzikantke, ktorej transplantujú očnú rohovku, ale začne vidieť zvláštne postavy, ktoré nikto iný nevidí a tak sa rozhodne zistiť, komu pôvodne rohovky patrili, aby o tom zistila pravdu. Spracovanie je rovnaké ako aj pri ostatných podobných filmoch, teda deje sa niečo nepríjemné, na hlavnú postavu to vplýva čoraz viac a tak sa rozhodne zistiť pavdu a začne pátrať. Ale mne tento typ spracovanie vyhovuje, aj preto rád vyhľadávam ázijské duchariny, takže toto opakovanie za zápor nepovažujem. Hororových scén je tu dosť a hlavne v prvej polovici, ale nemôžem o nich povedať, že by boli strašidelné. Sú pomerne inteligentné a dobre zobrazujú mytológiu filmu, obzvlášť odvádzanie ľudí z nemocnice, ale napätie som pri nich nepociťoval. Pátracia časť filmu je tiež dobrá, nie je originálna alebo moc prekvapivá, ale rozhodne zaujímavá. Ale aj tak za najlepšiu časť filmu považujem záver, ktorý vyzerá ako z iného filmu, pretože je dosť veľkolepý, zatiaľ čo zvyšok filmu je skôr komornejší. A filmu nechýba ani tá pravá ázijská hororová atmosféra. Oko bol prvý ázijský horor, ktorý som videl, ale vtedy ma vôbec nezaujal. Odvtedy som už videl mnoho iných ázijských hororov a žiadny ma moc nesklamal, tak som sa rozhodol po rokoch dať ešte šancu aj tomuto filmu, ale tentoraz som už spokojný. Ako horor nie je až taký dobrý, ale ako film sa mi už dosť páči. Je samozrejme lepší ako americký remake, ale ani ten nie je najhorší. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 76%. ()

genetique

Môj problém s filmami o 'inom bytí' pretrváva od zhliadnutia 'The 6th Sense'. A 'The Eye' malo tú smolu, že u mňa prišlo na rad až po tom. Navyše okrem hudby a miestami slušne mrazivej atmosféri som to až tak nežral. (Tento krát) škoda, že Pang a Pang Chun si to nestrihli rovno do Hollywoodu. Ale spracovanie je na úrovni. 65%. ()

Le_Chuck

U mňa zatiaľ neprekonaný horor. Totálna atmosféra nekončí pri obyčajnom "bu!", ale ešte to "bu!" do diváka riadnu chvíľu hustia. Príbeh je skvelý a mne vôbec nevadilo mierne striedanie žánrov a koniec je priam s ríše snov. Na druhý krát som sa ho nemohol ani dočkať. Za zmienku stoja ešte aj depkoidné úvodné titulky. Tvorcovia sa naozaj vyhrali s každou maličkosťou. BRAVO. ()

Ded@M@tes

Horor v podání asijské produkce o dívce, jenž podstoupí operaci očí. Všechno se zdá být v pořádku, ale po čase se začnou dít nečekané věci. Místy dramatický horor, ale jde o průměrný snímek a pokud nejste fanouškem asijské tvorby, tak moc nedoporučuji. ( Hodnocení: 6/10 ) ()

Mahalik

Při sledování The Eye si rozhodně nebudete v hlavě přemýlat myšlenku, že až film doběhne do finále, budete se ke svému zrakovému orgánu chovat jako k vlastnímu dítěti. Nebudete si při každém mnutí oka představovat jeho důležitost. Oko je zkrátka úplně normální horor. Párkrát vás vyšokuje, párkrát uspí. Místo toho abych při vystvětlovacích pasážích měl oči na stopkách, sledoval jsem raději moji láhev Kofoly, jak už bude skoro vypitá a říkal si, že bych měl teď něco zakousnout. Nadruhou stranu nehalekám, že film je bída. Má své světlé momenty (viz. scéna ve výtahu u které jsem nervozitou učurával, nebo to bylo z toho pití????). Ale prostě a jednoduše nepřebijí tu ukrutnou ospalost. 70% ()

Divočák

Nejděsivější horor, jaký jsem kdy viděl. Dívali jsme se na to čtyři kluci a všichni jsme byli podělaní až za ušima, tulili se k sobě a klepali se strachy. Problém ovšem je, že to tak nějak funguje v první půlce, ale ta druhá už je spíš jen taková podivná pátračka, která vás udržuje v napětí jen díky doznívání atmosféry z první půlky. Vřele doporučuju originální znění se slovenskýma titulkama. "Prečo sedíš na mojej stoličke"?!?! ()

kinej

Jeden z velmi zajímavých asijských hororů. Za pozornost stojí zejména kvůli scénám, ze kterých skutečně běhá mráz po zádech. Tyto sekvence jsou natočeny vskutku bravurně. Další silnou stránkou je, že film dostane v průběhu asi třikrát nečekaně nový směr. Když už má divák zápletku se vyřešenou, vydá se hlavní hrdinka hledat dákyni svých očí. Slabší jsou některé herecké výkony. A pak jsou zde scény, které bych raději vystřihnul. Například scéna kdy sestra hlavní hrdinky požádá Loa, aby jí doprovodi Munl domů je natočena vysloveně debilně a je navíc doprovázena stupidní hudbou. Pár takových seků dokáže zkazit jinak dobrý film. ()

Hrabka

Jeden z nejlepších asijských hororů, to beze sporu. Hororová atmosféra je místy naprosto perfektní a některé momenty dokáží dost dobře vyděsit. Příběh mohl být sice o něco údernější, ale i tak se jedná o velmi povedený horor. Ale o nějaké geniální pointě bych nemluvil, tohle už jsem párkrát viděl. 75% ()

Kass

Abych pravdu řekl, "OKO" mě docela zklamalo a to i přesto, že jsem byl už dopředu připravený na to, že kvalitativní úrovně jakou představoval např. první "RING" bude dosahovat asi jen stěží. Film o dívce, která "vidí mrtvé lidi", naprosto postrádá (především v první hodině) jakýkoliv souvislý děj a soustředí se především na sled zvukových a obrazových efektů, které jsou prokládány více či méně podařenými lekačkami. Atmosféra je sice hustá a v závěrečné půlhodince (po "šokujícím" odhalení) film dostává jakés takés tempo, ale zachránit toho (alespoň v mém případě) už moc nestačí. ()

Rover

Moje první setkání s asijským horrorem. Pokud se Oko ovšem horrorem dá nazvat. Námět jako takový nebyl až tak převratný, ale provedení se mi líbilo hodně. Znepokojivá atmosféra byla vytvořena velmi jednoduchými a nenápadnými prostředky. Ten romantický podtext mi ale vadil. Vlastně celkově to bylo hodně klišoidní a neoriginální, ale zanechalo to ve mně dojem, proto dávám čtyři. HUDBA: Orange music - na správných místech minimalistická, na správných místech tajemná, až horrorová. ()

Madsbender

Motivická zacyklenosť vychádzajúca zo siahodlhých mytologických koreňov. Jian gui nie je vlastne horor, to je len z polovice. Z tej druhej je tradicionalisticky konštruovanou komornou tragédiou dvoch žien, spojených náhodou naprieč časom a priestorom, ktoré čelia nezvratnosti osudu. Je psychologickou drámou o ťažkom návrate do normálneho života (z temnoty do svetla, ale ako sa hovorí, pod lampou býva najväčšia tma) i spoločenskou alegóriou reprezentujúcou pestrú paletu nepovšimnutých životov, ktoré skončia v zabudnutí a blúdia ako duchovia. Alebo vyčkávajú v aute netušiac, že prišiel ich koniec. Jian gui tiež, i keď nemá hlbšiu myšlienku, ktorá ide za hranicu toho, čo z filmu hneď pochopíme, pracuje vo viacerých plánoch. To môžeme postrehnúť napríklad aj v súvislosti s hrdinkiným liečiacim sa handicapom a s tým súvisiacimi desivými víziami - mimo paralely s vycibrenou audiovizuálnou stránkou, ktorá ponúka hneď niekoľko priam geniálnych scén (pasáž s horu na husle) je to práve zjavovanie duchov. Duchovia sa zjavujú len hrdinke, ak sa pozerá na miesto, kde práve sú. Zároveň ich však vidí len bezprostredne svojimi očami. Lenže vo filme sú dve scény, v ktorých sa duch nachádza kdesi v pozadí, napr. na konci chodby pred bytom, a hrdinka ho vôbec nevidí - my však na chvíľu áno. Dá sa to vysvetliť niekoľkými spôsobmi. Buď vidíme odraz v zrkadle, a tak môže ducha v skutočnosti vidieť aj hrdinka bez toho, že sa k nemu otočí. To by sedelo aj v súvislosti s neúmerne predĺženou chodbou oproti realite. Alebo, naopak, hrdinka ducha nevidí a natíska sa otázka: implantovali bratia Pangovci ono "oko" aj nám? Tretia možnosť je, že sa prosto jedná o chybu, ktorú si nikto nevšimol - ale to je vysoko nepravdepodobné. Záverom jedna otázka na hodnotiacich - prečo všetci píšete, že je to horor thajský, prípadne japonský, keď je už od pohľadu jasné, že je čínsky, resp. hongkongský? No, neriešim, ale je to vcelku vtipné. Hlavne keď sa tak hlúpo pomýlia inak tak inteligentní užívatelia. Ale to už som mimo tému. 80% ()

Kusko.t2

Keď som sa chystal toto OKO pozrieť na DVD, nečakal som nič extra, išiel som do toho bez očakávania a neznalosti filmu. Vedel som iba to, že je to nejaký novší šikmooký horor. Úvodné titulky filmu mali pekné pozadie, aj keď to vyzeralo dosť cielene a nátlakovo na diváka, ale akceptoval som. Ale keď začal film, už nebolo čo akceptovať ani náhodou. Paradoxne to moje hodnotenie 1* je čisto iba za úvodné titulky, všetko ostatné si odo mňa nezaslúži ani chlp hviezdičky. Toto OKO nieje dobré z môjho pohľadu všeobecne ako film, a ako horor a ostatné žánre, ktoré tento film reprezentuje, už vôbec nie. Je to maximálna nuda, duchárska trápnosť, ktorá nestála skoro vôbec za nič (okrem titulkov :D). Žiadna z lakačiek mi ani jeden chlp nenadvihla a ani na 1 percento nepotešila, ale zato nadvihla žalúdok (negatíne). O to väčšie prekvapenie bolo vidieť hodnotenie na CSFD (k 28.4.2007 – 73%). Ja to vidím na 1* MAXIMÁLNE. ()

Nicole opět vidí „ty druhé“

Nicole opět vidí „ty druhé“

19.08.2007

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (více)