Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Tyler

Film jako víno.V podstatě banální příběh se díky skvělému scénáři a ještě lepším hercům ( nemluvě o režii Luca Bessona ) přeměnil v kultovní dílo.Pověstnou třešinkou na dortu je zjevení Jeana Rena,které mi opravdu vyrazilo dech... ()

castor

Máš to na doživotí, děvče. Možná se staneš vězeňskou děvkou nebo se „náhodně“ několikrát hlavou smrtelně uhodíš o beton. Anebo ještě dostaneš poslední šanci. Mladičká a surová feťačka Nikita při vloupačce brutálně popravila policistu. Po vynesení rozsudku se probouzí v bílé cele. Na fotkách si prohlédne vlastní pohřeb a dostane nabídku – kariéru profesionálního zabijáka. V zájmu státu. Luc Besson na svou dobu balancuje na hranici rizika prohry. Věrohodnost zápletky mohli totiž tehdejší diváci slušně zašlapat do prachu země. Dvojí život v chladném světě je nicméně uvěřitelný zejména díky Anne Parillaud, která hraje s neuvěřitelným nasazením, nějaký značný neklid jsem ale z jejího osudu nevnímal. Atmosférické, tíživé, štiplavé, místy nápadité. Mise splněna. A povinnost vlastně také!! ()

Wacoslav1

Nejlepší film od Bessona. Kdysi se mi až tak nelíbil, ale časem jsem přehodnotil. Fakt megahustě zpracovaná transformace jeblý feťačky na profesionální vražedkyni. No a samozřejmě, že Jean Reno alias čistič Viktor je taky nezapomenutelnej. Stará klasika kterou jsem nakonec docenil.80% ()

pepo

jeden z bessonovich najlepších filmov.francúzsky thriller v hollywoodskom strihu.herci sú úžasní a reno nezabudnuteľný 9/10 ()

Xmilden

Luc Besson pouze naznačil to co neuvěřitelně rozevřel a poodkryl ve svém arcidíle Leon. Tím pádem se Viktor Čistič stává nej zabijákem jakého si vůbec lze představit. Kdo mě ale upřímně uhranul nejvíce je postava málo mluvného Boba, kterého si švihnul Tchéky Karyo. ()

lesumir

Jak já se těšil, až zase uvidím Nikitu a tentokrát v originále. No, velké překvapení se nekonalo, musím uznat, že český dabing byl lepší, francouzština mi nesedla a Anne Parillaud při zvýšení hlasu byla nesnesitelná. Ale to stále nemění nic na tom, že Nikita je nejlepším (spolu s Leonem) dílem z Bessonovské sbírky, proto se tomu dá málo co vytknout, ve své nejsilnější době stvořil profesionální vřažedkyni, kterou zná dneska skoro každý nebo legendární scénu se zazděným oknem. ()

Gimp

Tohle je asi noční můra všech postgraduálních studentů (to je sofistikovaný vtip, jedná se o reziduální kategorii) a studentek katedry genderových studií. Zatímco dramatický oblouk té hrstky filmů s ženskými hrdinkami vede směrem mamka od dětí k chladnokrevné mašině na zabíjení (chlapů) (žena se mění v muže, jen krásnějšího) - jako třeba Ripley nebo Kiddo Beatrix. Tady se feťačka - emocionálně vyprahlá nádoba rodu středního, mění v křehkou ženu. Na počátku spočívá řešení problémů v eskalaci násilí, rozstřílení, rozkopání, ničení. Nikita je Mauglí, věc, která koulí očima, posprejuje si pokoj a souloží na prvním rande. Její triumf v poslední fázi filmu spočívá v ovládnutí nástroje, totálního primitiva a ... muže, Viktora. Polibek ho přinutí změnit plán a tím se Nikita zachrání. Tím, že se stává ženou. La femme Nikita. P.S. MRDÁ mě to srovnávání s Leonem, ta pedofilní báchorka Nikitě nesahá po kotníky. ()

kinej

Tenhle film působí silně. Nechápu, jak se mohl někdo opovážit, sáhnout na tenhle kult a natočit tak strašně stupidní seriál, který připomíná spíš parodii než pokračování, a nesahá ničemu z filmu ani po kotníky. Podle mně je film stejně dobrý, jako Leon. ()

cheyene

Ačkoliv tento snímek evidentně zestárnul, tak je příjemnou a zábavnou podívanou i dnes. Na nový začátek není nikdy pozdě. Proměna Nikity z rozcuchané, neupravné a hloupé holky v elegantní a okouzlující ženu, která to se zbraní umí, je velmi zdařilá. Nemohu porovnávat s remaky, jelikož jsem je neviděl, ale troufám si tvrdit, že u nich platí pravidlo: 5x louhovanej čaj není ten původní čaj. ()

