Hon na uprchlíka z vězení, připomínající lov divoké zvěře... Z věznice malého texaského městečka uprchl vězeň Bubber Reeves. Jeho cesta ke svobodě není jednoduchá. V patách má místního tvrdého a rozhodného šerifa Caldera. Naftařský a dobytkářský baron Val Rogers by chtěl mít Bubbera z cesty, aby zakryl milostnou aféru, svého syna Jasona a Bubberovy manželky. Na uprchlíka, jenž příliš nevoní místním obyvatelům, se tak doslova rozpoutá drsný hon mající blízko k lynči… Akční příběh, podle scénáře Lillian Hellmanové, vyprávějící o jasných postojích ve vypjaté životní situaci, natočil uznávaný režisér Arthur Penn. Ten do hlavních rolí obsadil přední hollywoodské herce Marlona Branda, Roberta Redforda, Jane Fondovou, stejně jako využil fyzický zjev tehdejší atraktivní televizní hvězdy Angie Dickinsonové. Do děje působivě zapojil atmosféru horké letní noci a maloměsta, plného obyvatel s předsudky, nudou a skrytými frustracemi. Všemu vtisknul až drásavé napětí, které v závěru úmyslně zpomalí, aby o to více dosáhl zamýšleného dramatického vyznění. (Česká televize)

Pedestrian

První vlažná polovina může leckoho odradit od sledování, ale v závěru dojde na lámání chleba a jde z toho stejná hrůza jako třeba z Peckinpahových Strašáků. ()

eLeR

Štvanica doslova a do písmena. "Správne" malomesto vám zaručene pohne žlčou. Tí dobrí sú aj na konci dobrí, tí zlí sú ešte horší. Veľmi pekná kamera, ešte krajší Marlon. ()

Rocky62

Před pár dny jsem shlédl tento opus, který do puntíku splňoval mé představy o tom, jak má vypadat pátrání po pachateli. Skrze Štvanici mi bylo názorně ukázáno, jak by naopak takové téma vypadat nemělo. Slibný rozjezd rázně utne studená sprcha v podobě zoufale nudných intrik a večírků, které totálně pohřbívají potenciál a znemožňují najít jakýkoliv vztah k postavám. Nepomohl ani fakt, že Redford je zde pátým kolem u vozu, ač má děj směřovat k jeho útěku. Nuže, to co zde má hrát první housle, je zbytečně přeřazeno na vedlejší kolej, která by mohla směle posloužit jako náhražka rohypnolu... ()

dopitak

Tomu říkám dusno jako na jihu. Když někdo ve filmu dostane pěstí do obličeje, neměl by se za minutu šťastně křenit do kamery, a to se tady rozhodně nestane. Může se stát, že vás strašně bude štvát ta banda opilců, co se na konci nepříčetně motá, aniž by to mělo smysl. Možná ale právě o to Pennovi šlo. Zpočátku vlahé tempo s přibývající tmou houstne až ve strhující závěr, u kterého mi chyběla jen špetka spravedlnosti, třeba jen ve vysvětlujícím titulku. Vynikající Brando, krásná Fonda, a famózní český starý dabing, v němž si především na jazyk si šlapajícího Ilju Racka budete vychutnávat. Stejně tak bezpečně poznáte Luďka Munzara, Libuši Švormovou, Jorgu Kotrbovou, Petra Štěpánka, ale i Antonína Jedličku. Smrt režisérovi, který by se pokusil tenhle skvost předabovat s pamrdy dnešních dabingových studií!!! ()

Crocuta

Film, který výborně evokuje atmosféru jižanského městečka, kde předsudky, nuda a skryté frustrace dávají dohromady ovzduší, ve kterém není k lynči nikdy daleko. ()

Flego

Strhujúca dráma zobrazujúca spoločenskú žumpu v malom mestečku plnú nevery, žiarlivosti, rasizmu a násilia. V tomto mikrosvete je šerifom Calder a udržať obyvateľov plných predsudkov, pokrytectva a ľahostajnosti mu dáva poriadne zabrať. Arthur Penn vytvoril dusnú atmosféru a všetci herci ( aj tí vo vedľajších úlohách ) dokonale pochopili jeho úmysel a spoločne vytvorili výnimočné dielo. Za zmienku stojí aj kvalitný scenár a úžasná kamera. ()

