Série(2) / Epizody(16)

Jim Hacker už sedí v premiérském křesle celé tři dny - a zatím si vede skvěle. Tedy alespoň on sám o tom nemá nejmenších pochyb. Pravda trochu mu vadí, že se asi napříště bude muset obejít bez obědů, neboť v Downing Street se nevaří. Ale tato drobná nepříjemnost je bohatě vyvážena radostným očekáváním nadšených reakcí veřejnosti, jichž se mu nepochybně dostane, až ji seznámí se svým geniálně prostým "Velkým plánem", jímž jediným politickým tahem vyřeší problém obrany, školství i nezaměstnanosti... (oficiální text distributora)

rozum i cit

Nemám ráda slovo kultovní. Jednak proto, že se dnes zhusta používá k označení kdečeho, jednak proto, že je jeho užití ve spojení s filmy, seriály, písničkami a jinou tvorbou nesmyslné. Přesto pokud by se o nějakém díle dalo říci, že dosáhlo díky své dokonalosti a neuvěřitelné a (až bolestné) nadčasovosti bez ohledu na geografickou polohu takřka nábožného uctívání, pak o sérii Jistě, pane ministře a jeho neoddělitelném pokračování Jistě, pane premiére z 80. let by to bezpochyby platilo. Aneb jak funguje skutečná politika a státní správa. Nejlepší politická satira, která kdy byla vytvořena. Tento ve svém žánru nedostižný a přitom kultivovaný seriál nám náš vyučující Teorie politiky a práva na gymnáziu pouštěl v závěru školního roku za odměnu. Na ten okamžik jsme se všichni vždy těšili a patřičně si ho užívali. V té době to byla v ČR ještě úplně čerstvá novinka. I po shlédnutí po mnoha letech mu však nelze nic vytknout. Geniální scénář postavený na inteligentním humoru a brilantně vypointovaný. K tomu dokonalé herecké výkony a dokonalý dabing, což obojí platí zejména pro hlavní trio Jim Hacker/Viktor Preiss-sir Humphrey Appleby/František Němec-Bernard Woolley/Lukáš Vaculík, ale též pro některé nezapomenutelné vedlejší postavy tajemníků jako sira Arnolda Robinsona či sira Francise Gordona. Nejsympatičtější postavou je asi Bernard, který musí lavírovat mezi oběma svými pány a vládci a který si neuváženě ,, osvojil pěkně luxusní choutky, jako je čisté svědomí". Ale i ty zdejší prolhané křiváky má člověk svým způsobem rád, ačkoli má často chuť jim zakroutit krkem, obzvlášť siru Humphreymu. Epizoda Klíč pak v tomto smyslu umocňuje slast na druhou, byť je postavena na jednodušší zápletce než obvykle. Musím ovšem i čestně uznat, že asi dvakrát jsem té lišce podšité musela dát za pravdu. Co ještě dodat? Kvalita jednotlivých dílů je v podstatě vyrovnaná, bez jakéhokoli výrazného propadu, dokonce bych řekla, že po mírnějším začátku stoupá. Smích v některých dílech nevyhnutelný prakticky po každé větě či alespoň grimase během sledování a zářivý úsměv i při pouhé vzpomínce. Třeskutě vtipná, pravdivá, a tudíž neokoukatelná konverzační záležitost, kterou si pouštím pokaždé, když si potřebuji zlepšit náladu. Navíc s ohledem na současnou politickou situaci v Británii a EU získávají některé díly další rozměr. Pravda, lidé, kteří až dosud žili v přesvědčení, že naše demokracie je snad skutečnou vládou lidu a nikoli podobně jako kdysi ta athénská pouhou oligarchií, budou možná nespokojení. To ale není chyba seriálu, který pouze mistrným způsobem popisuje status quo. Diváci, kteří toto vědí již dávno, se pak budou královsky bavit. Co jiného nám ostatně zbývá. A závěr? Pět hvězdiček je málo. Některé eufemismy a opisy jako intelektuálně nezatížený (hloupý), názorově flexibilní (nerozhodný a bez pevného názoru na cokoli) či odborně směrovat (manipulovat) se v naši rodině dokonce vžily. A kdykoli v televizi slyším, že někdo cosi úředně popřel, že poslanci a státní úředníci si kvůli inflaci a srovnání s růstem platů v podnikatelské sféře museli zvednout plat (byť o ,, pouhých x %"), nebo že bude kvůli nějaké záležitosti ustavena vyšetřující komise, vím přesně, co si mám myslet. () (méně) (více)