Shakers

Hm, Bessona ma sakra rád, ale toto mi prekvapivo nesadlo. Čím to je ? To vážne netuším. Zaujal ma príbeh aj priebeh, ale hlavná postava aj keď bola zaujímavo napísaná mi moc nesadla. Možno by mi to sadlo viac keby, že ju hra iná herečka, pretože celý film sa točí pochopiteľne okolo nej. Napriek tomu Bessona chválim, za to čo vykúzlil. 70% - 3* ()

Big Bear

Tohle je zkrátka klasika, které není co vytknout. Navíc Viktor,, čistič" se díky této geniální postavě dostal i do našich zlidovělých hlášek z filmů...  ,,Morisi? Morisi, kdo jede výtahem nahoru ? '' :-)  ---  * * * * * ()

Disk

Zabij nebo buď zabita. Ty fantastické kamerové podjezdy se ani po třiceti letech od premiéry neokoukají. Stejně jako stylový nástup Jeana Rena. Luc Besson v nejlepší formě. ()

Ruut

Tak nástup filmu je na rok 1990 velkolepý. Pak už to ale jde pěkne šupem dolů - výcvikové léta v podzemí, akce (jednou za hodinu uff!), idilka s přitelem a návštěva "strýčka". Viktor Čistič má v závěru co dělat aby probral klimbajícího diváka. Celkově taková milá rozcvička před Leonem. 70% ()

HAL

První akční film Luca Bessona je dokonalou ukázkou kombinování klasického akčního thrilleru a evropského umělečtějšího filmu kladoucího důraz spíše na psychologické vyprofilování postav a pomalejší, poetičtější scény. A kromě výborné režie, skvělého hereckého výkonu hlavní představitelky a obligátního Jeana Rena jako Viktora čističe musím vypíchnout také vynikající hudební doprovod od Erica Serry. Ale i přesto že je to velmi dobrý film má místy až příliš pomalé tempo a hlavně se těžko vyhne srovnání s Bessonovým majstrštykem Leon, ve kterém,tak jako většina filmů ,samozřejmě prohrává na celé čáře. ()

Vančura

Osobně mám tendenci tento film vnímat spíš jako takovou "přípravu" na Leona - teprve v něm podle mě rozehrál Besson potenciál námětu o nájemném vrahovi naplno. Na Nikitě mě asi nejvíc baví úžasná hudba a kamera, jakož i vynikající psychologie titulní postavy - odmyslím-li si tu nesmyslnou, byť zábavnou zápletku o doživotně odsouzené feťačce, které dala vláda druhou šanci v podobně fleku nájemné vražedkyně, smekám před tím, jak komplexně je zde postava Nikity vystižena (na čemž má samozřejmě lví zásluhy především její herecká představitelka, charismatická krasavice Anne Parillaud). Jinak se ale musím přiznat, že mě tento film na druhé zhlédnutí bohužel poněkud nudil, a místy jsem se až neubránil rozpakům z jisté trapnosti, kterou na mě místy lehce působil (kamenné tváře záporáků, stařičká auta, počítače i další technika... zub času se na tomto filmu stihl podepsat už velmi výrazně; nemluvě o tom, že postava Viktora Čističe mi osobně přišla téměř jako komická karikatura, u které jsem několikrát vyprskl smíchy). Mimochodem český dabing, v němž to odvysílala ČT2, byl opravdu strašný, a výrazně snižuje výsledný dojem z filmu. UPDATE 20.11.2019 - Na potřetí (opět v telce) mi to překvapivě strašně sedlo, český dabing mi kupodivu ani nevadil, a celkově mi to přišlo jako téměř dokonalý film, který už dnes vnímám s obrovskou nostalgií jako pure devadesátky. Obzvlášť s přihlédnutím k tomu, jaké blbosti Luc Besson točí v posledních letech, bohužel. ()

Adam Bernau

...pan Novák vyhrává milión / letadlo dopadá na New York / a brutální Nikita ve vaně / tváří se pořád tak nasraně... (Čočka 2005) ()

Snorlax

První třetina je naprosto báječná, akční film je doplněn o správnou dávku humoru a nadhledu. Ale další děj se zvrhne k akční romantice, z které bůhvíproč vyprchala všechna lehká zábava. A tak se střídají akční scény s těmi romantickými a já měla co dělat, abych udržela oči otevřené. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění