Já, Claudius

Velká Británie, 1976, 11 h 35 min (Minutáž: 55–90 min)

Epizody(12)

VÁLKA, INTRIKY, LÁSKA, NENÁVIST. NEJSLAVNĚJŠÍ SERIÁL O STAROVĚKÉM ŘÍMU. Dvanáctidílný seriál britské stanice BBC je dodnes vysoce ceněn pro svou věrnost slavné předloze Roberta Gravese i pro strhující ztvárnění osudů tehdejších vládců Středomoří. Na začátku bylo Sibylino proroctví, které vnuklo římskému vládci Claudiovi myšlenku vyprávět svůj příběh. Kulhavý, koktající a nahluchlý mladík po léta záměrně zveličoval své tělesné nedostatky, předstíral hlupáka a díky tomu - všemi odstrkovaný a opovrhovaný - neuvázl v záludné síti vzájemných vztahů římské nobility, nestal se obětí intrik své kruté babičky Livie a přežil krutou vládu strýce Tiberia i šíleného synovce Caliguly. Až ho nakonec osud vyvedl z ústraní a v roce 41 n. l. byl prohlášen císařem. Vládcem se ovšem stal z donucení a proti svému republikánskému přesvědčení. V rámci dobového pojetí spravedlnosti se snažil panovat moudře a spravedlivě a leccos se mu i podařilo. Jeho bystrost a důvtip se osvědčily ve vojenské strategii, například při tažení proti Británii. Daleko méně se však Claudiovi dařilo v osobním životě. Nakonec ho totiž zradili i ti, kterým věřil nejvíce... (oficiální text distributora)

Tiiso

Z dětství si pamatuji mozaikového hada při titulcích a vědomí, že tomu vůbec nerozumím o co v seriálu kráčí a vlastně ani nevím jak to že jsem se mohl na seriál dívat. Protože rodiče docela dobře cenzurovali moji závislost na obrazovce. Asi tam nic tak děsivého nebylo tehdy. A po shlédnutí seriálu v dospělosti jsem zjistil, že opravdu nic děsivého epizody neobsahují, ale naopak, obsahují úžasný dialogový studiový zázrak s úžasně koktajícím Haničincem v podobě Jacobiho. Seriál je pln smysluplného děje, lehce stravitelný pro příslušníky dvacátého století. Hezkým způsobem přibližuje dobu slavného Říma a umí vykřesat velkou dávku napětí. ()

Černákočka

Perfektní převedení Gravesovy předlohy do filmové podoby. Jednoduché kulisy jsou bohatě vyváženy skvělými hereckými výkony, jimž vévodí zejména ústřední postava Claudia v podání Dereka Jacobiho. Sympatický je také fakt, že se tvůrci nezalekli ani drsnějších scén (Johna Hurta se zkrvavenými vousy si budu pamatovat hodně dlouho). Opravdová lahůdka! ()

Rodin

Když porovnám tuto absolutní studiovku s celou řadou nekřesťansky drahých seriálů ze současné produkce HBO, vítězství je jasné. A byl jsem velmi příjemně překvapen, co dokázali scénáristi vydolovat z jinak velmi suchopárné Gravesovy literární předlohy (zmýlená neplatí, Gravese mám moc rád). Navíc je to historicky velmi přesné, což je taková třešnička na dortíku jednoho z nejlepších britských seriálů. ()

DANAT

Skvele - Derek Jacobi to zvladol na 1 s *. Cesky dabing k tomuto serialu bol tiez velmi dobry. Maly rozpocet - VELKE dielo. ()

amyth

Neskutečně kvalitní televizní seriál. S velmi ubohou výpravou a minimálním rozpočtem vytřískali autoři maximum. Herecké výkony jsou na nejvyšší úrovni v historii seriálů - Brian Blessed, Derek Jacobi, John Hurt, Patrick Stewart, Patricia Quinn. Navíc s přibývajícími léty neztrácí na kvalitě, právě naopak. ()