Imperator

Naprosto geniální satira sice to nemusí bavit každého, ale věřím, že když se podíváte na pár dílů tak pak prostě musíte vidět všechny. Je to typ seriálu který mám velmi rád je přednostně a řekl bych téměř výhradně stavěn na dialozích. Seriál nám umožňuje nahlédnout jak ti může vypadat na vládních úřadech a také si z toho dělá patřičnou srandu. Každému kdo hledá zábavu s hlubším smyslem a prostorem pro zamyšlení silně doporučuji. ()

Hombre8

90%. Poněkud slabší než první řada, udržet úroveň a mít to čím napěchovat je už samozřejmě složitější, ale pořád to na plný počet vyjde. ()

Dusty56

Skvělý seriál, bavil mě a to jsem člověk, který politickou satiru úplně nepreferuje a jen u konverzace se úplně nebavím. To je možná problém, proč jsem se občas v dílech nudil, přece jen když to téma nebylo tak atraktivní, tak to bylo trošku o ničem. Stále se ale jedná o kvalitní seriál, co si zaslouží alespoň čtyřhvězdičkový hodnocení. ()

Džej Ár

Mohu jen opakovat, co jsem uvedl u první série - skvělé, skvělé, skvělé. I po přesunu do křesla premiéra a povýšení i obou dalších protagonistů seriál hýří neopakovatelným vtipem a výborně ukazují státní úřednickou mašinérii v celé její kráse. ()

gulas

Platí to samé co u Jistě, pane ministře. Jen je to, ač je to neuvěřitelné, ještě o chlup lepší. Třeba na epizody Střet zájmů nebo Skuteční partneři se můžu dívat do nekonečna. ()

Infernor

Dlouho jsem si myslel, že je to nudný seriál, avšak jednou jsem se na to kouknul a prozřel jsem... jak já byl zatvrzelej!!! Klidně bych se ochudil o tak brilantní a fantastický seriál o tom, jak to doopravdy v politice chodí. Stáří seriálu nic neubírá na skutečnosti, že tato skvělá satira platí i na současnou politiku, a to i na tu naší.. Je to velice reálné, pouze mírně nadnesené a parodující. Miluji tento sitcom!! ()

gray_head

Podle mě nejlepší sitcom všech dob. Sofistikovanost, intenzita a hustotota výskytu humorných hlášek v tomto seriálu je npřekonaná a nepřekonatelná. Navíc dokonalé herecké výkony, při kterých naprosto fenomenální mimika herců ještě umocňuje vtipnost hlášek činí ze seriálu koncert intelektuálního humoru. A navíc všechny situace jsou tolik ze života, a to napříč politickými kulturami všech západních demokracií. ()

Elder

Tomuto brilantnímu dílu nejde dát nic jiného než plný počet. Každý díl jsem viděl nejméně 10x a pořád v něm nalézám nové a nové myšlenky, které se dají úspěšně konfrontovat s realitou. Nejenom že se člověk zasměje (o což tu podle mě jde až na druhém místě), ale především dostane náhled do politických kuloárů vyspělých demokratických zemí. Na rozdíl od Jistě pane Ministře, se teď díly týkají obecnějších a pro prostého voliče více bezprostředních a kontroverzních problematik - školství, omezování kuřáctví, kultura, principy demokracie,... Oba seriály vydají za roky studie politologie. ()

burg

Můj oblíbený sitcom - tvůrci nikdy neklesli tak hluboko, aby použili záchodový humor a za to jim patří velký dík. Sir Humphrey Appleby a Bernard Wooley jsou skvělé duo státních úředníků a Jim Hacker jejich šéf, ministerský předseda, který se snaží ze vše sil udržet vládu v chodu... ()

jossC

S úplným klidem si ušetřím práci a překopíruju sem svojí recenzi k "Jistě pane ministře",protože je to úplně stejný,tak jen vymažu ty věty o alkoholu,protože tohle pokračování jsem už sledovall cíleně a nikoliv náhodou...TAKŽE ZNOVU..Je to tak starý...A přes to tak neuvěřitelně aktuální a zábavný,že můžem těm anglánům jen tiše závidět...No do psí pr........To jako fakt nedokážem takhle chytrej a zábavnej sitcom???Tohle přece není o penězích,ale o scénáři a námětu,ne?Sakra vždyť se to celý odehrává ve třech kanclech a jedný "restauraci".O obsazení to taky není,hrajou hezky,ale co si budem povídat,Paul Eddington moc oskarů nenasbíral. Tenhle seriál je krásnej příklad,jak si dělat legraci z vyhazování peněz oknem a úřednický mašinérie,aniž by někdo plakal nad výší důchodu a kriminalitou etnik..Pro mě naprostá špička a klobouk dolů.. ()