Naprosto geniální seriál. Ačkoliv se jedná o zpravocání formou "chudých" televizních inscenací, seriál rozhodně nenudí. Jedná se totiž o soustavný herecký koncert. Jakákoliv z postav musela být pro herce radostí. Brain Blessed, Sian Phillips, Derek Jacobi jsou ne až tak slavní herci, avšak jejich herectví je naprosto fenomenální. Caligula Johna Hurta je božský. Oproti hutné knize musel být samozřejmě seriál osekán, což však vůbec není na škodu, protože je tak přehlednější než předloha. Není co bych vytknul.(24.11.2008)

"Má drahá, si jako z řecké tragédie." "A ty jako z římské frašky." Toto je naozajstný Rím. Kam sa na to hrabe Scottov Gladiátor. Výborne napísané charaktery, duchaplné dialógy, silné scény, vladárske intrigy, perfektné výkony hercov, všetko je zmiešané do konzistentného a veľmi pôsobivého celku. A najzaujímavejšia postava? U mňa Tiberius.(30.4.2013)

Seriál napěchovaný znamenitými herci je možná chudší výpravou a zpracováním připomíná spíše divadelní hru, nicméně divadelní hru bravurně zahranou a nanejvýš poutavou i bez triků, kterými překypují podobné eposy v současnosti. Z hlediska dějinné posloupnosti tento počin pěkně navazuje na o mnoho mladší seriál Řím z produkce HBO... 90%(24.3.2014)

Nejdříve jsem viděl tenhle seriál jako dítě, pak roky nic a pak až vyšel na DVD. A je to zajímavý pocit, sledovat něco, co si pamatuji citově a útržkovitě jako dospělý, přes řadu jiných zkušeností, které mi prošly hlavou a moje pozornost se zaměřuje na celistvější pohled, než když jsem byl dítě. Hlavně úvod mi přišel dobrým, mělo to tah, ale pak tempo upadá, přestože v seriálu je stále dost inteligentních kolizí, při nichž s nadhledem náhle někdo sdělí razantně svůj postoj, a snad to tak bylo i v reálu, neb vždy lidi bojovali a bojují o moc, a tu si udrží jen ti, co se i vyvezou na bedrech jiných, či dělají dlouho blbé a náhle jsou na trůně, což je právě případ Claudiuse, kterého nechali na pokoji jako neškodného a dostal se díky tomu až na trůn, když v správných okamžicích udělal rozhodnutí, které mu k tomu dopomohlo. A přece na závěr předává vládu někomu, kdo Římu v jeho největším rozkvětu moc nepomohl, tedy matce budoucího císaře Nera, bez níž by se Nero nikdy na trůn nedostal a sám se nechá otrávit, neb už má věk a dál se mu žít už nechce.(10.9.2011)

Gravesova Kniha je geniální,dokonalá a má snad všechno co od knihy chci.Kdybych si ji ko-ko-ko-t přečetl až po seriálu (nebo aspon' ne hned před ním),nemusel bych se do něj potom tak nutit.Kromě příběhu (který sem tak samozřejmě znal už mnohem podrobněji) tohle už totiž nemá moc co nabídnout.Herci přehrávají jeden jak druhý i když to bylo ve ''starověku'' normální.Ale na co se mám pak dívat?Na interiéry,které vypadají velkolepě leda ve srovnání s ''Lars fon Depka čmárá křídou půdorysy na podlahu skladiště''?Naštěstí to pak nakopl Caligula a řekl bych,že i Jacobi čekal na Hurta,aby to konečně rozjel.Posledních několik dílů mi pak tu chybu jen potvrdilo,páč tu druhou knihu sem ještě nečetl a už sem se nutit nemusel.Dokonce mi bylo líto,že už je konec.Pokud člověka Řím (ono je to vlastně pokračování seriálu ŘÍM) nezajímá,nemá už dneska vůbec smysl tenhle seriál doporučovat.Knihu asi jo i bez toho zájmu.A abych si tu ještě trochu pohonil,tak Robert Harris napsal moc dobrou římskou trilogii o Ciceronovi.Caesar-Pompeius...-konec republiky,takže vlastně zas prequel k ŘÍMu.A když pak ještě nakráčí Sienkiewicz,tak je to pěkně komplet (no a před tím vším Spartacus).Samozřejmě je to všechno vycpáno (nebo skoro jen) tunama fikce,ale lepší než gladiem do oka.3 až 4(28.4.2012)

• - Plazící se had z úvodní znělky je parodován ve znělce na druhou sérii Černé zmije. (DaViD´82)

• - Pro titulní roli byl zvažován i Charlton Heston, ale tato idea byla nakonec zamítnuta. (Kulmon)

• - Děj pokrývá celkem sedmasedmdesát let na přelomu letopočtu. Konkrétně období let 23 př. n. l. až 54 n. l. (DaViD´82)