MontyBrogan

Názov filmu visí nad pozvoľne sa rozbiehajúcim príbehom ako Damoklov meč; ako očakávaný krutý rozsudok. Pomyselné ticho pred búrkou je priam hmatateľné. A to, čo príde potom, by sa dalo so snahou o čierny humor nazvať "po veľkej párty, veľká opica". Mimoriadne úprimný film. A herecky rôznorodý. Keď pominiem tie najväčšie esá, za zmienku mi ostáva stáť (z:) Angie Dickinson, ktorá vyzerala ako Ellen Barkin, keby jej niekto narovnal ksicht. Ale škoda riešiť malichernosti v komente k filmu tohto formátu. ()

rikitiki

Varování s nejvyšším stupněm výstrahy! Vyhněte se brněnskému dabingu tohoto snímku jako čert kříži, nebo spíš jako čert Brnu! Příšerné přehrávání, ženské hystericky upištěné, Brando namluvený jako retard – je to jedna velká hrůza. ____ Snímek sám popisuje dusné maloměsto, kde se všichni vaří ve svých nepočestných vztazích, závislostech a tajemstvích. Stísňující atmosféru pak rozštípne jako kulka vnější element – schovávající se trestanec. Zajímavá Redfordova role, zajímavá jeho motivace i nenápadný prvotní impuls, který ho nasměřoval na dráhu zločinu. Už od začátku je jasné, jak to dopadne, což nevadí. Překáželo mi spíš, že hodně ze vztahů a spojenectvích nejsou vysvětlené, přestože hrají důležitou roli. Jak se zrovna tihle lidé mohli spřátelit, proč? Šerif a místní boháč, který se chová spíš jakoby šerif byl jeho vlastní syn. Černoch a uprchlý trestanec – co si za něj odpykal? Finále v pekelné výhni šrotiště se ale rozhodně povedlo. ()

anderson

Réžia českého znenia (ČST Praha) = MIROSLAV KRATOCHVÍL, Brandoa dabuje ILJA RACEK, Fondaovú dabuje JORGA KOTRBOVÁ, Redforda dabuje PETR ŠTĚPÁNEK, Jamesa Foxa dabuje LUDĚK MUNZAR (7.9.2009) ()

Kimon

Dramatická výpověď o morálce a postojích člověka v kritických situacích. Přestože jeden ostatním pomáhá, poděkování sklízí v podobě hole. Nastav svému morálně zkaženému okolí zrcadlo pravé tváře, ... a budeš ukřižován. To ovšem není důvod přestat dál lidem pomáhat. Nebo snad, je?! ()

Dale

Nie je jednoduché hodnotiť filmy, natočené a odohrávajúce sa v rokoch, keď som ešte nebol na svete. Možno práve preto mi pripadali všetci obyvatelia mestečka takí čudní a len ťažko možem uveriť, že by takíto ľudia naozaj mohli niekedy niekde žiť. Proste spolok cvokov, medzi ktorými vyčnieva pár jednotlivcov, ktorí nepodľahli davovej psychóze a dokázali sa im postaviť. Takéto vyhrotené situácie dávajú skvelú možnosť vyniknúť hereckým výkonom. Všetkému kraľuje tradične excelentný Marlon Brando, ale výborne mu sekundujú aj Jane Fonda a Angie Dickinson. Redford žiaľ aj napriek tomu, že sa všetko točí práve okolo jeho postavy, nemá dostatok priestoru, aby dokázal naplno rozvinúť svoj herecký potenciál. Až na pár malých nedostatkov, vyplývajúcich z doby vzniku (bitky), ide o výborne natočenú strhujúcu drámu, ktorá stojí za pozornosť. ()