Ele(a)nora

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Mám i to štěstí, že ho znám s původním dabingem (Petr Haničinec, Blanka Bohdanová, Vilém Besser, Josef Vinklář, Viola Zinková, Viktor Preiss...atd.), bez kterého si jej prakticky nedovedu představit. Teď to raději sleduju v originále.:-) Svého času ve mně tenhle seriál probudil zájem o dějepis a vytyčil směr, kterým se dodnes ubírám. ()

alpeew

Seriál, který byl natočen bez nákladných kostýmů a je vlastně jen typickou televizní inscenací, vysoce převyšuje mnohé, nákladně vybavené, projekty. Derek Jacobi v hlavní roli je totiž tak skvělým Claudiem, že všechno kolem je podružné. BRAVO! ()

MirkaP

Donutil mne přečíst si ty knížky (a že jsou to pořádné bichle!). V době uvedení v TV naprosté zjevení, bohužel dnes působí trochu rozvláčně a (stydím se) usínám u DVD. Přesto 5*. Derek Jacobi je pro mne stále Claudiem, kdekoliv ho uvidím. ()

Mykhaluu

Byl jsem jen dítě... Neměl jsem to vůbec tehdy vidět! Nu, ale aspoň jsem měl tu touhu vidět to znovu, což přineslo potřebnou katarzi. I v kulisách se dá hrát velký seriál. ()

vaska

Štvalo mne,že Claudius koktal.....ale stejně jsem mu držel palce...neměl to kluk ve starém Římě,a zvlášť v rodině,vůbec jednoduché..... ()

Gig

Výborný seriál, jen je ho třeba vidět v originále. Ani ne tak pro dabing. Český C-colombo tedy C-claudius je perfektní, i ostatní malé i velké role českých pánů herců jako Preis, Hrušinský či Moravec je víc než dobré. Jen mi chybí ta původní autenticita, a co hlavně, vystřižené scény! ()

Thinger

Seriál jsem zatím bohužel neměl možnost vidět v kvalitním záznamu (a nevím, jestli existuje nějaká kvalitní verze s prvním dabingem), ale to vlastně vůbec nevadí, protože vizuální stránka nehraje roli. Je až neuvěřitelné, jak "špatně" můžou vypadat kulisy, a přesto mít pocit, že se dívám do starověkého Říma. Autoři dokázali natočit dílo o osudech aristokratické elity v době prvních císařů naprosto úžasně, takže se o jejich životy můžeme strachovat stejně jako při Hře o trůny. ()

martins

Bomba 80 let v normalizačním Československu, plejáda hereckých hvězd, seriál zabývající se období Římské říše v letech 21 př.nl. až 54. n.l. a především osobností císaře Claudia. Skvělý Derek Jacobi, dále John Hurt jako magor Caligula nebo Brian Blessed jako Augustus. Takovou rodinu by chtěl mít určitě každý....Hlavně babičku Lývii, která likviduje jednoho kandidáta na trůn za druhým, za Tiberia vládne Seanus a začíná vláda teroru, kterou ještě překoná běsnění Caliguly. Historicky nepřesné, ale zábavné... ()

senecek

Skvělý seriál, vzpomínka na mládí a plně souhlasím s ,,andersonem": skvělý dabing ČST z roku 1981, pamatuji si, jak již v době prvního uvedení v televizi v r.1982 byl oceňovaný! P. Haničinec a další herci prostě super👌! ()

Bilky

Kulisy z divadla mi nevadia ani teraz v roku 2021 kedy to pozerám prvýkrát = Jedna* Výkony hercov sú lepšie ako v 90% všetkých "super"seriálov po roku 2000 = Druhá* Príbeh alias scenár ktorý sa celkom verne drží predlohy ergo aj historických faktov = Tretia* Celkom nápaditá réžia vzhľadom na inscenáciu a rozpočet= Štvrtá* 82% ()

Salus

Jen televizně a skromně pojatý seriál, poměrně věrně se držící knižní předlohy. Zamotaný spoustou jmen hrdinů, doporučuji jen vážným zájemcům, kteří budou mít chuť se do této spleti zamotat. Ale kniha je mnohem spletitější. Všem fandům starověkého Říma.l ()

Zemřel herec Bernard Hill

28.01.2017

Koktavý Claudius míří na plátna kin

Koktavý Claudius míří na plátna kin

18.09.2008

Stačí si přečíst komentáře místních uživatelů, abyste zjistili, proč je legendární britský seriál z poloviny 70. let Já, Claudius hodnocen tak vysoko a stále platí za to nejlepší, co kdy v televizi v… (více)