Terva

Štvanice podle scénáře Lillian Hellman nenechá nikoho chladným. Kamera : Joseph La Shelle. Hudba : John Barry. Na svou dobu a svou délku je to velmi povedený příběh. Hudba ujde a herecké obsazení se zdařilo. ()

MrCreosote

Horká letní noc, uprchlý vězeň a rasistické křupanské městečko kdesi v Texasu, to nevěstí nic dobrého. Zvlášť, když spolu jednotlví obyvatelé mají nevyřízené účty a chystají se pořádně si prolít hrdla. Pečlivá výstavba charakterů na omezeném prostoru napovídá, že se jedná o adaptaci divadelní předlohy, každá role tu má své místo a herci ze sebe ždímou maximum. Jenomže... Marlon Brando, herecký polobůh, se na roli texaského šerifa hodí hůř než John Wayne na roli westernového padoucha a pečlivě budovné napětí se před závěrečným klimaxem nesmyslně zpomalí desetiminutovým dialogem o ničem. Ztráta rytmu zabolí především s vědomím úplného závěru, který tak mohl být naprosto zdrcující. V žáru noci tenhle koncept jižanského (krimi)thrilleru o rok později posunulo o level dál. 3,5* ()

Padme_Anakin

Výborný Marlon Brando v roli šerifa Caldera ve strhujícím dramatu uprchlého vězně (R. Redford). Nahlédnutí pod pokličku jednoho jižanského maloměsta v 60. letech neudělá člověku vůbec dobře, to jako na duši, přesto na mě ta pečlivě budovaná atmosféra a houstnoucí napětí zapůsobilo velmi silně, v závěru jsem ani nedutala, napnutá jak struna.. Arthur Penn u mě opětovně zabodoval do plných. ()

faana21

Život je pestrý. Někteří lidé jsou svině, někteří jsou dobří. Někteří zdánlivě dobří jsou svině, někteří zdánlivě svině jsou dobří. A když tyhle čtyři skupiny vypustíte do arény, máte Štvanici jako vymalovanou. Senzační film! ()

EastWicka

Tak takhle jsem si teda horečku sobotní noci v hippie šedesátkách rozhodně nepředstavovala... Jsou holt místa, kde čas nehraje roli. Dusný film nám na ploše divadelního dramatu načrtne ošklivý obrázek jižanského maloměsta, jeho supí povahy, lidské krutosti a malosti. Brandovi sedne role nepodplatitelného šerifa jako ulitá, Jane Fonda je nádherná jako Jitřenka, mladý James Fox sugestivně rozháraný a Redford, jó Redford, ten je tu přímo z sežrání. ()

NinonL

Ta vesnice stála za to. Chlast a předsudky, to bylo jejich krédo. Při útěku dvou vězňů (jednoho z nich hraje Robert Redford) dojde k vraždě v okolí uznávaného muže. Vrah však ujede a druhého spoluvězně nechá na místě. Proto se film jmenuje štvanice, má to být pomsta na vězni, který zůstal v okolí. Šerif spolu s jeho ženou se ho pokoušejí zachránit a vzniká hodně dramatických situací. Film stojí za shlédnutí, určitě. ()

italka63

Skvělý Marlon Brando coby šerif Calder, uprchlý vězeň Redford, krásná Anna, Jane Fondová, jeho manželka, mající poměr se synem váženého boháče. A jedna noc, velké vášně, a také rasismus, nenávist, láska, spravedlnost, zaslepenost a tragédie. Amerika si na sklonku šedesátých let lízala rány z mnoha problémů. Ale tenhle, ten byl jenom v lidech. V lidech všech vrstev. Stojí za shlédnutí, tohle filmové dílko. ()

Chrysopras

Skvělý obsazení. Ale žel mu ubírá český dabing, ve kterém jsem to viděl ( dokážu si představit, že minimálně Brando a Duvall by byli v originále ještě o level výš ). Děj má zajímavou gradaci, ale přesto mi přijde, že se z toho dalo vykřesat víc, respektive motivů je na takovou stopáž rozehraných moc a nebyly dostatečně prokresleny. ()